»   اخبار حوادث واقعی, یک خبر ویژه  »   نفتکش شعله ور درحال غرق شدن و انفجار؛سرنوشت نامعلوم31 خدمه
۲۰ دی ۱۳۹۶ , ساعت ۹:۲۵

نفتکش شعله ور درحال غرق شدن و انفجار؛سرنوشت نامعلوم31 خدمه

وزارت حمل و نقل چین دیروز با انتشار بیانیه‌ای ضمن تأیید کشف یک جسد در نزدیکی محل برخورد نفتکش ایران با کشتی باربری هنگ کنگی، اعلام کرد دایره جست‌و‌جوها برای روشن شدن وضعیت زنده بودن یا نبودن ملوانان این کشتی شامل30 ایرانی و دو بنگلادشی گسترش یافته است.

این وزارتخانه دیروز خاطرنشان کرد: 13 کشتی نجات و امداد در حال تحقیق و جست‌و‌جو هستند تا شاید نشانه‌ای از31 گمشده پیدا شود.

دراین بیانیه با اشاره به عملیات بزرگ امداد ونجات تأکید شده بارش باران و وزش باد شدید هم مانع اجرای عملیات جست‌و‌جو نشده است.
نفتکش شعله ور درحال غرق شدن و انفجار
تلویزیون مرکزی چین نیزدیروز در گزارشی ازغرق شدن آرام و خطر انفجارنفتکش ایرانی خبرداد.
دراین گزارش اعلام شد، سه کشورچین، کره جنوبی وامریکا، کشتی‌ها، هواپیماها و بالگردهای خود را برای امداد و نجات و عملیات جست‌و‌جو به منطقه اعزام کرده‌اند. یک فروند هواپیمای پی ـ 8 امریکا نیز از پایگاه «اوکیناوا»ی ژاپن به این منطقه اعزام شده و در عملیات شرکت دارد.
«کوان یون دوک» از مسئولان گشت ساحلی کره جنوبی نیزگفت: دود سیاهی که از آتش‌سوزی نفتکش به هوا بلند شده است تا بعد از ظهر دوشنبه نیز ادامه داشته و به‌دلیل کاهش دید و افزایش شعاع آتش‌سوزی، کار جست‌و‌جو و پاکسازی بسیار سخت انجام می‌شود.
همچنین به گفته مسئولان تیم عملیاتی، تانکر حادثه دیده ایرانی صبح سه‌شنبه نیزهمچنان در آتش می‌سوزد. با این حال ده‌ها قایق نجات برای سومین روز متوالی به مهارآتش ادامه دادند.آنها تأکید کرده‌اند شرایط نامساعد جوی، وزش باد شدید، بارش باران و موج‌های خروشان دریا مانع تلاش‌ها برای مهار شعله‌های آتش و جست‌و‌جو برای یافتن 31 خدمه مفقود تانکر ایرانی شده است.

سختی عملیات اطفای حریق

سرکنسول ایران در شانگهای چین نیزدیروز با بیان اینکه اطفای حریق همچنان با سختی و مشکل مواجه است و کشتی نفتکش در آتش می‌سوزد، افزود: عملیات امداد و نجات برای پیدا کردن مفقودشدگان با قوت ادامه دارد.
علی رضا ایروش گفت: تنها جسد پیدا شده از نفتکش ایرانی به شانگهای منتقل شده و تلاش برای شناسایی و تشخیص هویتش آغازشده است.
وی همچنین گفت: کشتی باری که با نفتکش ایرانی برخورد کرده، به یکی از جزایر نزدیک شانگهای منتقل خواهد شد و قرار است دو کارشناس شرکت ملی نفتکش ایران برای بررسی موضوع و صحبت با خدمه این کشتی باری درباره چگونگی برخورد، به محل اعزام شوند.
سرکنسول ایران در شانگهای با بیان اینکه اطفای حریق همچنان با سختی و مشکل مواجه است و کشتی نفتکش در آتش می‌سوزد، افزود: کار امداد و نجات برای پیدا کردن مفقودشدگان با قوت ادامه دارد.تحقیقات درباره علت حادثه نیز در حال انجام است تا به طور دقیق علت تصادف مهیب وفاجعه بار مشخص شود.
ساعت حدود 20 جمعه شب به وقت چین، یک کشتی فله بر هنگ کنگی به نام کریستال با مالکیت یک شرکت لجستیکی در استان «جه جیانگ» چین حاوی 64 هزار تن غله که از امریکا بارگیری شده بود به مقصد استان «گوانگ دونگ» در جنوب چین در حرکت بود که در بین راه به یک کشتی نفتکش با نام «سانچی» با مالکیت شرکت «برایت» از جمهوری اسلامی ایران برخورد کرد.
این حادثه سبب انفجار و آتش‌سوزی در کشتی نفت کش شد و از 32 سرنشین آن شامل 30 ایرانی و 2 بنگلادشی خبری نیست. روز دوشنبه یک جسد که لباس ضد حریق به تن داشت درچند کیلومتری نفتکش کشف شد.

تانکر سانچی با پرچم پاناما در حال حمل 136 هزار تن میعانات ایران به کره جنوبی بود این رقم معادل حدود یک میلیون بشکه میعانات به ارزش حدود 60 میلیون دلار است.

احتمال حبس شدن خدمه نفتکش در موتورخانه

سخنگوی کمیته اضطرار سانحه نفتکش «سانچی» با بیان اینکه پیکر کشف شده درچند کیلومتری نفتکش، ایرانی است، گفت: احتمال محبوس شدن خدمه در موتورخانه نفتکش وجود دارد که برای دسترسی به آنها باید آتش سریع‌تر خاموش شود.
«محسن بهرامی» دیروز با اعلام این خبر در جمع خبرنگاران گفت: از ژاپنی‌ها برای کمک به نفتکش سانچی کمک خواستیم و قرار است آنها وارد عملیات شوند.البته چینی‌ها در این حادثه بسیار بااحتیاط و دست به عصا حرکت می‌کنند. یک شرکت امریکایی هم برای کمک به حادثه نفتکش ایرانی اعلام آمادگی کرده اما تجهیزات لازم را برای این اطفای حریق در منطقه نداشته است بنابراین نمی‌توانسته بسرعت کمک کند.
وی ادامه داد: هویت جسد یافت شده که به بندر شانگهای چین منتقل شده، مشخص و ایرانی بودن آن محرز شد اما هنوز هویت دقیق و نامش مشخص نشده است.
سخنگوی کمیته اضطرار سانحه نفتکش سانچی همچنین از دستور ویژه رئیس جمهوری به وزیران نفت و امور خارجه برای تسریع در پیگیری این مسأله خبر داد.
بهرامی در ادامه گفت: خاموش کردن آتش نفتکش «سانچی» به‌دلیل اینکه حامل میعانات گازی بوده، زمانبر است، چراکه میعانات گازی حتی از بنزین فرارتر هستند.
وی افزود: کشتی‌ها دارای 2 جعبه سیاه هستند که جزئیاتی مانند صحبت‌های اتاق فرماندهی و مسیر را ثبت می‌کند. علت این حادثه نیز بررسی شده و ابعاد آن مخفی نخواهد ماند، زیرا شرکت‌های بیمه گر بین‌المللی به‌دلیل مسائل مالی چند 10 میلیون دلاری خود، جزئیات این مسأله را به طور کامل بررسی خواهند کرد اما اکنون نمی‌توان علت حادثه را اعلام کرد.
بهرامی اضافه کرد: کشتی سانچی از مجهزترین نفتکش‌ها بود که توسط شرکت هیوندای کره جنوبی ساخته شده است.
وی با بیان اینکه حضور دانشجویان دریایی در نفتکش در دنیا مرسوم است، خاطرنشان کرد: این دانشجویان در حال آموزش بوده‌اند و تیم حاضر در این نفتکش افرادی متخصص بودند.
سخنگوی کمیته اضطرار سانحه نفتکش «سانچی» درباره پوشش بیمه‌ای نفتکش گفت: همه 32 سرنشین نفتکش سانچی تحت پوشش بیمه بودند و مشکلی از این بابت وجود ندارد ضمن آنکه بدنه، مسائل زیست محیطی و محموله کشتی نیز بیمه بوده است.
وی گفت: ارزش محموله روی این نفتکش حدود 60 میلیون دلار و ارزش نفتکش سانچی با توجه به قدمت 10 ساله آن حدود 60 میلیون دلار برآورد شده است.
سخنگوی کمیته اضطرار سانحه نفتکش «سانچی» درباره آلودگی ناشی از این حادثه نیز گفت: به‌دلیل اینکه میعانات گازی بسیار فرار است آلودگی و لکه نفتی ایجاد نمی‌کند.

ایران آنلاین

آخرین مطالب این بخش اخبار حوادث واقعی  , یک خبر ویژه

مهلت تعیین شده برای توافق بر سر لایحه بودجه آمریکا به سر آمد و روند تعطیلی نهادهای دولت فدرال آغاز شد. به گزارش سی‌ان‌ان در آخرین تلاش‌ها در کنگره ایالات‌متحده برای جلوگیری از تعطیلی دولت فدرال، مجلس نمایندگان آمریکا قرار بود...
به نقل از اکونومیست، رقابت های جام جهانی فوتبال که قرار است در سال 2022 قطر میزبانی آن را بر عهده داشته باشد، همواره یک رویداد منطقه ای بوده است. دیگر کشورهای حاشیه خلیج فارس پیشنهاد کرده اند که هتل...
روزنامه جمهوری اسلامی نوشت:هر چند موج برخاسته از سخنان رئیس‌جمهور روحانی درباره دایره گسترده نقد که با واکنش تند عده‌ای از علمای حوزه علمیه مواجه شد، با توضیحاتی که دفتر رئیس‌جمهور داد فروکش کرد، ولی این واقعه به تجربه‌ای منجر...
۱۶ دی ماه ۹۶، یکی از تاسف آور ترین روزها برای ایرانیان بود. تصادف کشتی نفت کش سانچی ایران با یک کشتی حمل خواربار در دریای چین، سبب بروز یکی از وحشتناک ترین حوادث دریایی سال ۲۰۱۸ میلادی شد که...

  • کاور Carol of the Bells جدیدترین اثر تیلور دیویس

    کاور Carol of the Bells جدیدترین اثر تیلور دیویس

    دانلود آهنگ جدید مجید خراطها بنام بی رحمی دانلود آهنگ جدید حامد محضرنیا بنام شب یلدا دانلود آهنگ جدید امیر ایکس 2 بنام مغرور دانلود آهنگ جدید سامان جلیلی به نام قدم بزن
    جدیدترین ترانه ها


  • آخرین مطالب