»   دانش و فناوری  »   موفقیت محققان کشور در افزایش بازده شیرین سازی گاز
۳۰ آذر ۱۳۹۲ , ساعت ۱۳:۳۰

موفقیت محققان کشور در افزایش بازده شیرین سازی گاز


به گزارش خبرگزارش مهر، تولید گاز دی‌اکسید‌کربن به ویژه در کشورهای در حال توسعه به دلیل مصرف بیش از حد سوخت‌های فسیلی روندی رو به رشد دارد. تخمین زده می‌شود دی‌اکسید‌کربن اثر گازهای گلخانه‌ای را در حدود 70 درصد افزایش دهد.


جداسازی دی‌اکسیدکربن از طریق فرآیندهای مرسوم پیشین شامل جذب توسط حلال، جذب سطحی و فرآیند برودتی، مشکلاتی نظیر تشکیل کف و کانال سازی و همچنین هزینه‌های بالای عملیاتی و سرمایه گذاری را به همراه دارد.


فرایند جذب گاز توسط غشای الیاف توخالی ترکیبی از جداسازی توسط غشا و فرآیند جذب شیمیایی است که امروزه از اهمیت خاصی برخوردار شده است. از سوی دیگر، استفاده از نانوسیال‌های جاذب دی‌اکسیدکربن با ویژگی‌های منحصر بفرد از جمله پایداری بالای مکانیکی و حرارتی، توانایی فراوان در جذب و ذخیره‌سازی گاز، احیای آسان و دیگر خواص انتقالی می‌تواند جایگزینی برای حلال‌ها و یا به عنوان ماده افزودنی به حلال‌های رایج جهت افزایش میزان بازده حذف دی‌اکسیدکربن باشد.


از این رو، پژوهشگران دانشگاه شیراز با استفاده از نانوسیال‌هایی چون نانو لوله‌های کربنی و نانوسیلیکا، به دنبال افزایش میزان جذب دی‌اکسیدکربن در غشاهای الیاف تو خالی بودند که برای این منظور اقدام به طراحی و ساخت سیستم آزمایشگاهی و بررسی عملکرد نانوسیال‌ها در حذف دی‌اکسید‌کربن کردند.


در این پروژه خواص انتقال جرمی نانوسیال‌ها و ویژگی جذب آنها در غشای الیاف توخالی تماس دهنده دوفاز مورد مطالعه قرار گرفت. در این راستا اثر پارامترهای مختلفی نظیر نوع و غلظت نانوسیال‌ها، دما و دبی‌های مایع و گاز بررسی شد. با توجه به نتایج حاصل شده، استفاده از نانوسیال‌ها افزایش جذب گاز دی اکسید کربن را در پی داشتند.


بازده حذف دی‌اکسیدکربن برای نانوسیال سیلیکا و مخصوصا نانو لوله ‌کربنی در مقایسه با آب مقطر افزایش قابل ملاحظه‌ای داشت که این میزان با افزایش غلظت نانو ذرات بیشتر شد. از طرفی استفاده از نانولوله‌های کربنی مؤثرتر از نانوسیال سیلیکا بودند.


این نانوسیال‌ها که به عنوان حلال در غشاهای الیاف توخالی استفاده شد، جایگزین بسیار مناسبی برای حلال‌های معمول حذف گازهای اسیدی به ویژه در صنایع شیرین سازی گاز خواهند بود.

آخرین مطالب این بخش دانش و فناوری

منصفانه ترین تعرفه اینترنت تمامی اپراتورهای ارائه دهنده اینترنت ثابت در کشورمان که به ارائه سرویس‌های مبتنی بر ADSL و VDSL می‌پردازند، مطابق با الزامات قانونی مصوبه‌ ۲۶۶ کمیسیون تنظیم مقررات، مجبور به حذف سرویس‌های حجمی و ارائه‌ی سرویس‌های غیرحجمی هستند. طبق گفته وزیر...
سامسونگ بیشترین میزان نیمه رسانای جهان را در سال ۲۰۱۷ مصرف کرده است ...
روشی برای دفع گرما از قطعات الکترونیکی با ترکیب نیترید بور با گرافن، ابزاری ساخته شده که می‌تواند گرما را با کارایی بسیار بالا از قطعات الکترونیکی خارج کند. به گزارش ملکانه : محققان آزمایشگاه پیر آیگرین در فرانسه با استفاده...
اطلاعات اولیه از مرسدس EQ C؛ اولین خودرو تمام الکتریکی بنز شکار شد ...

  • ترانه استانبولی Gel Be Gokyuzum از الیاس یالچینتاش

    ترانه استانبولی Gel Be Gokyuzum از الیاس یالچینتاش

    دانلود آهنگ جدید مهدی احمدوند به نام دروغه دانلود آهنگ جدید محسن چاوشی بنام جمعه دانلود آهنگ جدید مجید یحیایی بنام مونس جان کاور Carol of the Bells جدیدترین اثر تیلور دیویس
    جدیدترین ترانه ها
  • آخرین مطالب