»   دانستنی ها  »   صندوق های رای کجا ساخته می شود؟
۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۶ , ساعت ۱۹:۳۹

صندوق های رای کجا ساخته می شود؟

برای انتخابات 29 اردیبهشت 96 شرکت های ایرانی بیش از 192 هزار صندوق پلاستیکی تولید کرده اند.

وزارت کشور برای برگزاری انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری، پنجمین دوره انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا و انتخابات میان‌دوره ای مجلس شورای اسلامی در روز جمعه 29 اردیبهشت 96 دستکم به 192 هزار و 191 صندوق رای نیاز دارد.

* بر اساس اعلام وزارت کشور، انتخابات در 63 هزار و 500 شعبه برگزار می شود.

* در تمام این شعبه ها، برای انتخابات ریاست جمهوری 2 صندوق در نظر گرفته شده و یک صندوق نیز به انتخابات شوراها اختصاص می یابد.

* در چهار حوزه انتخابیه یعنی “اصفهان”، “بندر لنگه، بستک و پارسیان”، “مراغه و عجب شیر” و “هریس و اهر” علاوه بر این 3 صندوق، یک صندوق دیگر برای انتخابات میان دوره ای مجلس دهم وجود دارد.

* در هریس و اهر 245 شعبه، در اصفهان 964 شعبه، در غرب هرمزگان 281 شعبه و در مراغه و عجب شیر 201 شعبه فعال است که در مجموع برای 1691 شعبه به 6 هزار و 764 صندوق نیاز است.

* سوای این چهار حوزه، در سایر نقاط کشور 61 هزار و 809 شعبه فعالیت می کند که با احتساب سه صندوق در هر شعبه، در مجموع 185 هزار و 427 صندوق وجود دارد.

* در مجموع 63 هزار و 500 شعبه 192 هزار و 191 صندوق وجود دارد.

* این صندوق های پلاستیکی از جنس پلی پروپیلن و ABS هستند.

* به علت ملاحظات امنیتی طبیعی است که اطلاعات محل تولید صندوق ها پنهان بماند.

* اما در چند دوره انتخابات اخیر، از جمله انتخابات ریاست جمهوری قبلی، خبرگان، شوراها و مجلس، شرکت هایی در تهران و سمنان، برنده مناقصه های وزارت کشور شده و صندوق ها را تولید کردند.

* به گفته مدیرعامل این شرکت، برای اولین بار وزارت کشور در سال 85 اقدام به برگزاری مناقصه برای تولید صندوق های رای کرد.

* در آن مناقصه ابتدا یک شرکت با تخصص “طراحی قالب” برنده شد و برای تولید، قراردادی با شرکت مزبور به عنوان پیمانکار منعقد کرد.

* شرکت پیمانکار نیز از آنجایی که آمادگی کافی برای تولید سریع بیش از 125 هزار صندوق را نداشت، بخشی از کار را به شرکت دیگری واگذار کرد. (حدود 30 هزار صندوق) و بقیه صندوق ها را خودش تولید کرد.

* مواد اولیه از کارخانه های پتروشیمی داخل کشور خریداری می شود.

* در انتخابات ریاست جمهوری یازدهم در سال 92 که آن هم همزمان با انتخابات شوراها بود، وزارت کشور  سفارش تولید 75 هزار صندوق را داشت که این بار شرکتی که در دوره قبل پیمانکار بود، برنده شد و 75 هزار صندوق را تولید کرد. آنها قالب ها و سایر مختصات را در اختیار داشتند و این بار فقط رنگ درب صندوق ها تغییر کرد.

* پلمب صندوق ها را عوامل اجرایی انتخابات در وزارت کشور انجام می دهند و شماره می زنند.
* کار تولید نوارها و بست های پلمب را شرکت های دیگری با مناقصه های دیگری برعهده می گیرند.
صندوق های رای کجا ساخته می شود؟

* پس از تولید در کارخانه و دپو در انبار، تمام مراحل تحویل گرفتن و حمل و پلمب و شماره گذاری صندوق ها توسط عوامل اجرایی وزارت کشور انجام می شود.

* هیچ نمونه ای از صندوق ها در کارگاه باقی نمی ماند و حتی دو صندوقی که شرکت  تولید کننده برای انجام امور مالیاتی نیاز داشت، توسط عوامل وزارت کشور از وسط بریده و دو قسمت شد.

* اداره پشتیبانی و رفاه وزارت کشور مسئولیت برگزاری مناقصه ها را بر عهده دارد.

شبکه خبر

آخرین مطالب این بخش دانستنی ها

همه می دانیم که بر اساس ضرب المثل «همه چیز را همگان دانند» هیچ کس نمی تواند ادعا کند که همه چیز را می داند. اگر چه همه به این واقعیت ناخوشایند واقفیم اما این که سعی کنیم هر روز...
جای تعجب ندارد که پول رایج هر کشور و به خصوص اسکناس ویژگی های خاص و منحصر به فردی دارد که توان جعل آن را برای جاعلان اسکناس بسیار سخت کرده است. این ویژگی ها از یک واترمارک ویژه گفته...
سخت ترین تمرینات نظامی؛ ۱۵ مورد از دردناک ترین و دیوانه وار ترین آموزش های نظامی در میان ارتش های جهان هر کسی که مدتی را در میان نیروهای نظامی حضور داشته باشد می داند که آموزش های نظامی طاقت فرسا...
با زندگی زنبورهای عسل آشنا شوید؛ ۱۰ واقعیت جالب و باورنکردنی در مورد زنبورهای عسل که نمی دانستید هیچ حشره ای در طول تاریخ مانند زنبور عسل و به اندازه ی آن به انسان خدمت نکرده است. برای قرون متمادی، پرورش...

  • کاور Carol of the Bells جدیدترین اثر تیلور دیویس

    کاور Carol of the Bells جدیدترین اثر تیلور دیویس

    دانلود آهنگ جدید مجید خراطها بنام بی رحمی دانلود آهنگ جدید حامد محضرنیا بنام شب یلدا دانلود آهنگ جدید امیر ایکس 2 بنام مغرور دانلود آهنگ جدید سامان جلیلی به نام قدم بزن
    جدیدترین ترانه ها


  • آخرین مطالب