»   دانستنی ها  »   صندوق های رای کجا ساخته می شود؟
۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۶ , ساعت ۱۹:۳۹

صندوق های رای کجا ساخته می شود؟

برای انتخابات 29 اردیبهشت 96 شرکت های ایرانی بیش از 192 هزار صندوق پلاستیکی تولید کرده اند.

وزارت کشور برای برگزاری انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری، پنجمین دوره انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا و انتخابات میان‌دوره ای مجلس شورای اسلامی در روز جمعه 29 اردیبهشت 96 دستکم به 192 هزار و 191 صندوق رای نیاز دارد.

* بر اساس اعلام وزارت کشور، انتخابات در 63 هزار و 500 شعبه برگزار می شود.

* در تمام این شعبه ها، برای انتخابات ریاست جمهوری 2 صندوق در نظر گرفته شده و یک صندوق نیز به انتخابات شوراها اختصاص می یابد.

* در چهار حوزه انتخابیه یعنی “اصفهان”، “بندر لنگه، بستک و پارسیان”، “مراغه و عجب شیر” و “هریس و اهر” علاوه بر این 3 صندوق، یک صندوق دیگر برای انتخابات میان دوره ای مجلس دهم وجود دارد.

* در هریس و اهر 245 شعبه، در اصفهان 964 شعبه، در غرب هرمزگان 281 شعبه و در مراغه و عجب شیر 201 شعبه فعال است که در مجموع برای 1691 شعبه به 6 هزار و 764 صندوق نیاز است.

* سوای این چهار حوزه، در سایر نقاط کشور 61 هزار و 809 شعبه فعالیت می کند که با احتساب سه صندوق در هر شعبه، در مجموع 185 هزار و 427 صندوق وجود دارد.

* در مجموع 63 هزار و 500 شعبه 192 هزار و 191 صندوق وجود دارد.

* این صندوق های پلاستیکی از جنس پلی پروپیلن و ABS هستند.

* به علت ملاحظات امنیتی طبیعی است که اطلاعات محل تولید صندوق ها پنهان بماند.

* اما در چند دوره انتخابات اخیر، از جمله انتخابات ریاست جمهوری قبلی، خبرگان، شوراها و مجلس، شرکت هایی در تهران و سمنان، برنده مناقصه های وزارت کشور شده و صندوق ها را تولید کردند.

* به گفته مدیرعامل این شرکت، برای اولین بار وزارت کشور در سال 85 اقدام به برگزاری مناقصه برای تولید صندوق های رای کرد.

* در آن مناقصه ابتدا یک شرکت با تخصص “طراحی قالب” برنده شد و برای تولید، قراردادی با شرکت مزبور به عنوان پیمانکار منعقد کرد.

* شرکت پیمانکار نیز از آنجایی که آمادگی کافی برای تولید سریع بیش از 125 هزار صندوق را نداشت، بخشی از کار را به شرکت دیگری واگذار کرد. (حدود 30 هزار صندوق) و بقیه صندوق ها را خودش تولید کرد.

* مواد اولیه از کارخانه های پتروشیمی داخل کشور خریداری می شود.

* در انتخابات ریاست جمهوری یازدهم در سال 92 که آن هم همزمان با انتخابات شوراها بود، وزارت کشور  سفارش تولید 75 هزار صندوق را داشت که این بار شرکتی که در دوره قبل پیمانکار بود، برنده شد و 75 هزار صندوق را تولید کرد. آنها قالب ها و سایر مختصات را در اختیار داشتند و این بار فقط رنگ درب صندوق ها تغییر کرد.

* پلمب صندوق ها را عوامل اجرایی انتخابات در وزارت کشور انجام می دهند و شماره می زنند.
* کار تولید نوارها و بست های پلمب را شرکت های دیگری با مناقصه های دیگری برعهده می گیرند.
صندوق های رای کجا ساخته می شود؟

* پس از تولید در کارخانه و دپو در انبار، تمام مراحل تحویل گرفتن و حمل و پلمب و شماره گذاری صندوق ها توسط عوامل اجرایی وزارت کشور انجام می شود.

* هیچ نمونه ای از صندوق ها در کارگاه باقی نمی ماند و حتی دو صندوقی که شرکت  تولید کننده برای انجام امور مالیاتی نیاز داشت، توسط عوامل وزارت کشور از وسط بریده و دو قسمت شد.

* اداره پشتیبانی و رفاه وزارت کشور مسئولیت برگزاری مناقصه ها را بر عهده دارد.

شبکه خبر

لذت تماشای فیلم های جدید
در ملکانه تماشا کنید
www.molkaneh.com

آخرین مطالب این بخش دانستنی ها

بدن انسان اسرار بسیاری در درون خود نهفته دارد که علی رغم پیشرفت روز افزون و فوق العاده دانش بشری در حوزه پزشکی هنوز هم بخشی از قسمت های بدن و کارآیی آن ها ناشناخته باقی مانده است. شاید بخش...
شاید دلیل عمده برای تماشای یک ویدئو تنها سرگرمی یا رهایی از بی حوصلگی باشد اما بسیار دیده ایم که برخی از افراد گفته اند که از تماشای ویدئو ها چیزهای زیادی یاد می گیرند که در زندگی روزمره از...
ین روزها هوای بیشتر مناطق کشورمان برفی است و شهرها رنگ سفید به خود گرفته اند. برف احتمالا زیباترین پدیده طبیعی است که رخ می دهد و به جرات می توان گفت که تمام مردم دنیا عاشقش هستند. طراوت و...
سیستم های آموزشی مدارس در هر یک از کشورهای دنیا سر و شکل متفاوتی را به خود می گیرد و این تفاوت ها از سن ورود به مدرسه گرفته تا طول ساعات درسی و سرفصل های آموزشی را شامل می...

پاسخ دهید

تائید دیدگاه فعال است. دیدگاه شما ممکن است کمی طول بکشد تا ظاهر شود.

دانلود آهنگ جدید محسن چاوشی به نام هوام دوباره پسه

دانلود آهنگ جدید محسن چاوشی به نام هوام دوباره پسه

دانلود آهنگ جدید امیرعباس گلاب به نام بریم دریا دانلود آهنگ جدید مهدی شکوهی به نام یادت رفت دانلود آهنگ جدید امیر تتلو به نام کوزه دانلود آهنگ جدید محمدرضا گلزار به نام همه رفتن
جدیدترین ترانه ها
  • آخرین مطالب
  • الکامپ