اگر عوض چمن یکدست، زمین کاشت سیب زمینی هم باشد قطعا هیچ خللی در اجرای این ترفند به وجود نمی آید.

سایت گل-استقلال با تمام مشکلاتی که در ابعاد مختلف دارد همچنان یکی از تیم های بالانشین است که هر آن احتمال صدرنشین شدن مجددش می رود.مشکلات مالی، مصدومیت های پر تعداد و خیلی از مسائل دیگر که از قضا قلعه نویی آنها را عامدانه آگراندیسمان می کند تا همه بدانند در اینجا اوضاع نا مطلوب است. با این وجود استقلال حتی در روزهایی  که خوب هم بازی نمی کند شکارچی سه امتیاز است.اگر چه صبا در بازی روز جمعه روی هم رفته صاحب دو موقعیت ویژه گلزنی هم نشد، اما  تیم آبی پوش می دانست که چگونه باید در چنین زمین هایی امتیاز لازم را بگیرد.قلعه نویی که در طول دوران مربی گری اش با هیچ تیمی نتوانسته بود از قم سه امتیاز کامل را بگیرد این بار هوشیارانه تر از دفعات قبل عمل کرد.

در نیمه نخست که به گل رسید بلافاصله در آغاز نیمه دوم دو تعویض انجام داد تا به هر ترتیبی پیروز مسابقه شود.گل پژمان منتظری حکم گارانتی این پیروزی را داشت. اما نگاهی به بازی های اخیر آنها فاش می سازد که امیر چگونه قادر است در چنین چمن های “تنها به ظاهر خوب” بیشترین بهره را ببرد.

 شالوده تاکتیکی آبی ها فارغ از اینکه چه سیستمی را انتخاب کنند بر مدار سانتر استوار شده . از این رو مدافعان کناری تیم های قلعه نویی مهمترین شاخصه شان ارسال سانترهای مواج و دقیق است. بیک زاده و خسرو حیدری ابزار دست او هستند که از قضا هر دوی اینان را با خود به سپاهان هم برد.از آنجایی که احتمال مصدومیت خسرو وجود دارد او سراغ غلام نژاد رفت که این دفاع کناری هم یکی از متخصصین سانتر از جناحین به شمار می رود. گل اول استقلال به مثابه اکثر گل های این فصل آنها روی همین تاکتیک بود،بردن توپ به جناح راست ، سانتر مواج غلام نژاد و ضربه نهایی محمد قاضی.اما تکرار این کار در زمین صبا چندان ساده نبود.از این رو مهاجمان استقلال یک وظیفه کلی را داشتند؛ به محض گرفتن توپ عوض اینکه مستقیم به سمت دروازه صبا بروند،به گوشه های زمین  و اطراف محوطه هجده قدم می رفتند و به محض اینکه مدافعان حریف به حوزه مغناطیسی بدن آنان نزدیک می شدند خود را آماده گرفتن خطا می کردند. محمد مهدی نظری که صاحب رکورد گل نزدن تا هفته نوزدهم لیگ برتر است یکی از مهمترین مهره های قلعه نویی برای اجرای این تاکتیک است. از این رو بر خلاف برهانی به او همیشه بازی می

 رسد. امیر از او گل نمی خواهد بلکه وظیفه اش گرفتن خطا برای آندو است. بعد از او سیاوش اکبرپور و محمد قاضی دیگر نفراتی اند که بیشترین خطا را در نقاط مورد نظر می گیرند.

گل دوم استقلال نشان می دهد که آنها چگونه با همین تاکتیک به ظاهر ساده، به خواسته خود رسیدند. نظری ماموریتش را انجام داد. استقلال صاحب یک ضربه ایستگاهی شد و آندو تیموریان به عنوان ماشین دقیق سانترکشی، بهترین توپ ممکن را روی سر منتظری مهیا ساخت.به غیر از این گل که تقریبا مشابه گل نخست بود، استقلال چند موقعیت جدی دیگر را اینچنین در قم خلق کرد.اگر عوض چمن، زمین کاشت سیب زمینی هم باشد قطعا هیچ خللی در اجرای این ترفند به وجود نمی آید. البته در ورزشگاه آزادی هم استقلال تا حدود زیادی از این دو تاکتیک(سانتر و گرفتن ضربه ایستگاهی) استفاده می کند. به گل های اخیر این تیم توجه کنید؛ از بازی با کاسپین قزوین گرفته تا بازی با فجر و دو گل برابر صبا. همه و همه ماحصل سانتر بودند و ضربه سر.


البته در فصول قبل مادامی که مجتبی جباری حضور داشت تیم قلعه نویی از تنوع بیشتری در گل زدن مدد می جست. پاس های تو دری که در غالب اوقات موجب فرار و گل زنی برهانی می شد. اما استقلال امروز چنین هافبکی را در اختیار ندارد و ایمان با صفا هم نشان داد دست کم حالا حالا ها مرد این کاره میدان نیست. از این رو برهانی دیگر قابلیت سابق را ندارد و محکوم به تحمل نیمکت است. در مجموع به نظر می رسد با همین تاکتیک و البته استفاده از شوت های آندو، قاضی و سایر بازیکنان قدرتی بشود یک تیم را قهرمان لیگ  ایران کرد. فصل قبل این نظریه ثابت شد.