»   محرم  »   عزاداری «شاخسی» روستای اندبیل
۲۰ آبان ۱۳۹۲ , ساعت ۱۸:۵۵

عزاداری «شاخسی» روستای اندبیل

عزاداری‌ها در هر روستایی با آداب و سنن همان روستا انجام می‌شود اما در روستای اندبیل خلخال این عزاداری با سبک خاصی انجام می‌شود.

در هر مکانی آداب و سنن خاصی بر عزاداری‌ها حاکم است از این رو عزاداری در روستاها طبق آداب و سنت قدیمی هر روستا انجام می‌شود و اهالی روستای اندبیل نیز از این امر مستثنی نبوده و عزاداری‌های سید و سالار شهیدان را به سبک خاص خود برگزار می‌کنند.

مراسم عزاداری «شاه‌ حسین» که در زبان محلی «شاخسی» گفته می‌شود و صدها سال در روستای اندبیل خلخال پیشینه تاریخی دارد با آداب و سبک خاصی انجام می شود که اهالی روستا با به دست گرفتن چوبدستی‌هایی و تکرار مضمون‌هایی در خصوص عاشورا و محرم به عزاداری می‌پردازند.

هر روز که از ماه محرم می‌گذرد بر جمع عزاداران در میدان روستا اضافه شده و هر شب دسته عزاداری «شاخسی» بزرگتر و بزرگتر می‌شود به طوری که میدان منتهی به مسجد روستا مملو از اهالی می‌شود.

طبق رسم خاص دسته‌های عزاداری «شاخسی» از مساجد دیگر و عباسیه اندبیل به سوی مسجد جامع آمده و عزاداران مسجد جامع از آنها به گرمی استقبال می‌کنند.

پس از اینکه مراسم «شاه حسین» آغاز می‌شود دسته‌های حاضر یکصدا ندای لبیک یا حسین و اسم ائمه اطهار را تکرار کرده و در محوطه مسجد به عزاداری می‌پردازند.

اهالی روستای اندبیل که ساکن سایر مناطق کشور هستند هم به دلیل شکوه عزاداری در روستا تا روزهای هفتم و هشتم محرم خود را به روستا رسانده و در مراسمات تاسوعا و عاشورا همراه اهالی زادگاه خود به عزاداری می‌پردازند.

بعد از عزاداری‌ها نیز اهالی محل و عزاداران در مسجد حاضر شده و پای منابر روحانیون می‌نشینند تا از فیوضات معنوی این ماه برخوردار شوند.

به گزارش خبرنگار باشگاه خبرنگاران، در روستاهای خلخال از اولین روز ماه محرم مراسم و احسانات و نذری‌ها از منازل و مساجد و حسینه‌ها آغاز شده و مردم از سفره احسانات بهره‌مند می‌شوند.

آخرین مطالب این بخش محرم

غم و مصیبت اهل بیت (ع) از همان آغازین روزهای ماه محرم آغاز می‌شود و از دوم این ماه که کاروان امام حسین (ع) به صحرای کربلا می‌رسد، این حزن و زاری دو چندان می‌شود. اما درباره عزاداری‌هایی که در جامعه...
عکس های محرم و عاشورایی برای موبایل به مناسبت فرا رسیدن ماه محرم مجموعه عکس های پروفایل محرم و عاشورای امام حسین  را برای شما عاشقان سرور و سالار شهیدان گردآوردی کرده ایم. ماه عشق به سرو و سالار شهیدان فرا رسید...
آنچه می خوانید گلچینی است از سخنان دکتر غلامحسین ابراهیمی دینانی است که با عنوان «عقل و عشق در حریم عاشورا» منتشر شده است. ...
امام صادق (ع) به توصیفی خاص از ویژگی‌ها و علل انحراف دشمنان سیدالشهداء(ع) می‌پردازند. ...

  • ترانه استانبولی Gel Be Gokyuzum از الیاس یالچینتاش

    ترانه استانبولی Gel Be Gokyuzum از الیاس یالچینتاش

    دانلود آهنگ جدید مهدی احمدوند به نام دروغه دانلود آهنگ جدید محسن چاوشی بنام جمعه دانلود آهنگ جدید مجید یحیایی بنام مونس جان کاور Carol of the Bells جدیدترین اثر تیلور دیویس
    جدیدترین ترانه ها