»   آخرین اخبار اقتصادی روز  »   نخستین افزایش برداشت گاز ایران از پارس جنوبی در دولت یازدهم
۸ دی ۱۳۹۲ , ساعت ۱۲:۵۲

نخستین افزایش برداشت گاز ایران از پارس جنوبی در دولت یازدهم


گاز ترش تولیدی بزرگترین فاز میدان مشترک پارس جنوبی بر اساس برنامه ریزی انجام شده اواسط هفته آینده از دریا به تاسیسات بخش خشکی فاز ١٢ منتقل می شود.

هم اکنون سکوی A و خط لوله دریایی ٣٢ اینچ فاز ١٢ پارس جنوبی آماده بهره برداری بوده و پیش بینی ها حاکی از آن است که تا اوایل یا اواسط هفته آینده گاز ترش از دریا به بخش خشکی ارسال خواهد شد.

با توجه به وضعیت آب و هوا و آرامش نسبی در خلیج همیشه فارس، هم اکنون چند روزی است که غواصان در حال پیدا کردن و رفع نشتی خط لوله ٤,٥ اینچ گلایکول در نزدیکی خط لوله ٣٢ اینچ گاز ترش هستند، اما گفته می شود ارسال گاز ترش از دریا به خشکی به هیچ وجه معطل خط لوله ٤.٥ اینچ نیست، زیرا این مشکل در کمترین زمان قابل رفع است، ضمن آن که با استفاده از روش های دیگر عملیاتی و پشتیبانی بر اساس طراحی خط لوله می توان گاز ترش را بدون نیاز به استفاده از خط لوله چهار اینچ به خط اصلی دریا تزریق کرد.

هم اکنون عمده بخش های دریافت کننده گاز ترش در ترین یک پالایشگاه فاز ١٢ پارس جنوبی آماده هستند و بر اساس برنامه ریزی انجام شده ارسال این گاز ابتدا با حجم ٤٠٠ میلیون فوت مکعب آغاز خواهد شد.

بر اساس این گزارش در ماه گذشته گوی شناور (SPM) فاز ١٢ تکمیل و نصب شده و به زودی آماده کار خواهد شد، همزمان سکوی A این فاز در دریا در حال راه اندازی بوده و قرار است بر اساس زمابندی های انجام شده تولید اولیه گاز در فاز ١٢ میدان پارس جنوبی نیمه دی امسال آغاز شود، برای این منظور هم اکنون همزمان بخش خشکی و دریا به همراه خط لوله دریایی در حال تست و راه اندازی است. 

سکوی A فاز ١٢ میدان گازی پارس جنوبی آماده تولید گاز بوده و کار ساخت سکوهای B  و C این فاز نیز به ترتیب با پیشرفت فیزیکی ٩٥ و ٩٤ درصد در شهرستان خرمشهر در حال انجام است، این دو سکو نیز با توافق شرکت نفت و گاز پارس در زمینه واگذاری شناورهای مخصوص کمتر از سه ماه آینده بارگیری و در دریا نصب خواهد شود، پیش بینی می شود با ورود این دو سکو به مدار، تولید از این فاز به روزانه ٧٠ میلیون متر مکعب در روز برسد.

به گفته اکبری، مجری پروژه فاز ١٢ در شرکت پتروپارس ترین دو فاز ١٢ بر اساس برنامه ریزی انجام شده و رفع موانع پیش رو ٤٥ روز پس از راه اندازی ترین یک وارد مدار تولید می شود همچنین ترین سوم و چهارم این فاز نیز پس از نصب سکوهای دوم و سوم این پروژه به ترتیب تا پیش از زمستان سال آینده در سرویس تولید گاز  قرار می گیرد.

بر اساس اعلام شرکت پتروپارس، با تجهیز منابع انسانی و بکارگیری تجهیزات لازم، عملیات حمل و نصب دو سکوی C و B فاز ١٢ پارس جنوبی در اردیبهشت سال آینده انجام خواهد شد که با اجرای این بخش امکان برداشت گاز به میزان یک میلیارد فوت مکعب در این سکوها پیش از زمستان سال آتی ایجاد خواهد شد.

طرح توسعه فاز ١٢ میدان گازی پارس جنوبی با هدف تولید ٧٥ میلیون متر مکعب گاز غنی برای تحویل به شبکه سراسری و واحدهای تولید گاز طبیعی مایع (ال ان جی) پیش بینی شده است که از این مقدار، ٢٥ میلیون متر مکعب گاز به شبکه سراسری تزریق و ٥٠ میلیون متر مکعب به ال ان جی تبدیل می شود. تولید ١٢٠ هزار بشکه میعانات گازی و ٧٥٠ تن گوگرد در روز نیز در این فاز  پیش بینی شده است.

3131


آخرین مطالب این بخش آخرین اخبار اقتصادی روز

علی ربیعی در بخش خبری 21 شبکه یک سیما با بیان اینکه سالمندی حدود 30 میلیون نفر در کشور نباید توام با فقر باشد، افزود: بر اساس عدد جهانی درباره خط فقر و مقایسه آن با قدرت خرید داخلی، این...
بازار مسکن ازنيمه دوم سال با تحرک همراه شده به طوری که ماه پاياني فصل پاييز افزايش ۵۰ درصدی معاملات را نسبت به آذر سال گذشته تجربه كرد.این افزایش میزان معاملات در شرایطی رخ داده که پیش بینی ها از...
در حالی که پرونده ح. ز به اتهام خیانت در امانت و تحصیل مال از طریق نامشروع به میزان تقریبی 300 میلیارد تومان از منابع بانک ملت در حال رسیدگی است، نامبرده با ایجاد فشار و لابی‌گری درصدد...
به گزارش میزان واردات کالا از کشور‌های مختلف جهان به ویژه چین سالهاست که تولیدکنندگان کشور را با مشکلات جدی روبرو کرده است. در این میان واردات اقلامی که امکان تولید آن در کشور وجود دارد و به دلیل حمایت نشدن تولیدکنندگان با...

  • ترانه استانبولی Gel Be Gokyuzum از الیاس یالچینتاش

    ترانه استانبولی Gel Be Gokyuzum از الیاس یالچینتاش

    دانلود آهنگ جدید مهدی احمدوند به نام دروغه دانلود آهنگ جدید محسن چاوشی بنام جمعه دانلود آهنگ جدید مجید یحیایی بنام مونس جان کاور Carol of the Bells جدیدترین اثر تیلور دیویس
    جدیدترین ترانه ها
  • آخرین مطالب