»   اخبار شهرستان ها  »   مشترکات ایران با آذربایجان نقطه قوت و عزت دو کشور است
۷ بهمن ۱۳۹۲ , ساعت ۰:۵۵

مشترکات ایران با آذربایجان نقطه قوت و عزت دو کشور است

امام جمعه اردبیل گفت: مشترکات فرهنگی، تاریخی، عاطفی و ارزشی ملت ایران با جمهوری آذربایجان نقطه اعتلا، عزت و افتخار دو کشور است که هرگز رنگ نمی‌بازد.

آیت‌الله سید حسن عاملی عصر امروز در دیدار با سفیر ایران در جمهوری آذربایجان اظهار داشت:‌ ما باید نهایت بهره و استفاده را از حسن همجواری با جمهوری آذربایجان به عنوان یک کشور دوست و همسایه ببریم و اجازه ندهیم برخی از دشمنان و تفرقه‌افکنان بین مطالبات و مشترکات دو کشور و خواسته‌های اصلی فاصله بیندازند.

وی با یادآوری اینکه با تدبیر و تعقل می‌توان بهتر و بیشتر زمینه توسعه اقتصادی و روابط تجاری و همسایگی را بالا برده و از ظرفیت‌های به وجود آمده شایسته استفاده کرد، افزود: ما اگر تنها بر روی مشترکات خود تکیه کرده و آن را قدر بدانیم، می‌توانیم هر روز بهتر از روز قبل در مسیر بهره‌گیری از این ظرفیت‌ها و مشترکات در صحنه حاضر بوده و حرکت‌های تأثیرگذار را انجام دهیم.

عاملی در ادامه سخنان خود تصریح کرد: هر چند برخی از کشورهای غربی با نفوذ به قلمرو حاکمیتی آذربایجان سعی دارند تا در تقویت این ارتباطات و روابط اختلال ایجاد کنند اما باید با درایت و تیزبینی بکوشیم تا با دفع این توطئه‌ها و ترفندها بستر و زمینه تقویت ارتباطات و حرکت‌های دو جانبه را شایسته و مناسب فراهم آوریم.

امام جمعه اردبیل خاطر نشان کرد: نباید اجازه دهیم که بیگانگان در این روابط برخی خواسته‌ها و مطالبات خود را جامه عمل بپوشانند بلکه بهتر آن است که مردم ایران با جمهوری آذربایجان به مانند تاریخ پرفراز و نشیبشان در کمال آرامش، حرمت و عزت زندگی کرده و روز به روز در تقویت مبانی مشترک دو کشور کمک کنند.

به گزارش خبرگزاری فارس از اردبیل، در این نشست سفیر ایران در جمهوری آذربایجان نیز با بیان اینکه سالانه بیش از یک میلیون آذری از طریق مرزهای کشورمان به ویژه مرز بیله‌سوار وارد ایران اسلامی شده که بیشتر سفرهایشان نیز با مقاصد تأمین دارو و درمان است، گفت:‌ در این ارتباط می‌توان سند توریست درمانی را توسعه داده و رونق بخشید.

محسن پاک آیین افزود: استان اردبیل با داشتن توانمندی‌های بیشمار خود اعم از کشاورزی، صنعتی و گردشگری می‌تواند محور و مبدأ تقویت ارتباطات و توسعه دو جانبه باشد که در این زمینه امیدواریم علاوه بر گمرک بیله‌سوار شاهد راه‌اندازی گمرک اصلاندوز نیز باشیم که مسئولان کشور آذربایجان خواستار بازگشایی این گمرک و کوتاه شدن فاصله در رسیدن به جلفا و نخجوان به کمتر از 100 کیلومتر هستند تا از این طریق بتوانند عبور و مرور خود را سهل کرده و به آن سهولتی واقعی ببخشند.

وی تصریح کرد: مسئولان کشور آذربایجان نگاه شایسته‌ای به توسعه روابط و تقویت آن با کشورمان دارند که انتظار این است این نگاه روز به روز تقویت شده و توسعه حقیقی پیدا کند.

آخرین مطالب این بخش اخبار شهرستان ها

تصاویری از "جواد بیژنی" نماینده شهر بابل و رئیس کمیسیون فرهنگی شورای شهر در شبکه های اجتماعی منتشر شده است که بوسیله دوچرخه در حال تردد از خیابان است. او که حامی کمپین "سه شنبه های بدون خودرو" می باشد، خود...
مطمئن هستیم شاهد حضور بیشتر نیروهای جوان و زنان کارآمد در شهرداری تهران خواهیم بود. حضور چشمگير مردم تهران در انتخابات شورا و رأى بالا به ليست اميد نشان داد تهران تشنه تغيير است البته در اين ميان مديران مياني...
آنهایی هم كه در سالن هستند برای والیبال طبل می‌كوبند، موج مكزیكی می‌دهندو دست می‌زنند. اتفاقی كه هیچ‌كس فكرش را هم نمی‌كرد. تا جایی كه حمید حمودی، پاسور تیم امیدها، گفته: «می‌خواستیم خانواده‌هایمان را بگوییم بیایند اردبیل تا ما را...
احمد دهقان در مورد مسمومیت دانشجویان دانشگاه یزد، گفت: به دنبال اعلام مسمومیت حدود ٣٠٠ نفر از دانشجویان خوابگاه پسرانه دانشگاه یزد، تیم اورژانس 115 بلافاصله در محل حاضر شده و به امداد رسانی پرداختند. وی افزود: با اعزام کلیه آمبولانس‌ها...