»   فوتبال برتر | فوتبال ایران  »   فوتبال ایران «عبدالرحمان» زیاد دارد/ برای موفقیت فقط یک راه داریم
۶ تیر ۱۳۹۶ , ساعت ۲:۴۳

فوتبال ایران «عبدالرحمان» زیاد دارد/ برای موفقیت فقط یک راه داریم


پیشکسوت فوتبال ایران گفت: تنها با ایجاد آکادمی‌های حرفه‌ای و کشف استعدادها و پرورش آنها در فوتبال ایران است که می‌توانیم به سطح اول اشگاهی در آسیا برسیم.

به گزارش گزارشنگار مهر، عبدالعلی چنگیز مهاجم گریزپای دهه شصت فوتبال ایران سالهای زیادی است در کشورهای حوزه خلیج فارس به آموزش بازیکنان در رده های سنی پایه مشغول است. وی از جمله سازنده ترین مربیانی بود که در کشورهای عمان و امارات در سالهای گذشته فعالیت داشته است.

این چهره ارزنده فوتبال کشورمان که کاشف و پرورش دهنده اعجوبه فوتبال امارات، عمر عبدالرحمان است در گفتگو با گزارشنگار مهر اظهار داشت: چیزی که در فوتبال ایران زیاد است، امثال این عمر عبدالرحمان هاست و آن چیزی که در فوتبال ایران کم است، افرادی هستند که باید این استعدادها را شناسایی کرده و تحت آموزش اساسی قرار دهند.

وی در این رابطه گفت: همین بازیکنی که الان از او با عنوان مسی آسیا یاد می‌شود و قدرت فوتبال او در همین بازی استقلال و العین مشاهده شد، اصلیتی یمنی دارد و در سن نوجوانی وارد آکادمی العین شد. این بازیکن از همان سن در تیم نوجوانان العین شاگرد من بود و با من به تیم جوانان، امید و سپس بزرگسالان العین رسید. در واقع از سن نوجوانان تا امیدها من مربی این بازیکن بودم. 

مربی سابق تیم های پایه باشگاه العین امارات گفت: البته تنها شاگرد من که مقابل استقلال با پیراهن العین بازی کرد عبدالرحمان نبود. بلکه ۴ بازیکن ثابت این تیم مقابل استقلال بازیکنانی بودند که کارشان را از نوجوانان العین با من شروع کرده بودند و تا امیدهای این باشگاه با هم بودیم و سپس به تیم بزرگسالان العین راه یافتند. ضمن این که تعداد زیادی هم از همین بازیکنان که شاگرد من بودند در تیم های مطرح اماراتی دیگر به جز العین بازی می کنند.

مهاجم سابق تیم استقلال تهران اظهار داشت: در ایران استعدادهایی نظیر عبدالرحمان و حتی بهتر از او زیاد داریم. اما متاسفانه آنچه که ما کم داریم زیرساخت های لازم برای پرورش این استعدادها است. همه ستاره‌های ما خودرو هستند و تحت آموزش کافی قرار نگرفته‌اند. به عنوان مثال این مهدی طارمی که الان یکی از بهترین‌های آسیا در پست خودش است، به صورت دیمی فوتبال یاد را گرفته و مثل یک گل خودرو رشد کرده است. اگر مهدی طارمی از کودکی در یک آکادمی حرفه ای حضور می‌یافت و زیر نظر مربیان کارکشته که تخصص شان کار کردن با بازیکنان جوان است فوتبال را یاد می‌گرفت آوازه او الان بسیار بیشتر از عبدالرحمان بود. اگر بخواهم مثال بزنم باید تا صبح برای شما اسم بازیکنانی مثل طارمی را از سالهای خیلی دور تا الان بیاورم.

وی افزود: متاسفانه در ایران به فوتبال پایه آنطور که باید بها داده نمی‌شود و باشگاه‌ها خود را الزام به داشتن آکادمی‌های مجهز نمی‌دانند. تنها به خاطر قانون گریزی و فرار از فشار است که به صورت فرمالیته آکادمی‌هایی تاسیس می‌کنند. تا آنجایی که من اطلاعات دارم تنها باشگاه‌های فولاد، سپاهان و کمی هم سایپا هستند که نسبت به دیگران آکادمی‌های بهتری دارند. ضمن این که باشگاه استقلال با وجود این که آکادمی سازماندهی شده‌ای ندارد، اما در زمینه بازیکن سازی بهتر از خیلی از باشگاه ها عمل کرده است. اما این برای تیمی مثل استقلال کافی نیست.

پیشکسوت تیم استقلال گفت: اگر استقلال با این توانی که در بازیکن سازی دارد یک آکادمی حرفه‌ای و اصولی داشت، الان نه تنها خودش از خرید بازیکن بی نیاز بود، بلکه حتی می‌توانست با فروش بازیکن به تیم‌های داخلی و حتی خارجی به سود دهی هم برسد. اما متاسفانه مسیر فوتبال در کشور ما به سمت نتیجه گرایی رفته و باشگاه‌ها و مدیرانش تنها زمان حال را می‌نگرند و از پرورش استعدادهای ناب و اصیل جوانان ایرانی در آکادمی‌هایی که هزینه آن به مراتب کمتر از خرید یک بازیکن ستاره در این باشگاه ها می باشد غافل هستند.

آخرین مطالب این بخش فوتبال برتر | فوتبال ایران

بازیکن فصل گذشته تیم فوتسال تاسیسات با بیان اینکه سال سختی را پشت سر گذاشته است، گفت: چه اتفاقی افتاده که تیم‌های بزرگ فوتسال از لیگ کنار می‌کشند.جواد اصغری مقدم در گفتگو با خبرنگار مهر، به تجربه یک فصل حضورش...
هواداران پرسپولیس هنگام ورود بازیکن پیشین تیم فوتبال استقلال به زمین علیه او شعار دادند.به نقل از مهر، دیدار دو تیم پرسپولیس تهران و گسترش فولاد تبریز از هفته بیستم لیگ هفدهم از ساعت ۱۵.۳۰ در ورزشگاه آزادی برگزار خواهد شد....
تبریز- دیدار دو تیم تراکتورسازی و سایپا حاشیه های جالبی همچون شعار علیه علی دایی در تبریز داشت.به نقل از مهر، در نخستین بازی هفته بیستم لیگ برتر فوتبال کشورمان تیم تراکتورسازی از ساعت ۱۴:۳۰ امروز در ورزشگاه یادگار امام...
نیمه اول دیدار تیم های فوتبال پرسپولیس و گسترش فولاد تبریز با تساوی به پایان رسید. به نقل از مهر، در ادامه رقابت های روز نخست هفته بیستم لیگ برتر از ساعت ۱۵:۳۰ امروز پنجشنبه تیم فوتبال پرسپولیس در ورزشگاه...

  • کاور Carol of the Bells جدیدترین اثر تیلور دیویس

    کاور Carol of the Bells جدیدترین اثر تیلور دیویس

    دانلود آهنگ جدید مجید خراطها بنام بی رحمی دانلود آهنگ جدید حامد محضرنیا بنام شب یلدا دانلود آهنگ جدید امیر ایکس 2 بنام مغرور دانلود آهنگ جدید سامان جلیلی به نام قدم بزن
    جدیدترین ترانه ها
  • آخرین مطالب