»   گردشگری  »   منطقه حفاظت شده آق داغ
۷ آذر ۱۳۹۲ , ساعت ۰:۴۸

منطقه حفاظت شده آق داغ

منطقه حفاظت شده آق داغ در جنوب شرقی شهرستان خلخال (در جنوب استاناردبیل ) واقع شده است. و از طریق جاده ارتباطی، حدود ۳۴ کیلومتر از شهر خلخال و ۵ کیلومتر از جاده خلخال – هشتجین فاصله دارد.  وسـعت آن حدود ۶۴ هزار هکتار از کوهستان آق داغ را در بر می گیرد.

مشخصات و شرایط جغرافیایی:

این محدوده در سال ۱۳۷۸ با عنوان منطقه شکار ممنوع آق داغ به تصویب رسید و در سال ۱۳۷۹ قسمتی از جنوب منطقه شکار ممنوع با مساحت ۴۳۲۲ هکتار به عنوان منطقه حفاظت شده جنگلی آق داغ تحت مدیریت اداره کل حفاظت محیط زیست اردبیل قرار گرفت. پس از آن منطقه ای به مساحت ۹۳۸۸۹ هکتار از بهم پیوستن دو منطقه آق داغ و دربند قزل اوزن طی مصوبه شماره ۳۲۲ شورای عالی محیط زیست (کمیسیون زیر بنائی دولت) مورخ ۱۳۸۹/۹/۲۲ بعنوان منطقه حفاظت شده آق داغ به مناطق تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست پیوسته است.

منطقه حفاظت شده آق داغ در جنوب شرقی شهرستان خلخال (در جنوب استاناردبیل ) واقع شده است. و از طریق جاده ارتباطی، حدود ۳۴ کیلومتر از شهر خلخال و ۵ کیلومتر از جاده خلخال – هشتجین فاصله دارد.  وسـعت آن حدود ۶۴ هزار هکتار از کوهستان آق داغ را در بر می گیرد.

دامنه ارتفاع منطقه از ۶۰۰ متر در ساحل رودخانه قزل اوزن و ۳۳۲۲ متر در قله کوهستان آق داغ متغیراست و به همین دلیل این منطقه از سه نوع آب و هوای گرم معتدل و سرد برخوردار می باشد. قسمت جنوبی منطقه به علت گودی و محصور بودن در میان کوهها (بارش اوروگرافیک در قسمت گیلان و ایجاد باد فون در قسمت اردبیل)، دارای هوای بسیار گرم بوده و رستنی های گیاهی آن از نوع گرمسیری می باشد. با افزایش ارتفاع به سمت شمال، هوا ییلاقی و سردسیر می شود و در قله آق داغ به عنوان بلندترین نقطه منطقه هوا حالت سردسیری بخود گرفته و دارای زمستان های بسیار سرد و برف دائمی می باشد.

اکوسیستم کوهستانی آق داغ از سه نوع اقلیم هیرکانی، ایرانی – تورانی و مدیترانه ای تشکیل شده است.

پوشش گیاهی:

به طور کلی پوشش گیاهی منطقه حفاظت شده آق داغ به سه تیپ مراتع ییلاقی، مراتع قشلاقی و جنگلی تقسیم می شود.

گونه های درختی و درختچه ای: شیرخشت، قره آغاج، قره میخ، قره تیکان، چالی، چاکلانقوش، آلوچه، ارس، عناب، ازگیل، چبتنه، بید، دوشان آلماسی، گز، قیچ، گلابی، ککم، مو، خیار، سنجد، شیلان، آلی، زرشک، سیاه کوتی، یمیشان، سیاه تلو، سیاه ولیک، بلوط، داغداغان، آردوج، زبان گنجشک.

گونه های مرتعی: چجم، شبدر، خشخاشی، علف پشمکی، یملک، سیرکوهی، شیرسگ، گاو زبان، زرد پیاز، انواع یونجه، فستوک گوسفندی، آویشن، انواع گون، درمنه، کلاه میرحسین، چوبک ، گزنه، چاودار، سبزواش، جو، علف گندمی، پنجک، دانه قناری، پونه، تره تیزک، کاکوتی، خاکشیر، اسپرس، تشکر، میخک، بومادران، بابونه، جارو، بولاق اوتی، شاطرا، اسپند، دم روباهی، یولاف

گونه های شاخص جانوری:

در منطقه حفاظت شده آق داغ به دلیل فاصله زیاد از کانون های شهری و کوهستانی بودن آن تراکم انسانی کم بوده و این خود دلیل کاهش فعالیت انسانی و ایجاد منطقه امن برای وحوش گردیده است. در این اکوسیستم کوهستانی با تنوع بالای آب و هوایی تنوع جانوری و زیستی مناسبی وجود دارد.

گونه های شاخص حیات وحش این منطقه عبارتند از: پلنگ، کل و بز، پازن، انواع سمور (جنگلی، سنگی، آبی)، تشی، رودک، سیاه گوش، جوجه تیغی، گرگ، روباه معمولی، راسو، گراز، شغال، گربه جنگلی، خرگوش و از مهمترین گونه های پرندگان بومی منطقه نیز می توان به موارد ذیل اشاره نمود: عقاب طلایی، عقاب جنگلی، طرلان، پیغو، قرقی، کرکس، دال سیاه، بحری، لیل، دلیجه، دلیجه کوچک، جغد جنگلی و کوچک، سبزقبا، زنبورخوار، دارکوب، هدهد، انواع چلچله، انواع چکاوک، پرستو، بلدرچین، کبک معمولی، کبک چیل، کبک دری، سنقر گندم زار و انواع زاغ.

همچنین از خزندگان شاخص منطقه می توان به مار زنگی، مار آتشی، افعی، گرزه مار، یله مار، مار پلنگی، سوسمارها، مارمولک ها و لاک پشت ها و بویژه لاک پشت مهمیزدار اشاره نمود.

آخرین مطالب این بخش گردشگری

معاون رئیس‌جمهوری و رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری از رأی مثبت دیوان عالی آمریکا مبنی بر مصادره نشدن الواح هخامنشی ایران خبر داد و گفت: «با صدور این رأی که در پی تلاش‌های دیپلماتیک و حقوقی جمهوری اسلامی ایران...
قبیله‌های گردن بلندی که در تپه پادااونگ واقع در شمال تایلند زندگی می‌کنند یکی از قبیله‌های شگفت‌انگیز جهان به شمار می‌روند. مردم این قبیله در اصل آواره‌های برمه‌ای بودند که سال‌ها پیش وقتی در وطنشان جنگ و خونریزی در گرفت...
نکات مهم در سفر به روسیه / آنچه در مورد سفر به روسیه باید بدانیم خانم رناتا هیلبورن Renata Heilborn خبرنگار این نشریه در مسکو می نویسد: روسیه کشور شگفت انگیزی است و از نظر جمعیت جایگاه نهم و از نظر...
بهترین هتل های پنج ستاره استانبول کدامند؟ استانبول از زیباترین و ارزان ترین مقاصد گردشگری و سومین شهر توریستی دنیاست و بین ایرانیان نیز مقصد محبوبی به حساب می آید. اگر شما هم قصد سفر به این شهر تاریخی و رنگارنگ...