»   سلامت  »   میزان استفاده از کاندوم در تماس زنان پرخطر
۲۲ مهر ۱۳۹۲ , ساعت ۱۸:۴۵

افزایش انتقال ایدز از طریق رفتارهای جنسی

میزان استفاده از کاندوم در تماس زنان پرخطر

معاون مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر در وزارت بهداشت نسبت به انتقال HIV از طریق روابط جنسی در کشور هشدار داد و گفت: در سال 65 انتقال ایدز در طریق روابط جنسی 5 درصد بود که این رقم در سال 91 به 33 درصد رسیده است که خطرناک است و اگر ما نتوانیم این گروه را کنترل کنیم خانمها به طور ناخواسته آلوده می‌شوند و حتی این خطر ممکن است به کودکان هم منتقل شود.

محمود نبوی پیش از ظهر دیروز در نشست خبری هفته سلامت بانوان ایرانی به اهمیت بار بیماری‌ها در زنان به عنوان رکن اصلی خانواده اشاره کرد و گفت: بیماری‌های عفونی به عنوان یکی از بیماری‌های مهم بین زنان باردار جامعه سبب مرگ و میر مادر باردار و نوزاد می‌شود تا جایی که طبق آمار سازمان بهداشت جهانی سالانه 4 میلیون نوزاد بر اثر بیماری عفونی و 3.7 میلیون نوزاد به صورت مرده به دنیا می‌آیند.

وی گفت:‌همچنین 30 درصد مرگ نوزادان و 25 درصد مرگ مادران به همین دلیل است.

وی تصریح کرد: سالانه 499 میلیون مورد عفونت آمیزشی قابل درمان در جهان بروز می‌کند که معمولاً در ابتدا بدون علامت هستند و در صورت درمان نشدن خطر عقیم شدن مردان و زنان را در پی دارد.

وی وضعیت شیوع بیماری‌های مقاربتی را در خاورمیانه بهتر از کشورهای آفریقایی در حال توسعه برشمرد و افزود: شیوع بیماری مقاربتی در منطقه ما 4 تا 7 درصد جمعیت است در حالی که در کشورهای آفریقایی این رقم 11 تا 35 درصد است.

نبوی در مورد وضعیت HIV در کشور گفت: خطر شیوع بیماری در زنان پرخطر نزدیک به 5 درصد و معتادان پرخطر و تزریقی 15 درصد است ولی طبق تحقیقی که روی بیش از 5 هزار مادر باردار در 8 استان کشور انجام شده فقط 4 نفر به HIV مبتلا بودند و می‌توان گفت شیوع ایدز در مادران باردار ما زیر یک در هزار و نزدیک به صفر درصد است.

معاون مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر در وزارت بهداشت نسبت به انتقال HIV از طریق روابط جنسی در کشور هشدار داد و گفت: در سال 65 انتقال ایدز در طریق روابط جنسی 5 درصد بود که این رقم در سال 91 به 33 درصد رسیده است که خطرناک است و اگر ما نتوانیم این گروه را کنترل کنیم خانمها به طور ناخواسته آلوده می‌شوند و حتی این خطر ممکن است به کودکان هم منتقل شود.

به گفته این مسئول در وزارت بهداشت، موج شیوع ایدز 90 درصد در مردان و 10 درصد در زنان است و حدس می‌زنیم 90 تا 100 هزار نفر در کشور به HIV آلوده شده باشند ولی خودشان هنوز خبر ندارند چون 6 تا 10 سال زمان می‌برد تا این ویروس خود را نشان دهد.

نبوی در مورد آمار دقیق بیماری‌های آمیزشی در کشور به ویژه در بانوان نیز گفت: به علت پنهان بودن و کتمان کردن آمار دقیقی از بیماری‌های آمیزشی در کشور نداریم چون اغلب افراد یا خود درمانی می‌کنند یا به بخش خصوصی مراجعه می‌کنند که اصرار به حفظ اسرار خود دارند و این بیماری‌ها جایی ثبت نمی‌شود.

معاون مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر در وزارت بهداشت گفت: برای مهار بیماری‌ها و ارائه خدمات ویژه 30 مرکز مخصوص زنان پرخطر، تن فروش و معتاد در نقاط مختلف کشور افتتاح کرده‌ایم که برای بازدهی بیشتر، بیشتر در مناطق پرخطر این مراکز ایجاد شده است .

نبوی گفت:‌بررسی آماری که داریم نشان می‌دهد که 57 درصد این زنان در تماس جنسی از کاندوم استفاده می‌کنند که خطرناک است چون در کشورهای پیشرفته این رقم بالای 90 درصد است.

نبوی در مورد اقدامات وزارت بهداشت برای پیشگیری از گسترش HIV گفت: سعی کرده‌ایم تا اقدامات جایگزین را برای مبتلایان به کار ببریم و از روش تنبیهی استفاده نکنیم و اگر خدماتی هم به مبتلایان ارائه می‌شود این خدمات به صورت غیرعلنی باشد تا فرد مبتلا به راحتی برچسب یا انگ نخورد و همواره اطلاعات بیمار به صورت محرمانه حفظ می‌شود.

وی اذعان داشت: اگر چه داروی بیماران HIV گرانقیمت است اما دولت هزینه آن را می‌پردازد و رایگان در اختیار بیماران قرار می‌دهد و با این کارها منحنی اپیدمی ایدز در کشور سیر نزولی داشته است.

آخرین مطالب این بخش سلامت

اگر ناخن‌ شکننده دارید: برای اینکه شکنندگی ناخن‌هایتان را از بین ببرید، یک‌چهارم فنجان روغن‌زیتون را به آرامی گرم کرده،‌ سپس یک کپسول ویتامین E باز کنید و درون آن بریزید. این مخلوط را روی کوتیکول‌ها (پوست اطراف ناخن) و...
کاهش دما در پاییز شما را به تکاپوی یک کاپشن گرم و نرم خواهد فرستاد اما همان مقدار کاهش دمای بدن در بهار و تابستان برایتان خنک و مفرح به شمار می آید. علت چیست؟ بدن انسان یک توانایی درونی...
چه کسی از بیدار شدن با دهانی بدبو نفرت ندارد؟ برای رفع بوی بد دهان بعد از خواب چه باید کرد؟ بوی بد دهان در صبح حاصل کاهش بزاق در حین خواب و رشد باکتری ها در دهان است. اغلب...
به نقل از جام جم آنلاین، مردان بدون تستوسترون کافی، ممکن است نابارور ‌شوند. البته همه مردان به طور معمول کاهش تستوسترون را با افزایش سن تجربه می‌کنند اما برخی افراد زودتر درگیر آن می‌شوند. مراقب نشان‌های پنهان آن باشید. علائم...


  • دانلود آهنگ جدید سامان جلیلی به نام قدم بزن

    دانلود آهنگ جدید سامان جلیلی به نام قدم بزن

    دانلود آهنگ جدید مهدی احمدوند به نام عشق من دانلود آهنگ جدید حمید عسکری به نام این حرفا حالیش نیست دلم دانلود آهنگ جدید فرزاد فرزین به نام روزای تاریک دانلود آهنگ جدید شهرام ناظری به نام برگ ریزان
    جدیدترین ترانه ها
  • آخرین مطالب