»   اخبار شهرستان ها  »   ناگفته‌های زلزله اهر / زلزله‌زدگان ‌ارسباران تنها نماندند / احساس نشاط و شادمانی دارم
۲۳ مرداد ۱۳۹۲ , ساعت ۴:۱۶

ناگفته‌های زلزله اهر / زلزله‌زدگان ‌ارسباران تنها نماندند / احساس نشاط و شادمانی دارم

مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان اردبیل مقابله با شایعات و استفاده از تجربیات زلزله اردبیل و تعامل مثبت بین مسئولا‌ن را از نقاط قوت امدادرسانی در زلزله 21 مرداد اهر اعلام می‌کند و می‌گوید: در تحقق هر خانواده یک امدادگر باید تیم‌های امداد روستایی در مناطق روستایی تقویت کنیم.

اردبیل نیوز: بهرام غیبی مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان اردبیل متولد 1349 فوق لیسانس مدیریت و دارای 21 سال سابقه اجرایی در پست‌های مختلف جمعیت هلال احمر است که علاوه بر حضور در امداد و نجات حوادث مختلف در کشور سابقه  حضور در امدادرسانی خارج کشور را در سابقه امدادی خود دارد.

در این مصاحبه پای صحبت این امدادگر تلاشگر نشسته‌ایم که فرماندهی امداد و نجات منطقه اهر در زلزله 21 مرداد 1391 به عهده داشت و از او خواسته‌ایم تا در مصاحبه طبق هماهنگی قبلی به اتفاق رئیس جمعیت هلال احمر اهر قرار مصاحبه در دفتر ستاد جمعیت در مشکین‌شهر گذاشته بودیم به سئوالات ما پاسخ دهد.

از نخستین ساعات زلزله اهر برای ما توضیح دهید؟

به هنگام وقوع این حادثه در دفتر خود مشغول امور روزمره خود بودم که زلزله تقریبا قوی را در شهر اردبیل احساس کردیم با اتاق بحران سازمان تماس گرفتم، علام کردند که زلزله در آذربایجان‌شرقی و منطقه اهر است.

بلافاصله ضمن تماس با مسئول جمعیت هلال احمر مشگین‌شهر اعلام کردیم که نخستین اکیپ خود را به آخرین روستای همسایه با اهر اعزام تا از وضعیت این مناطق اطلاع‌رسانی شود که اکیپ ضمن حضور در منطقه اطلاع یافتند، زلزله در شهرستان اهر اتفاق افتاده است.

وی افزود: نخستین اکیپ امداد و نجات مربوط به مشگین‌شهر بود که به منطقه زلزله‌زده اعزام و پس از 55 دقیقه از وقوع نخستین اکیپ به بیمارستان اهر رسید و وضعیت وخیم بیمارستان و آسیب دیدگان را اعلام کرد. بلافاصله به تمام نیروها و اکیپ امدادی سراسر استان آماده‌باش برای حضور در اهر را اعلام کردیم و 15 تیم با آمبولانس و تجهیزات ویژه در کمترین زمان ممکن به شهرستان اهر اعزام شدند و همزمان با هلال احمر اورژانس استان اردبیل نیز با اعزام اکیپ‌های درمانی مجروحان به مراکز درمانی و بیمارستانی منتقل شدند.

غیبی ادامه داد: تدبیری اندیشیده شد که نخستین محموله‌های امدادی انبار هلال‌احمر مشکین‌شهر در عرض کمتر از نیم ساعت بارگیری و نخستین محموله به طرف اهر و مناطق زلزله‌زده حمل و در ادامه به تمام مراکز جمعیت استان اعلام شده که تمام امکانات انبارهای استان اردبیل در قالب 7 کامیون در نخستین ساعات بارگیری به شهرستان حمل شد.

مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان اردبیل گفت: این موارد بدون درنگ و اجازه از مسئول رده بالا این امکانات به شهر اهر منتقل و در ساعت 8 همه موجودی انبارهای استان اردبیل رسید بعد از 45 دقیقه از حضور اینجانب، دکتر فقیه مدیرعامل محترم جمعیت هلال احمر استان با من تماس گرفتند و اعلام کردند در شهرستان اهر زلزله شده زود خودتان را به آنجا برسانید که در جواب عرض کردم الان در اهر هستیم و خیلی خوشحال شدند از حضور به موقع حقیر را در آن لحظه به عنوان فرمانده امداد و نجات شهرستان اهر منصوب کردند.

وی اظهار کرد: در شهرستان اهر با تدبیر ویژه فرماندار پرتلاش شهرستان نخستین جلسه شورای مدیریت بحران تشکیل و مصوبات لازم برای تسریع در امدادرسانی و تصمیمات ضروری گرفته شد و با تعامل و همکاری بین بخشی و حضور به موقع امدادگران تمام مجروحان و مصدومان و فوت شدن از زیر آوارها نجات داده شد و عملیات اسکان اضطراری انجام و بیش از 80 درصد چادر در محل‌های مناسب نصب شد.

وی تصریح کرد: از صبح روز دوم زلزله 21 مرداد اقدام به لکه‌گیری در روستاهای زلزله‌زده کردیم و تقریباً در تمام روستاهای زلزله زده چادر نصب شد و سبد غذایی، نایلون، حبوبات و لوازم پخت و پز توزیع شد و احشام که در زیر آوار مانده و سقط شده بودند از داخل آوار بیرون کشیده و دفن شدند و در سطح شهر اهر محله به محله در فضای باز مدارس، استادیوم، محوطه ادارات و پارک‌ها چادرهای گروهی با امکانات مورد نصب شد.

والحمداله با تعامل و همکاری و همراهی سایر ادارات و نهادها و خیران و مردم مواردی که به عهده هلال احمر بود به نحو شایسته انجام شد.

در آستانه سالگرد زلزله 21 مرداد ضمن شرکت در ضیافت افطاری مناطق زلزله‌زده و توزیع بسته‌های غذایی ویژه رمضان در روستای ملالار حضور پیدا کردید چه احساسی داشتید؟

احساس نشاط و شادمانی دارم وقتی می‌بینم اهالی خونگرم و با احساس روستایی در خانه‌های جدید ساخته شده و امکانات مناسب در خانه و کاشانه خود اسکان یافته و  دارای روحیه عالی و شاداب هستند. احساس غرور می‌کنم که به عنوان یک خدمتگزار کوچک سهمی در این تلاش‌ها داشته‌ام و این امکانات و ساخت و سازها و آماده شدن اماکن مسکونی و اداری و زیرساخت‌ها در کمترین زمان بزرگ‌ترین افتخار برای نظام اسلامی است وقتی اهالی روستا می‌گفتند، من از دولت و نظام و دست اندرکاران هلال احمر راضی هستم دراین یک سال ما را تنها نگذاشتند از صمیم قلب خوشحال می‌شوم.

13910531115000140 PhotoL - ناگفته‌های زلزله اهر / زلزله‌زدگان ‌ارسباران تنها نماندند / احساس نشاط و شادمانی دارم

13910531114956625 PhotoL - ناگفته‌های زلزله اهر / زلزله‌زدگان ‌ارسباران تنها نماندند / احساس نشاط و شادمانی دارم

13910531114952921 PhotoL - ناگفته‌های زلزله اهر / زلزله‌زدگان ‌ارسباران تنها نماندند / احساس نشاط و شادمانی دارم

13910528125844859 PhotoL - ناگفته‌های زلزله اهر / زلزله‌زدگان ‌ارسباران تنها نماندند / احساس نشاط و شادمانی دارم

نقاط قوت در امر امدادرسانی شهرستان اهر را در چه می‌بینید؟

1- تعامل مثبت بین مسئولان و دست اندرکاران

2- مدیریت شایسته فرماندار اهر به عنوان رئیس شورای مدیریت بحران در هماهنگی بین اعضای کار گروه‌ها

3- استفاده از تجربه زلزله اردبیل در زلزله اهر

4- مقابله با شایعات

5- حضور به موقع نیروهای امداد و نجات در مناطق زلزله‌زده

6- وجود امکانات و تجهیزات پیشرفته امدادی نسبت به زلزله اردبیل

سخن آخر

به عنوان یک خادم در حوزه امدادی وظیفه انسانی و اداری حکم می کند که همیشه در فکر نجات انسان‌ها و تسکین آلام آسیب دیدگان از حوادث مختلف باشیم.

دوم اینکه برای من در این زلزله ثابت شد در هر کجای شهر و روستایی که مردم آشنایی با مسائل امداد و نجات دارند در آن روستا کمترین تلفات انسانی بوده و به همین علت توصیه می‌کنم که به شورای مدیریت بحران که در تحقق هر خانواده یک امدادگر باید تیم‌های امداد روستایی در مناطق روستایی تقویت کنیم.

 

 

خبرگزاری فارس

آخرین مطالب این بخش اخبار شهرستان ها

تصاویری از "جواد بیژنی" نماینده شهر بابل و رئیس کمیسیون فرهنگی شورای شهر در شبکه های اجتماعی منتشر شده است که بوسیله دوچرخه در حال تردد از خیابان است. او که حامی کمپین "سه شنبه های بدون خودرو" می باشد، خود...
مطمئن هستیم شاهد حضور بیشتر نیروهای جوان و زنان کارآمد در شهرداری تهران خواهیم بود. حضور چشمگير مردم تهران در انتخابات شورا و رأى بالا به ليست اميد نشان داد تهران تشنه تغيير است البته در اين ميان مديران مياني...
آنهایی هم كه در سالن هستند برای والیبال طبل می‌كوبند، موج مكزیكی می‌دهندو دست می‌زنند. اتفاقی كه هیچ‌كس فكرش را هم نمی‌كرد. تا جایی كه حمید حمودی، پاسور تیم امیدها، گفته: «می‌خواستیم خانواده‌هایمان را بگوییم بیایند اردبیل تا ما را...
احمد دهقان در مورد مسمومیت دانشجویان دانشگاه یزد، گفت: به دنبال اعلام مسمومیت حدود ٣٠٠ نفر از دانشجویان خوابگاه پسرانه دانشگاه یزد، تیم اورژانس 115 بلافاصله در محل حاضر شده و به امداد رسانی پرداختند. وی افزود: با اعزام کلیه آمبولانس‌ها...

  • ترانه استانبولی Gel Be Gokyuzum از الیاس یالچینتاش

    ترانه استانبولی Gel Be Gokyuzum از الیاس یالچینتاش

    دانلود آهنگ جدید مهدی احمدوند به نام دروغه دانلود آهنگ جدید محسن چاوشی بنام جمعه دانلود آهنگ جدید مجید یحیایی بنام مونس جان کاور Carol of the Bells جدیدترین اثر تیلور دیویس
    جدیدترین ترانه ها

  • آخرین مطالب