»   اخبار اجتماعی  »   طلاق توافقی فوری، بدون شاهد !
۲ شهریور ۱۳۹۴ , ساعت ۱۱:۴۸

طلاق توافقی فوری، بدون شاهد !

طلاق توافقی فوری بدون نیاز به شاهد و زوجین با وکالت و بدون حضور در دادگاه !

این روزها صفحات روزنامه ها را که ورق بزنید آگهی های مشاوره های حقوقی و طلاق توافقی که با وکالت و بدون حضور در دادگاه انجام می شود و طلاق توافقی فوری بدون نیاز به شاهد و زوجین و … به فراوانی مشاهده می شود.

به شماره ذکر شده در چند آگهی که زنگ زدم تازه متوجه شدم ؛ چقدر راحت می توان بنیان یک خانواده را با توافق !!! حتی در مدت 24 ساعت از هم گسست.
برخی از منتشرکنندگان این آگهی ها مدعی بودند یک روزه می توان طلاق گرفت واز پرسه زدن در دادگاه و دنبال مهریه و نفقه دویدن هم خبری نیست. کافی است بر سر همه مسایل توافق داشته باشید. آن وقت با پرداخت مبلغی به یک وکیل شما یک مطلقه خواهید بود.
آن قدر راحت از طلاق حرف می زنند که انگار نه انگار که ‘طلاق’ حلالی است که عرش خدا را به لرزه در می آورد.
شاید بتوان گفت که طلاق توافقی راه حلی برای عشق های شتاب زده است که مثل حبابی می ترکند ولی آیا باید طلاق را به عنوان آخرین راه حل برگزید، آیا زندگی ارزش جنگیدن و فداکاری زوجین برای یکدیگر را ندارد؟
اگرچه تجربه نشان داده که بسیاری از زوجین در طول مراحل دادرسی و جلسات دادگاه از طلاق پشیمان شده و به زندگی مشترک خود ادامه می دهند؛ اما امکان بازگشت در طلاق توافقی که معمولا با عصبانیت و شتابزدگی انجام و در اکثر مواقع منجر به پشیمانی زوجین می شود، وجود ندارد.

 

*** کاش طلاق نمی گرفتم
‘پروانه – ر’ به خبرنگار ایرنا گفت: باورم نمی شد که این قدر زود تمام شود. این قدر عصبانی بودم که دلم می خواست هرچه زودتر تمامش کنم و از هم جدا شویم. یک هفته بیشتر از امضایی که داده بودیم تا توافقی طلاق بگیریم نگذشته بود که بطور رسمی از هم جدا شدیم. الان که شش ماه از آن روز می گذرد خیلی پشیمانم. دلم برای زندگی ام که از سر لجبازی از هم پاشید واقعا می سوزد. ای کاش این قدر سریع اتفاق نمی افتاد تا ما فرصت می کردیم بیشتر فکر کنیم.

***علتهای طلاق از دیدگاه کارشناسان
جامعه شناسان و صاحب نظران مسایل اجتماعی می گویند: رواج اندیشه های سکولار، اباحه گری، تجمل و لذت گرایی از دلایل کاهش باروری و افزایش طلاق به خصوص از نوع توافقی آن در جامعه است.
به اعتقاد این کارشناسان، بی هویتی، بی اعتمادی ، فروپاشی فرهنگی و اجتماعی، کاهش ازدواج، بالارفتن سن تشکیل خانواده ، افزایش طلاق ، سقط جنین و یا قتل پس از تولد، از پیامدهای کم توجهی به شعایر دینی است.
آنان افزودند: در عرصه مولفه های فردی نیز عرفان های کاذب ، جریان های انحرافی ، بی قیدی ، بی عفتی و بی حجابی موجبات فروپاشی بنیان بسیاری از خانواده های ایرانی را فراهم کرده است.
جامعه شناسان اظهارمی دارند: شهرنشینی، گستردگی وسایل ارتباط جمعی، افزایش رشته های دانشگاهی و شمار دانش آموختگان، تغییرات جمعیتی، تعدد شبکه های ماهواره ای و تبلیغاتی، مهاجرت های داخلی و حاشیه نشینی، بالارفتن سن مسوولیت پذیری، تغییر جنس آسیب های اجتماعی و پیچیدگی آنها ودسترسی آسان به عوامل آسیب زا در جامعه نیازمند مدیریت تغییر و تحول با بکارگیری مهندسی صحیح است.
آنان ، دسترسی به 100 ماهواره در ایران از مجموع 203 ماهواره فعال در جهان ، انجام انواع سرگرمی و بازی های رایانه ای و ماهواره ای و فعالیت در شبکه های مجازی گوناگون را باعث بی هویتی ، بی تعهدی و بی غیرتی بسیاری از جوانان نسبت به بنیاد خانواده و ناموس دانسته وافزودند: این افراد طلاق را به عنوان بهترین وآسان ترین گزینه برای رهایی ازهمه مسوولیت های زندگی و اجتماعی انتخاب می کنند و از تبعات آن نیز ابایی ندارند.
صاحب نظران مسایل اجتماعی با ابرازتاسف از افزایش طلاق و به خصوص طلاق توافقی در جامعه می گویند: این موضوع نگرانی های زیادی را برای خانواده ها ایجاد کرده است که می بایست توسط دستگاه های متولی بطور جدی مورد بررسی و واکاوی قرار گیرد.
آنان ، برخی دیگر از مهمترین دلایل افزایش طلاق در جامعه را بیکاری و مشکلات اقتصادی ، معضلات فرهنگی ، اجتماعی و ناکافی بودن آموزش های لازم برای جوانان به ویژه قبل ، حین و بعد از ازدواج عنوان کردند.

 

*** کار دادگستری مبارزه با معلول است
رییس محاکم عمومی و انقلاب شهرستان اراک در همین ارتباط می گوید: کار دادگستری مبارزه با معلول است و نمی تواند با علت ها به خاطر اینکه ابزار کافی در اختیار ندارد ، مبارزه کند.
صمد خدابخشی با بیان اینکه پرونده را برای ما می سازند و کارهای قضایی بعد از تشکیل پرونده است، افزود: طلاق توافقی علل و عوامل زیادی دارد و مسایل فرهنگی ، اقتصادی ، سیاسی و اجتماعی در تشکیل پرونده ها تاثیرگذار است، اما از میان این عوامل دو عامل عمده اقتصادی و فرهنگی از بقیه شاخص ترند.
وی اظهار کرد: جدایی عاطفی ، هم کفو نبودن و مشکلات اقتصادی ، از جمله موارد درخواست طلاق توافقی زوج ها است و قاضی پرونده نیز پس از دریافت نظر کارشناسی مرکز مشاوره ، براساس دادخواست طرفین ظرف مدت چند دقیقه کار رسیدگی را انجام داده و حکم را صادر می کند.
رییس شعبه اول دادگاه عمومی و حقوقی اراک گفت: ابزار دادگستری برای بازگرداندن زوج ها به زندگی با توجه به ظرفیت های قانونی این دستگاه گسترده نیست ، اما با این حال قانون حمایت از خانواده ، مراکز مشاوره ای را پیش بینی کرده و در حد توان و ظرفیت دستگاه قضایی، مشاوره ها انجام می شود و زوج هایی که اصرار به طلاق توافقی دارند ، از سوی دادگستری به مراکز مشاوره معرفی می شوند.
خدابخشی افزود: شش شعبه خانواده در دادگستری شهرستان اراک وجود دارد که به هر کدام از آنها روزانه چهار، پنج پرونده طلاق توافقی ارجاع می شود.
وی بیان کرد: دادگاه در طلاق های توافقی در مورد اجرت المثل ، نفقه ، مهریه ، تعیین تکلیف مالی ، نحوه ملاقات با فرزند و غیره تصمیم گیری می کند و پس از صدور گواهی عدم امکان سازش از سوی دادگاه ، زوجین می بایست به دفترخانه مراجعه کرده و با جاری شدن صیغه طلاق بائن ، زوجین از یکدیگر جدا می شوند.
رییس محاکم عمومی و انقلاب شهرستان اراک گفت: دستگاه قضایی در ارتباط با این تفکر که می توان با مراجعه به دادگاه یک روزه طلاق توافقی گرفت ، به سبب اینکه در تولید پرونده تاثیرگذاری زیادی نداشته، نمی تواند برای کاهش این قضیه نیز نقشی داشته باشد.
خدابخشی افزود: بحث اعتیاد به عنوان بزرگترین مشکلات 50 تا 60 درصد پرونده دادگاه های خانواده در استان مرکزی است، از سویی دخالت بستگان ، شاغل بودن زن ، اختلاف در تفکرات مذهبی ، فرهنگی و ایدئولوژی از دیگر موارد تشکیل این گونه پرونده ها در محاکم این خطه است.
وی بیان کرد: دعاوی خانواده صرفا محدود به طلاق توافقی نیست ، چرا که پیش از آن دعاوی متعددی مطرح شده و زوجین با تشکیل ده ها پرونده علیه یکدیگر انرژی دستگاه قضایی را گرفته اند و طلاق توافقی گاهی مواقع محصول سال ها منازعه طرفین بوده است.
وی گفت: بیشترین پرونده های وارده به محاکم استان مرکزی و به خصوص شهرستان اراک مربوط به دعاوی خانوادگی است و از همین رهگذر ؛ آمار طلاق های توافقی افزایش یافته و موجب نگرانی شدید جامعه و خانواده ها شده است.
خدابخشی ، شبکه های مجازی ، ماهواره ، موبایل ، تلگرام و وایبر را در افزایش آمار طلاق های توافقی موثر دانست و افزود: قبل از وقوع طلاق، جدایی عاطفی بین زوجین ایجاد شده چرا که اکثر آنان بیشترین وقت خود را در شبکه های ماهواره ای که با فرهنگ ایرانی اسلامی تطابق ندارد، سپری می کنند.
وی بیان کرد: بیشترین طلاق های توافقی معمولا در سال های اول زندگی و عمدتا در دوران نامزدی و طلیعه شروع زندگی مشترک زیر یک سقف اتفاق افتاده است.
رییس شعبه اول دادگاه عمومی و حقوقی اراک گفت: دادگستری به سبب نداشتن فضای فیزیکی نتوانسته مرکز مشاوره تشکیل دهد از همین رو؛ کار مددکاری و مشاوره در مراکز دولتی و یا خصوصی زیرنظر بهزیستی انجام می شود ، از سویی نیز دستگاه قضا در ارتباط با موضوع پرونده های خانواده و به خصوص بحث طلاق های توافقی تنها شده که باید همه دستگاه ها کمک کنند تا شاید بتوان میان زوجین اصلاح برقرارکرد، زیرا بسیاری از زوج ها با طرح دعوا در محاکم وکیل گرفته و بالجبازی وحاشیه دارکردن موضوع ، سرانجام از هم جدا می شوند.

طلاق جدایی

*** تفکر غربی عامل طلاق و بدبختی بسیاری از خانواده ها است
رییس شعبه 14 دادگاه خانواده اراک می گوید: تفکر غربی ، تجمل گرایی ، اباحه گری ، ولنگاری و آزادی های بی حد و حصر که با بنیان خانواده های ایرانی و زندگی شرقی مغایرت دارد، عامل افزایش طلاق در جامعه و بدبختی بسیاری از خانواده ها شده است.
حجت الاسلام والمسلمین محمد آقازیارتی با بیان اینکه هر چقدر اختلافات کهنه تر شود، شرایط زندگی بدتر می شود، افزود: مهمترین و بارزترین موضوع دعوای خانواده ها ، زیاده خواهی های دو طرف و توقعات زوجین از یکدیگر است.
وی گفت: در آغاز زندگی مشترک؛ خانم از شوهر و متقابلا مرد از همسرش یک شناختی دارد ، اما وقتی زیر یک سقف قرار می گیرند متوجه می شوند خواسته های آنها سرابی بیش نبوده به همین سبب بیشترین طلاق های توافقی در دوران عقد صورت می گیرد.
وی ، شناخت ناکافی زوجین ازهم ، توقعات مالی، درآمد محدود مرد و برآورده نشدن انتظارات زن که ریشه در برنامه های ماهواره و شبکه های مجازی دارند و نیز اعتیاد در برخی مردان که بخش زیادی از درآمد خود را صرف تهیه مواد می کنند، بیشترین فراوانی ومهمترین عوامل جدایی زوجین است.
به اعتقاد این قاضی دادگستری ، قبح طلاق و جدایی در جامعه شکسته شده ، آستانه صبر و تحمل افراد پایین آمده و زوجین به جای یافتن راه حل های مناسب برای رفع مشکلات و تداوم زندگی ، احساس عجز و ناتوانی می کنند و طلاق را به عنوان آخرین راه حل برمی گزینند.
حجت الاسلام آقازیارتی گفت: ماهانه از مجموع 120 پرونده اختلافات خانوادگی حداقل 20 پرونده مربوط به طلاق است که از این تعداد 15 طلاق به صورت ‘توافقی’ انجام می شود.
وی افزود: آثار زیان باراین معضل ، متلاشی شدن خانواده ها، بی توجهی به مسایل اجتماعی و اخلاقی جامعه است و یکی از تبعات آن ازدیاد خانه های مجردی است.
وی بیان کرد: از سویی نیز زندگی های بعد از طلاق استحکام لازم را ندارد و به دنبال یک طلاق ، طلاق های دوم ، سوم و چندم نیز هست.
این قاضی دادگستری گفت: آمار فزاینده طلاق به خصوص طلاق های توافقی منجر به بی بند و باری و بی توجهی به نسل های بعدی می شود ، و پیامدهای آن کاهش جمعیت وگرایش جامعه به سمت پیری است.
حجت الاسلام آقازیارتی افزود: در حالی که استان مرکزی با 15 درصد، سومین استان از لحاظ آمار طلاق درکشوراست ولی سیستان و بلوچستان بخاطر حفظ نظام های سنتی و مردسالاری حاکم در منطقه و از سویی دسترسی کمتر زنان آن سامان به درآمدهای مالی ، کمترین آمار طلاق را دارد.
وی تاکید کرد: اشتغال بانوان ، توازن درآمدها را در جامعه برهم زده و زنانی که دسترسی مالی بیشتری دارند کمتر به فکر استحکام خانواده هستند.
وی بیان کرد: از سوی دیگر؛ وجود مسایل و مشکلات مالی نیز در وقوع طلاق بی اثر نیست ، چرا که 60 درصد از کسانی که برای طلاق به دادگاه مراجعه کرده و دادخواست داده اند بخاطر فقر مالی بوده است.

 

*** هدف از فعالیت دوایر مددکاری در نیروی انتظامی پیشگیری از آسیب هاست
رییس اداره مشاوره و مددکاری فرماندهی انتظامی استان مرکزی نیزهدف از فعالیت دوایر مددکاری در نیروی انتظامی را پیشگیری از آسیب ها دانست و گفت: این مرکز در اراک دایر است و در کلانتری های شهرستان های استان نیز مشاور و مددکار داریم.
روح الله حسینخانی افزود: عمده پرونده های اختلافی (خانوادگی) قبل از قضایی و انتظامی شدن به مددکار و مشاور در کلانتری ها ارجاع می شود و مددکاران می کوشند بین زوجین صلح وسازش برقرارکنند، از همین رو؛ بیش از 80 درصد پرونده های ارجاعی به این مرکز منجر به صلح و سازش شده است.
وی ، هدف ازتشکیل مرکزمشاوره ومددکاری فرماندهی انتظامی را پیشگیری از طلاق و آسیب های بعد از آن خواند و گفت: بسیاری از افراد به صورت خود معرف به این مرکز مراجعه می کنند که در خصوص مسایل خانوادگی ، به آنان مشاوره داده می شود.
وی بیان کرد: درراستای پیشگیری از آسیب ها و ناهنجاری های اجتماعی و اعتیاد؛ در سطح مدارس ، مساجد، سازمان ها و نهادها، آموزش های بهداشت روان و مهارت های زندگی ارایه می شود و در پنج ماهه امسال بیش از 150 جلسه آموزشی و در مجموع با حدود 10 هزار مخاطب ، توسط مشاوران و مددکاران آموزش های لازم ارائه شده است..
رییس اداره مشاوره و مددکاری فرماندهی انتظامی استان مرکزی گفت: از مجموع 30 کارشناس مددکاری این مرکز 80 درصد آنها خانم هستند و بسته به نوع آسیب؛ از هر قشری به این مرکز مراجعه می کنند.
حسینخانی افزود: این مرکز در بحث طلاق توافقی هیچ کاری نمی تواند انجام دهد و مشاوره ای در این خصوص ندارد و عمدتا در زمینه پیشگیری و مصالحه فعالیت می کند.
وی با تاکید بر نقش خطیر و تاثیرگذار دولت و سازمان های مربوطه در بحث ازدواج گفت: از زمان آشنایی دختر و پسری که قصد ازدواج با یکدیگر دارند باید آموزش های لازم به آنان در دستور کار قرارگیرد و در خصوص شغل ، مسکن ، بحث مادری ، مسایل جنسی ، تشکیل خانواده ، مسوولیت پذیری و غیره آموزش های لازم به گروه های هدف ارایه شود.
وی بیان کرد: نقش نهاد خانواده نیز موثر است و در حالی که اکثر جوانان به دنبال جذابیت های ظاهری ، عشق و زیبایی هستند، اما خانواده ها می توانند به موضوع ازدواج منطقی تر نگاه کنند ودرکنار سازمان ها؛ نقش خانواده در امرموفقیت ازدواج ها باید پررنگ تر شود.
به اعتقاد این کارشناس مسوول اداره مشاوره ومددکاری فرماندهی انتظامی استان مرکزی ، باید آسیب شناسی کرد که چرا آمار طلاق در جامعه طی سال های اخیر رشد فزاینده ای داشته و از سویی نقش خانواده ها در آشنایی قبل از ازدواج ها کمرنگ شده است.
حسینخانی گفت: گام بعدی ؛ ارایه آموزش های نوین توسط سازمان های ذیربط است تا راه مسوولیت پذیری به جوانان آموزش داده شود.
وی افزود: برنامه های ماهواره ای در حال زدن ریشه نهاد خانواده است ، آنها در حالی دارند آموزش های خود را می دهند که مسوولان مربوطه اقدام شایسته وعملیاتی برای مقابله ، فرهنگ سازی ، ایمن سازی جامعه از شیطنت ها و هجمه های دشمنان از طریق شبکه های مجازی و ماهواره را انجام نداده و تنها به حرف زدن بسنده کرده اند.
وی بیان کرد: آموزش های کهنه مربوط به سال های گذشته دیگر جوابگوی نیازهای روز جامعه نیست ، پژوهشگران باید با بررسی مشکلات ، براساس نیازسنجی و آسیب شناسی جامعه آموزش های نوین ارایه دهند.
وی اظهارکرد: تنوع طلبی، مشکلات جنسی ، جاذبه های دنیای مجازی و شبکه های ماهواره ای از پایبندی به اصول و ارزش ها در جامعه کاسته و مشکلات و ناهنجاری های دیگر را تشدید کرده است.
رییس اداره مشاوره و مددکاری فرماندهی انتظامی استان مرکزی همچنین گفت: با اینکه به پژوهش در کشور توجه لازم نمی شود، اما در حوزه های طلاق و خانواده ؛ پژوهش ها و مقالات خوبی تولید شده که در صورت حمایت دولت و عملیاتی شدن راه کارهای کارشناسی توسط دستگاه های ذیربط ، اثرات و نتایج خوب آنها در جامعه دیده خواهد شد.
حسینخانی افزود: رهبرمعظم انقلاب نیزهمواره تلنگرهایی به مسوولان زده اند و درباره مشاوره خواسته اند حرکات قوی وجدی تری صورت بگیرد.
وی بیان کرد: در پنج ماهه امسال چهار هزارو 200 نفر به مرکز مشاوره اراک و دوایر مشاوره و مددکاری مستقر در کلانتری های استان مراجعه کردند ودرهمین مدت در مورد 81.5 درصد ازخواسته پرونده ها از قبیل مسایل خانوادگی ، دعاوی ، درگیری ، اهانت و فحاشی ؛ مصالحه انجام شد.
وی اظهارکرد: مراکز مشاوره و مددکاری نیروی انتظامی در استان های کشور به معرفی بیشترنیازدارند که باید با کمک رسانه ها فرهنگ مراجعه به مشاوره و مددکاری جا بیفتد زیرا کسی که به مشاوره می پردازد لزوما آدم روانی نیست ، یک مشکل در زندگی او رخ داده و می خواهد یک مهارتی را فرابگیرد از همین رو مردم باید به ضرورت مراجعه به مراکز مشاوره ، همانند ضرورت مراجعه به پزشک به هنگام بیماری توجه کنند.
حسینخانی گفت: با توجه به استرس، اضطراب ومسایل متعدد روحی و روانی موجود در جوامع امروزی ، مراجعه به مراکزمشاوره از بار و فشار استرس وارده بر افراد با بکارگیری راهکارهای ارایه شده توسط مددکار و مشاور، خواهد کاست.
وی افزود: علاوه برعواقب ناگوارطلاق بر جامعه، بیشترین تاثیرمنفی آن روی بچه های طلاق است که باعث بروز عواطف رنجور، ترس ، خشم و گیجی ، گرایش به بزهکاری ، اعتیاد ، رفتارهای پرخاشگرانه و ضد اجتماعی می شود.
وی با بیان اینکه نداشتن قدرت تصمیم گیری لازم ، انتقام گیری در جمع همسالان و عقده گشایی در جامعه از دیگر پیامدهای آسیب های ناشی از طلاق است، تاکید کرد: نگاه مراکز مشاوره و مددکاری نیروی انتظامی پیشگیرانه است و برهمین معیار آسیب شناسی کرده و خدمات مشاوره ای و مددکاری ارایه می شود.

 

*** هفت مرکز دولتی مداخله در خانواده به منظور کاهش طلاق در استان مرکزی وجود دارد
معاون امور اجتماعی اداره کل بهزیستی استان مرکزی گفت: در اجرای طرح بشیر؛ هم اکنون هفت مرکز دولتی مداخله در خانواده به منظور کاهش طلاق در این استان در شهرهای اراک ، ساوه ، دلیجان ، خمین ، خنداب ، کمیجان و شازند ایجاد شده است.
عبدالکریم یادگاری افزود: اجرای فاز اول طرح بشیر از اسفندماه سال گذشته با هدف کاهش طلاق و ارایه خدمات مشاوره ای به زوجین در استان های با آمار بالای طلاق آغاز شد.
وی اظهار کرد: دراجرای طرح بشیر نهادهای مختلفی همچون قوه قضاییه، وزارت ورزش وجوانان، معاونت زنان ریاست جمهوری ، شهرداری ها و استانداری ها با سازمان بهزیستی همکاری می کنند و دادگستری نیز موظف است پس از اینکه زوجین دادخواست طلاق دادند، آنها را برای ارایه خدمات مشاوره به بهزیستی ارجاع دهد.
وی بیان کرد: در همین راستا و با توجه به افزایش نرخ پنج درصدی طلاق در کشور؛ دفتر امور آسیب دیدگان بهزیستی یکی از اولویت های خود را به موضوع کاهش طلاق در 11 استان از جمله استان مرکزی اختصاص داده است.
یادگاری گفت: هم اکنون شش مرکز مشاوره خصوصی و چهار کلینیک مددکاری اجتماعی در شهرستان های اراک ، ساوه ، خمین و شازند به صورت پایلوت با بهره گیری از تیم های روانشناس و مددکار اجتماعی خدمات تخصصی مشاوره ای انجام می دهند.
وی افزود: مشاوره بهداشتی – روانی با زوجین ، مشاوره فردی ، ارجاع به روانپزشک ، بازدید از منزل و در صورت لزوم برخورداری از کمک های مالی و حمایتی از جمله خدمات مشاوره ای و مددکاری است.
وی بیان کرد: پس از انجام چهار تا 10 جلسه مشاوره ، پرونده زوج ها یا با سازش قطعی ، یا سازش مشروط ، یا در دست اقدام و یا عدم همکاری مختومه می شود.
معاون امور اجتماعی اداره کل بهزیستی استان مرکزی گفت: گرچه دربسیاری از پرونده های ارجاعی در خصوص بحث نفقه، مهریه و فرزند توافق شده است، اما زوج های مشکل دار بهتراست قبل از رفتن به دادگاه، به مراکز مداخله درخانواده به منظور کاهش طلاق که کارشناسانی مجرب در آنها مشغول ارایه خدمات هستند، مراجعه کنند.
یادگاری با اشاره به اینکه پارسال در مجموع یک هزار و 132 فقره پرونده طلاق به مراکز مداخله در طلاق بهزیستی استان مرکزی ارجاع شد، افزود: این رقم در سه ماهه نخست امسال به 564 فقره رسیده است.
به گفته او ، علل 14.71 درصد طلاق در سطح استان مرکزی در سه ماهه اول امسال ؛ اعتیاد به مواد مخدر ، 9.04 درصد دخالت اطرافیان ، 8.51 درصد تنفر و عدم علاقه و 8.15 درصد عدم مسوولیت پذیری بوده است.
وی ، نرم طلاق در استان مرکزی را به سبب صنعتی و مهاجرپذیر بودن و همچنین ناهمگونی فرهنگی از میانگین کشوری بالاتر خواند و دلیل آن را مشخص نبودن متولی امر فرهنگ دانست و گفت: هر دستگاه و نهادی برای خودش داعیه فرهنگ جامعه را دارد.
یادگاری افزود: بیشترطلاق های اتفاق افتاده دراین استان، در بازه زمانی شش ماه از زمان عقد و کمتر از پنج سال زندگی مشترک رخ داده است.
به گزارش وی توصیه کرد: جوانان به جای استفاده از سایت های مجازی و شبکه های ماهواره ای برای همسرگزینی و یا آشنایی بدون تحقیق و ازدواج های خیابانی ، از راه های صحیح ، با همراهی خانواده و شناخت کافی ، بدون انجام تشریفات زاید و توقعات غیرضروری ، یک زندگی با دوام و پایدار را شکل دهند تا ظرف مدت کوتاهی از زمان ازدواج بنیان خانواده آنان متلاشی نشود.
وی تاکید کرد: کاهش و کنترل طلاق در جامعه و افزایش آمار ازدواج نیازمند عزم ملی است و رسالت ما نیز بررسی و رفع مشکلات و ناهنجاری های جامعه است.

 

آخرین مطالب این بخش اخبار اجتماعی

داستان واقعی طلاق های عجیب با دلایل عجیب‌تر ! دوست ندارم شوهرم کارمند یک زن باشد خسرو و نگین زندگی عاشقانه‌شان را درست از هشت‌ماه پیش آغاز کردند. اوایل همه چیز در این زندگی خوب پیش رفت. آن‌قدر خوب که این زوج...
تصاویری از "جواد بیژنی" نماینده شهر بابل و رئیس کمیسیون فرهنگی شورای شهر در شبکه های اجتماعی منتشر شده است که بوسیله دوچرخه در حال تردد از خیابان است. او که حامی کمپین "سه شنبه های بدون خودرو" می باشد، خود...
با دستان کافو ستاره سابق تیم ملی برزیل و باشگاه رم ایتالیا به گروه مرگ جام جهانی فرستاده شدیم. به گروهی که اسپانیا قهرمان اسبق جام جهانی و پرتغال قهرمان فعلی اروپا در آن حضور دارند. وقتی این دو تیم در...
آنها باید زودتر از هم سالانشان از عروسک ها و لذت دوچرخه سواری در کوچه پس کوچه محله شان خداحافظی کنند، زودتر بار مسئولیت زندگی خانوادگی را بچشند و قبل از مزه مزه کردن روزهای بی دغدغه کودکی، دغدغه های...

  • ترانه استانبولی Gel Be Gokyuzum از الیاس یالچینتاش

    ترانه استانبولی Gel Be Gokyuzum از الیاس یالچینتاش

    دانلود آهنگ جدید مهدی احمدوند به نام دروغه دانلود آهنگ جدید محسن چاوشی بنام جمعه دانلود آهنگ جدید مجید یحیایی بنام مونس جان کاور Carol of the Bells جدیدترین اثر تیلور دیویس
    جدیدترین ترانه ها

  • آخرین مطالب