»   اخبار اجتماعی  »   ماجرای بیمه داروهای ناباروری/ تاکید بر توقف روند کاهش نرخ جمعیت
۲۸ آذر ۱۳۹۲ , ساعت ۸:۳۱

ماجرای بیمه داروهای ناباروری/ تاکید بر توقف روند کاهش نرخ جمعیت


به گزارش خبرنگار مهر، حوزه سلامت در این هفته نیز شاهد رویدادها و اخبار گوناگونی بوده است که چکیده ای از مهمترین آنها را در گزارش پایان هفته مرور می کنیم.


ماجرای بیمه داروهای ناباروری


حدود 3 هفته قبل بود که دکتر رسول دیناروند معاون وزیر و رئیس سازمان غذا و دارو، در جمع خبرنگاران از پوشش بیمه ای 10 قلم داروی ناباروری خبر داد. اما به دنبال آن، بیمه ها در مقابل این خبر واکنش نشان دادند تا جایی که خود دنیاروند از بدقولی بیمه ها گلایه کرد که هنوز این 10 قلم دارو را تحت پوشش قرار نداده اند. این در حالی بود که خبرنگاران، همین موضوع را از وزیر بهداشت جویا شدند که دکتر هاشمی نیز ضمن گلایه از معاونش که قدری در اعلام این خبر عجله کرده است، قول داد که ظرف روزهای آینده، با تعاملی که بین وزارتخانه های بهداشت و تعاون، کار و رفاه اجتماعی وجود دارد، داروهای ناباروری تحت پوشش بیمه ها قرار بگیرد.


تاکید بر توقف روند کاهش نرخ جمعیت کشور


دكتر سيد حسن هاشمي وزیر بهداشت با اشاره به آخرين سرشماري انجام شده در سال 90 ، گفته است نرخ كلي باروري در كشور به 1.8 سقوط كرده و ضرورت دارد در اين خصوص تدابيري انديشيده شود.


به گفته وزير بهداشت، تا قبل از دهه 50 سياستهاي جمعيتي كشور مبني بر كاهش مواليد بود و سياستگزاران و تصميم گيران كشور، كافي دانستن دو بچه را ترويج و تبليغ مي كردند. بعد از انقلاب اسلامي و تغييرات سياسي و مديريتي در كشور طبيعي بود كه سياستهاي افزايش جمعيت در دستور كار بخشهاي مرتبط با اين موضوع قرار گيرد به نحوي كه در دهه 60 شاهد رشد 3 درصدي جمعيت كشور بوديم و اين موضوع سياستگزاران بهداشتي كشور را بر آن داشت كه به منظور كاهش موارد مرگ و مير در كشور سياست كاهش آهنگ رشد جمعيت و كاهش و تحديد مواليد را در پيش بگيرند. بنابراين در ابتداي دهه 70 قانون تنظيم خانواده تصويب شد كه در پي اجراي اين قانون شاهد كاهش نرخ رشد جمعيت به كمتر از 1.2 بوديم.


آيت الله سيدرضا تقوي رئیس شورای سیاست گذاری ائمه جمعه کشور نیز عنوان داشته است که با توجه به روند كاهش جمعيت در كشور بايد هرچه سريعتر جلوي آن را گرفت و گرنه در آينده نه چندان دور دچار مشكل خواهيم شد.


وی درباره وضعيت جمعيتي کشورمان گفت: وضعيت امروز جمعيت ما رو به كاهش است سياستهاي نادرست گذشته شيب جمعيت را به پيري سوق داده است تا جايي كه رهبر معظم انقلاب در بجنورد فرمودند مسئله تحديد نسل است كه از اواسط دهه 70 بايد متوقف مي شد اما نشد مسئولان كشور در اين اشتباه سهيم هستند نسل جوان را بايد حفظ كرد و اگر با اين روند كنوني پيش برويم  جمعیت كشور پير خواهد شد.


واردات 2 میلیون دوز واکسن فلج اطفال 


دکتر علی‌اکبر سیاری معاون بهداشتی وزارت بهداشت، به وضعیت تامین واکسن فلج اطفال در کشور اشاره کرد و افزود: واکسن فلج اطفال به میزان دو میلیون دوز وارد کشور شده است. البته ماهانه یک میلیون دوز مصرف داریم. یونیسف وعده داده است تا 6 هفته آینده، سه میلیون دوز واکسن فلج اطفال را برای ما تامین کند. همچنین موسسه رازی نیز قول داده است دو میلیون دوز واکسن فلج اطفال را تامین کند.


وی درباره اورژانسهای کودکان گفت: کودکانی که با شوک به مراکز درمانی مراجعه می‌کنند، اگر یک ارگان در بدن آنها نارسایی داشته باشد، تا 25 درصد دچار مرگ و میر می‌شوند، اگر دو ارگان از بدن آنها درگیر باشد، احتمال مرگ و میر به 65 درصد می‌رسد و اگر سه ارگان از بدن آنها نارسایی داشته باشد، احتمال مرگ را تا حدود 85 درصد افزایش می‌دهد.


ورود یک قلم داروی ایرانی درمان ناباروری به بازار دارویی کشور


دکتر هاله حامدی فر مدیر شرکت دارویی سیناژن از ورود یک قلم داروی تولید داخل برای درمان ناباروری به بازار دارویی کشور خبر داده و گفته که این داروی ایرانی، در حال رقابت با تنها برند خارجی مشابه است.


به گفته وی، این دارو به تازگی عرضه شده و متخصصین ناباروری نیز آن را پذیرفته اند. ضمن اینکه به لحاظ کیفیت نیز همانند برند خارجی است اما قیمت آن ارزانتر از نوع خارجی است.


این دارو “فولیتروپین” نام دارد که عنوان تجاری آن “سینال اف”، است.


مدیرعامل شرکت دارویی سیناژن در توضیح اهمیت این دارو، گفته است که فولیتروپین، یکی از داروهای حساس و پرمصرف در ناباروری است که با توجه به سیاستهای کلی نظام در زمینه ازدیاد جمعیت، فکر می کنیم که باید از این قبیل داروها حمایت شود تا افرادی که برای تهیه و استفاده از داروهای ناباروری دچار مشکل هستند، بتوانند به راحتی این داروها را تهیه کنند. 


بحران در بیمارستانهای دولتی 


حمیدرضا عزیزی‌ فارسانی عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با بیان اینکه هم اکنون بیمارستانها با درآمد حاصل از اعمال جراحی خود را اداره می‌کنند، گفت: اعتبار اختصاص داده شده به بیمارستانها به اندازه‌ای است که تنها کفاف نگهداری تجهیزات، تعمیرات و ساختمان‌ بیمارستانها را می‌دهد.


وی با انتقاد از اینکه کمبود اعتبار در بیمارستانهای دولتی ادامه فعالیت این مراکز را با مشکلاتی همراه کرده است، افزود: کمبود پول و اعتبار در بیمارستانهای دولتی منجر به بدهیهای زیاد این مراکز به پرسنل خود شده است به گونه‌ای که بیمارستانهای دولتی در پرداخت به موقع حقوق و کارانه نیروی انسانی خود با چالش مواجه شده‌اند.


عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس،‌ کمبود نیروی انسانی در بیمارستانهای دولتی را نیز جزو بزرگترین معضلات این مراکز خواند و ادامه داد: گاهی به دلیل نبود اعتبار فعالیت نیروی انسانی در بیمارستانهای دولتی کاهش پیدا کرده به گونه‌ای که این افراد به سمت بیمارستانهای خصوصی سوق پیدا می‌کنند و همین عوامل باعث شده جای خالی نیروی انسانی در مناطق محروم به شدت احساس شود.


عزیزی‌ فارسانی تاکید کرد: نبود اعتبار در بیمارستانهای دولتی و کمبود نیروی انسانی تاثیر مستقیمی بر درمان بیماران دارد به گونه‌ای که روند درمان را با کندی مواجه ساخته است که در این شرایط نیز ممکن است وضعیت جسمانی بیماران نیز با بحران روبرو شود.

آخرین مطالب این بخش اخبار اجتماعی

تصاویری از "جواد بیژنی" نماینده شهر بابل و رئیس کمیسیون فرهنگی شورای شهر در شبکه های اجتماعی منتشر شده است که بوسیله دوچرخه در حال تردد از خیابان است. او که حامی کمپین "سه شنبه های بدون خودرو" می باشد، خود...
با دستان کافو ستاره سابق تیم ملی برزیل و باشگاه رم ایتالیا به گروه مرگ جام جهانی فرستاده شدیم. به گروهی که اسپانیا قهرمان اسبق جام جهانی و پرتغال قهرمان فعلی اروپا در آن حضور دارند. وقتی این دو تیم در...
آنها باید زودتر از هم سالانشان از عروسک ها و لذت دوچرخه سواری در کوچه پس کوچه محله شان خداحافظی کنند، زودتر بار مسئولیت زندگی خانوادگی را بچشند و قبل از مزه مزه کردن روزهای بی دغدغه کودکی، دغدغه های...
تفریح یا دورهمی اجتماعی؛ در کافه‌های امروز تهران چه می‌گذرد؟ روزنامه شهروند - مطهره خردمندان: خانه فنجان‌ها وطعم‌ها. فضایی با ۶پنجره بزرگ شیشه‌ای که تصویر خیابانی بدون هیاهو را قاب گرفته است. نوری ملایم و زرد روی میز و صندلی‌‎های‌‌ چوبی‌...

  • کاور Carol of the Bells جدیدترین اثر تیلور دیویس

    کاور Carol of the Bells جدیدترین اثر تیلور دیویس

    دانلود آهنگ جدید مجید خراطها بنام بی رحمی دانلود آهنگ جدید حامد محضرنیا بنام شب یلدا دانلود آهنگ جدید امیر ایکس 2 بنام مغرور دانلود آهنگ جدید سامان جلیلی به نام قدم بزن
    جدیدترین ترانه ها


  • آخرین مطالب