»   دانش و فناوری  »   قرص انسولین اختراع شد
۲۹ آذر ۱۳۹۲ , ساعت ۱۳:۲۳

قرص انسولین اختراع شد


به گزارش خبرگزاری مهر، از آنجا که انسولین کشف مهمی است که حدود یک قرن پیش صورت گرفت، بیماران دیابتی بسیاری از تزریق انسولین به عنوان داروی نجات زندگی خود استفاده کرده اند.


اکنون دانشمندان هندی گزارش داده اند که به یک پیشرفت جدید در راستای اختراع قرص انسولین رسیده اند که می تواند درد میلیونها تزریق روزانه انسولین را از بین ببرد.


نتایج این تحقیقات که در مجله انجمن شیمی آمریکا منتشر شده نشان می دهد که روزی که بیماران دیابتی مجبور نباشد به خود انسولین تزریق کنند به زودی فرا خواهد رسید.


طی سالهای متمادی محققان به دنبال راهی برای ایجاد تحولی در راستای این درمان بوده اند تا بتوانند تزریق را به یک قرص تبدیل کنند، اما این مسئله همواره به مثابه یک چالش باقی مانده بود. آنزیمهای هاضمه بدن که در شکستن و تجزیه غذا بسیار خوب عمل می کند انسولین را پیش از انجام کار خود تجزیه می کنند. علاوه بر این انسولین به سادگی از طریق روده جذب خون نمی شود.


جانیوگ جین و همکارانش از موسسه ملی آموزش و تحقیق داروشناسی هندوستان برای غلبه بر این موانع دو رویکرد را برای حفظ انسولین درمقابل آنزیمهای هاضمه ترکیب کرد. وی انسولین را در بسته های کوچکی از چربی به نام لیپوسومز ارائه کرد که در حال حاضر در برخی روشهای درمانی به کار گرفته می شود، پس از آن لیپوسومز را در لایه هایی از ملکولهای محافظتی به نام پلیالکترولیت قرار داد.


این محققان به منظور کمک به جذب لیرسومز (لیپوسومزی که در لایه های ملکولهای محافظتی قرار گرفته) در جریان خون به آن فولیک اسید اضافه کرد، فولیک اسید یک نوع ویتامین بی است که به حمل لیپوسومز از دیواره روده ای به خون کمک می کند.


این قرص اختراعی در موشها سیستم انتقالی سطح گلوگوز خون را اندازه انسولین کاهش داد اگرچه اثرات لیرسومز طولانی تر از انسولین تزریقی بود.


ابتلا به بیماری دیابت موجب می شود که تولید و یا استفاده از انسولین در بدن امکان پذیر نباشد، انسولین هورمونی است که به گلوکز خون کمک می کند جذب سلولها شده و به آنها انرژی می دهد.


لیبی داولینگ مشاور سلامتی در سازمان دیابت انگلستان اظهار داشت: اختراع انسولین خوراکی تغییرات بسیاری را در زندگی افراد مبتلا به دیابت ایجاد می کند. کودکان و سالخوردگان و افرادی که از سوزن وحشت دارند به طور خاص از این درمان سود خواهند برد. اگرچه هنوز هم تحقیقات بسیاری باید انجام شود تا قرص انسولین به یک واقعیت تبدیل شود.


آخرین مطالب این بخش دانش و فناوری

منصفانه ترین تعرفه اینترنت تمامی اپراتورهای ارائه دهنده اینترنت ثابت در کشورمان که به ارائه سرویس‌های مبتنی بر ADSL و VDSL می‌پردازند، مطابق با الزامات قانونی مصوبه‌ ۲۶۶ کمیسیون تنظیم مقررات، مجبور به حذف سرویس‌های حجمی و ارائه‌ی سرویس‌های غیرحجمی هستند. طبق گفته وزیر...
سامسونگ بیشترین میزان نیمه رسانای جهان را در سال ۲۰۱۷ مصرف کرده است ...
روشی برای دفع گرما از قطعات الکترونیکی با ترکیب نیترید بور با گرافن، ابزاری ساخته شده که می‌تواند گرما را با کارایی بسیار بالا از قطعات الکترونیکی خارج کند. به گزارش ملکانه : محققان آزمایشگاه پیر آیگرین در فرانسه با استفاده...
اطلاعات اولیه از مرسدس EQ C؛ اولین خودرو تمام الکتریکی بنز شکار شد ...

  • ترانه استانبولی Gel Be Gokyuzum از الیاس یالچینتاش

    ترانه استانبولی Gel Be Gokyuzum از الیاس یالچینتاش

    دانلود آهنگ جدید مهدی احمدوند به نام دروغه دانلود آهنگ جدید محسن چاوشی بنام جمعه دانلود آهنگ جدید مجید یحیایی بنام مونس جان کاور Carol of the Bells جدیدترین اثر تیلور دیویس
    جدیدترین ترانه ها
  • آخرین مطالب