»   سینما  »   نقد و بررسی فیلم «کلاه خود آهنی»؛ابدیت در جنگ
۴ اسفند ۱۳۹۶ , ساعت ۲۱:۱۲

نقد و بررسی فیلم «کلاه خود آهنی»؛ابدیت در جنگ

از نگاه خوانندگان – کامران محرابیان
ساختن فیلم ضد جنگی که به ورطه سانتی مانتال و احساسات بر انگیزی مصنوعی نیفتد،کار سختی است.فیلم جنگی باید از همان ابتدا تکلیف و حیطه خودش را بداند که با این داستان جنگی چطور می تواند به جنگ، مضرات، خرابی ها و پیامد های آن طعنه بزند.آثار جنگی از فیلم های کلاسیک تا فیلم های حال حاضر رهنمود این مسئله هستند، اما از دسته فیلم هایی که انسان در ابدیت جنگ می ماند و هیچ وقت از آن رها نمی شود؛می توان به فیلم های همچون «همه از جبهه غربی خارج شده اند» اثر لوییز مایلستون که کاراکترهایش همه در ابدیتی از جنگ قرار گرفته اند و یا فیلم «از اینجا تا ابدیت» اثر فرد زینه مان که به مراتب از فیلم صلات ظهر بهتر است،اشاره کرد و یا فیلم کوچک و مستقل «کلاه خود آهنی».
ساموئل فولر یک کارگردان مستقل آمریکایی است که به ورطه ی پروپاگانداهای هالیوودی نمی افتد،از فیلم «راهرو شوک» تا «جیب بر خیابان جنوبی» و همین فیلم از بازیگرانی درجه دو و سکانس های تک لوکیشنی استفاده می کند.
این جا در فیلم کلاه خود آهنی فیلم با تیتراژی مناسب شروع می شود،اما قبل از تیتراژ ما پیاده نظامی را می بینیم که مکانی را ترک می کنند و گزارش (تقدیم به پیاده نظام های امریکایی)که این گزارش و گزارش انتهای فیلم ضربه سنگینی از لحاظ تدوین و کارگردانی به فیلم می زند. ابتدا این که وقتی فیلم را به پیاده نظام آمریکا تقدیم می کند به یک شکل خودش اعلان جنگ است و اصلا در ذات جمله به ما ضد جنگ بودن نمی رساند. این جمله را اگر تعمیم بدهیم، ذهنیت کارگردان را بر می گرداند که اصلا با پیاده نظام های باقی کشور ها که درگیر جنگ هستند، کاری ندارد و فقط دلسوز پیاده نظام های آمریکایی است. این خودش خلاف مسئله ضد جنگ است و به نوعی فیلم را به یک فیلم کامرشیال یا تبلیغاتی تبدیل می کند. اما بعد از این گزارش تیتراژ شروع می شود.در کلوز و قابی بسته از کلاه خود آهنی یک نفر برداشت می گیرد و این درست است، اسم فیلم کلاه خود آهنی، ولی این کلاه روی سر چه کسی است؟ او می شود فرد شماره یک فیلم. از کلمه شخصیت استفاده نمی کنم، چون این فرد در تیپیکال یک نمونه عالی است.
فیلم تلاش می کند ه شخصیت بسازد،اما فقط در ساختن یک فرد تیپیکال پایی فراتر نمی گذارد.سرگروهبان زک کاملا یک فرد تیپیکال از یک انسان رزمنده و مرد جنگ است.چهره خشن با ریش ها بلند و کثیف دارد، اخلاقیاتش،صحبت هایش با پسر کره ای، برخوردش با مناطق جنگی و حتی با باقی سرباز ها و فرمانده یک نمونه کامل از تیپیکال ساختن است؛سکانسی که ته سیگار را می جود و آن را به زور می کشد را به یاد بیاورید، این یک چهره جنگی است، دروغ و تقلبی مثل فیلم های این اواخر نیست یا در سکانسی که با اخلاقیاتش آشنا می شویم،زمانی که از پیاده نظامی تعریف می کند و باقی نیرو های مقاومتی را مهم نمی داند.اما این اخلاقیات فقط در دیالوگ است، ما هیچ عقبه و هیچ بالا و پایینی در این فرد نمی بینیم که برای مان شخصیت شود تا پله های گوناگون شخصیتی او را تماشا کنیم. مرگ کودک کره هم به شدت قابل حدس است و او را فقط برای اینکه فیلم را کمی ضد جنگ نشان دهد، درون فیلم جای می دهد و مرگش هم کمی خارج است و سانتی مانتال، پسر کره ای فقط در یک سکانس عالی است، باقی جا کمی کار می کند، اما ما قبل تیپ می ماند. مانند باقی پیاده نظام از فرمانده گرفته تا سربازان، هیچکدام به تیپیکال سرگروهبان زک نمی رسند.
پسر بچه کره ای که معلوم نیست از کجا آمده و چطور در این جنگ و خونریزی جان سالم به در برده به یک باره ظاهر می شود و کارگردان سعی می کند او را با آن لباس سفیدش به مثابه رستگاری در درون سر گروهبان زک نشان دهد.پسر بچه ای که همیشه با اوست، فقط با او حرف میزند و از او دفاع می کند و از بودا می خواهد که نگه دار او باشد. این مسئله و تعمیم دهی که ما در این جا به کار بردیم، در هیچ کدام از پلان ها و میزانسن ها در نمی اید و کارگردان بیشتر جنبه داستانی را پیش می گیرد و هیچ سعی در ساختن این تعمیم دهی به ما نمی کند.اما تنها سکانسی که کمی انسانی می شود و ماهیت وطن پرستی را کمی به رخ می کشد، سکانسی است که موسیقی بازگشت به گذشته توسط فردی که ساز همراه دارد نواخته می شود و از قضا این موسیقی همان سرود کره است و پسرک خودش را واجب و مجبور می داند که سرود ملی کشورش را بخواند، این ماهیت وطن پرستی پسرک و آن جمله اول فیلم پارادوکس و تناقض یکدیگر است. با بی فکری تمام آن جمله تبلیغاتی را گزارش و این ها با هم همخوانی ندارند،اما زمانی که وارد آن معبد می شوند، فیلم دیگر چیزی برای گفتن ندارد. قاب هایی که از بودا می گیرد، چه مفهومی می خواهد برساند؟ یا آن کمونیستی که بعضی از سرباز ها را می کشد و بی سیم را قطع می کند، هیچ کمکی در ساختن فیلمی بهتر ندارند و فقط برای پیشبرد و تمام کردن فیلم است و این ها را هم با یک دلیل که در انتها و زمان بازگشت پیاده نظام از معبد است و قطع به سکانس ابتدای فیلم است، می داند. جمله انتهایی فیلم(و این داستان ادامه دارد) می خواهد به یک شکل این مستمر بودن و گشت و گذار و مرگ و میر را در این پیاده نظامی نشان دهد،استفاده از این جملات بسیار کلیشه ای و مضحک است، وقتی سکانس پایانی را قطع به سکانس ابتدایی می دهد، این یعنی فرم و محتوا را کاملا رسانده، دیگر لازم نیست با یک جمله آن را خراب کند، فیلم هنری ورنویل را به خاطر بیاورید؛ «دار و دسته سیسلی ها» با بازی الن دلون و ژان گابن و لینو ونتورا، آنجا هم فیلم با یک جمله از چخوف شروع می شود. ماجرای اسب و محاکمه، ولی این جمله بدون فکر و اندیشه در ابتدای فیلم قرار می گیرد و کل فیلم را خراب می کند.
سکانسی که کلاه اهنی را با کلاه فرمانده وقتی که بالای قبر اوست عوض می کند، یعنی سرگروهبان زک درجه شهادت را رفیع می داند، چون در سکانس قبل تر زمانی که فرمانده زنده بود، این کار را انجام نمی دهد. اما وقتی او مرده و شهید شده است، حالا او را در حد کلاه خود آهنی خود می داند؛ کمی دید سرگروهبان زک نسبت به کل گروهی که میان راه با آنان برخورد می کند، از بالا به پایین است. اما سر گروهبان زک فقط به دلیل این که تجربه ی زیادی دارد با آن به تحقیر رفتار می کند، این ضد شخصیت پردازی است ،هیچ وقت همچین آدمی به شخصیت تبدیل نمی شود، شاید خیلی ها بگویند این جز مضرات جنگ است که روحیات و اخلاقیات را عوض می کند ،اما سرگروهبان زک چرا با پسر کره ای این طور نیست؟ این لنگ زدن شخصیت سازی است، برای همین او یک تیپیکال از یک مرد جنگنده و قوی است، باقی حرف هایش را می شود نادیده گرفت.
فولر در این جا از دوربین ثابت استفاده می کند برخلاف راهرو شوک، دروبینش عمقی ندارد،کلوز هایی که از سرگروهبان زک می گیرد اشتباه است زمانی که سرود ملی را پسرک می خواند میزانس خوب است اما جای دوربین باید درجه رفیع تری به این سرود می داد،یا در سکانس معبد که دروبین را از بالا می گیرد کمونیست درون قاب است.اما فیلم کلاه خود اهنی از خیلی فیلم های امروزی در زمینه ساختن ابدیت جنگ و این مستمر بودن ، تلاش بسزایی دارد، به راه افتخار و همه از جبهه غربی خارج شده اند، نمی رسد. اما باز هم از فیلم «راهرو شوک» و «جیب بر خیابان جنوبی» جلوتر است.

با سایت خبری ملکانه همراه باشد…

banifilm.ir

آخرین مطالب این بخش سینما

نخستین جلسه هیات مدیره جدید انجمن آسیفای ایران امروز در دفتر انجمن برگزار شد. به گزارش بانی فیلم،امروز ۲۷ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۱۴ نخستین جلسه هیات مدیره منتخب انتخابات انجمن سینمایی فیلمسازان انیمیشن ایران (آسیفا) که هفته گذشته صورت...
عکاسان ایرانی شرکت کننده در جشنواره Gran Tour ایتالیا در بخش‎های مختلف این رویداد تقدیر شدند. به گزارش رسیده، جوایز کسب شده در جشنواره Gran Tour ایتالیا توسط عکاسان عضو کلوپ عکس فوکوس (نمایندگی فیاپ در ایران) به شرح...
نمایش «سینگل شات» به نویسندگی و کارگردانی بابک توسلی از ۱۵ فروردین ۹۷ در تماشاخانه پالیز روی صحنه خواهد‌رفت. به گزارش مشاور رسیده، نمایش «سینگل شات» به نویسندگی و کارگردانی بابک توسلی بعد از تعطیلات نوروز از ۱۵ فروردین...
  همزمان با فرا رسیدن آغاز سال ۱۳۹۷ ، رادیو نمایش با پخش ویژه برنامه نوروز و نیز سریال های جدید رادیویی به استقبال بهار می رود. به گزارش رسیده، در آغاز سال ۱۳۹۷، ویژه برنامه تحویل سال نو...

  • آخرین مطالب