»   آخرین اخبار اقتصادی روز  »   نخستین افزایش برداشت گاز ایران از پارس جنوبی در دولت یازدهم
۸ دی ۱۳۹۲ , ساعت ۱۲:۵۲

نخستین افزایش برداشت گاز ایران از پارس جنوبی در دولت یازدهم


گاز ترش تولیدی بزرگترین فاز میدان مشترک پارس جنوبی بر اساس برنامه ریزی انجام شده اواسط هفته آینده از دریا به تاسیسات بخش خشکی فاز ١٢ منتقل می شود.

هم اکنون سکوی A و خط لوله دریایی ٣٢ اینچ فاز ١٢ پارس جنوبی آماده بهره برداری بوده و پیش بینی ها حاکی از آن است که تا اوایل یا اواسط هفته آینده گاز ترش از دریا به بخش خشکی ارسال خواهد شد.

با توجه به وضعیت آب و هوا و آرامش نسبی در خلیج همیشه فارس، هم اکنون چند روزی است که غواصان در حال پیدا کردن و رفع نشتی خط لوله ٤,٥ اینچ گلایکول در نزدیکی خط لوله ٣٢ اینچ گاز ترش هستند، اما گفته می شود ارسال گاز ترش از دریا به خشکی به هیچ وجه معطل خط لوله ٤.٥ اینچ نیست، زیرا این مشکل در کمترین زمان قابل رفع است، ضمن آن که با استفاده از روش های دیگر عملیاتی و پشتیبانی بر اساس طراحی خط لوله می توان گاز ترش را بدون نیاز به استفاده از خط لوله چهار اینچ به خط اصلی دریا تزریق کرد.

هم اکنون عمده بخش های دریافت کننده گاز ترش در ترین یک پالایشگاه فاز ١٢ پارس جنوبی آماده هستند و بر اساس برنامه ریزی انجام شده ارسال این گاز ابتدا با حجم ٤٠٠ میلیون فوت مکعب آغاز خواهد شد.

بر اساس این گزارش در ماه گذشته گوی شناور (SPM) فاز ١٢ تکمیل و نصب شده و به زودی آماده کار خواهد شد، همزمان سکوی A این فاز در دریا در حال راه اندازی بوده و قرار است بر اساس زمابندی های انجام شده تولید اولیه گاز در فاز ١٢ میدان پارس جنوبی نیمه دی امسال آغاز شود، برای این منظور هم اکنون همزمان بخش خشکی و دریا به همراه خط لوله دریایی در حال تست و راه اندازی است. 

سکوی A فاز ١٢ میدان گازی پارس جنوبی آماده تولید گاز بوده و کار ساخت سکوهای B  و C این فاز نیز به ترتیب با پیشرفت فیزیکی ٩٥ و ٩٤ درصد در شهرستان خرمشهر در حال انجام است، این دو سکو نیز با توافق شرکت نفت و گاز پارس در زمینه واگذاری شناورهای مخصوص کمتر از سه ماه آینده بارگیری و در دریا نصب خواهد شود، پیش بینی می شود با ورود این دو سکو به مدار، تولید از این فاز به روزانه ٧٠ میلیون متر مکعب در روز برسد.

به گفته اکبری، مجری پروژه فاز ١٢ در شرکت پتروپارس ترین دو فاز ١٢ بر اساس برنامه ریزی انجام شده و رفع موانع پیش رو ٤٥ روز پس از راه اندازی ترین یک وارد مدار تولید می شود همچنین ترین سوم و چهارم این فاز نیز پس از نصب سکوهای دوم و سوم این پروژه به ترتیب تا پیش از زمستان سال آینده در سرویس تولید گاز  قرار می گیرد.

بر اساس اعلام شرکت پتروپارس، با تجهیز منابع انسانی و بکارگیری تجهیزات لازم، عملیات حمل و نصب دو سکوی C و B فاز ١٢ پارس جنوبی در اردیبهشت سال آینده انجام خواهد شد که با اجرای این بخش امکان برداشت گاز به میزان یک میلیارد فوت مکعب در این سکوها پیش از زمستان سال آتی ایجاد خواهد شد.

طرح توسعه فاز ١٢ میدان گازی پارس جنوبی با هدف تولید ٧٥ میلیون متر مکعب گاز غنی برای تحویل به شبکه سراسری و واحدهای تولید گاز طبیعی مایع (ال ان جی) پیش بینی شده است که از این مقدار، ٢٥ میلیون متر مکعب گاز به شبکه سراسری تزریق و ٥٠ میلیون متر مکعب به ال ان جی تبدیل می شود. تولید ١٢٠ هزار بشکه میعانات گازی و ٧٥٠ تن گوگرد در روز نیز در این فاز  پیش بینی شده است.

3131


آخرین مطالب این بخش آخرین اخبار اقتصادی روز

جعفر پشامی، با بیان این‌که کارت‌های هوشمند ملی از نظر فنی قابلیت ذخیره اپلیکیشن‌های مختلفی را در خود دارند، اظهار کرد: این کارت‌ها می‌توانند خدمات سازمان‌های مختلف را بدون تداخل در خود ذخیره کنند به گونه‌ای که می‌توان کارت‌های بانکی،...
خاویار ایرانی در اندیشه بازگشت به بازارهای جهانیبه گزارش گروه وبگردی ملکانه؛ این صنعت که زمانی در بین محصولات صادراتی معروف ایران قرار داشت، به دلیل تحریم های تجاری و ممنوعیت بین المللی در زمینه شکار ماهیان...
اولین واحد بیت کوین نقد ( Bitcoin Cash)، که انشعابی از بیت‌کوین است، روز سه‌شنبه “استخراج شد.” برخی نگران آن بودند که با تولد بیت‌کوین نقد، ارزش بیت‌کوین دچار نوسان‌ شدیدی شود، اما با گذشت یک روز از استخراج اولین...
کرمانشاه- روند رسیدگی به واگذاری پرابهام دومین پالایشگاه قدیمی ایران با عزل مدیرعامل منصوب خریداران جدید و عدم تمکین وی به ترک این پست وارد فاز تازه ای شده است.اخبارگزاری مهر- گروه استانها: واگذاری پر ابهام پالایشگاه کرمانشاه به بخش...


  • دانلود آهنگ جدید فرزاد فرزین به نام روزای تاریک

    دانلود آهنگ جدید فرزاد فرزین به نام روزای تاریک

    دانلود آهنگ جدید شهرام ناظری به نام برگ ریزان دانلود آهنگ جدید میلاد بابایی به نام اشتباه بود دانلود آهنگ جدید علیرضا طلیسچی به نام تو فکر میکنی کیه دانلود آهنگ جدید اشوان به نام منو دریاب
    جدیدترین ترانه ها
  • آخرین مطالب