»   اخبار سیاسی  »   شش دليل براي ردصلاحيت اسفنديار رحيم مشايي
۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۲ , ساعت ۲۰:۳۹

شش دليل براي ردصلاحيت اسفنديار رحيم مشايي

اسفنديار رحيم مشايي براي شرکت در انتخابات رياست جمهوري يازدهم ثبت‌نام کرد تا محمود احمدي‌نژاد اثبات کند از مواضع خود در قبال مشايي عقب‌نشيني نمي‌کند؛ اما آيا مشايي شانسي براي تاييد صلاحيت دارد؟

اردبیل نیوز: به نوشته پايگاه خبري فريادگر، هر چند تصميم‌گيري نهايي در مورد احراز صلاحيت کانديداهاي انتخابات رياست جمهوري با شوراي نگهبان است، اما مشايي حداقل به شش دليل نبايد براي خود شانسي براي تاييد صلاحيت قائل باشد اين پنج دليل را مرور مي‌کنيم :

مشايي رجل مذهبي نيست

حتي اگر عنوان رجل سياسي با اغماض و به دليل پست‌هايي که از سوي احمدي‌نژاد به او هبه شده بر اسفنديار رحيم مشايي صدق کند، عنوان رجل مذهبي به هيچ وجه بر او صدق نمي‌کند. اين امر نه تنها به دليل عدم وجود سابقه مذهبي در کارنامه او قابل ذکر است، بلکه به ويژه با توجه به موضع‌گيري‌هاي او در مورد اسلام، مي‌تواند قابل استناد باشد. مشايي ارتباط با خدا و امام عصر (عج) را بدون واسطه مطرح مي‌کند و به دليل مسايلي که در اين باب مطرح کرده، جريان حامي‌او به عنوان جريان انحرافي مطرح شده است. بنابراين کانديداي جرياني که به دليل مواجه شدن با اتهام انحراف مذهبي، جريان انحرافي نام گرفته نمي‌تواند اميد چنداني به تاييد صلاحيت داشته باشد.

نامه مقام معظم رهبري درباره مشايي

در تيرماه 1384، پس از آنکه اعتراضات به اقدام محمود احمدي‌نژاد مبني بر انتخاب اسفنديار رحيم مشايي به عنوان معاون اول رييس‌جمهور افزايش يافت، ابوترابي فرد نايب رييس مجلس هشتم، نامه‌اي را با امضاي مقام معظم رهبري خطاب به محمود احمدي‌نژاد در اختيار رسانه‌ها قرار داد که حاوي مخالفت ايشان با معاون اولي مشايي بود و به همين دليل احمدي‌نژاد مجبور به تغيير مشايي شد. آيا فردي که مقام معظم رهبري، انتصاب او به عنوان معاون رييس‌جمهور را نپذيرفته‌اند، مي‌تواند براي تاييد صلاحيت براي مسئوليت مهمتري که رياست جمهوري است اميدوار باشد؟

اعتراض مراجع به عملکرد مشايي

مشايي در موارد مختلف، اعتراض مراجع و روحانيون را برانگيخته است که مهمترين آن، حمايت از طرح پيشنهاداتي همچون ورود زنان به استاديوم‌هاي ورزشي و نيز نشستن در مجلس رقص زنان در ترکيه و مواردي از اين دست است. او به دليل نظرات خاص خود، نگاه مثبتي به مراجع عظام تقليد و روحانيون ندارد و به همين دليل بعيد به نظر مي‌رسد چنين نگرشي مورد تاييد اعضاي شوراي نگهبان که حداقل نيمي‌از آنان را روحانيون باسابقه تشکيل مي‌دهند قرار گيرد.

پرونده اختلاس سه هزار ميلياردي

تخلف مالي سه هزار ميليارد توماني بدون کمک نيروهاي دولتي به امير منصور آريا امکان‌پذير نبود مشايي با استفاده از نفوذ خود نزد رييس‌جمهور، زمينه تخلف را فراهم کرد و بارها در اين پرونده اسم او برده شد و از ثبت امضاي او پاي اسناد تخلف سخن به ميان آمد. در چنين شرايطي، چگونه مي‌توان انتظار داشت کسي که در تخلفات مالي متهم بوده است، صلاحيت اداره يک کشور را داشته باشد؟

دوستي با مردم اسرائيل

رژيم صهيونيستي به عنوان يک رژيم اشغالگر، هيچ جايگاهي در سياست خارجي ايران نداشته است، اما اسفنديار رحيم مشايي ناگهان از دوستي با مردم اسرائيل سخن به ميان مي‌آورد و بر گفته خود تاکيد مي‌ورزد؛ در حالي‌که رژيم صهيونيستي، يک رژيم اشغالگر و دشمن ما معرفي شده و تفاوتي بين مردم اسرائيل و رژيم اسرائيل نبوده است. در اين مورد خاص هم مقام معظم رهبري در نماز جمعه تهران به صراحت تذکر دادند و اين گفته را حرف غلطي توصيف کردند. آيا دوستي با مردم اسرائيل به معناي عبور کردن از خطوط قرمز نظام نيست؟

نقش داشتن در 11 روز خانه نشيني احمدي‌نژاد

خانه نشيني 11 روزه محمود احمدي‌نژاد که اخيرا روزنامه رسمي دولت تلاش کرده بدون توجه به نفس موضوع، آن را به 6 روز تقليل دهد، عامل اصلي فاصله گرفتن بخش اعظم اصولگرايان از احمدي‌نژاد بود و عامل وقوع آن هم اختلافاتي بود که اسفنديار رحيم مشايي در آن نقش داشت. انتقادات از خانه نشيني احمدي‌نژاد به حدي افزايش يافت که اقدام او بر ضد مصالح نظام ارزيابي شد و عامل اصلي آن که مشايي بود به دليل نقشي که در برکناري وزراي مختلف کابينه داشت مورد تخطئه قرار گرفت. البته به اين فهرست مي‌توان موارد ديگري هم اضافه کرد اما شايد همين 6 دليل براي اقناع افکار عمومي درباره احتمال رد صلاحيت مشايي کافي باشد.

آخرین مطالب این بخش اخبار سیاسی

نرگس موسوی (دختر میرحسین موسوی) فیش‌های حقوقی خود را منتشر کرد نرگس موسوی، دختر میرحسین و رهنورد در پستی در اینستاگرام خود با انتشار فیش‌های حقوقی چند سال گذشته خود به تهمت‌پراکنی‌ها و فحاشی‌های عده‌ای در فضای مجازی واکنش نشان داده...
اجرای برنامه هنری چند دختر بچه این‌بار موضوعی بود که بر اساس آن پرونده حمله رسانه‌ای به شهردار تهران تکمیل شود. به گزارش روزنامه اعتماد؛ آنها برگزار‌کنندگان این برنامه را به ابتذال و زمینه‌سازی برای «رقص دختران» متهم کرده‌اند. حالا محمد...
رفع حصر تا عید صورت می‌گیرد غلامرضا حیدری نماینده مردم تهران و عضو کمیته رفع حصر فراکسیون امید،‌ در توئیتر خود نوشت: طبق آخرین جلسات و مذاکراتی که با سران محترم قوا و آقای شمخانی داشته‌ایم، استنباط ما این بوده است...
اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری و کانون عالی شوراهای اسلامی کار کشور با صدور فراخوانی از عموم کارگران شاغل و بازنشسته و نهادهای صنفی کارگری خواستند تا برای روز چهارشنبه (دوم اسفند) با برپایی تجمع صنفی مقابل محل استقرار شورای نگهبان...

  • ترانه استانبولی Gel Be Gokyuzum از الیاس یالچینتاش

    ترانه استانبولی Gel Be Gokyuzum از الیاس یالچینتاش

    دانلود آهنگ جدید مهدی احمدوند به نام دروغه دانلود آهنگ جدید محسن چاوشی بنام جمعه دانلود آهنگ جدید مجید یحیایی بنام مونس جان کاور Carol of the Bells جدیدترین اثر تیلور دیویس
    جدیدترین ترانه ها

  • آخرین مطالب