»   اخبار سیاسی  »   نتانیاهو: پیشنهاد مورد گفتگو در مذاکرات ژنو یک اشتباه تاریخی است
۱۶ آبان ۱۳۹۲ , ساعت ۱۸:۱۶

همراه با مذاکرات عصر پنج‌شنبه ایران و ۵+۱ در ژنو

نتانیاهو: پیشنهاد مورد گفتگو در مذاکرات ژنو یک اشتباه تاریخی است

اولین روز از دور دوم مذاکرات هسته‌ای ایران در ژنو در دوره سرپرستی مذاکرات توسط محمدجواد ظریف وزیر خارجه دولت یازدهم در حالی در ژنو برگزار می‌شود که امیدها برای رسیدن طرفین به توافق در حال افزایش است. گزارش این مذاکرات به طور پیوسته تکمیل خواهد شد.

اردبیل نیوز: اولین روز از دور دوم مذاکرات هسته‌ای ایران در ژنو در دوره سرپرستی مذاکرات توسط محمدجواد ظریف وزیر خارجه دولت یازدهم در حالی در ژنو برگزار می‌شود که امیدها برای رسیدن طرفین به توافق در حال افزایش است. گزارش این مذاکرات به طور پیوسته تکمیل خواهد شد. طبق برنامه اعلامی مذاکرات از ساعت 11 به وقت ژنو برابر با 13:30 به وقت تهران آغاز خواهد شد.

شهر ژنو روزهای پنج‌شنبه و جمعه 16 و 17 آبان (هفتم و هشتم نوامبر) برای دومین بار در دولت یازدهم و برای پنجمین بار در کل دوران مذاکرات میزبان مذاکرات ایران و گروه 1+5 (آلمان، آمریکا، روسیه،‌ فرانسه، انگلستان و چین) است.

این شهر تیر ماه 1387، مهر ماه 1388 و آذر ماه 1389 نیز میزبان این مذاکرات بود؛ البته در دولت‌های نهم و دهم سعید جلیلی دبیر شورای عالی امنیت ملی، رئیس تیم ایرانی بود و در دولت یازدهم، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه این مسئولیت را به‌‌عهده دارد که وی نیز اولین دور مذاکرات خود با 5+1 را در ژنو برگزار کرد.

دیروز چهارشنبه، سید عباس عراقچی، مجید تخت روانچی معاون اروپا و آمریکای وزارت امور خارجه، حمید بعیدی نژاد مدیر کل امور اقتصادی و تخصصی بین المللی وزارت امور خارجه، داوود محمد نیا مشاور حقوقی وزیر امور خارجه و محمد امیری مدیر کل امور پادمان های سازمان انرژی اتمی به عنوان تیم مذاکره‌کننده ایران وارد شهر ژنو شدند. ساعاتی بعد عباس عراقچی و هلگا اشمید معاون اشتون، طی تماسی تلفنی به بررسی مذاکرات پیش رو پرداختند.

دور جدید مذاکرات ایران و 5+1 تا دقایقی دیگر آغاز خواهد شد

وضعیت متفاوت خبرنگاران خارجی و ایرانی در زمان برگزاری نشست

17:45 : ظریف هم اکنون در محل هتل اینترکنتیننتال در حال گفتگوی اختصاصی با برخی رسانه های خارجی است.

17:40 :  بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی در بیت‌المقدس اظهار داشت که این رژیم پیشنهاد مورد گفتگو در ژنو را کاملا رد می‌کند. این یک اشتباه تاریخی است

17:10 : نشست دو جانبه تیم مذاکره کننده ایرانی با سه کشور اروپایی آغاز شد.

15:40:  وزیر خارجه ایران، فردا و بلافاصله یعد از پایان مذاکرات به تهران خواهد آمد. وی صبح شنبه در مجلس حاضر خواهد شد.  وزیر خارجه ایران در گفت‌وگو با رویترز اعلام کرد که مذاکرات با 1+5 خوب پیش رفته است اما دستیابی به پیشرفت دشوار است.  وی تصریح کرد: گفت‌وگوها خوب پیش رفته است. ما بعدازظهر امروز مباحثات مفصل بیشتری خواهیم داشت. امیدوارم که بتوانیم به جلو پیش برویم.  ما در حال پیشرفت هستیم اما تحقق آن سخت است.

15:33: عراقچی سخنگوی هیات ایرانی سخنان خود را آغاز کرد.

– در جلسه صبح، مذاکرات قبلی مرور شد. تصمیم گرفتیم که در جلسه بعد به جزئیات و مسائل محتوایی وارد شویم.

عراقچی اعلام کرد که طرفین امروز چهار جلسه کوتاه برگزار خواهند کرد و ظریف و اشتون نیز در ساعت شش مجددا دیدار می‌کنند. یکی از این جلسات با سه کشور اروپایی و سه جلسه دیگر با چین، روسیه و آمریکا برگزار خواهد شد.

عراقچی با اذعان به شکاف موجود بین طرفین ابراز امیدواری کرده است که طرفین به امضای توافقی برسند. وی اظهار داشته که همه گام‌ها و از جمله گامی که طرفین در ابتدا و همزمان برخواهند داشت در این توافق وجود خواهد داشت. وی احتمال داده است که مذاکرات یک دور دیگر نیز ادامه یابد.

معاون وزیر خارجه گفت: هر دو طرف باید به اقدامات اعتماد ساز برسند و به هر میزان که طرف مقابل آمادگی داشته باشد، به طرف ایران حرکت کند هر اندازه رفع تحریم ها صورت گیرد ما هم اقدامات اعتماد ساز را انجام می دهیم. دیدارهای دو جانبه در راستای مذاکرات اصلی است هر چه جلوتر برویم مذاکرات سخت تر می شود و جمع را به جمع های کوچکت تر تبدیل می کنیم و مذاکرات اصلی را به مذاکرات کوچکتر تقسیم کرده ایم.

وی گفت: قرار است که هر دو طرف گام ها را به صورت مشترک و همزمان بردارند این براساس اصل مورد تایید است. گام ها باید متعادل و متناسب باشد. درباره لغو سفر ظریف به ایتالیا باید گفت که ایشان، برنامه های کاری فشرده ای دارند و به این نتیجه رسیدند که برای بحث های ریزتر و دقیق تر، باید سفر کنسل شده از وزیر خارجه ایتالیا عذرخواهی شد.

این مذاکره کننده ارشد کشورمان تأکید کرد:‌مذاکرات فردا هم ادامه دارد و احتمال دارد که طول بکشد و ما احتیاج داریم که مذاکرات را ادامه دهیم. اختلافات میان طرفین زیاد است و هنوز برای ارزیابی زود است ما در موقعیت خوب و مثبتی قرار داریم.

وی گفت: ما چهار جلسه داریم یک جلسه با سه کشور اروپایی و سه جلسه با روسیه و چین و آمریکا خواهد بود که از ساعت 14 تا18 ادامه می یابد اول هم جلسه ایران با سه کشور اروپایی خواهد بود. امروز گروه 1+5 اعلام کرد که در چارچوب طرح ایران مذاکره ادامه یابد. تصور من این است که فردا عصر جمع بندی کنیم.

عراقچی گفت: مذاکرات را بنده و روانچی و خانم اشمیت و آقای کلمنت جمع بندی می کنیم.

معاون وزیر خارجه کشورمان در پاسخ به خبرنگار تسنیم درباره عملیات روانی صهیونیست ها تاکید کرد که اصل غنی سازی خط قرمز ایران است و تعلیقی در این باره را نمی پذیرییم.

14:52 نشست خبری مایکل مان آغاز شد و پس از وی عباس عراقچی به میان خبرنگاران خواهد آمد.

مان مذاکرات را بسیار پیچیده دانست ولی اظهار داشت که وارد مرحله‌ای جدی شده است.

مایکل مان : “اولین دور مذاکرات 45 دقیقه به طول انجامید. بعد از ظهر  چندین دیدار با فرمت‌های مختلف انجام خواهد شد.”  “درباره فرمت دیدارهای بعداظهر هنوز نمی توانم صحبت کنم. پیشرفت بیشتر نیاز به زمان بیشتری دارد. اما هنوز درباره پیشرفت مذاکرات نمی توانم صحبتی کنم.”

سخنگوی مسؤول سیاست خارجی اتحادیه اروپایی با اشاره به اینکه مذاکرات با جزئیات بی‌سابقه‌ای انجام شد افزود که امیدوار است این مذاکرات به نتایج ملموسی دست یابد.

سخنگوی اشتون اظهار داشته است که به دنبال تضمین‌های مجدد در باره ماهیت برنامه هسته‌ای ایران هستند. وی همچنین در پاسخ به سوالی در مورد مخالفت رژیم اسرائیل با خبرهای منتشره در مورد مذاکرات گفته است که به دنبال توافقی قابل قبول هستند.

14:43 : دور اول مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه 1+ 5 در ژنو پایان یافت.

پایان دور اول مذاکرات ایران و ۵+۱، مذاکرات عصر با فرمتهای مختلف

14:30 : خبر لغو سفر ظریف به ایتالیا تایید شد.

14:20: منابع غربی در حاشیه برگزاری نشست از احتمال لغو سفر امروز ظریف به ایتالیا خبر می دهند.  ابن در حالی است که ظریف پیشتر در صفحه فیس‌بوک خود نوشته بود که طی ساعات آتی به رم سفر می کند و با وزیر خارجه ایتالید دیدار فشرده کاری خواهد داشت و ساعات پایانی شب به ژنو باز می گردد.

13:43 : دور جدید مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه 1+ 5 در ژنو آغاز شد.

دور جدید مذاکرات ایران و ۵+۱ آغاز شد

13:27 : دیدار ظریف با ابراهیمی پایان پذیرفت. ولی دیداری که قرار بود بین تخت روانچی و سایمون گس نماینده انگلیس برگزار شود به دلیل طولانی شدن گفتگوهای داخلی 5+1 به تعویق افتاده است.

دور جدید مذاکرات ایران و ۵+۱ آغاز شد

13:20 تخت‌روانچی: در این دور درباره همه موضوعات صحبت می‌کنیم/در خصوص غنی‌سازی و تحریم‌ها هم گفت‌وگو می‌کنیم

13:10: ظریف: مذاکرات خوبی میان من و اشتون در صبحانه کاری صورت گرفت. اگر همه طرف‌ها تلاش‌شان را بکنند، مذاکرات به نتیجه خواهد رسید.

13:05 : مایکل مان، سخنگوی مسؤول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، در صفحه توئیتر خود با اشاره به اتمام صبحانه کاری یک ساعته بین کاترین اشتون و محمد جواد ظریف اعلام کرد: “این نشست دیدار خوبی برای بحث درباره تمهیدات مذاکرات امروز بود.” وی اظهار داشت که کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا ریاست تیم غربی در مذاکرات را بر عهده خواهد داشت. ظریف طبق برنامه اعلامی قصد دیدار با اخضر ابراهیمی در مورد مسائل سوریه را خواهد داشت.

11:30 : صبحانه کاری محمدجواد ظریف و کاترین اشتون ساعت 8 به وقت محلی با حضور معاونین دو طرف در ژنو آغاز شد و تا ساعتی بعد طول کشید.

ساعاتی پیش از شروع مذاکرات: فرانس پرس: اسرائیل روز چهارشنبه از قدرت‌های جهانی خواسته است طرح پیشنهادی ایران را که گفته می‌شود بر مبنای کاهش برخی از فعالیت‌های هسته‌ای در ازای کاهش تحریم‌ها طراحی شده، رد کنند.

آخرین مطالب این بخش اخبار سیاسی

نرگس موسوی (دختر میرحسین موسوی) فیش‌های حقوقی خود را منتشر کرد نرگس موسوی، دختر میرحسین و رهنورد در پستی در اینستاگرام خود با انتشار فیش‌های حقوقی چند سال گذشته خود به تهمت‌پراکنی‌ها و فحاشی‌های عده‌ای در فضای مجازی واکنش نشان داده...
اجرای برنامه هنری چند دختر بچه این‌بار موضوعی بود که بر اساس آن پرونده حمله رسانه‌ای به شهردار تهران تکمیل شود. به گزارش روزنامه اعتماد؛ آنها برگزار‌کنندگان این برنامه را به ابتذال و زمینه‌سازی برای «رقص دختران» متهم کرده‌اند. حالا محمد...
رفع حصر تا عید صورت می‌گیرد غلامرضا حیدری نماینده مردم تهران و عضو کمیته رفع حصر فراکسیون امید،‌ در توئیتر خود نوشت: طبق آخرین جلسات و مذاکراتی که با سران محترم قوا و آقای شمخانی داشته‌ایم، استنباط ما این بوده است...
اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری و کانون عالی شوراهای اسلامی کار کشور با صدور فراخوانی از عموم کارگران شاغل و بازنشسته و نهادهای صنفی کارگری خواستند تا برای روز چهارشنبه (دوم اسفند) با برپایی تجمع صنفی مقابل محل استقرار شورای نگهبان...

  • ترانه استانبولی Gel Be Gokyuzum از الیاس یالچینتاش

    ترانه استانبولی Gel Be Gokyuzum از الیاس یالچینتاش

    دانلود آهنگ جدید مهدی احمدوند به نام دروغه دانلود آهنگ جدید محسن چاوشی بنام جمعه دانلود آهنگ جدید مجید یحیایی بنام مونس جان کاور Carol of the Bells جدیدترین اثر تیلور دیویس
    جدیدترین ترانه ها