»   اخبار سیاسی  »   عضو تیم هسته ای ایران مقابله اروپا با دخالت و فشار مخالفین روند مذاکرات 1+5 را خواستار شد
۲۶ آذر ۱۳۹۲ , ساعت ۸:۲۰

عضو تیم هسته ای ایران مقابله اروپا با دخالت و فشار مخالفین روند مذاکرات 1+5 را خواستار شد


به گزارش خبرگزاری مهر، در این دیدار که دوطرف طیف متنوعی از موضوعات مورد علاقه را بررسی کردند ، معاون اروپا آمریکای وزارت امورخارجه و رئیس و اعضای هیات روابط پارلمان اروپایی در این نکته اشتراک نظر داشتند که سفر هیات شروع جدیدی در تقویت روابط جمهوری اسلامی ایران و اتحادیه اروپایی و برقراری دوباره گفتگو بین طرفین است .


آنها با اشاره به زمینه های مساعد موجود برای همکاری های ایران و اتحادیه اروپا ، برضرورت توسعه مناسبات پارلمانی و تقویت آمد و شد ها و تماس های دو پارلمان براساس احترام و منافع متقابل تاکید کردند .


روانچی با اشاره به شروع به کار دولت روحانی ، سیاست اصولی دولت جمهوری اسلامی ایران را کاهش تنش و ایجاد روابط سازنده با کشورها در عین پایبندی بندی به اصول و ارزشهای انقلاب اسلامی عنوان کرد و خواستار برقراری روابط جدید با اتحادیه اروپایی شد.


 معاون اروپا – آمریکای وزارت امورخارجه ضمن تاکید بر ضرورت پرهیز از سیاسی کردن مقوله حقوق بشر ، گفتگو و درک متقابل را بهترین راه پرداختن به این مسئله دانست و آمادگی جمهوری اسلامی ایران را برای این کار ابراز کرد.


کرونبرگ و روانچی مبارزه با مواد مخدر را زمینه مناسبی برای همکاری ایران و اتحادیه اروپایی دانستند و معاون وزیر امور خارجه خواستار مضاعف ساختن تلاش های دو طرف برای مقابله با این تهدید مشترک شد.


روانچی تروریسم را عامل نگرانی مشترک ایران و اروپا و تهدید کننده منطقه خاورمیانه و دیگر مناطق دنیا خوانده و با اشاره به درگیر شدن گروه های تروریستی در سوریه و رشد افراط گرایی تحت تاثیر این درگیریها برضرورت مبارزه مشترک جمهوری اسلامی ایران و اتحادیه اروپایی با این تهدید خطرناک تاکید کرد.


روانچی همچنین با تشریح دیدگاهها و نقطه نظرات جمهوری اسلامی ایران در خصوص مذاکرات هسته ای و توافق ژنو ، بر عزم و اراده جدی دولت جمهوری اسلامی ایران برای حل و فصل مساله هسته ای ضمن پای بندی به اصول و مبانی موجود تاکید کرد .


وی دخالت و فشار مخالفین روند مذاکرات واز جمله تلاش های گسترده رژیم صهیونیستی  در جهت اخلال دراین مسیر را مطرح نموده  و خواستار آن شد که این قبیل دخالت ها مورد اعتراض و مخالفت قرار گرفته و با آن مقابله شود.


رئیس هیات پارلمان اروپایی نیز حمایت کامل پارلمان اروپا و اتحادیه اروپا از مذاکرات هسته ای و توافق ژنو را اعلام کرد.


دوطرف را جع به بحران سوریه نیز بحث و تبادل نظر کردند و معاون اروپا – آمریکای وزارت امور خارجه ، روشهای سیاسی و دیپلماتیک را تنها راه حل واقعی بحران سوریه ذکر و آمادگی جمهوری اسلامی ایران را برای ادای سهم و نقش مثبت و سازنده خود در این ارتباط  اعلام کرد.


همچنین اعضای کمیته ایران در پارلمان اروپا بریاست خانم ماریل گرونبرگ در ادامه دیدارهای خود در تهران با محمد جواد ظریف دیدار کردند و در خصوص مسائل مورد علاقه و اهتمام مشترک گفتگو و تبادل نظر نمودند.


ظریف در این دیدار با اشاره به سابقه تاریخی و دیرینه روابط ایران با کشورهای اروپایی ،اتحادیه اروپا را شریک اقتصادی کشورمان توصیف کرد و بر ضرورت توجه جدی کشورهایی اروپایی به منافع راهبردی خود در ایران با توجه به واقعیتهای ایران و احترام به شان و حقوق ملت ایران تاکید نمود.


وی همچنین با اشاره به سوابق مذاکرات بین جمهوری اسلامی و اتحادیه اروپا در مباحث مختلف در گذشته خاطر نشان کرد : زمینه های همکاری و تعامل زیادی در خصوص مسائل و چالشهای مشترک از جمله مقابله و مبارزه با پدیده های شومی مثل تروریسم و افراط گرایی و قاچاق مواد مخدر بین ما وجود دارد.


وزیر امور خارجه موضوع مهم و اساسی در روند تعامل اروپا و بطور کلی غرب با ایران را این نکته دانست که غربیها باید به واقعیات ایران در پرتو حضور گسترده مردم در انتخابات اخیر ریاست جمهوری توجه نمایند و به شان ملت و کشور ایران با تمدنی کهن و چندین هزار ساله و فرهنگ غنی اسلامی و ایرانی آن به دیده احترام و تکریم بنگرند.


ظریف افزود : خود دولتمردان اروپایی و آمریکایی نیز به ناکارآمدی توسل به تهدید و تحریم پی برده اند و همین امر دلیل ورود دو طرف به مذاکره در بحث هسته ای است.


وزیر امور خارجه با اشاره به پویایی و نشاط حاکم بر جامعه ایران در طول دوران بیش از سی سال گذشته و برگزاری انتخابات متعدد و تثبیت مردمسالاری دینی ، ایران را کشوری غنی از همه ابعاد انسانی و مادی با برخورداری از ظرفیتهای گسترده دانست و افزود : مولفه مردمسالاری در ایران در منطقه ای که هرگونه تغییر و تحولات سیاسی در بسیاری از کشورهای آن با شیوه های غیردموکراتیک صورت می پذیرد ، یک پدیده کم نظیر است .


وی افزود : در ایران همانند بسیاری از کشورهای جهان ، اصول و مبانی ثابتی در سیاست داخلی و خارجی وجود دارد و تغییر دولتهای مختلف در نتیجه مشارکت گسترده مردم در انتخابات و مشارکت مستقیم در تعیین سرنوشت سیاسی منجر به انتخاب شیوه کارآمدتر و بهتری از مدیریت کشور بر اساس انتخاب و رای مردم می شود  که در رویکرد سیاست و روابط خارجی کشور و تقویت و توسعه روابط با کشورهای مختلف جهان تاثیر گذار بوده است.


ظریف همچنین با تشریح رویکرد اعتدال و تعامل دولت یازدهم در عرصه سیاست داخلی و خارجی ، ورود ایران به مذاکرات اخیرهسته ای  که منجر به حصول توافق بین ایران و گروه 1+5 شد را منبعث از همین رویکرد دانست و افزود : بر اساس مبانی اعتقادی و فتوای مقام معظم رهبری و منافع راهبردی ، نه تنها سلاح اتمی هیچ جایگاهی در دکترین دفاعی ایران ندارد ، بلکه آن را مخل و مضر منافع ملی خود می دانیم .  


ظریف همچنین در این دیدار موضع اصولی جمهوری اسلامی ایران در جهت ضرورت حل و فصل بحران سوریه از طریق راهکار سیاسی و شیوه دموکراتیک بدون مداخله خارجی را  تشریح کرد و افزود : در هرگونه راهکاری این مردم سوریه هستند که باید برای سرنوشت سیاسی و آینده خود تصمیم بگیرند و ایران هم از هرگونه تلاش و ابتکاری در این راستا حمایت می کند و آمادگی دارد در صورت دعوت و بدون هیچ پیش شرط ، در اجلاس ژنو 2 شرکت نماید .


خانم ماریا گرونبرگ رئیس هیات پارلمان اروپا نیز در این دیدار با ابراز خرسندی از سفرش به تهران و مذاکرات و ملاقاتهای انجام شده  ، ابراز امیدواری کرد که شاهد تداوم و گسترش این گفتگوها و سفرها بین پارلمان اروپایی و ایران در راستای فهم و درک مشترک و بر اساس منافع و مصالح مشترک باشیم.


وی ایران را کشوری مهم و تاثیرگذار در عرصه تحولات منطقه ای و بین المللی توصیف کرد و افزود :کشورهای اروپایی و اتحادیه اروپائی  برای ایران در روند این تغییر و تحولات نقش بسزایی قائل است.

آخرین مطالب این بخش اخبار سیاسی

روزنامه جمهوری اسلامی نوشت:هر چند موج برخاسته از سخنان رئیس‌جمهور روحانی درباره دایره گسترده نقد که با واکنش تند عده‌ای از علمای حوزه علمیه مواجه شد، با توضیحاتی که دفتر رئیس‌جمهور داد فروکش کرد، ولی این واقعه به تجربه‌ای منجر...
صدا و سیما مانع از صحبت کردن معاون اول رئیس جمهوری درباره اعتراض های اخیر با مردم شد. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت، اسحاق جهانگیری امروز در نخستین کنگره بزرگداشت آیت الله هاشمی رفسنجانی با تاکید بر اینکه صدا و...
جمعی از مردم تهران امروز پس از اقامه نماز جمعه در مصلای امام خمینی(ره)، با شرکت در راهپیمایی، اقدامات فرصت طلبان در تخریب اموال عمومی و ایجاد ناآرامی را محکوم کردند. اما در همین راهپیمایی شعارهایی همسو با مردم معترض...
کانال تلگرام آمد نیوز مسدود شد اما کانال تلگرام صدای مردم نه ! شنبه شب کانال تلگرام آمد نیوز و یک کانال جایگزین آن را مسدود شد، اما لینک جایگزین کانال تلگرام آمد نیوز همچنان در حال فعالیت است. کانال جایگزین آمدنیوز که...

  • کاور Carol of the Bells جدیدترین اثر تیلور دیویس

    کاور Carol of the Bells جدیدترین اثر تیلور دیویس

    دانلود آهنگ جدید مجید خراطها بنام بی رحمی دانلود آهنگ جدید حامد محضرنیا بنام شب یلدا دانلود آهنگ جدید امیر ایکس 2 بنام مغرور دانلود آهنگ جدید سامان جلیلی به نام قدم بزن
    جدیدترین ترانه ها
  • آخرین مطالب