»   جالب و خواندنی  »   مسافران نوروزی زنجان، بازدید از گنبدسلطانیه را به خاطر بسپارند
۵ فروردین ۱۳۹۳ , ساعت ۱۱:۰۰

مسافران نوروزی زنجان، بازدید از گنبدسلطانیه را به خاطر بسپارند

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس در تشریح قابلیت‌های گردشگری استان زنجان گفت: حسینیه اعظم زنجان، مسجد جامع زنجان، گنبد سلطانیه، غار کتله خور از جمله مهم‌ترین اماکن مذهبی، سیاحتی و تاریخی زنجان است که می‌تواند جاذبه‌های بسیاری را برای گردشگران فراهم آورد.

ردیف

اماکن دیدنی استان زنجان

1

غار کتله‌خورگرماب، غار های داش کسن، غارخرمته سر، غار گلجیک

2

گنبد سلطانیه،ارگ سلطانیه، روستای ویر، علمدار تپه ،‌آبشار شارشار

3

قلعه بهستان یا کهن دژ، قلعه شمیران، قلعه سانسیر، قلعه اسماعیلیه

4

سد تهام، عمارت ذوالفقاری، بازار زنجان

5

منطقه انگوران، بنای رختشورخانه، خانه شهردار، گنبد خرقان، ساختمان استانداری، حصار شهر زنجان

6

بقعه پیراحمد ، بقعه ملاحسن، بقعه قیدارنبی

7

ابهر رود، بنای چلبی اوغلی

8

پل میربهاء الدین، پل سردار، پل حاج سیدمحمد، کاروانسرای سر چم، معبد داش کسن

9

رودخانه قزل اوزن، زنجان رود، ایجرود، خر رود، سجاس رود

10

کوه  ابدال، کوه بابا گیلدر، کوه بلقیس، کوه چال، کوه قبله داغ، کوه لعل کان، کوه سندران

11

چشمه وننق زنجان، چشمه آب گرم آبدال، چشمه آب گرم انگوران، چشمه الله بلاغیف بزینه رودمنطقه انگوران

12

حمام قیصریه، حمام جامی داداش، حمام میربها

13

مسجد جامع سجاس، مسجدجامع زنجان، مسجد جامع قروه، مسجد جامع ابهر، مسجد میرزایی، مسجدقلایر، کانون قرآن، مسجد اسحاق میرزا، مسجد خانم، مسجد سلطانی، مسجد حسینیه اعظم زنجان

14

امامزاده زیدالکبیر، امامزاده محمد، امامزاده ابراهیم، امامزاده اسماعیل، امامزاده موسی، امامزاده یعقوب، امامزاده یحیی

15

روستای شاه نشین، تپه صائین قلعه، روستای شیلا نور، روستای سجاس، روستای گرماب

 

توصیه های نماینده استان زنجان به مسافران نوروزی

نماینده

توصیه به مسافران نوروزی

محسن علیمردانی

1-   حسینیه اعظم زنجان، مسجد جامع زنجان، گنبد سلطانیه، غار کتله خور از جمله مهم‌ترین اماکن مذهبی، سیاحتی و تاریخی زنجان است که می‌تواند جاذبه‌های بسیاری را برای گردشگران فراهم آورد.

2-  گنبد سلطانیه در شهر سلطانیه قرار دارد و در فهرست آثار میراث جهانی به ثبت رسیده‌است و شامل سه بخش اصلی ورودی، تربت‌خانه و سردابه ‌است.

 

در همین راستا خبرگزاری خانه ملت گفتگوی با نماینده استان زنجان انجام داده که در ادامه می خوانید.

علیمردانی: مسافران نوروزی زنجان، بازدید از گنبدسلطانیه را به خاطر بسپارند

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس در تشریح قابلیت‌های گردشگری استان زنجان گفت: حسینیه اعظم زنجان، مسجد جامع زنجان، گنبد سلطانیه، غار کتله خور از جمله مهم‌ترین اماکن مذهبی، سیاحتی و تاریخی زنجان است که می‌تواند جاذبه‌های بسیاری را برای گردشگران فراهم آورد.

محسن علیمردانی در گفت وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری خانه ملت، افزود: این استان دارای مناطق زیبا و تاریخی زیادی است که متأسفانه به علت برخی کم‌کاری‌ها در حوزه مدیریت گرشگری استان از گذشته تاکنون مورد بی‌مهری قرار گرفته است.

نماینده مردم در زنجان و طارم در مجلس شورای اسلامی، افزود: در معرفی جاذبه‌های گردشگری استان زنجان می‌توان از گنبد سلطانیه، غار کتله خور، آبشار شارشار نام برد.

وی همچنین امامزاده سید ابراهیم، حسینیه اعظم زنجان، مسجد جامع زنجان، بقعه امامزاده زیدالکبیر را از جمله اماکن مذهبی خواند که در استان زنجان می‌توانند جاذبه‌های زیادی  را برای افراد علاقه‌مند داشته باشند.

علیمردانی در تشریح ویژگی‌های گردشگری گنبد سلطانیه، گفت: این  گنبد  به عنوان بزرگترین گنبد خشتی جهان بوده و این بنای تاریخی که جزو میراث جهانی بشر است در شهر سلطانیه در 35 کیلومتری شهر زنجان واقع شده و بنای آن به دستور سلطان محمد خدا بنده از سال 704 هجری قمری شروع و در مدت 9 سال در تاریخ 713 هجری قمری پایان یافته است.

وی افزود: ساخت این گنبد در سال ۷۰۲ هجری قمری به دستور الجایتو در شهر سلطانیه، پایتخت آن زمان ایلخانیان آغاز شد و در سال ۷۱۲ هجری قمری به اتمام رسید.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد:گنبد سلطانیه در شهر سلطانیه قرار دارد و در فهرست آثار میراث جهانی به ثبت رسیده‌است و شامل سه بخش اصلی ورودی، تربت‌خانه و سردابه ‌است.

آخرین مطالب این بخش جالب و خواندنی

به نقل از کجارو، نقاطی در ایران وجود دارند که رازهایی سر به مهر را در دل خود گنجانده‌اند و هنوز در گذر زمان لباس رمزآلودی را از تن خود در نیاورده‌اند. گاهی این راز و رمزها شاهکار خالق هستی...
به گزارش ملکانه به نقل از نشنال جئوگرافیک، هر بهار فیل های دریایی خود را به ساحل جزیره می رسانند تا جفت شان را پیدا کنند .به همین خاطر مجبورند از میان بچه پنگوئن های کوچک عبور کرده و مسیری...
وقتی به نقاط جرم گرفته ی خانه ی خود فکر می کنیم، مکان هایی مانند حمام یا آشپزخانه است که به ذهن خطور می کند. اما در حقیقت متهم اصلی انباشت آلودگی در اتاقی پنهان شده است که به تماشای...
مدرسه محلی است که باید دانش‌آموزان در آن‌جا احساس نشاط و شادابی داشته باشند و در یک محیط سالم و سرشار از انرژی‌های مثبت به یادگیری مشغول شوند. اما در برخی از مدارس در کشورهای مختلف جهان قوانین سفت و سختی...

  • کاور Carol of the Bells جدیدترین اثر تیلور دیویس

    کاور Carol of the Bells جدیدترین اثر تیلور دیویس

    دانلود آهنگ جدید مجید خراطها بنام بی رحمی دانلود آهنگ جدید حامد محضرنیا بنام شب یلدا دانلود آهنگ جدید امیر ایکس 2 بنام مغرور دانلود آهنگ جدید سامان جلیلی به نام قدم بزن
    جدیدترین ترانه ها
  • آخرین مطالب