»   آخرین اخبار اقتصادی روز  »   علت اصلی ریزش بورس در روزهای اخیر
۵ بهمن ۱۳۹۲ , ساعت ۲:۳۲

علت اصلی ریزش بورس در روزهای اخیر

یک کارشناس بازار سرمایه علت اصلی ریزش بورس در روزهای اخیر را ابهامات بودجه‌ای دانست و از دولت و مجلس خواست که از اتخاذ تصمیمات ناگهانی خودداری کنند.


امیر افسر در گفت‌وگو با ایسنا، وضعیت فعلی بورس و ریزش قیمت‌ها را مورد توجه قرار داد و گفت: علت اصلی افت قیمت‌ها و کاهش شاخص بورس بحث‌های مرتبط با بودجه و نظرات دولت و مجلس نسبت به بهره مالکانه معادن و نرخ فروش مواد اولیه شرکتهای پالایشگاهی و پتروشیمی است.
وی افزود: بنابراین با این رخدادها و تصمیمات روزمره سرمایه‌گذاران اعتمادشان را نسبت به بازار سرمایه از دست می‌دهند و با از دست دادن اعتماد کم‌کم پول‌ها از بازار سرمایه خارج می‌شود.
او ادامه داد: ادامه یافتن روند ریزشی بورس در آینده به نحوه تصویب بودجه در مجلس بستگی دارد و اگر قرار باشد تصمیماتی که قرار است مجلس در مورد بودجه سال آینده بگیرد مانند بحث‌هایی باشد که در حال حاضر مطرح است، ریزش شاخص ادامه می‌یابد زیرا اینگونه تصمیمات قطعا روی سودآوری شرکتها تاثیرگذار خواهد بود.
این فعال بازار سرمایه خاطرنشان کرد: زمانی که در برخی صنایع حاضر در بورس عدم اعتماد به وجود بیاید، این عدم اعتماد روی کل صنایع بورس تسری می‌یابد و همه صنایع با هم متضرر می‌شوند زیرا سرمایه‌گذاران اعتماد خود را نسبت به کل بورس از دست می‌دهند.
افسر اظهار کرد: بر این اساس هرگونه تصمیمی که جنبه تدریجی ندارد و مبتنی بر تصمیمات ناگهانی است به بورس شوک وارد کرده و ریسک بازار سرمایه را افزایش می‌دهد.
وی یادآور شد: در گذشته این دسته از تصمیمات زیاد بود وهرچند وقت یکبار شوکی به بازار سرمایه وارد می‌شد و تصور فعالان بازار سرمایه این بود که وارد کردن شوک به بازار به اتمام رسیده است ولی با مطرح شدن بحث‌هایی در خصوص شرکت‌های پتروشیمی و معادن، بازار به این نتیجه رسید که شوک‌ها همچنان ادامه دارد و ریسک بازار سرمایه در حال افزایش است و این موضوع سرمایه‌گذاران را نگران می‌کند.
این کارشناس بازار سرمایه با بیان اینکه با تصمیماتی که برای بازار سرمایه گرفته می‌شود قاعدتا اعتماد به بازار از بین می‌رود، اظهار کرد: با اتفاقاتی که در بازار سرمایه رخ داده و قیمت‌ها افزایش یافته نمی‌توان گفت: که بازار حبابی شده است زیرا علاوه بر افزایش نرخ ارز، سودآوری شرکتها افزایش یافته است بنابراین رشد امسال بورس نسبت به سال گذشته به دلیل افزایش سودآوری شرکتها بوده است.

یک کارشناس بازار سرمایه تشریح کرد

آخرین مطالب این بخش آخرین اخبار اقتصادی روز

آخرین اخبار رسیده از جلسه شورای‌عالی کار حکایت از این دارد که اعضای کارگری و وزیر کار، شورای عالی کار و کار فرمایان با افزایش حدود 20 درصدی حداقل دستمزد کارگران در سال 97 توافق کردند و این موضوع در...
علی ربیعی در بخش خبری 21 شبکه یک سیما با بیان اینکه سالمندی حدود 30 میلیون نفر در کشور نباید توام با فقر باشد، افزود: بر اساس عدد جهانی درباره خط فقر و مقایسه آن با قدرت خرید داخلی، این...
بازار مسکن ازنيمه دوم سال با تحرک همراه شده به طوری که ماه پاياني فصل پاييز افزايش ۵۰ درصدی معاملات را نسبت به آذر سال گذشته تجربه كرد.این افزایش میزان معاملات در شرایطی رخ داده که پیش بینی ها از...
در حالی که پرونده ح. ز به اتهام خیانت در امانت و تحصیل مال از طریق نامشروع به میزان تقریبی 300 میلیارد تومان از منابع بانک ملت در حال رسیدگی است، نامبرده با ایجاد فشار و لابی‌گری درصدد...

  • ترانه استانبولی Gel Be Gokyuzum از الیاس یالچینتاش

    ترانه استانبولی Gel Be Gokyuzum از الیاس یالچینتاش

    دانلود آهنگ جدید مهدی احمدوند به نام دروغه دانلود آهنگ جدید محسن چاوشی بنام جمعه دانلود آهنگ جدید مجید یحیایی بنام مونس جان کاور Carol of the Bells جدیدترین اثر تیلور دیویس
    جدیدترین ترانه ها

  • آخرین مطالب