»   اخبار شهرستان ها  »   طرح مهر ماندگار مانا شد/ افتتاح بیمارستان پارس آباد تا پایان سال
۲۹ دی ۱۳۹۱ , ساعت ۱۲:۳۲

طرح مهر ماندگار مانا شد/ افتتاح بیمارستان پارس آباد تا پایان سال

این روزها اخبار متناقضی از تکمیل و افتتاح بیمارستان 120 تختخوابی پارس آباد به عنوان یکی از پروژه های مهر ماندگار و مصوب هیئت دولت در این استان شنیده می شود و به نظر می رسد بهره برداری از این طرح به دولت بعدی ماندگار شده است.

اردبیل نیوز: در حالی که عملیات ساخت این بیمارستان به عنوان یکی از مصوبه های هیئت دولت در سفر دور دوم به استان اردبیل و یکی از نیازهای اصلی حوزه بهداشتی و درمانی این شهرستان آغاز شده بود، سال گذشته به دلیل تاخیر و کندی در روند اجرایی، به پروژه مهر ماندگار تبدیل شد و هم اکنون با بهانه اعتبارات برای دولت بعدی ماندگار شد.

در آغاز ساخت این این پروژه ملی اعلام شد که روند تکمیل و تجهیز آن تا پایان سال 90 به طول خواهد کشید، اما به دلیل عدم تامین اعتبار، روند کند اجرایی و بی توجهی مسئولان، احداث و تکمیل آن به لیست پروژه های “مهر ماندگار” اضافه شد تا شاید در این طرح گشایشی برای آن صورت گیرد.

عدم تکمیل و تجهیز این پروژه و نامگذاری مهمترین پروژه درمانی پارس آباد به عنوان مهر ماندگار و سپس به عنوان پروژه ماندگار برای دولت بعدی در شرایطی است که این شهرستان به عنوان دومین شهر پرجمعیت استان به شدت با کمبود امکانات بهداشتی و درمانی روبروست.

ناگفته نماند که بهره برداری از این طرح طی وعده های اولیه یا حداقل در سال 91 و یا حتی پیش از پایان دولت دهم می توانست بخش عمده ای از مشکلات حوزه درمانی شهروندان پارس آباد و منطقه شمال استان را برطرف کند.

اما کسب لقب مهر ماندگار و بعد از آن طرح ماندگار تا دولت بعدی برای این بیمارستان 120 تختخوابی به عنوان پروژه درمانی و بهداشتی ضروری، نشان داد که بسیاری از مصوبات دولتی با کمبود اعتبار مواجه بوده و باید منتظر افزایش لیست طرحهای ماندگار بعد از دولت دهم بود.

خروج پروژه از لیست طرحهای مهر ماندگار استان اردبیل

با اتکا به اظهارات متناقض مسئولان شهرستان پارس آباد و استان و اعتقاد برخی هم اکنون این پروژه فقط 65 درصد روند اجرایی مورد قبول داشته است، اما معاون وزیر راه و شهرسازی به عنوان متولی ساخت این طرح در بازدید اخیر خود از این پروژه از احتمال خروج آن از لیست مهر ماندگار و تکمیل و بهره برداری این طرح تا پایان سال 92 خبر داد.

محمدجعفر علیزاده در این بازدید تاکید کرده بود که این پروژه از اهمیت و حساسیت خاصی برخوردار است اما آن چیزی که در قانون بودجه به عنوان سند رسمی دولت آورده شده اینکه تکمیل آن پایان سال 92 خواهد بود.

وی به صراحت از ماندگاری طرح به بعد از دولت دهم با تداوم روند فعلی می گوید و تاکید دارد که بنا بر این بوده که از یک ردیف بودجه به پروژه، کمک اعتباری شود تا در نیمه اول سال 92 این پروژه تکمیل و به بهره برداری برسد اما متاسفانه هنوز این اعتبار محقق نشده است.

طبق اظهار نظر صریح معاون وزیر راه و شهرسازی اگر اعتبارات به موقع تخصیص داده نشود، این پروژه به نوعی از ردیف مهر ماندگار خارج و در دولت یازدهم به بهره برداری خواهد رسید.

پیش از این علیزاده در بازدید اول خود که اردیبهشت سال جاری صورت گرفته بود، با اشاره به کمبود اعتبارات ابراز امیدواری کرده بود با تلاشهای صورت گرفته و تزریق اعتبارات لازم این پروژه در سال 92 به بهره‌برداری برسد و تاکید کرده بود تا زمانی که اعتبارات لازم برای این طرح ملی و استانی اختصاص داده نشود روند کار پیشرفتی نخواهد داشت و با مشکل جدی روبرو خواهد شد.

تلاشها برای جذب اعتبارات کافی نیست

وی در عین حال در بازدید اخیر خود خبر خوشی برای شهروندان پارس آبادی داشت و با بیان اینکه ظرفیت اسمی این بیمارستان 120 تختخواب است، ولی عملا به 148 تختخواب تجهیز خواهد شد، متذکر شد این پروژه درمانی یک بیمارستان جنرال بوده و تمام بخشهای تخصصی در آن لحاظ شده است.

به گفته علیزاده در این بیمارستان علاوه بر بخشهای تخصصی اصلی شامل جراحی، داخلی، زنان و زایمان و کودکان، بخشهای مراقبتی سی سی یو و آی سی یو، بخش تشخیصی، اورژانس و درمانگاه پیش بینی شده است.

در حالی که از آغاز این طرح تاکنون، کمبود اعتبارات برای ادامه کار مهمترین مشکل عنوان شده است اما این سئوال مطرح می شود که چرا نمایندگان مستقیم این شهرستان در مجلس قبلی و فعلی و یا سایر نمایندگان استان و مسئولان و مدیران استانی برای تامین اعتبارات مورد نیاز این مصوبه دولت تلاش نکرده اند.

100 میلیارد ریال اعتبار مورد نیاز

فرماندار پارس آباد در همین خصوص تکمیل بیمارستان 120 تختخوابی این شهرستان را نیازمند 100 میلیارد ریال اعتبار دانست و به مهر گفت: به منظور ساخت این بیمارستان تاکنون 70 میلیارد ریال اعتبار هزینه شده و ضروری است 100 میلیارد ریال اعتبار دیگر نیز تامین شود.

ولی کریمی پیشرفت فیزیکی این پروژه را هم اکنون 70 درصد عنوان کرد و ادامه داد: این بیمارستان از جمله پروژه های مهر ماندگار بوده که بهره برداری از آن می تواند نیاز درمانی شهروندان و حتی شهرستانهای مجاور را تامین کند، اما افتتاح از آن تا قبل از اتمام دولت دهم نیازمند تسریع در روند ساخت است.

به گفته فرماندار پارس آباد در حال حاضر به دلیل دوری این شهرستان از مرکز استان شهروندان پارس آباد به شدت با مشکلات درمانی عمده ای مواجه اند که بهره برداری از این بیمارستان می تواند بخش قابل توجهی از آن را رفع کند.

کمبود 68 تخت بیمارستانی در پارس آباد

وی همچنین از کمبود 68 تخت بیمارستانی در این شهرستان خبر داد و گفت: پارس آباد به 188 تخت بیمارستانی نیاز دارد که هم اکنون 120 تخت موجود و یا در حال بهره برداری است و باید در سه سال آینده 68 تخت مورد نیاز پارس آباد با پیگیریهای علوم پزشکی استان بهره برداری و آماده خدمات رسانی به شهروندان شود.

کریمی با اشاره به اهداف برنامه پنجم توسعه برای تختهای بیمارستان افزود: طبق برنامه پنجم توسعه برای هر هزار نفر جمعیت 1.6 تخت مورد نیاز است که باید تا پایان سال 1394 بیش از 68 در مراکز درمانی و بهداشتی این شهرستان تخت ایجاد شود.

وی با بیان اینکه تختهای بیمارستانی در شهرستان پارس آباد در مرکز شهرستان متمرکز شده است، اضافه کرد: در برنامه پنجم توسعه هیچ تختی برای احداث در شهرهای اسلام آباد، اصلاندوز و تازه کند پیش بینی نشده است.

تکمیل بیمارستان پارس آباد تا سال آینده بعید است

نماینده مردم شهرستانهای پارس آباد و بیله سوار در مجلس نیز با اشاره به فصل کاری محدود و نیز مشکلات پیش بینی نشده تکمیل بیمارستان 120 تختخوابی پارس آباد را برای پایان دولت دهم دشوار ارزیابی کرد و یادآور شد که با هزینه کرد 60 میلیارد ریال  اعتبار هم اکنون شاهد پیشرفت 65 درصدی این طرح درمانی هستیم.

حجت الاسلام حبیب برومند در گفتگو با مهر تصریح کرد: احداث بیمارستان 120 تختخوابی از مصوبات سفرهای استانی هیئت دولت در این شهرستان است و باید با تخصیص اعتبارات کافی به روند اجرایی این طرح شتاب ببخشد.

وی با تاکید بر ضرورت توسعه بخش بهداشت و درمان در منطقه، کمبود امکانات و تجهیزات در حوزه بهداشت و درمان را یاداور شد و ادامه داد: با تکمیل این طرح، بخش قابل توجهی از کمبودهای بهداشتی و درمانی پارس آباد برطرف و شهرهای همجوار و حتی بیماران کشور جمهوری آذربایجان فراهم خواهد شد.

به گفته مسئولان استان این بیمارستان در زمینی به مساحت 39 هزار مترمربع با زیربنای  12هزار مترمربع در حال احداث بوده و براساس اخبار متناقض تاکنون برای ساخت آن اعتباری بالغ بر 47 تا 60 میلیارد ریال سرمایه گذاری شده است.
……………………
محمد میرزایی ناطق_خبرگزاری مهر


آخرین مطالب این بخش اخبار شهرستان ها

تصاویری از "جواد بیژنی" نماینده شهر بابل و رئیس کمیسیون فرهنگی شورای شهر در شبکه های اجتماعی منتشر شده است که بوسیله دوچرخه در حال تردد از خیابان است. او که حامی کمپین "سه شنبه های بدون خودرو" می باشد، خود...
مطمئن هستیم شاهد حضور بیشتر نیروهای جوان و زنان کارآمد در شهرداری تهران خواهیم بود. حضور چشمگير مردم تهران در انتخابات شورا و رأى بالا به ليست اميد نشان داد تهران تشنه تغيير است البته در اين ميان مديران مياني...
آنهایی هم كه در سالن هستند برای والیبال طبل می‌كوبند، موج مكزیكی می‌دهندو دست می‌زنند. اتفاقی كه هیچ‌كس فكرش را هم نمی‌كرد. تا جایی كه حمید حمودی، پاسور تیم امیدها، گفته: «می‌خواستیم خانواده‌هایمان را بگوییم بیایند اردبیل تا ما را...
احمد دهقان در مورد مسمومیت دانشجویان دانشگاه یزد، گفت: به دنبال اعلام مسمومیت حدود ٣٠٠ نفر از دانشجویان خوابگاه پسرانه دانشگاه یزد، تیم اورژانس 115 بلافاصله در محل حاضر شده و به امداد رسانی پرداختند. وی افزود: با اعزام کلیه آمبولانس‌ها...

  • ترانه استانبولی Gel Be Gokyuzum از الیاس یالچینتاش

    ترانه استانبولی Gel Be Gokyuzum از الیاس یالچینتاش

    دانلود آهنگ جدید مهدی احمدوند به نام دروغه دانلود آهنگ جدید محسن چاوشی بنام جمعه دانلود آهنگ جدید مجید یحیایی بنام مونس جان کاور Carol of the Bells جدیدترین اثر تیلور دیویس
    جدیدترین ترانه ها
  • آخرین مطالب