»   اخبارافغانستان  »   شوستاکوویچ در افغانستان !
۱۷ مرداد ۱۳۹۴ , ساعت ۱:۴۰

شوستاکوویچ در افغانستان !

وقتی ضبط صوت شروع به خواندن کرد صدای حرف زدن کودکی بگوشم رسید، کودکی با لهجه شیرین افغانستانی؛ مرد از شدت شوق چشمانش نمناک شد.

کارگران مهاجر افغانستانی بخشی از خاطرات کارفرمایان یا همکاران ایرانی خود را شکل داده‌اند. تلخ یا شیرین هر ایرانی که مدتی با کارگران مهاجر بوده، خاطره‌ای برای گفتن دارد.

«داریوش غریب‌زاده» از کاربران ایرانی شبکه‌ اجتماعی فیس‌بوک خاطره‌ای خواندنی از یک کارگر مهاجر افغانستانی دارد. کارگری که خانواده وی در افغانستان هستند و به جای نامه به طریق دیگری ارتباط برقرار می‌کنند. متن این خاطره به این شرح است.

سال‌ها پیش من کارگر چاپخانه بودم. نگهبان چاپخانه کارگری نجیب و بسیار پاکدست اهل افغانستان بود. روزها به کارگری مشغول بود و شب نگهبان محوطه چاپخانه بود. من شبکاری و اضافه کاری زیاد داشتم و همین باعث شد با هم صمیمی شویم .

گاهی نامه‌های خانواده‌اش از افغانستان را تحویل می‌گرفتم و شب به دستش می‌دادم.

کیفیت پاکت نامه‌ها همیشه باعث کنجکاوی‌ام می‌شد . معمولا پاکت نامه صاف و محتوی کاغذ تا شده اند اما نامه های ارسالی از افغانستان دارای پستی و بلندی محسوس و سوال برانگیزی بودند.

یکبار که طبق معمول نامه را از پستچی تحویل گرفتم از شدت کنجکاوی آن را در نور خورشید گرفتم . از پشت نور درون پاکت فقط چیزی مثل ریسمان بهم پیچیده مشخص بود .

شب وقتی نامه را تحویل مرد افغانستانی دادم، گفتم : ما با هم خیلی دوست هستیم .تو هم به من محبت زیاد می‌کنی و شب‌ها که تنها هستم برایم میوه یا چای می‌آوری .

گفت: تو هم برادر من هستی. تو هم خوبی. وقتی شب کار می‌کنی منم تنها نیستم .

گفتم: یه سوال دارم می‌ترسم فضولی باشه .

گفت: تو برادر منی. بگو. راحت باش .

گفتم: تو این پاکت‌ها نامه نیست. خانواده برایت چی می‌فرستند؟

گفت: بیا توی اتاقم . آنجا می‌بینی .

توی اتاقش نشستم . ضبط صوت بزرگی آورد که روپوش پارچه ای و منگوله دار داشت .

بعد از توی تاقچه یک سری کاست نوار آورد . سمفونی پنجم بتهوون . چهار فصل ویوالدی . موزیک متن فیلم پاپیون . شجریان . نوحه خوانی بخشو. مال کنون عطاجنگوک . شهرام ناظری و شوستاکوویچ .

تعجب کردم . پیش خودم گفتم اینا چیه؟

حیرتم زمانی عمیقتر شد که دیدم در پاکت را گشود. از درون پاکت رشته ای نوار کاست به اندازه دو سه متر خارج شد. گیج و حیران مشغول تماشا بودم . بلند شد و کاست جدیدی آورد . با پیچ گوشتی ریز پیچ‌های کاست را باز کرد و با دقت فراوان نوار ارسالی را جایگزین نوار اریژینال کرد .پیچ ها را بست و نوار را در کاست گذاشت .

به قیافه حیران من خیره شد و با لبخند گفت : گوش کن

وقتی تکمه ضبط صوت فشار داد صدای حرف زدن کودکی بگوشم رسید. کودکی با لهجه شیرین افغانستانی حرف می‌زد . مرد از شدت شوق چشمان خیس خود را مالید.

سرم داغ و موهای تنم سیخ شد. نوار را برگرداند و حرف کودک تکرار شد . میان چهره‌های بتهوون و شجریان و بخشو. میان تصاویر نقاشی مال کنون و عکس چهار فصل ویوالدی کودکی با پدرش نجوا می‌کرد .

وقتی به خود آمدم ابتدای زندگی کودک را بدستم داد. روی کاست نوشته بود سمفونی هفتم بتهوون اما درون کاست فقط رشته اندکی موجود بود .

وقتی دکمه ضبط صوت را فشردم صدای ونگ ونگ نوزادی بلند شد. داشتم دیوانه می‌شدم. انگار میان اجرای زنده سمفونی هفتم بتهوون قرار گرفته ام. با نتی گمشده که حالا سمفونی را کامل می‌کرد .

آخرین مطالب این بخش اخبارافغانستان

عکس دختر افغانی در ایران عکس دختر افغانی مقیم ایران عکس دختر افغانی...
دختر افغانی زیبا با چشمان رنگی تصاویر زیبایی از دختران زیبای افغانی را...
لیونل مسی ستاره بارسلونا همراه با این تیم وارد قطر شده تا با الاهلی مسابقه دهد. حضور او در قطر منجر به برآورده شدن آرزوی یک کودک افغان شد. این کودک افغان که مرتضی احمدی نام دارد، چند وقت قبل...
جلسه تمرینی تیم ملی فوتبال افغانستان در شهر دوشنبه تاجیکستان زیر نظر انوش دستگیر سرمربی موقت تیم ملی به مدت یک ساعت برگزار شد. در این تمرین تمامی ۲۶ بازیکن حضور داشتند. تیم ملی بعد از ظهر امروز نیز تمرین خواهد...