»   جالب و خواندنی  »   فیلم دیدنی : برف در تهران
۱۷ اسفند ۱۳۹۱ , ساعت ۲۳:۰۶

«تهرانبرفی»، دومین فیلم مستند «تابناک»

فیلم دیدنی : برف در تهران

«تابناک» در قالب مستندی کوتاه، شادی پنجشنبه مردم را به تصویر کشیده است.

در واپسین روزهای زمستان 1391 بالاخره تهران یکپارچه سفیدپوش شد و این دانه های کم یاب که به واسطه حرارت بالای حاصل از سوخت های فسیلی، پایتخت نشینان کمتر رنگش را می بینند، شادی را به کف خیابان ها آورد و در همان حین بارش برف شاهد برف بازی وسیع اهالی این شهر شلوغ بودیم. «تابناک» در قالب مستندی کوتاه، شادی پنجشنبه مردم را به تصویر کشیده است.

به گزارش «تابناک»، «برف» از واژه پهلوی «وَفر» ریشه گرفته و البته در زبان کهن پهلوی به شکل های های «اِسنیزَگ»، «اِسنیخر» و «اِسنوی» نیز آمده‌ است که همگی با واژه (snow) در زبان انگلیسی هم ریشه‌اند. با این حال اینکه این کلمه از کدام ریشه می آید، شاید مثل گذشته ذهن کودکان تهرانی را مشغول نکند، چرا که هر سال کمتر از سال پیشین شاهد بارش برف در این کلانشهر هستند و احتمالاً درباره آنچه کمتر تجربه می کنند، کمتر فکر می کنند و شاید به آلودگی هوا بیشتر بیاندیشند.

مدارس بیش از آنکه با شدت گرفتن بارش برف تعطیل شوند، با تشدید آلودگی هوا رو به تعطیلی می گذارند و دیگر خبری از بارش های بیش از ده سانتی متر در یک زمان حداقل در مرکز و جنوب تهران خبری نیست. پیشینیان تعریف می کنند که پنج و شش دهه پیش در این تهران چنان برف هایی می نشست که داخل کوچه های تنگ مولوی و بازارچه نایب تونل زده می شد.

خانواده های بزرگ کرسی زغالی را گرم تر می ساختند و زیر سقف را گرم می کردند و در عین حال از ترس فرو نریختن سقف خانه هایی که بسیاری شان با کاهگل بنا شده بودند، مزدی به برف پاروکن ها داده می شد و این شغل فصلی در تهران جایگاه محکمی داشت.

این پنجشنبه نیز در لحاف فلک افتاد شکاف و پنبه بارید از این کهنه لحاف تا فراموش نکنیم در میان نزولات آسمانی، برف نیز در کنار باران وجود دارد و البته می تواند پرشتاب و پیاپی با این دیار خاکی پیوند بخورد. برای تهیه دومین مستند «تابناک» در پایتخت از سحر به گشت و گذار نشستیم؛ از پارک هنرمندان تا پارک ساعی، از خیابان بهشتی تا خیابان ولی عصر.

کودکان شادِ برف در پنجه جذاب ترین چهره هایی بودند که در پایتخت نمایان بودند و اما دیگران… دیگران حوصله ماندن زیر برف و گپ زدن را نداشتند؛ از برف حتی بیش از باران گریزان بودند و به سرعت در حرکت برای رسیدن به زیر سقفی بودند.

«تهرانبرفی» همچون یک «آدم برفی» برای کوچک ترها جذاب و برای بزرگ ترها یک دردسر تلقی می شد. به جز جذابیت کودکان و رخت سفید درختان، تاکسی های خالی که مسافر دربستی را به قیمتی بیش از حدمعمول می پذیرفتند، درهم ریختگی و رانندگی بی نظم که در عین بی نظمی منجر به تصادف نمی شود، تنها اتفاقات جالب این روز برفی بود.

در روزی که سرها در گریبان بود و حوصله گفت و گوی جدی زیر بارش برف حتی برای دقیقه ای نزد اکثر پایتخت نشینان نبود، همین اتفاقات کنار هم چیده می شد تا مشخص شود شاید نسل اول، دومی و سومی ها در حال فراموشی برف و همه خاطراتش هستند و آنچه دیده اند و تجربه کرده اند را با دلمشغولی های روزانه تاخت زده اند.

راستی امروز چند نفر برف و شیره خوردند و اصلاً چند تن این بستنی خانگی را به خاطر آورده اند؟ زمستان برای هر ایرانی منشوری از رسم ها است که تنها به مراسم هایی چون شب چله و چهارشنبه سوری خلاصه نمی شود؛ این رسم ها را فراموش نکنیم، حتی اگر برف سالی یک بار بر این ابرشهر رخ نماید.

 

[jwplayer mediaid=”4557″]

آخرین مطالب این بخش جالب و خواندنی

قبیله‌های گردن بلندی که در تپه پادااونگ واقع در شمال تایلند زندگی می‌کنند یکی از قبیله‌های شگفت‌انگیز جهان به شمار می‌روند. مردم این قبیله در اصل آواره‌های برمه‌ای بودند که سال‌ها پیش وقتی در وطنشان جنگ و خونریزی در گرفت...
هنرمند بریتانیایی به نام سایمون بک تصاویر بسیار جالبی روی برف طراحی کرده است، هنر او نقاشی روی برف است . سایمون از سال 2004 به این نوع هنر روی آورده و تا کنون تصاویر زیبای بسیاری را بر روی...
هفت بیلیون انسان روی سیاره ی زمین وجود دارد پس اگر با کسی دوست هستید که در حضورش احساس بدی دارید، مستقیم یا غیر مستقیم به شما توهین می کند، نژادپرست یا معتقد به تبعیض جنسیتی است، دروغ می گوید،...
چکمه های گرانقیمت ایوانکا ترامپ جنجالی شدند+ عکس ایوانکا دختر دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری امریکا علاقه وافری به مد و لباس دارد و پیش از آنکه پدرش وارد کاخ سفید شود، او طراح لباس بود و خط تولید لباس به نام خودش...

  • ترانه استانبولی Gel Be Gokyuzum از الیاس یالچینتاش

    ترانه استانبولی Gel Be Gokyuzum از الیاس یالچینتاش

    دانلود آهنگ جدید مهدی احمدوند به نام دروغه دانلود آهنگ جدید محسن چاوشی بنام جمعه دانلود آهنگ جدید مجید یحیایی بنام مونس جان کاور Carol of the Bells جدیدترین اثر تیلور دیویس
    جدیدترین ترانه ها
  • آخرین مطالب