»   سلامت  »   میزان استفاده از کاندوم در تماس زنان پرخطر
۲۲ مهر ۱۳۹۲ , ساعت ۱۸:۴۵

افزایش انتقال ایدز از طریق رفتارهای جنسی

میزان استفاده از کاندوم در تماس زنان پرخطر

معاون مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر در وزارت بهداشت نسبت به انتقال HIV از طریق روابط جنسی در کشور هشدار داد و گفت: در سال 65 انتقال ایدز در طریق روابط جنسی 5 درصد بود که این رقم در سال 91 به 33 درصد رسیده است که خطرناک است و اگر ما نتوانیم این گروه را کنترل کنیم خانمها به طور ناخواسته آلوده می‌شوند و حتی این خطر ممکن است به کودکان هم منتقل شود.

محمود نبوی پیش از ظهر دیروز در نشست خبری هفته سلامت بانوان ایرانی به اهمیت بار بیماری‌ها در زنان به عنوان رکن اصلی خانواده اشاره کرد و گفت: بیماری‌های عفونی به عنوان یکی از بیماری‌های مهم بین زنان باردار جامعه سبب مرگ و میر مادر باردار و نوزاد می‌شود تا جایی که طبق آمار سازمان بهداشت جهانی سالانه 4 میلیون نوزاد بر اثر بیماری عفونی و 3.7 میلیون نوزاد به صورت مرده به دنیا می‌آیند.

وی گفت:‌همچنین 30 درصد مرگ نوزادان و 25 درصد مرگ مادران به همین دلیل است.

وی تصریح کرد: سالانه 499 میلیون مورد عفونت آمیزشی قابل درمان در جهان بروز می‌کند که معمولاً در ابتدا بدون علامت هستند و در صورت درمان نشدن خطر عقیم شدن مردان و زنان را در پی دارد.

وی وضعیت شیوع بیماری‌های مقاربتی را در خاورمیانه بهتر از کشورهای آفریقایی در حال توسعه برشمرد و افزود: شیوع بیماری مقاربتی در منطقه ما 4 تا 7 درصد جمعیت است در حالی که در کشورهای آفریقایی این رقم 11 تا 35 درصد است.

نبوی در مورد وضعیت HIV در کشور گفت: خطر شیوع بیماری در زنان پرخطر نزدیک به 5 درصد و معتادان پرخطر و تزریقی 15 درصد است ولی طبق تحقیقی که روی بیش از 5 هزار مادر باردار در 8 استان کشور انجام شده فقط 4 نفر به HIV مبتلا بودند و می‌توان گفت شیوع ایدز در مادران باردار ما زیر یک در هزار و نزدیک به صفر درصد است.

معاون مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر در وزارت بهداشت نسبت به انتقال HIV از طریق روابط جنسی در کشور هشدار داد و گفت: در سال 65 انتقال ایدز در طریق روابط جنسی 5 درصد بود که این رقم در سال 91 به 33 درصد رسیده است که خطرناک است و اگر ما نتوانیم این گروه را کنترل کنیم خانمها به طور ناخواسته آلوده می‌شوند و حتی این خطر ممکن است به کودکان هم منتقل شود.

به گفته این مسئول در وزارت بهداشت، موج شیوع ایدز 90 درصد در مردان و 10 درصد در زنان است و حدس می‌زنیم 90 تا 100 هزار نفر در کشور به HIV آلوده شده باشند ولی خودشان هنوز خبر ندارند چون 6 تا 10 سال زمان می‌برد تا این ویروس خود را نشان دهد.

نبوی در مورد آمار دقیق بیماری‌های آمیزشی در کشور به ویژه در بانوان نیز گفت: به علت پنهان بودن و کتمان کردن آمار دقیقی از بیماری‌های آمیزشی در کشور نداریم چون اغلب افراد یا خود درمانی می‌کنند یا به بخش خصوصی مراجعه می‌کنند که اصرار به حفظ اسرار خود دارند و این بیماری‌ها جایی ثبت نمی‌شود.

معاون مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر در وزارت بهداشت گفت: برای مهار بیماری‌ها و ارائه خدمات ویژه 30 مرکز مخصوص زنان پرخطر، تن فروش و معتاد در نقاط مختلف کشور افتتاح کرده‌ایم که برای بازدهی بیشتر، بیشتر در مناطق پرخطر این مراکز ایجاد شده است .

نبوی گفت:‌بررسی آماری که داریم نشان می‌دهد که 57 درصد این زنان در تماس جنسی از کاندوم استفاده می‌کنند که خطرناک است چون در کشورهای پیشرفته این رقم بالای 90 درصد است.

نبوی در مورد اقدامات وزارت بهداشت برای پیشگیری از گسترش HIV گفت: سعی کرده‌ایم تا اقدامات جایگزین را برای مبتلایان به کار ببریم و از روش تنبیهی استفاده نکنیم و اگر خدماتی هم به مبتلایان ارائه می‌شود این خدمات به صورت غیرعلنی باشد تا فرد مبتلا به راحتی برچسب یا انگ نخورد و همواره اطلاعات بیمار به صورت محرمانه حفظ می‌شود.

وی اذعان داشت: اگر چه داروی بیماران HIV گرانقیمت است اما دولت هزینه آن را می‌پردازد و رایگان در اختیار بیماران قرار می‌دهد و با این کارها منحنی اپیدمی ایدز در کشور سیر نزولی داشته است.

آخرین مطالب این بخش سلامت

با استناد به تحقیقات دانشمندان و پزشکان، اعضایی در بدن هستند که باید از دست زدن به آن ها پرهیز کرد. دست ها آلوده به میکروب هایی هستند که می توانند به قسمت های حساس بدن سرایت کنند. در بعضی...
دانستنی های پزشکی روز : دانستنی های علمی جالب با دانستن برخی ترفندهای امدادی قادر خواهید بود در شرایط بحرانی،  زندگی خود یا دیگران را از مرگ یا خطرات جدی نجات دهید. هر چه بیشتر در مورد تله‌های سلامتی زندگی بشر...
نمک دریایی برای رشد مو عالی است. به افرادی که از ریزش مو رنج می برند توصیه می شود که آن را امتحان کنند تا به طور طبیعی موهای خود را درمان نمایند. پس قبل از راههای سخت و گران...
علت سرماخوردگی مکرر کودکان و راه پیشگیری آن چیست؟ برای پدر و مادرها مسأله ای نگران کننده تر از یک کودک همیشه سرما خورده و بازگشت مداوم آنفولانزا نیست. این بیماری می تواند باعث دور ماندن کودک از مدرسه و کارهای لذت...