»   سینما  »   شبکه های ماهواره ای،طفیلی تحمیلی سفره سینمای ایران
۳ آذر ۱۳۹۶ , ساعت ۸:۰۰

شبکه های ماهواره ای،طفیلی تحمیلی سفره سینمای ایران

گروه سینمای ایران- نسرین بختیاری: افزایش شبکه های ماهواره ای و هزاران سایت اینترنتی و تلگرامی دسترسی ما را به اطلاعات آسانتر کرده است. به موازارت این دسترسی، راه های نفوذ سارقان اینترنتی فراهم شده است. مدتی است شاهد ویدئو های ایرانی در شبکه های ماهواره ای هستیم که بی مبنا و قاعده و به سرعت پخش می شود؛ به این معنا که وقتی حتی پوستر ویدئو روی مغازه نیست، باز هم جعل و تقلب صورت می گیرد؛ چه رسد به زمانی که ویدئو در شبکه نمایش خانگی توزیع شود. گاهی می بینیم که در اولین روز توزیع ویدئو ها و از صبحی به شبی نرسیده، یک شبکه ماهواره ای آن را از کانال خود پخش می کند و چه چیز بهتر از این محصول که بتواند بازار تبلیغات آن ها را گرم نگه دارد؟…
اخیرا نیز خبر قاچاق ویدئو «نهنگ عنبر» قبل از پخش در شبکه نمایش خانگی بودیم که بر این اساس تهیه کننده ویدئو تصمیم گرفت هرچه زودتر ویدئو را به شبکه نمایش خانگی برساند تا از قاچاق گسترده ویدئو جلوگیری کند. این بازار آشفته نشان می دهد که مبنا و نظام قاعده مندی برای پیشگیری از پخش غیرقانونی ویدئو ها در سایت ها و ماهواره ها وجود ندارد و از طرفی هم اهرم های قانون به اندازه کافی در این زمینه بازدارنده نیست. بحث نبود قانون کپی رایت که به عقیده بعضی از تهیه کنندگان و کارشناسان در ایران شدنی و امکان پذیر است، این روزها تبدیل به مسأله ای بغرنج شده که نه تنها بازار ویدئو بلکه چاپ و نشر و کلیه محصولات فرهنگی ما را با مشکل مواجه می کند. در این چرخه تمامی افراد دخیل از قبیل از شرکت های پخش خانگی، تهیه کنندگان و ویدئوسازان متحمل ضررهای جبران ناپذیر می شوند. در گزارش شماره گذشته با جمعی از کارشناسان و تهیه کنندگان در این رابطه صحبت کردیم تا راهکاری برای آن پیدا کنیم. شهاب کاظمی قائم مقام موسسه گلرنگ رسانه در پاسخ به این پرسش گفت: وقتی در داخل کشور حق کپی رایت دیگر کشورها را رعایت نمی کنیم، نمی توانیم به طور متقابل ادعای پیگیری پلیس اینترپل را در این رابطه داشته باشیم. ویدئو های داخلی که در اینجا تولید می شوند و با این شرایط رو به رو می شوند، به طور کامل ضرر می کنند. در حال حاضر تمهیداتی از طرف ویدئو رسانه اندیشیده شده است که سایت های غیرمجاز را تا حدودی با خود همراه کردند؛ یعنی محتوا را به صورت مجانی به مردم نمی دهند و مجبوریم درصدی از این درآمد را به سایت های غیرقانونی بدهیم و به نوعی باج پرداخت می کنیم.
سیدامیرسیدزاده تهیه کننده نیز در این خصوص گفت: هزاران لوح فشرده غیرمجاز را مراسمی رونمایی می کنند، اما تأثیر عملی ندارد، چون به فاصله یک یا دو روز امکان جایگزین کردن آن وجود دارد. بنابراین، اگر قرار است با این قضیه به صورت ریشه ای برخورد شود، باید به قانون منع کپی رایت بپیوندیم. برایم جای تعجب دارد بعد از گذشت چندین سال از انقلاب و وجود شعارهایی مبنی بر حفظ و صیانت آثار فرهنگی، خودم درگیر این مسائلم.
محمدحسین قاسمی تهیه کننده ویدئو «نفس» که ویدئوش اخیرا به شبکه نمایش خانگی آمده است، گفت: دقیقا همزمان با روزی که ویدئو وارد شبکه نمایش خانگی می شود، شبکه های ماهواره ای پخش ویدئو ما را شروع می کنند و این بر فروش ویدئو های ما در شبکه نمایش خانگی تأثیر منفی دارد. حداقل باید مبلغی بابت این قضیه بپردازند. همان طور که با ما برخورد می شود و باید از بستر قانونی پیش برویم، باید به همان شکل هم برخورد شود که حقوق ما در این شبکه ها رعایت شود. این حق ماست که بابت این تبلیغات وجهی دریافت کنیم.
بهتاش صناعی ها:
حداقل ۲۰ بار ویدئوم از شبکه‏ های ماهواره‏ای پخش شده است

بهتاش صناعی ها کارگردان ویدئو «احتمال باران اسیدی» در پاسخ به این پرسش که پخش سریع ویدئو های شبکه نمایش خانگی همزمان با اولین روز توزیع آن در ماهواره چه تأثیری در قیمت کپی رایت آثار دارد، به بانی ویدئو گفت: حدود یک ماه است که ویدئو ما به شبکه نمایش خانگی آمده است و آسیب آن به همه از جمله من به عنوان صاحب اثر و تهیه کننده وارد می شود. «احتمال باران اسیدی» دقیقا زمانی که وارد شبکه نمایش خانگی شد، دو ساعت بعد در یک شبکه نمایش خانگی پخش شد و از روزهای بعد یا هرشب یا یک شب در میان از این شبکه های ماهواره ای پخش می شود و شاید تا به حال ۲۰ بار پخش شده باشد. این قطعا تعداد خریداران لوح فشرده را کم می کند و هم کسانی که از روی سایت های قانونی دانلود می کنند. این موضوعی است که سال ها در این رابطه صحبت می شود، اما هیچ کاری در این رابطه نمی توانیم انجام دهیم. به دلیل اینکه عضو قانون جهانی کپی رایت نیستیم، هم آن ها و هم ما آثار یکدیگر را پخش می کنیم و نمی توانیم در این خصوص خرده بگیریم.
صناعی ها ادامه داد: در تمام کشورهای دنیا اگر کسی بخواهد بخشی را بدون اجازه پخش کند، باید هزینه های گزافی بپردازد، اما در سینمای ما این شرایط وجود دارد و تنها راه این است که عضو قانون بین المللی کپی رایت شویم تا بتوانیم شبکه هایی که کار غیرقانونی انجام می دهند، بازخواست کنیم و تعقیب قضایی در این رابطه داشته باشیم.
این کارگردان یادآوری کرد: علاوه بر پخش غیرقانونی ویدئو ها از ماهواره، دانلود غیرقانونی هم مشکل ساز شده است و کسی مانع آن نمی شود. در حال حاضر چند شرکت پخش آنلاین هستند که به صورت قانونی فعالیت می کنند و بسیاری از روی آن دانلود می کنند. در کنار این سایت هایی هستند که به طور غیرقانونی ویدئو ها را از روی همین سایت های قانونی بر می دارند و به صورت غیرقانونی آپلود می کنند و این تنها به دلیل پرطرفدارشدن سایت و گرفتن تبلیغات است.
وی ادامه داد: معتقدم امکان این وجود دارد که مانع این سایت ها شویم و این یک دزدی و جرم است. کافی است نام ویدئو را جست و جو کنید و شاهد جایگاه هایی در سایت های مختلف برای دانلود غیرقانونی آن هستیم. فکر می کنم این دو به سینمای ایران آسیب می زند و معتقدم می شود با کمک پلیس فضای مجازی مانع این مشکلات شویم.
صناعی ها در خصوص راهکارهای موجود نیز گفت: عضویت در قانون کپی رایت، سخت گیری در فضای مجازی از طریق پلیس فتا و فرهنگسازی برای مردم تنها راه رعایت حقوق مادی و معنوی صاحبان اثر است.
محمد مهدی جعفری:
فرهنگسازی برای ندیدن کارهای ایرانی ماهواره چاره ساز است

محمد مهدی جعفری مدیر عامل موسسه قرن ۲۱ در این خصوص که پخش سریع ویدئو ها در شبکه های ماهواره ای چه تأثیری دارد، معتقد است که قطعا تأثیر منفی می گذارد. او به بانی ویدئو گفت: بخشی از تماشاچیان این ویدئو ها را می بینند و پولی هم بابت آن پرداخت نمی پردازند. معمولا وقتی یک ویدئو ایرانی می آید، تعدادی از آن ها منتشر و تولید می شود و این تعداد مشتریان خاصی دارد، اما باقی افراد از راه کپی یا ماهواره آثار را می بینند و دنبال می کنند. مدت طولانی است که بازارها را از دست دادیم؛ چون افراد ممکن است ماهواره داشته باشند و بعد که لوح فشرده آن به بازار بیاید و دیگر خواستار خرید لوح فشرده نیستند. فرآیند انتقال خیلی سریع اتفاق می افتد و ما خیلی برای این موارد تاخت و تاز کردیم و مانع شدیم، اما گاهی دستمان به آن شبکه ها نمی رسد و نمی دانم چه کار باید انجام دهیم.
وی در خصوص راهکارها افزود: فکر می کنم تنها می توانیم فرهنگسازی کنیم که مردم نبینند. از مردم خواهش می کنم به سینمای ایران و کسانی که به طور قانونی در سینما فعالیت می کنند، کمک کنند و این لوح های فشرده غیرمجاز را یا نخرند یا نبینند. این بودجه باید به سیستم برگردد و زمانی که بودجه برگردد، اوضاع بهتر خواهد شد.
وی در پاسخ به این پرسش که با وجود این چرخه اقتصادی ناقص، چه کاری انجام می دهید، گفت: ما فقط روی بازاری که خرید در آن صورت می گیرد، حساب باز می کنیم و این کار مثل اکران کردن ویدئو است که بعضی فروش می کنند و بعضی دیگر نه.
مرتضی آتش زمزم:
برای آپلود ویدئوم هیچ اجازه‏ای نگرفتند

مرتضی آتش زمزم کارگردان و تهیه کننده «مالیخولیا» در پاسخ به این پرسش که پخش سریع ویدئو های شبکه نمایش خانگی همزمان با اولین روز توزیع آن در ماهواره چه تأثیری در قیمت کپی رایت آثار دارد، به بانی ویدئو گفت: با این شرایط هم تولید کننده و هم توزیع کننده ضرر می کنند و این وضعیت تنها منحصر به ماهواره های کشور نمی شود. تجربه شخصی در این رابطه دارم که سایتی قانونی، ویدئو را روی سایت خود قرار می دهد و ما در این رابطه شکایت داشتیم، اما دادگاه ترتیب اثر نداده است. بنابراین، بسیاری از روی این سایت رسمی به دلیل اینکه حجم و کیفیت ویدئو را پایین می آورد، دانلود می کنند و این سایت ها نه به قانون جوابگو هستند و نه تولید کننده.
آتش زمزم با بیان اینکه با مسئول دادگاه صحبت کردم و توضیح دادم که این کار نوعی مال فروشی است، عنوان کرد: مسئول دادگاه به من گفت سایت مذکور ویدئو شما را نگذاشته، بلکه مردم این کار را انجام دادند! معتقدم حتما نظارتی در این خصوص وجود دارد، اما علاقه و جدیتی از سمت ارشاد و سازمان سینمایی وجود ندارد و هیچ حمایتی در این خصوص نشد و روابطی در این رابطه انگار وجود دارد که می توانند حکم را برگردانند.
این ویدئوساز خاطرنشان کرد: از ما برای ویدئو «با من خوش میگذره» هیچ اجازه ای نگرفتند و زمانی هم که بدون اجازه این کار را انجام می دهند، سلب مسئولیت می کنند و می گویند این کار را مردم انجام دادند. صدها لینک از ویدئو بیرون آمد و در سایت های بسیاری آپلود شد و به طور کلی ساز کار درستی در این رابطه در کشور وجود ندارد و حمایت درستی از آن نمی شود. علاوه بر این، عزم و اراده ای هم برای مقابله با این جریانات وجود ندارد و در خصوص همین سایت هایی که در داخل کشور وجود دارد، برخورد قانونی صورت نمی گیرد.
وی یادآوری کرد: قانون ما نقص دارد و به دادگاه گفتم شما می دانید که ویدئو من را سرقت کردند اما پاسخ آن ها این بود که در قانون گزارش شده که این سایت تنها میزبان است و معمولا میزبان مقصر نیست. اگر مطلب سیاسی یا نامتعارف روی این سایت ها گذاشته شود، سریع توبیخ می شوند، اما در خصوص مسائل فرهنگی و حقوق شخصی هنرمندان و تولیدکنندگان انگار هیچ منع قانونی وجود ندارد و انگار سایت ها هرکاری بخواهند، انجام می دهند. اگر مسائل داخل کشور را درست کنند، می توانند خارج از کشور را هم درست کنند.
آتش زمزم با بیان اینکه تنها راه حل مشکلات ما پیوستن به قانون کپی رایت است، اضافه کرد: بعضی از شرکت های ما ویدئو های خارجی بدون رعایت کپی رایت می گیرند و هزینه تولید برایشان خیلی پایین می افتد. از طرفی تولیدات داخلی چندان ارزشمند نیست و با قیمت کم خریده می شود. این مشکل باید به صورت ریشه ای حل شود و آپارات هم ویدئو من و یکی دیگر از همکاران را بدون اجازه در سایت خود گذاشته و ویدئو سوخته و ظاهرا دادگاه رسانه توجهی به این مسائل ندارد.
این کارگردان با تأکید بر اینکه باید مشکلات داخلی ما با کسانی که آثارمان را بدون اجازه روی سایت ها می گذارند، حل شود، گفت: بیننده فرهنگی و باشعور ما خرید می کند و ویدئو را درست می بیند، اما کسانی که هنوز برایشان این فرهنگ درونی نشده، همچنان از این راه های غیرقانونی ویدئو ها و سریال ها را می بینند. ماهواره های خارجی هم این کار را انجام می دهند، به دلیل رعایت نشدن قانون کپی رایت است که حرف و عملشان یکی نیست.

banifilm.ir


آخرین مطالب این بخش سینما

لاله اسکندری، شیوا ابراهیمی و بهرام شاه محمدلو در سریال خانواده دکتر ماهان به کارگردانی راما قویدل و تهیه کنندگی بهروز خوش رزم به ایفای نقش می پردازند. به گزارش رسیده، انتخاب بازیگران سریال خانواده دکتر ماهان ادامه دارد...
گرامیداشت رکن الدین خسروی، شنبه ۵ اسفند ماه ۱۳۹۶، ساعت ۱۸:۳۰ با حضور جمعی از هنرمندان و پیشکسوتان تئاتر و علاقه مندان این هنرمند فقید، در تماشاخانه سنگلج برگزار می شود. به گزارش رسیده، در این مراسم، سیمین خسروی،...
فیلم‌های محمد فرج‌زاده و فرهاد غفاری به دهمین جشنواره جهانی فیلم‌های ۶۰ ثانیه‌ای دانمارک راه یافتند. به گزارش رسیده، دهمین جشنواره جهانی فیلم‌های ۶۰ ثانیه‌ای دانمارک میزبان فیلم‌های کوتاه مادر ساخته محمد فرج‌زاده و رها به کارگردانی فرهاد غفاری...
تصویربرداری مجموعه مستند «از فرش تا عرش» به کارگردانی رضا خانلری در تویسرکان ادامه دارد. به گزارش رسیده، ساخت مستند از «فرش تا عرش» به سفارش شبکه مستند سیما به نویسندگی، کارگردانی و تهیه کنندگی رضا خانلری از ۲۳...

  • ترانه استانبولی Gel Be Gokyuzum از الیاس یالچینتاش

    ترانه استانبولی Gel Be Gokyuzum از الیاس یالچینتاش

    دانلود آهنگ جدید مهدی احمدوند به نام دروغه دانلود آهنگ جدید محسن چاوشی بنام جمعه دانلود آهنگ جدید مجید یحیایی بنام مونس جان کاور Carol of the Bells جدیدترین اثر تیلور دیویس
    جدیدترین ترانه ها
  • آخرین مطالب