»   وبگردی آزاد  »   علائم هشدار دهنده که نشان می‌دهند تومور مغزی دارید
۴ اسفند ۱۳۹۶ , ساعت ۲۳:۲۵

علائم هشدار دهنده که نشان می‌دهند تومور مغزی دارید

علائم هشدار دهنده که نشان می‌دهند تومور مغزی دارید

به گزارش مجله اینترنتی ملکانه؛   رشد غیر طبیعی سلول‌های مغز را تومور مغزی می‌نامند. همه انواع توموهای مغزی، سرطانی نیستند و سرطان لغتی است که برای تومورهای بدخیم استفاده می‌شود.

تومورهای بدخیم با سرعت گسترش یافته و با اشغال فضا و مصرف خون و مواد مغذی، سلول‌های سالم را از بین می‌برند. همچنین می‌توانند به نقاط دورتر بدن گسترش یابند.

تومورهایی که به بافت‌های نزدیک حمله نکرده یا به دیگر نقاط بدن گسترش نمی‌یابند، خوش خیم نامیده می‌شوند. به‌طور کلی، تومورهای خوش خیم، کم خطرتر از انواع بدخیم هستند. اما یک تومور خوش خیم نیز می‌تواند با ایجاد فشار بر بافت‌‌های هم‌جوار باعث مشکلات زیادی گردد.

دلایل تومور مغزی
علت تومور مغزی هنوز ناشناخته است. عوامل ژنتیکی، سموم محیطی مختلف، در معرض اشعه قرار گرفتن مغز، عفونت HIV و کشیدن سیگار با سرطان مغز ارتباط دارند. در بیشتر موارد هیچ دلیل واضحی دیده نشده است.

نشانه‌های تومور مغزی
همه تومورهای مغزی دارای علامت نمی‌باشند و به بعضی انواع آن (مانند تومور غده هیپوفیز) در صورت انجام سی‌تی‌اسکن یا MRI پی برده می‌شود. سرطان مغز نشانه‌های زیادی داشته که تنها مختص تومورهای مغزی نیستند و شاید به دلیل بیماری‌های دیگری ایجاد شده باشند. تنها راه برای اطمینان از دلیل نشانه‌های ایجاد شده، انجام آزمایشات تشخیصی می‌باشد.


بیشتربخوانید:  سردرد نشانه چیست؟


نشانه‌های رایج تومور مغزی

– سردرد
– ضعف
– به سختی راه رفتن
– حملات صرع مانند
– دست پاچگی

نشانه‌های غیر ویژه تومور مغزی
– تغییر در وضعیت ذهنی – تغییرات در تمرکز، حافظه، توجه یا آگاهی
– تهوع و استفراغ
– دید غیر طبیعی
– مشکلات تکلم
– تغییرات تدریجی در ظرفیت ذهنی یا پاسخ احساسی

در بسیاری از افراد، شروع این نشانه‌ها بسیار تدریجی بوده و ممکن است توسط فرد و خانواده مورد غفلت قرار گیرد. اما گاهی این نشانه‌ها سریعا ظاهر می‌شوند.

در صورت بروز این نشانه‌ها سریعا به مراکز درمانی مراجعه کنید:

1. تهوع دائمی و بدون دلیل
2. دوبینی یا تاری دید بدون علت خصوصا در یک چشم
3. خواب آلودگی
4. حملات صرع مانند
5. الگوی جدید در نوع سردرد

تشخیص تومور مغزی
1- سی‌تی‌اسکن
2- MRI
3- آنالیز خون، الکترولیت‌ها، آزمایشات کبد و انعقاد خون
4- بیوپسی

تومور مغزی چه نشانههایی دارد؟

درمان تومور مغزی
درمان تومور مغزی به عوامل مختلفی مانند سن و سلامت عمومی فرد، اندازه، موقعیت و نوع تومور بستگی دارد.

درمان‌های رایج عبارتند از:
1. جراحی
2. رادیوتراپی
3. شیمی درمانی

منبع: آوای سلامتی

انتهای پیام/

نشانه‌های تومور مغزی

آخرین مطالب این بخش وبگردی آزاد

چه رابطه ای بین هوش و طول عمر افراد وجود دارد؟ به گزارش مجله اینترنتی ملکانه؛ نتایج یک مطالعه جدید نشان می‌دهد کودکانی که دارای هوش بالاتری هستند، شانس بیشتری برای رسیدن به سن 79 سالگی یا بیشتر از آن...
چه فعالیت‌هایی می‌تواند میزان پایداری زندگی زناشویی را افزایش دهد؟ به گزارش مجله اینترنتی ملکانه :خانواده در بسیاری از جوامع جایگاه والایی دارد و به سبب اهمیت، فراگیربودن و تأثیرگذاربودن آن، همواره موردتوجه متخصصان، سیاست‌گذاران و برنامه ریزان اجتماعی بوده...
چگونه در خانه پاستیل درست کنیم؟ به گزارش مجله اینترنتی ملکانه؛ در این مطلب طرز تهیه پاستیل های رنگی خوشمزه خانگی را به شما آموزش داده ایم که با ژلاتین درست می شوند. این پاستیل ها که خیلی ساده تهیه...
ضرب و شتم داور لیگ برتری+ تصاویر به گزارش مجله اینترنتی ملکانه : دیدار پایانی رقابت‌های لیگ برتر باشگاه‌های گیلان بین دو تیم چای ناطق لاهیجان و شاهین بندرانزلی در شرایطی در ورزشگاه تختی لاهیجان تا ثانیه‌های پایانی بدون گل در...

  • آخرین مطالب