»   اخبار شهرستان ها  »   عزاداران اردبیل در عاشورا جلوه هایی از ارادت خویش به حسین (ع) پدید آوردند
۲۴ آبان ۱۳۹۲ , ساعت ۱:۳۴

عزاداران اردبیل در عاشورا جلوه هایی از ارادت خویش به حسین (ع) پدید آوردند

مردم اردبیل در عاشورای امسال با برپایی مراسم های گوناگون و عزاداری های سنتی جلوه های پرشوری از ارادت و عشق خویش به حضرت ابا عبدالله الحسین (ع) و یاران باوفایش را پدید آورند.

از سپیده دم غمبار عاشورای امسال که پرتوهای آفتاب پاییزی ؛ مه و ابرها را در آسمان اردبیل از هم می گسست دوستدران مکتب عاشورا و خاندان نبوی و به خصوص عاشقان حسین بن علی (ع) و ماه منیر بنی هاشم و سایر شهیدان عاشورا رهسپار کوچه ها و خیابان های این شهر شدند.

این مردم در حالی امروز برای عزاداری عازم کوچه و بازار شده اند که بیش از دو هفته است به شکل روز و شبانه به عزاداری می پردازند.

آنان بدون کوچکترین احساس خستگی و بلکه با شور دوچندان و همانند سال های گذشته به شیوه سنتی خاطره شهیدان عاشورای سال 61 هجری قمری را گرامی داشته اند و یکبار دیگر با آرمان های سرور و سالار شهیدان (ع) پیمان می بندند.

سحرگاه امروز عزاداران اردبیل از کودکان و نوجوانان گرفته تا پیرمردان 80 ساله با رسیدن به مسجد محله خویش به تدریج دسته های عظیمی را تشکیل دادند و آماده حرکت در گذرگاههای این شهر شدند. درحالیکه پرچم های سبز و مشکی به نشانه عزا بر دست داشتند و لباس های مشکی پوشیده و دستار سیاه بر سر بسته بودند.

مردم اردبیل امروز در مراسم های عزاداری و شبیه خوانی های سنتی خودشان باردیگر با زنده نگهداشتن حماسه قیام عاشورا ؛ صحنه های پرشوری را همراه با شعور حسینی برای جهانیان به تماشا گذاشتند.

هنوز یک ساعتی از طلوع آفتاب عاشورا نگذشته بود که کوچه ها و خیابان های بافت قدیم و مرکزی شهر و به خصوص میدان عالی قاپو و خیابان شیخ صفی یعنی جایی که مسجد سلیمانشاه مشهور به سقاخانه حضرت ابوالفضل (ع) در آن واقع است مملو از دسته های عزاداری شد که در سوک سرور و مولای خودشان و شهیدان کربلا بر سر و سینه خویش می زدند.

عزاداران با نظم و ترتیب خاصی حرکت می نمودند و همگان سعی بر آنداشتند که مبادا مزاحمتی برای سایر افراد ایجاد کنند و به خصوص حال کودکان و سالخوردگان و بیماران را رعایت می نمودند.

جمع زیادی از مردم اردبیل نیز خوراکی ها و آشامیدنی های نذری مانند فطیر سنتی ؛ خرما ؛ حلوا ؛ آش ؛ شیرکاکائو ؛ شیر ؛ شربت ؛ کلوچه و دیگر خوراکی ها را در میان مردم عزادار پخش می نمودند.

مردم اردبیل به مسجد سلیمانشاه که به سقاخانه حضرت ابوالفضل (ع) شهرت دارد به خاطر کراماتی که در مکان به وقوع پیوسته است تقدس خاصی قائلند و همه ساله باید دسته های عزاداری تمام مساجد از برابر این مکان گذر نمایند و دقایقی را در این مکان به عزاداری و نوحه خوانی بپردازند.

به همین خاطر خیابان شیخ صفی که در حد فاصل چهارراه امام خمینی (ره) و میدان تاریخی عالی قاپو قرار دارد در روز عاشورا مملو از جمعیت و دسته های عزادار می شود.

علاوه بر این مکان در تمام گذرگاههای اردبیل حرکت دسته های عزاداری به شکل زنجیرزنی و سینه زنی جریان داشت و در بعضی از میادین و محوطه های باز شهر نیز جمعی از هنرمندان مذهبی با اجرای مراسم تعزیه خوانی و شبیه خوانی صحنه هایی از قیام عاشورا و مصایب اهل بیت حضرت اباعبدالله الحسین (ع) را به به تماشا گذاشتند و تماشاگران را به شدت متاثر نمودند.

باوجود قرار داشتن در حوالی غروب آفتاب هنوز نیز در بعضی از میادن اردبیل مراسم شبیه خوانی ادامه دارد که جمع زیادی از دوستداران فرهنگ غنی عاشورا آنها را به تماشا نشسته اند.

باوجود شرکت در عزاداری های گسترده ای که امروز به شکل سنتی در اردبیل برگزار شد مردم این سرزمین مقدس در اجتماع بزرگ حسینیان در عاشورای حسینی در میدان عالی قاپو و خیابانهای اطراف شرکت کرده اند و این مراسم هنوز نیز ادامه دارد.

با نزدیک شدن به غروب آفتاب و تاریکی نسبی هوا دسته باعظمت محله عالی قاپوی اردبیل درحالیکه به یاد شام غریبان اسرای کربلا شمع های روشنی در دست دارند پس از حرکت در کوچه و بازار شهر به مسجد خویش باز گشته و نماز جماعت را اقامه خواهند نمود.

همچنین مراسم معنوی شام غریبان امشب در تمام مساجد و تکایای اردبیل با حضور جمع زیادی از دوستداران شهیدان کربلا برگزار خواهد شد.

به گزارش ایرنا ؛ اردبیل به لحاظ پیشینه غنی مذهبی و تاریخی خود از گذشته های دور به القاب گرانسنگی مانند دارالارشاد ؛ دارالایمان ؛ دارالعرفان و دارالامان شهرت دارد و مراسم های عزاداری همه ساله به خصوص در روز های عاشورا و تاسوعای حسینی در این شهرستان با شیوه سنتی و باشکوه برگزار می شوند.

آخرین مطالب این بخش اخبار شهرستان ها

تصاویری از "جواد بیژنی" نماینده شهر بابل و رئیس کمیسیون فرهنگی شورای شهر در شبکه های اجتماعی منتشر شده است که بوسیله دوچرخه در حال تردد از خیابان است. او که حامی کمپین "سه شنبه های بدون خودرو" می باشد، خود...
مطمئن هستیم شاهد حضور بیشتر نیروهای جوان و زنان کارآمد در شهرداری تهران خواهیم بود. حضور چشمگير مردم تهران در انتخابات شورا و رأى بالا به ليست اميد نشان داد تهران تشنه تغيير است البته در اين ميان مديران مياني...
آنهایی هم كه در سالن هستند برای والیبال طبل می‌كوبند، موج مكزیكی می‌دهندو دست می‌زنند. اتفاقی كه هیچ‌كس فكرش را هم نمی‌كرد. تا جایی كه حمید حمودی، پاسور تیم امیدها، گفته: «می‌خواستیم خانواده‌هایمان را بگوییم بیایند اردبیل تا ما را...
احمد دهقان در مورد مسمومیت دانشجویان دانشگاه یزد، گفت: به دنبال اعلام مسمومیت حدود ٣٠٠ نفر از دانشجویان خوابگاه پسرانه دانشگاه یزد، تیم اورژانس 115 بلافاصله در محل حاضر شده و به امداد رسانی پرداختند. وی افزود: با اعزام کلیه آمبولانس‌ها...

  • ترانه استانبولی Gel Be Gokyuzum از الیاس یالچینتاش

    ترانه استانبولی Gel Be Gokyuzum از الیاس یالچینتاش

    دانلود آهنگ جدید مهدی احمدوند به نام دروغه دانلود آهنگ جدید محسن چاوشی بنام جمعه دانلود آهنگ جدید مجید یحیایی بنام مونس جان کاور Carol of the Bells جدیدترین اثر تیلور دیویس
    جدیدترین ترانه ها
  • آخرین مطالب