»   جالب و خواندنی  »   فیلم دیدنی : برف در تهران
۱۷ اسفند ۱۳۹۱ , ساعت ۲۳:۰۶

«تهرانبرفی»، دومین فیلم مستند «تابناک»

فیلم دیدنی : برف در تهران

«تابناک» در قالب مستندی کوتاه، شادی پنجشنبه مردم را به تصویر کشیده است.

در واپسین روزهای زمستان 1391 بالاخره تهران یکپارچه سفیدپوش شد و این دانه های کم یاب که به واسطه حرارت بالای حاصل از سوخت های فسیلی، پایتخت نشینان کمتر رنگش را می بینند، شادی را به کف خیابان ها آورد و در همان حین بارش برف شاهد برف بازی وسیع اهالی این شهر شلوغ بودیم. «تابناک» در قالب مستندی کوتاه، شادی پنجشنبه مردم را به تصویر کشیده است.

به گزارش «تابناک»، «برف» از واژه پهلوی «وَفر» ریشه گرفته و البته در زبان کهن پهلوی به شکل های های «اِسنیزَگ»، «اِسنیخر» و «اِسنوی» نیز آمده‌ است که همگی با واژه (snow) در زبان انگلیسی هم ریشه‌اند. با این حال اینکه این کلمه از کدام ریشه می آید، شاید مثل گذشته ذهن کودکان تهرانی را مشغول نکند، چرا که هر سال کمتر از سال پیشین شاهد بارش برف در این کلانشهر هستند و احتمالاً درباره آنچه کمتر تجربه می کنند، کمتر فکر می کنند و شاید به آلودگی هوا بیشتر بیاندیشند.

مدارس بیش از آنکه با شدت گرفتن بارش برف تعطیل شوند، با تشدید آلودگی هوا رو به تعطیلی می گذارند و دیگر خبری از بارش های بیش از ده سانتی متر در یک زمان حداقل در مرکز و جنوب تهران خبری نیست. پیشینیان تعریف می کنند که پنج و شش دهه پیش در این تهران چنان برف هایی می نشست که داخل کوچه های تنگ مولوی و بازارچه نایب تونل زده می شد.

خانواده های بزرگ کرسی زغالی را گرم تر می ساختند و زیر سقف را گرم می کردند و در عین حال از ترس فرو نریختن سقف خانه هایی که بسیاری شان با کاهگل بنا شده بودند، مزدی به برف پاروکن ها داده می شد و این شغل فصلی در تهران جایگاه محکمی داشت.

این پنجشنبه نیز در لحاف فلک افتاد شکاف و پنبه بارید از این کهنه لحاف تا فراموش نکنیم در میان نزولات آسمانی، برف نیز در کنار باران وجود دارد و البته می تواند پرشتاب و پیاپی با این دیار خاکی پیوند بخورد. برای تهیه دومین مستند «تابناک» در پایتخت از سحر به گشت و گذار نشستیم؛ از پارک هنرمندان تا پارک ساعی، از خیابان بهشتی تا خیابان ولی عصر.

کودکان شادِ برف در پنجه جذاب ترین چهره هایی بودند که در پایتخت نمایان بودند و اما دیگران… دیگران حوصله ماندن زیر برف و گپ زدن را نداشتند؛ از برف حتی بیش از باران گریزان بودند و به سرعت در حرکت برای رسیدن به زیر سقفی بودند.

«تهرانبرفی» همچون یک «آدم برفی» برای کوچک ترها جذاب و برای بزرگ ترها یک دردسر تلقی می شد. به جز جذابیت کودکان و رخت سفید درختان، تاکسی های خالی که مسافر دربستی را به قیمتی بیش از حدمعمول می پذیرفتند، درهم ریختگی و رانندگی بی نظم که در عین بی نظمی منجر به تصادف نمی شود، تنها اتفاقات جالب این روز برفی بود.

در روزی که سرها در گریبان بود و حوصله گفت و گوی جدی زیر بارش برف حتی برای دقیقه ای نزد اکثر پایتخت نشینان نبود، همین اتفاقات کنار هم چیده می شد تا مشخص شود شاید نسل اول، دومی و سومی ها در حال فراموشی برف و همه خاطراتش هستند و آنچه دیده اند و تجربه کرده اند را با دلمشغولی های روزانه تاخت زده اند.

راستی امروز چند نفر برف و شیره خوردند و اصلاً چند تن این بستنی خانگی را به خاطر آورده اند؟ زمستان برای هر ایرانی منشوری از رسم ها است که تنها به مراسم هایی چون شب چله و چهارشنبه سوری خلاصه نمی شود؛ این رسم ها را فراموش نکنیم، حتی اگر برف سالی یک بار بر این ابرشهر رخ نماید.

 

[jwplayer mediaid=”4557″]

لذت تماشای فیلم های جدید
در ملکانه تماشا کنید
www.molkaneh.com

آخرین مطالب این بخش جالب و خواندنی

همه زیبایی و هیجانات تابستان و تفریحات آن یک طرف، گرمای کلافه کننده و گاهی طاقت فرسایش هم طرفی دیگر. بسیاری از افراد تحمل گرمای هوا را ندارند و شماری در اثر قرارگیری در مجاورت هوای گرم دچار گرمازدگی می...
در ادامه این مطلب، ۷ عکس مقایسه ای از انواع بستنی قیفی برایتان انتخاب شده که باید تشخیص دهید کدام یک از بستنی ها با دو مورد دیگر متفاوت است. تفاوت موجود در برخی از این خوراکی های خوشمزه بسیار...

پاسخ دهید

تائید دیدگاه فعال است. دیدگاه شما ممکن است کمی طول بکشد تا ظاهر شود.

دانلود آهنگ جدید سیاوش سهراب به نام آروم بگیر دل دیوونه

دانلود آهنگ جدید سیاوش سهراب به نام آروم بگیر دل دیوونه

دانلود آهنگ جدید شهاب مظفری به نام منو ترکم نکن دانلود آهنگ زیبای احسان خواجه امیری به نام قلب ساعتی آهنگ تولدت مبارک: دانلود 42 آهنگ قدیمی و جدید جشن تولد دانلود آهنگ جدید کاکو بند به نام تنهاترین (لایو)
جدیدترین ترانه ها
  • آخرین مطالب
  • الکامپ