»   جالب و خواندنی  »   میش مرغ پرنده در معرض انقراض در زیستگاه های تکاب مشاهده شد
۲۶ آذر ۱۳۹۲ , ساعت ۱۲:۳۴

میش مرغ پرنده در معرض انقراض در زیستگاه های تکاب مشاهده شد


به گزارش خبرنگار مهر، میش مرغ به عنوان یکی از نادرترین و زیباترین پرندگان جهان رو به انقراض است، هم اکنون 45 قطعه از آن در آذربایجان غربی زندگی کرده و اتحادیه جهانی حفاظت اسم این پرنده را در فهرست سرخ در طبقه آسیب پذیر قرار داده است.


میش مرغ یکی از پرندگان نادر ایران محسوب می‌شود که در سال 1346 از سوی کانون شکار و صید آن زمان و سازمان حفاظت محیط‌زیست فعلی “حمایت شده” اعلام شد، یکی از مهمترین محل‌های تجمع و زادآوری میش ‌مرغ‌ها در ایران دشت‌های اطراف شهرستان بوکان است که جمعیت قابل ‌توجهی از میش ‌مرغ‌ها را حمایت می‌کند.


کاهش شدید جمعیت میش ‌مرغ در اغلب زیستگاه‌های مهم آن به ‌دلیل چرای بی‌رویه، تخریب پوشش گیاهی، فرسایش خاک، ناامن شدن منطقه و کاهش غذا برای این‌ گونه یکی از دغدغه های اصلی محیط زیست بود که مشاهده این پرنده در زیستگاه های تکاب امیدها برای ادامه بهتر حیات این پرنده را افزایش می دهد.


مدیرکل محیط زیست آذربایجان غربی در خصوص مشاهده این پرنده در زیستگاه های تکاب گفت: پس از گذشت چندین سال از عدم مشاهده پرنده میش مرغ در زیستگاههای غیر از شهرستان بوکان این بار تعداد 5 قطعه میش مرغ در زیستگاههای شهرستان تکاب مشاهده شده است.


حسن عباس نژاد ادامه داد: در همین راستا یک قطعه جوجه میش مرغ که در اثر بارش برف سنگین و برودت هوا قادر به پرواز نبود، توسط دوستداران محیط زیست منطقه زنده گیری و به اداره محیط زیست تکاب تحویل داده شد.


 مدیرکل محیط زیست آذربایجان غربی افزود: پس از بازتوانی این پرندهها  در زیستگاه اصلی خود منطقه پناهگاه حیات وحش سوتا بوکان رهاسازی خواهد شد.                                                                             


وی یاد آور شد: به منظور حفاظت، احیا و تکثیر این پرنده، که از گونه های کمیاب و نادر در جهان است، مرکز تحقیقات و مطالعات پرنده میش مرغ کشور در بوکان با یک میلیارد و 200 میلیون ریال اجرایی می شود.


در حال حاضر 80 درصد جمعیت کشوری پرنده میش مرغ در زیستگاههای استان آذربایجان غربی زندگی می کند و اداره کل حفاظت محیط زیست استان در جهت حفظ و حراست از این گونه نادر برنامه های متعددی در دست اجرا دارد.


 

آخرین مطالب این بخش جالب و خواندنی

به نقل از کجارو، نقاطی در ایران وجود دارند که رازهایی سر به مهر را در دل خود گنجانده‌اند و هنوز در گذر زمان لباس رمزآلودی را از تن خود در نیاورده‌اند. گاهی این راز و رمزها شاهکار خالق هستی...
به گزارش ملکانه به نقل از نشنال جئوگرافیک، هر بهار فیل های دریایی خود را به ساحل جزیره می رسانند تا جفت شان را پیدا کنند .به همین خاطر مجبورند از میان بچه پنگوئن های کوچک عبور کرده و مسیری...
وقتی به نقاط جرم گرفته ی خانه ی خود فکر می کنیم، مکان هایی مانند حمام یا آشپزخانه است که به ذهن خطور می کند. اما در حقیقت متهم اصلی انباشت آلودگی در اتاقی پنهان شده است که به تماشای...
مدرسه محلی است که باید دانش‌آموزان در آن‌جا احساس نشاط و شادابی داشته باشند و در یک محیط سالم و سرشار از انرژی‌های مثبت به یادگیری مشغول شوند. اما در برخی از مدارس در کشورهای مختلف جهان قوانین سفت و سختی...

  • کاور Carol of the Bells جدیدترین اثر تیلور دیویس

    کاور Carol of the Bells جدیدترین اثر تیلور دیویس

    دانلود آهنگ جدید مجید خراطها بنام بی رحمی دانلود آهنگ جدید حامد محضرنیا بنام شب یلدا دانلود آهنگ جدید امیر ایکس 2 بنام مغرور دانلود آهنگ جدید سامان جلیلی به نام قدم بزن
    جدیدترین ترانه ها
  • آخرین مطالب