»   اخبار شهرستان ها  »   شبكه سه بعدی GPS شهر اردبیل راه اندازی شد
۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۲ , ساعت ۲:۲۲

شهردار اردبیل:

شبكه سه بعدی GPS شهر اردبیل راه اندازی شد

با توجه به گسترش و پیشرفت روزافزون توسعه شهری اردبیل لزوم تدوین و طراحی شبکه ای که بتواند سطح مبنایی برای یکسان سازی و پیوستگی نقشه های شهری را فراهم کند بیش از پیش نمایان می شد لذا نسبت به راه اندازی شبکه سه بعدی GPS شهر اردبیل اقدام شد.

به گزارش اردبیل نیوز: مهندس بدری با اعلام این خبر در خصوص اهداف راه اندازی این شبکه به پایگاه اطلاع رسانی شهرداری اردبیل گفت: از آنجایی که شهر اردبیل به چهار منطقه شهرداری تقسیم بندی شده است و با تجهیز واحدهای نقشه برداری؛ مناطق می توانند خود نقشه های شهری و نقشه های هدایت آب های سطحی تهیه نمایند؛ لذا شبکه سه بعدی GPS شهر اردبیل در راستای پیوستگی و یکسان سازی سطح مبنا و بنچ مارک ها راه اندازی گردید.

شهردار اردبیل تصریح کرد: واحدهای نقشه برداری و شهرسازی مناطق نیز هرگونه نقشه های مورد نیاز خود را بایستی با استفاده ازاین شبکه تهیه نمایند تا نقشه ها با کمترین خطا در یک سیستم تهیه گردند و موقع طراحی و استفاده بتوان تصمیم صحیح و درستی برای کل شهر از نظر هدایت آب های سطحی و یکپارچگی نقشه ها گرفت.

وی با بیان اینکه نقشه کلی شهر اردبیل با مقیاس 1:2000 از عکس های هوایی مربوط به سال 1381 تهیه گردیده است، افزود: بعد از ابلاغ طرح تفصیلی جدید شهر در سال 1384 می بایستی نقشه های اجرایی جدید با مقیاس 1:500 برای معابر شهر تهیه می شد و از آنجایی که شهر فاقد شبکه اصلی نقشه برداری و شبکه GPS بود بنابراین نقشه های اجرایی تهیه شده هر کدام در سیستم جداگانه و فایل های کامپیوتری جدا تهیه و ذخیره گردید که بعد از مدتی با حجم انبوهی از فایل های کامپیوتری و نقشه های مختلف مواجه بودیم.

صدیف بدری خاطرنشان کرد: در راستای حل مشکل مزبور و تهیه نقشه مبنا برای راه اندازی سیستم اطلاعات مکانی اقدام به عقد قرارداد با مشاور ذیصلاح نقشه برداری صورت گرفت که قرارداد تهیه نقشه با مقیاس 1:500 از عکس های هوایی تهیه شده در سال 1390 توسط سازمان نقشه برداری با مهندسین مشاور برداشت و همچنین قرارداد طراحی و ایجاد شبکه سه بعدی GPS شهر اردبیل با 670 بنچ مارک در سطح شهر به مبلغ 000‚000‚520 میلیون ریال با مهندسین مشاور ریموت بسته شد.

این مقام مسئول تأکید کرد: از ابتدای سال 1392 کلیه نقشه های شهری اردبیل در مناطق مختلف و سازمان ها با موضوعات مختلف شهرسازی، هدایت آب های سطحی، طرح های هندسی ترافیک و غیره می بایستی با استفاده از شبکه GPS اجرا شده و تهیه گردد تا ضمن رعایت دقت و اصول نقشه برداری بتوانیم از دوباره کاری های درون سازمانی جلوگیری کنیم.

وی همچنین اظهار داشت: تمام ادارات محترم استانی و شهرستانی نیز می توانند از این امکانات شهری استفاده نموده و از هزینه های مجدد و مضاعف آنان نیز جلوگیری خواهد شد و شهرداری اردبیل آماده هرگونه همکاری با ادارات محترم می باشد.

مشاور طرح شبکه سه بعدی GPS شهر اردبیل نیز در این خصوص به پایگاه اطلاع رسانی شهرداری اردبیل گفت: از لحاظ فنی می توان طرح شبکه سه بعدی شهر اردبیل را از دو نقطه نظر ارتفاعی و مسطحاتی بررسی نمود.

اصلانی افزود: از لحاظ ارتفاعی با داشتن یک شبکه ارتفاعی یکسان و مناسب، ارتفاع کلیه نقشه ها دریک سیستم ارائه خواهد شد و لذا امکان برنامه ریزی و طراحی بر روی یک نقشه یکپارچه را مهیا میسازد. لیکن چنانچه نقشه های گروه های مختلف و همچنین حوضه های مختلف دارای سیستم ارتفاعی متفاوتی باشد امکان استفاده نقشه ها در کنار یکدیگر وجود نداشته و ارتفاع هر کدام از حوضه ها در داخل خودش معتبر میباشد.

وی با اذعان به اینکه وجود یک شبکه ارتفاعی با دقت یکسان و یکپارچه در کل منطقه ضروری است، افزود: این شبکه هم در بخش برداشت اولیه و هم در بخش پیاده سازی طرح ها در حکم اسکلت اصلی کار خواهد بود، همچنین جهت تعیین ارتفاع شبکه سه بعدی اردبیل از ترازیابی مستقیم زمینی و اتصال به نقاط ارتفاعی سازمان نقشه برداری کشور که دارای ارتفاع از سطح دریا می باشد استفاده شده است.

اصلانی ضرورت ایجاد یک شبکه UTM که دارای دقت یکسان و پراکندگی مناسب در منطقه باشد در یکسان سازی نقاط و ایجاد همخوانی در اتصال نقشه ها ی گروههای مختلف را از لحاظ مسطحاتی خاطرنشان کرد و افزود: نقاط شبکه سه بعدی اردبیل از لحاظ مسطحاتی با استفاده از روشهای تعیین موقعیت ماهواره ای اندازه گیری شده است و سیستم مختصات مورد استفاده در اندازه گیری ها، سیستم تصویر UTM و سطح مبنای WGS84 می باشد. که سیستم مذکور هماهنگ با سیستم مختصات نقشه های 1:2000 و 1:500 هوایی می باشد.

مشاور طرح شبکه سه بعدی GPS شهر اردبیل در همین خصوص تصریح کرد: لذا نقاط ایجاد شده با توجه به هم سیستم بودن با سایر نقشه ها و طرح های عمرانی میتواند در کلیه پروژه های عمرانی مورد استفاده قرار گیرد؛ همچنین این شبکه مبنای خوبی جهت یکسان سازی سیستم نقشه های سازمانها و ادارات مختلف که به نحوی با نقشه های شهری ارتباط دارند مانند مخابرات، آب و فاضلاب،اداره گاز و … را فراهم می سازد و نقشه های قدیمی را نیز میتوان با استفاده از نقاط کنترل با سیستم جدید یکسان سازی نمود.

انتهای پیام

آخرین مطالب این بخش اخبار شهرستان ها

تصاویری از "جواد بیژنی" نماینده شهر بابل و رئیس کمیسیون فرهنگی شورای شهر در شبکه های اجتماعی منتشر شده است که بوسیله دوچرخه در حال تردد از خیابان است. او که حامی کمپین "سه شنبه های بدون خودرو" می باشد، خود...
مطمئن هستیم شاهد حضور بیشتر نیروهای جوان و زنان کارآمد در شهرداری تهران خواهیم بود. حضور چشمگير مردم تهران در انتخابات شورا و رأى بالا به ليست اميد نشان داد تهران تشنه تغيير است البته در اين ميان مديران مياني...
آنهایی هم كه در سالن هستند برای والیبال طبل می‌كوبند، موج مكزیكی می‌دهندو دست می‌زنند. اتفاقی كه هیچ‌كس فكرش را هم نمی‌كرد. تا جایی كه حمید حمودی، پاسور تیم امیدها، گفته: «می‌خواستیم خانواده‌هایمان را بگوییم بیایند اردبیل تا ما را...
احمد دهقان در مورد مسمومیت دانشجویان دانشگاه یزد، گفت: به دنبال اعلام مسمومیت حدود ٣٠٠ نفر از دانشجویان خوابگاه پسرانه دانشگاه یزد، تیم اورژانس 115 بلافاصله در محل حاضر شده و به امداد رسانی پرداختند. وی افزود: با اعزام کلیه آمبولانس‌ها...

  • کاور Carol of the Bells جدیدترین اثر تیلور دیویس

    کاور Carol of the Bells جدیدترین اثر تیلور دیویس

    دانلود آهنگ جدید مجید خراطها بنام بی رحمی دانلود آهنگ جدید حامد محضرنیا بنام شب یلدا دانلود آهنگ جدید امیر ایکس 2 بنام مغرور دانلود آهنگ جدید سامان جلیلی به نام قدم بزن
    جدیدترین ترانه ها


  • آخرین مطالب