»   اخبار سیاسی  »   صدا و سیما؛ رسانه ملی یا رسانه جناحی!
۱۹ بهمن ۱۳۹۲ , ساعت ۲۲:۱۱

صدا و سیما؛ رسانه ملی یا رسانه جناحی!

یک استاد دانشگاه گفت: «بنده معتقدم رویکرد صدا و سیما حداقل در بخش های خبری و به خصوص تحلیلی فاجعه آمیز است و این رویکرد باعث می شود مردم از شنیدن تحلیل های مختلف محروم شوند.»

برخی کارشناسان معتقدند صدا و سیما یک رسانه ملی نیست و بیشتر به رسانه‌ای تبدیل شده که توسط برخی جناح‌های سیاسی اداره می‌شود. در این رابطه صادق زیباکلام معتقد است صدا وسیما نمایندگی چهار میلیون رای آقای جلیلی را دارد و باقی گروهها و جریانهای سیاسی در صدا و سیما نمایندگی ندارند.

رویکرد صدا و سیما فاجعه آمیز است
دکتر احمد شیرزاد استاد دانشگاه و کارشناس مسائل سیاسی در گفتگو با فرارو گفت: «بحث صدا و سیما زخم کهنه ای است که از سال ها قبل شاهد آن هستیم و متاسفانه ما به یک الگوی مناسب برای استفاده از این رسانه در جامعه نرسیده ایم. در حقیقت صدا و سیما اکنون به یک نقطه ضعف در نظام جمهوری اسلامی تبدیل شده است.»

وی ادامه داد: «برخی کشورها موضوع رسانه را با آزاد کردن رسانه ها حل می کنند و کانال های تلویزیونی را در انحصار حکومت قرار نمی دهند. در این کشورها اگرچه دولت ها هم بر روی کانال های تلویزیونی سرمایه گذاری می کنند، اما این سرمایه گذاری بدین معنا نیست که خط مشی کانال ها را تماما و به صورت انحصاری تعیین کنند.»

شیرزاد با بیان اینکه در ایران دو مشکل به صورت همزمان وجود دارد گفت: «از یک طرف صدا و سیما در بخش هایی که اهمیت دارد همچون بخش های خبری و تحلیلی کاملا انحصاری عمل می کند و تنها یک جناح سیاسی حق استفاده از این بخش ها را دارد. از سوی دیگر خود دولت منتخب مردم نمی تواند از این بخش ها استفاده کند و باید اجازه بگیرد و روی کیفیت و جزئیات آن دیگران نظر دهند.»

وی ادامه داد: «یعنی اگر در برخی کشورها تلویزیون به صورت انحصاری در اختیار حکومت است اما دولت منتخب آن کشور حق استفاده از تلویزیون را دارد اما در ایران صدا و سیما انحصاری است و دولت منتخب مردم هم نمی تواند از آن استفاده کند.»

این استاد دانشگاه اظهار کرد: «مهمترین بخش هایی که در تلویزیون مسئله ساز است بخش های خبری و تحلیلی است که بسیار انحصاری است و تحلیل های کسانی که به عنوان کارشناس به صدا و سیما می آیند و صحبت می کنند واقعا فاجعه آمیز است.»

وی ادامه داد: «همه این افراد اگرچه پسوند دکتر، کارشناس و تحلیل گر دارند اما به واقع بسیاری از آنها را در عرصه دانشگاهها نمی بینیم و ظاهرا از نهادهای خاصی هستند. تحلیل های آنها نیز به قدری کلیشه ای و قالبی است که به نظر من سخنگوی وزارت خارجه راحت تر از آنها صحبت می کند. یعنی ظاهرا خود را ملزم می دانند که یک تحلیل کاملا رسمی و کلیشه ای را اعلام کنند.»

وی افزود: «منحنی تغییرات تحلیل این کارشناسان دقیقا منطبق بر منحنی تغییرات نظرات رسمی حکومت است. در حالی که مردم از یک تحلیل گر انتظار دارند شخصیت مستقل علمی خود را داشته باشد.»

شیرزاد در پایان تاکید کرد: «لذا بنده معتقدم رویکرد صدا و سیما حداقل در بخش های خبری و به خصوص تحلیلی فاجعه آمیز است و این رویکرد باعث می شود مردم از شنیدن تحلیل های مختلف محروم شوند.»

صدا و سیما کاملا یک رسانه ملی است
اما حمیدرضا ترقی معاون بین الملل حزب موتلفه اسلامی در گفتگو با فرارو گفت: «سیاست گذاری صدا و سیما توسط شورایی که مرکب از نمایندگان سه قوه می باشد صورت می گیرد و طبیعتا انتظارات برخی از جریان های سیاسی بیش از حد و توان این سازمان است که منجر به چنین قضاوت های غیرمنصفانه ای می شود.م

وی ادامه داد: «بنده فکر نمی کنم که صدا و سیما خارج از چارچوب سیاست های مصوب خود عمل کند.»

ترقی در پاسخ به این سوال که آیا آن سیاست های مصوب به صورتی نیست که در برخی بخش های صدا و سیما شاهد رویکردی جناحی و یک طفره باشیم؟، گفت: «خیر؛ چنین چیزی نیست. در تمام بخش های صدای و سیما از جمله بخش تحلیل خبر از نمایندگان تمام جناح های سیاسی از جمله جناح دولت دعوت به عمل می آید.»

وی افزود: «آمار و نمودار مربوط به تحلیل گرانی که به صدا و سیما دعوت شده اند نمایانگر آن است که این توازن کاملا رعایت شده است. البته طبیعتا احزاب قانونی که مجاز هستند به صدا و سیما دعوت می شوند و احزابی که لغو فعالیت شده اند نمی توانند دعوت شوند.»

ترقی در پاسخ به این سوال که چرا رویکرد آقای ضرغامی در رابطه با مصاحبه تلویزیونی رئیس جمهور در دو دوره آقای احمدی نژاد و روحانی متفاوت است؟، گفت: «این موضوع ربطی به بحث ما ندارد. این موضوع را نباید سیاسی کرد بلکه یک موضوع فنی است و به لحاظ فنی صدا و سیما نمی تواند فردی که خبرنگار است را به عنوان مجری بگمارد.»

این فعال سیاسی اصولگرا در پاسخ به این سوال که اما آقای احمدی نژاد خود مجری را انتخاب می کردند و آقای ضرغامی مخالفتی نمی کردند؟، گفت: «خیر؛ چنین چیزی نیست. مجری را صدا و سیما انتخاب می کرد. آقای حیدری را چون مجری قوی ای بودند خود آقای ضرغامی انتخاب می کرد و آقای احمدی نژاد هم در این باره حرفی نداشتند.»

این عضو شورای مرکزی حزب موتلفه در پایان تصریح کرد: «لذا من معتقدم صدا و سیما کاملا یک رسانه ملی است و به هیچ وجه رویکرد جناحی ندارد و حالا هر کس با یک نظر رئیس جمهور مخالفت کرد که نباید گفت جناحی است؛ چراکه این روند، منجر به استبداد رای می شود.»

 

 

آخرین مطالب این بخش اخبار سیاسی

رفع حصر تا عید صورت می‌گیرد غلامرضا حیدری نماینده مردم تهران و عضو کمیته رفع حصر فراکسیون امید،‌ در توئیتر خود نوشت: طبق آخرین جلسات و مذاکراتی که با سران محترم قوا و آقای شمخانی داشته‌ایم، استنباط ما این بوده است...
اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری و کانون عالی شوراهای اسلامی کار کشور با صدور فراخوانی از عموم کارگران شاغل و بازنشسته و نهادهای صنفی کارگری خواستند تا برای روز چهارشنبه (دوم اسفند) با برپایی تجمع صنفی مقابل محل استقرار شورای نگهبان...
مادر زهرا رهنورد صبح امروز دار فانی را وداع گفت. زهره کاظمی مشهور به زهرا رهنورد (زادهٔ ۲۸ مرداد ۱۳۲۴ در بروجرد) نویسنده، روزنامه‌نگار و هنرمند اهل ایران است. وی دکتریِ علوم سیاسی از دانشگاه آزاد اسلامی، کارشناسی مجسمه‌سازی از دانشگاه تهران...
عبدالله رضیان عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با تسنیم، با اشاره به اقدام شرکت سامسونگ مبنی بر عدم اعطای گوشی‌های این شرکت به ورزشکاران اعزامی کشورمان به المپیک زمستانی کره جنوبی، اظهار داشت: رفتار ناشایست...

  • ترانه استانبولی Gel Be Gokyuzum از الیاس یالچینتاش

    ترانه استانبولی Gel Be Gokyuzum از الیاس یالچینتاش

    دانلود آهنگ جدید مهدی احمدوند به نام دروغه دانلود آهنگ جدید محسن چاوشی بنام جمعه دانلود آهنگ جدید مجید یحیایی بنام مونس جان کاور Carol of the Bells جدیدترین اثر تیلور دیویس
    جدیدترین ترانه ها
  • آخرین مطالب