»   دانش و فناوری  »   نخستین آزمایش های کریسپر روی انسان، بزودی در آمریکا آغاز می شود
۲۹ دی ۱۳۹۶ , ساعت ۱۵:۳۷

نخستین آزمایش های کریسپر روی انسان، بزودی در آمریکا آغاز می شود

نخستین آزمایش های کریسپر روی انسان، بزودی در آمریکا آغاز می شود

اواسط سال 2016 میلادی، مقامات فدرال چراغ سبز خود را به دانشگاه پنسیلوانیا نشان دادند تا نخستین آزمایش های ویرایش ژن کریسپر در ایالات متحده انجام شود. به نظر می رسد که این انستیتو حالا روی تکنیک های کریسپر تسلط بیشتری داشته و از نظر تئوری، برای آغاز ویرایش ژن آماده است. بنابر اطلاعات تازه، دانشگاه پنسیلوانیا نیازمند داوطلبینی برای آزمایش تکنیک های کریسپر با هدف درمان مبتلایان به سرطان است.

در این تحقیق، 18 بیمار مبتلا به مولتیپل میلوما، ملانوما یا سارکوم مشارکت خواهند داشت. محققین دانشگاه پنسیلوانیا با استفاده از کریسپر، دو ژن خاص در سلول های T بیمار را از بین می برند: نخست ژن PD-1 که می تواند توسط سلول های سرطان برای حمله به سیستم یمنی بدن دستکاری شود و ژن ثانویه ای که جای خود را به نمونه مهندسی شده دیگری می دهد که هنگام شکل گیری تومورهایی خاص، به بدن اطلاع می دهد.

محققان پنسیلوانیا قرار نیست کریسپر را مستقیماً وارد جریان خون بیمار کنند. در عوض، آنها از متدی به نام ژن درمانی Ex Vivo بهره می گیرند که خون را از بدن شخص خارج کرده، ویرایش های لازم را با کریسپر به وجود می آورد و سپس آن را به بدن بیمار باز می گرداند. این روش سبب می شود تا خطر برخی واکنش های ایمنی بدن که در متدهای قبلی مشاهده شده بود از بین برود.

گفتنی است که هفته گذشته، در مقاله ای علمی گفته شد که 65 الی 79 درصد از بیماران، آنتی بادی هایی در بدن خود تولید کرده اند که در برابر پروتئین های تکنیک CRISPR Cas9 مقاومت می کنند. محققان دانشگاه پنسیلوانیا هنوز تاریخ دقیقی برای آغاز تحقیقات گسترده تر خود در زمینه کریسپر اعلام نکرده اند اما می گویند که در مراحل پایانی آزمایش های اولیه به سر می برند.


دیجیاتو

آخرین مطالب این بخش دانش و فناوری

منصفانه ترین تعرفه اینترنت تمامی اپراتورهای ارائه دهنده اینترنت ثابت در کشورمان که به ارائه سرویس‌های مبتنی بر ADSL و VDSL می‌پردازند، مطابق با الزامات قانونی مصوبه‌ ۲۶۶ کمیسیون تنظیم مقررات، مجبور به حذف سرویس‌های حجمی و ارائه‌ی سرویس‌های غیرحجمی هستند. طبق گفته وزیر...
سامسونگ بیشترین میزان نیمه رسانای جهان را در سال ۲۰۱۷ مصرف کرده است ...
روشی برای دفع گرما از قطعات الکترونیکی با ترکیب نیترید بور با گرافن، ابزاری ساخته شده که می‌تواند گرما را با کارایی بسیار بالا از قطعات الکترونیکی خارج کند. به گزارش ملکانه : محققان آزمایشگاه پیر آیگرین در فرانسه با استفاده...
اطلاعات اولیه از مرسدس EQ C؛ اولین خودرو تمام الکتریکی بنز شکار شد ...
  • آخرین مطالب