»   آخرین اخبار اقتصادی روز  »   علت اصلی ریزش بورس در روزهای اخیر
۵ بهمن ۱۳۹۲ , ساعت ۲:۳۲

علت اصلی ریزش بورس در روزهای اخیر

یک کارشناس بازار سرمایه علت اصلی ریزش بورس در روزهای اخیر را ابهامات بودجه‌ای دانست و از دولت و مجلس خواست که از اتخاذ تصمیمات ناگهانی خودداری کنند.


امیر افسر در گفت‌وگو با ایسنا، وضعیت فعلی بورس و ریزش قیمت‌ها را مورد توجه قرار داد و گفت: علت اصلی افت قیمت‌ها و کاهش شاخص بورس بحث‌های مرتبط با بودجه و نظرات دولت و مجلس نسبت به بهره مالکانه معادن و نرخ فروش مواد اولیه شرکتهای پالایشگاهی و پتروشیمی است.
وی افزود: بنابراین با این رخدادها و تصمیمات روزمره سرمایه‌گذاران اعتمادشان را نسبت به بازار سرمایه از دست می‌دهند و با از دست دادن اعتماد کم‌کم پول‌ها از بازار سرمایه خارج می‌شود.
او ادامه داد: ادامه یافتن روند ریزشی بورس در آینده به نحوه تصویب بودجه در مجلس بستگی دارد و اگر قرار باشد تصمیماتی که قرار است مجلس در مورد بودجه سال آینده بگیرد مانند بحث‌هایی باشد که در حال حاضر مطرح است، ریزش شاخص ادامه می‌یابد زیرا اینگونه تصمیمات قطعا روی سودآوری شرکتها تاثیرگذار خواهد بود.
این فعال بازار سرمایه خاطرنشان کرد: زمانی که در برخی صنایع حاضر در بورس عدم اعتماد به وجود بیاید، این عدم اعتماد روی کل صنایع بورس تسری می‌یابد و همه صنایع با هم متضرر می‌شوند زیرا سرمایه‌گذاران اعتماد خود را نسبت به کل بورس از دست می‌دهند.
افسر اظهار کرد: بر این اساس هرگونه تصمیمی که جنبه تدریجی ندارد و مبتنی بر تصمیمات ناگهانی است به بورس شوک وارد کرده و ریسک بازار سرمایه را افزایش می‌دهد.
وی یادآور شد: در گذشته این دسته از تصمیمات زیاد بود وهرچند وقت یکبار شوکی به بازار سرمایه وارد می‌شد و تصور فعالان بازار سرمایه این بود که وارد کردن شوک به بازار به اتمام رسیده است ولی با مطرح شدن بحث‌هایی در خصوص شرکت‌های پتروشیمی و معادن، بازار به این نتیجه رسید که شوک‌ها همچنان ادامه دارد و ریسک بازار سرمایه در حال افزایش است و این موضوع سرمایه‌گذاران را نگران می‌کند.
این کارشناس بازار سرمایه با بیان اینکه با تصمیماتی که برای بازار سرمایه گرفته می‌شود قاعدتا اعتماد به بازار از بین می‌رود، اظهار کرد: با اتفاقاتی که در بازار سرمایه رخ داده و قیمت‌ها افزایش یافته نمی‌توان گفت: که بازار حبابی شده است زیرا علاوه بر افزایش نرخ ارز، سودآوری شرکتها افزایش یافته است بنابراین رشد امسال بورس نسبت به سال گذشته به دلیل افزایش سودآوری شرکتها بوده است.

یک کارشناس بازار سرمایه تشریح کرد

آخرین مطالب این بخش آخرین اخبار اقتصادی روز

البته این خبر روز پنج‌شنبه بدون منبع خاصی از سوی برخی خبرگزاری‌ها منتشر و بلافاصله تکذیب شده بود. با این حال، انتشار همان خبر تایید نشده در روز آخر هفته کافی بود که سکه تمام بهار آزادی ۲۵ هزار تومان...
جعفر پشامی، با بیان این‌که کارت‌های هوشمند ملی از نظر فنی قابلیت ذخیره اپلیکیشن‌های مختلفی را در خود دارند، اظهار کرد: این کارت‌ها می‌توانند خدمات سازمان‌های مختلف را بدون تداخل در خود ذخیره کنند به گونه‌ای که می‌توان کارت‌های بانکی،...
خاویار ایرانی در اندیشه بازگشت به بازارهای جهانیبه گزارش گروه وبگردی ملکانه؛ این صنعت که زمانی در بین محصولات صادراتی معروف ایران قرار داشت، به دلیل تحریم های تجاری و ممنوعیت بین المللی در زمینه شکار ماهیان...
اولین واحد بیت کوین نقد ( Bitcoin Cash)، که انشعابی از بیت‌کوین است، روز سه‌شنبه “استخراج شد.” برخی نگران آن بودند که با تولد بیت‌کوین نقد، ارزش بیت‌کوین دچار نوسان‌ شدیدی شود، اما با گذشت یک روز از استخراج اولین...


  • دانلود آهنگ جدید سامان جلیلی به نام قدم بزن

    دانلود آهنگ جدید سامان جلیلی به نام قدم بزن

    دانلود آهنگ جدید مهدی احمدوند به نام عشق من دانلود آهنگ جدید حمید عسکری به نام این حرفا حالیش نیست دلم دانلود آهنگ جدید فرزاد فرزین به نام روزای تاریک دانلود آهنگ جدید شهرام ناظری به نام برگ ریزان
    جدیدترین ترانه ها
  • آخرین مطالب