سه شنبه, ۰۵ بهمن ۱۳۹۵
»   جاذبه های گردشگری ایران  »   شهرداری خانه قجری «دایی‌جان ناپلئون» را خرید
232 بازدید
۲۳ مهر ۱۳۹۴ , ساعت ۱۰:۴۹
شهرداری خانه قجری «دایی‌جان ناپلئون» را خرید

شهرداری خانه قجری «دایی‌جان ناپلئون» را خرید

خانه یا باغ «امین‌السلطان» یا «اتحادیه» که با یک کتاب و سریال تلویزیونی به نام‌ «دایی‌جان ناپلئون» به همین نام معروف مانده، بالاخره این هفته جزء مایملک شهرداری تهران شد و قرار است در کمتر از یک ماه دیگر کار مرمت آن شروع شود. این خانه قجری به‌واسطه سریال تاریخی دایی‌جان ناپلئون در حافظه تاریخی مردم تهران جای دارد.

روزنامه شرق نوشت: اما فارغ از این سریال، به دلیل موقعیت مکانی بین خیابان فردوسی و لاله‌زار تهران قدیم، محل رفت‌وآمدهای میهمانان خارجی آن روزهای قبل انقلاب و میتینگ‌های سیاسی هم بوده است.

در این سال‌ها درِ این خانه بسته بود و ورثه به خریداران خانه اعتمادی نداشتند تا نکند خانه تخریب شود. آنها حالا به شهرداری تهران اعتماد کرده‌اند و خانه را فروخته‌اند. بابک اتحادیه در گفت‌وگو با شرق با بیان اینکه پیش از این مذاکرات ما با شهرداری منطقه ١٢ انجام می‌شد اما یک‌باره همه‌چیز تغییر کرد و سازمان زیباسازی پای کار آمد، افزود: ما با مسئولان حقوقی زیباسازی صحبت کردیم و قرار شد کارشناس در مورد این خانه قیمت‌گذاری کند و در نهایت روی رقم ٢٨‌میلیارد تومان توافق کردیم.

وی با بیان اینکه سازمان زیباسازی قول داد و ادعا دارد که برای خانه اتحادیه برنامه مرمت و نگهداری در نظر گرفته، گفت: مسئله اینجاست که این قول‌ها به صورت ضمنی گفته شده و در توافق ما ثبت نشده است. البته نوع رفتار و برنامه شهرداری طوری است که گویا برنامه مرمت، جدی و واقعی است و حتی به ما گفته‌اند که به‌عنوان حافظ تاریخی این خانه از کمک ما استفاده می‌کنند.

اتحادیه گفت: قطعا اگر همه وراث به‌دنبال پول نبودند و این خانه مثل هشت سال قبل نگهداری می‌شد، هیچ‌گاه امروز مجبور به فروش آن نمی‌شدیم. در این سال‌ها هم به‌دنبال فروش آن با حفظ فضای قبلی بودیم که امکان‌پذیر نشد و حالا هم چون شهرداری قول داده تا خانه را حفظ کند، توافق کردیم اما این نگرانی هست که چندسال بعد که آب‌ها از آسیاب افتاد، در مورد این خانه تصمیم دیگری بگیرند.

بابک اتحادیه با اشاره به خارج‌کردن لوازم خانوادگی از این خانه در روزهای اخیر، گفت: با حضور نماینده دادستان قفل‌ها شکسته شد و همه لوازم را بررسی کردند. البته من بیشتر از همه نگران سرایدار آن خانه هستم که ٦٠ سال آنجا زندگی کرده است و اصلا من و او با هم بزرگ شده‌ایم. قرار است مبلغی را با کمک شهرداری و خانواده جمع کنیم تا برای او محلی را برای زندگی فراهم کنیم.

عیسی علیزاده، مدیرعامل سازمان زیباسازی شهر تهران، نیز در گفت‌وگو با خبرنگار «شرق» با تأیید این خبر گفت: شورای شهر تهران مهرماه سال گذشته شهرداری تهران را ملزم به خرید خانه- باغ اتحادیه کرده بود و طبق آن، این ملک با مبلغ ٢٨‌میلیارد و ٥٠٠‌میلیون تومان توسط سازمان زیباسازی خریداری شد.

 

1خانه دایی‌جان ناپلئون

 

وی با بیان اینکه حفظ و مرمت بناهای میراثی شهر تهران جزء وظایف سازمان زیباسازی است، گفت: حفظ و مرمت امارت ارباب هرمز، موزه علی‌اکبر صنعتی، باغ- موزه نگارستان و پیرایش و ساماندهی خیابان ناصرخسرو جزء اقدامات قابل‌توجه این سازمان بوده که در ادامه به خانه اتحادیه رسیده است. هیأت‌مدیره سازمان زیباسازی و شخص شهردار تهران اولویت خرید خانه اتحادیه را در میان تعداد زیادی از خانه‌های تاریخی تأیید کرده‌اند.

علیزاده با بیان اینکه معمولا این خانه‌های تاریخی با مشکلاتی مرتبط با تعداد و سهم وراث یا مشکل در سند آنها مواجه هستند، گفت: در این مدت جلسات بسیاری با نمایندگان بیش از ١٥٠ نفر از وراث داشته‌ایم و باید از خانواده اتحادیه و اهتمام آنها در حفظ این خانه تشکر کنیم که با شهرداری تهران همکاری کردند و در نهایت اوایل این هفته بالاخره این خانه به سازمان زیباسازی فروخته شد.

رئیس سازمان زیباسازی شهر تهران با بیان اینکه بلافاصله بعد از خرید خانه، کار برداشت میدانی و مستند‌سازی در خانه اتحادیه آغاز شده است، گفت: در این فاصله به همراه معاون شهردار تهران بازدید از این خانه داشته‌ایم و کار نصب دوربین و نگهبان و مسائل امنیتی در آن انجام شده است. درعین‌حال تلاش کردیم همه حافظه تاریخی این خانه از جمله سرایدار قدیمی آن حفظ شود و پیشنهاداتی در مورد باقی‌ماندن آنها در این خانه مطرح شد که قبول آن با خود آنهاست. البته شهرداری طبق قانون تعهدی در مقابل این مسئله ندارد اما به صورت کاملا اخلاقی با این موضوع مواجه شده است.

این مقام مسئول تأکید کرد که با پایان‌یافتن کار برداشت میدانی و مستند‌سازی در خانه اتحادیه، از اوایل آبان‌ماه کار مرمت این خانه آغاز خواهد شد. او در ادامه گفت: پس از اتمام کار مرمت، در مورد کاربری و نگهداری این خانه شورایی تشکیل می‌شود. درحال‌حاضر بیش از ٧٠‌درصد بناهای داخلی این خانه تخریب شده است و باید متناسب با کاربری در‌نظرگرفته‌شده، این فضاها مرمت و بازسازی شوند و به احتمال زیاد این کاربری، فرهنگی و هنری خواهد بود و در این مسیر از نظر کارشناسان سازمان میراث فرهنگی استفاده خواهیم کرد.

علیزاده به موقعیت در اصلی خانه اتحادیه در محله لاله‌زار و دسترسی این خانه به خیابان فردوسی و بافت مهم آنجا اشاره کرد و گفت: طبق ارزیابی‌های ما از بافت خیابان لاله‌زار و گردشگرخیزبودن خیابان فردوسی، آینده قابل‌توجهی برای این خانه پیش‌بینی می‌شود و می‌تواند تأثیر قابل‌توجهی در حیات اجتماعی این محله داشته باشد.

رئیس سازمان زیباسازی شهر تهران در پاسخ به این سؤال که چرا عدم تغییر کاربری این ملک در متن قرارداد قید نشده تا این اطمینان وجود داشته باشد که خانه اتحادیه بعدها تخریب نمی‌شود، گفت: شهرداری این ملک را خریده است و مثل هر قرارداد دیگری کسی نمی‌تواند در مورد اینکه شهرداری با این خانه چه خواهد کرد نظری بدهد. درعین‌حال ما این اطمینان را داده‌ایم که قصدمان نگه‌داشتن خانه است و همین مطلب که رقم مرمت خانه دوبرابر قیمت آن خواهد بود، حسن‌نیت ما را نشان می‌دهد.

وی اطمینان داد که شهرداری تهران در مورد این خانه برنامه‌های مرمتی دارد و فاز اول آن حدود یک‌سال طول می‌کشد و افزود: خانه اتحادیه در سال ٨٤ ثبت ملی شد اما بعد از مدتی آن را از ثبت خارج کردند و درحال‌حاضر تنها سردر آن در ثبت ملی قرار دارد. وی در ادامه خاطرنشان کرد که شهرداری در مدت اجرای مرمت، موضوع برگشت این خانه به فهرست آثار ملی را بررسی خواهد کرد.

بازیگران ترکیه ای

آخرین مطالب این بخش جاذبه های گردشگری ایران

۱۰ نکته ضروری‌ برای سفر به تایلند که هر مسافری باید بداند
قبل از اینکه از دانستنیهای سفر به تایلند چیزهای جالب و جذابی بدانید باید به شما بگوییم که با حدود ۳۰ میلیون بازدیدکننده بین‌المللی در سال ۲۰۱۵، تایلند به مقصدی محبوب برای گردشگران تبدیل شده ...
هزینه های سفر به باکو | آذربایجان
باکو، نه تنها بزرگ ترین شهر جمهوری آذربایجان و پایتخت این کشور آذری زبان بوده، بلکه بزرگ ترین شهر در کنار دریاچه کاسپین و منطقه قفقاز نیز می باشد. شهر باکو با غنای تاریخی، فرهنگی، وضعیت جغرافیایی ...
عکس های زیبای دختر اروپایی از ایران
ایران، کشور رنگها و زیبایی ها، سرزمین چهار فصل و مردمان خونگرم و مهمان نواز همواره با آغوشی باز از گردشگران خارجی استقبال کرده و درهایی از شگفتی های نهان را به روی آن ها ...
حاشیه‌ها در کمین بزرگترین رویداد گردشگری ایران/ کسی حق قهر ندارد
کنوانسیون ۲۰۱۷ راهنمایان گردشگری جهان قرار است از ۶ تا ۱۸ بهمن ماه در شهرهای تهران، قزوین، اصفهان، زنجان، همدان، فارس، کاشان برگزار شود. در این فاصله از روزهای ۹ تا ۱۳ بهمن نیز ...
توصیه‌هایی درباره ی خوابیدن در هواپیما
هرچند تعداد کمی از مسافران خوش‌شانس به راحتی می‌توانند از همان زمان آغاز پرواز به خواب رفته و استراحت کنند، اما برای اغلب افراد، کیفیت خواب در حین سفر با هواپیما چالش برانگیز است. این ...

یک دیدگاه برای شهرداری خانه قجری «دایی‌جان ناپلئون» را خرید

  1. ناشناس
    0

    تصویر ابتدایی مربوط است به عمارت عاج در کاخ گلستان که البته بعدها ظاهر آن دچار تغییراتی شد.

ارسال پاسخ یا نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


  • مطالب پیشنهادی

  • دانلود آهنگ جدید ندیم به نام کنارتم دانلود آهنگ متفاوت محمدرضا گلزار به نام چطوری دیوونه دانلود آهنگ جدید محمد علیزاده به نام بی معرفت دانلود آهنگ جدید علی لهراسبی به نام آروم بگیر دانلود آهنگ جدید احمد سلو به نام کافه
    ویدئوهای منتخب
  • دسترسی سریع