»   اخبار سیاسی  »   شاخصه‌های قابل دفاع بسیاری داریم اما مطالبات مردم بی‌نهایت است
۴ شهریور ۱۳۹۶ , ساعت ۲۱:۱۱

شاخصه‌های قابل دفاع بسیاری داریم اما مطالبات مردم بی‌نهایت است

شاخصه‌های قابل دفاع بسیاری داریم اما مطالبات مردم بی‌نهایت است

دبیر کل جامعه اسلامی مهندسین گفت: نظام جمهوری اسلامی که امام بنیان گذاشت یک نظام مطلوب است و تلاش شده که این نظام توانمند شود.

به گزارش ایسنا، محمدرضا باهنر در نشست ماهانه جامعه اسلامی مهندسین با بیان اینکه در هفته دولت، مایل بودیم که میزبان یکی از اعضای دولت باشیم، گفت: در هفته دولت نمی توانیم تنها نیمه خالی لیوان را ببینیم تا مخاطبان گمان کنند که تنها شاخصه‌های غیرقابل دفاع داریم. نه، شاخصه‌های قابل دفاع بسیاری داریم اما مطالبات مردم هم بی‌نهایت است که باید به عملی کردن آن نیز فکر کرد.

وی افزود: نظام جمهوری اسلامی که امام بنیان گذاشت یک نظام مطلوب است و تلاش شده که این نظام توانمند شود و تنه درختش پهناور گردد که در حدود چهل سال اخیر این درخت روز به روز رشد کرده است و یکی از دلایل آن همین حضور همیشگی مردم در پای صندوق های رای است.

دبیر کل جامعه اسلامی مهندسین با تاکید بر اینکه امام در تمامی زمینه ها مشتاق حضور مردم و ارائه نظرات آنان بود، گفت: کسانی که رای مردم را تزیینی می بینند یا به دنبال خراطی آن هستند و فکر می کنند با طرح مسائلی چون نخبه‌گرایی می توانند کم کم تاثیر رای مردم را در این نظام کاهش دهند، با مقاومت و ایستادگی امام و نیز رهبری بر حضور مردم در زمینه‌های مختلف تصمیم گیری برای کشور مواجه شدند.

باهنر با بیان اینکه نباید هیچ کس از صحنه رای دادن و مشارکت در امور کشور حذف شود، گفت: ممکن است جوانان بگویند که هر حکومت دیگری غیر از جمهوری اسلامی هم بود، می‌توانست کشور را به همین سطح از پیشرفت برساند اما باید رتبه خودمان را پیش و پس از انقلاب در زمینه‌هایی چون بهداشت و درمان، قدرت خرید و موارد مشابه دید که افزایش یافته است.

دبیرکل جامعه اسلامی مهندسین با بیان اینکه امروز ما با مشکلات اساسی مواجه هستیم، اظهار کرد: بزرگ شدن سریع و روز افزون دولت و نظام بروکراسی کشور که به مرز انفجار رسیده است از جمله این موارد است، افزایش بی‌رویه هزینه‌های دولت نیز از جمله این موارد است که طبق برنامه اقتصاد مقاومتی باید کمتر می شده اما امروز به دوبرابر افزایش یافته،  همچنین صندوق‌های بازنشستگی کشور هم وضع بحرانی دارند، به طوری که تقریبا ما بالای ۸/۵ درصد حقوق بازنشستگانمان را از صندوق ذخیره ارزی می دهیم.

وی ادامه داد: نقدینگی کشور امروز یک میلیون و دویست هزار میلیارد تومان شده است و بدهی دولت بیش از شصت درصد از این میزان است. در کنار این مشکل، ورشکستگی بانک‌ها هم وجود دارد که طی آن چندین موسسه اعتباری و بانکی اعلام ورشکستگی کرده‌اند.

باهنر تاکید کرد: طرح‌های نیمه تمام دولتی به عددی حدود چهارصد هزار میلیارد تومان رسیده است و این در حالی است که نهایت بودجه‌ای که می‌توان هر ساله برای این موضوع کنار گذاشت، حدود چهل هزار میلیارد تومان است.

رئیس جبهه پیروان خط امام و رهبری با بیان اینکه یکی از اقدامات مهم دولت طرح سلامت بود که خدمت موثری بود اما تا یک سال آینده این طرح به دلیل هزینه‌های سنگین به بن بست می خورد، گفت: اگر ما بتوانیم هر دولتی را به این سمت ببریم که بتواند بخشی از مشکلات را حل کند آن گاه ما در طی سه چهار برنامه به نتیجه خواهیم رسید.

وی افزود: بسیاری از بنگاه‌های ما مزیت منفی دارد و باید به برخی از آنها بگوییم حضرت عباسی اگر شما کار نکنید به اقتصاد کشور بیشتر کمک کرده‌اید! خیلی از بنگاه‌های ما هستند که مزیت شان منفی است، از طرفی رقابت در سه قطب قیمت، کیفیت و سرعت وجود دارد اما بسیاری از بنگاه‌های ما اعم از دولتی، خصولتی و خصوصی مزیت تولیدشان منفی است.

باهنر تاکید کرد: امروز شرکت نفت ۲۵۰ هزار نفر نیرو دارد و از این میان چهل هزار نیروی مربوط به بخش حراست است و این درحالی است که وزیر نفت گفته است وزارت نفت را با هشتاد هزار نیرو هم می‌تواند اداره کند.

وی تاکید کرد: این را باید بدانیم که لازم است جلوی فعالیت بنگاه‌های با مزیت منفی را بگیریم، ما مزیت‌های منفی را پذیرفته‌ایم و اگر فلان پروژه هم انجام نشود و کسی بخواهد جلوی آن را بگیرد همه سازمان‌ها و نمایندگان این نهاد و آن نهاد با او در می‌افتند و می‌گویند فلانی نمی‌خواهد مثلا کشاورزی در کشور رونق پیدا کند، کشاورزی که قرار است در فلان منطقه با مصرف آب بالا راه اندازی شود.

باهنر با اشاره به میزان مصرف انرژی در کشور گفت: ما روزانه در کشور ۵ میلیون بشکه نفت و معادله آن گاز، مصرف انرژی داریم. ما می‌توانیم بدون اینکه رفاه مردم را کاهش دهیم، با یک مدیریت انرژی تعداد بشکه‌های نفت را به ۳ میلیون بشکه برسانیم.

رییس جبهه پیروان خط امام و رهبری با اشاره به لزوم اصلاح قانون اساسی و ساختارها گفت: دولت ظرف سه سال موظف است فرصت تولید را احصا کند و هر بنگاه تولیدی که مزیت منفی داشت تعطیل شود و برود خانه یارانه بگیرد!

باهنر با بیان اینکه با قوانین موجود می شود بسیار از مسائل را حل کرد گفت: در برخی بخش‌ها البته باید قوانین اصلاح شود. اگر قرار است نظام ما حزبی و دو مجلسی شود، لازم است که قانون اساسی اصلاح شود. حتما در مجلس و در دولت با رقبای خود رقابت می‌کنیم اما دولت امروز تیم ملی است. اگر قدرت دولت روحانی را برای حل مشکلات ۵۰ درصد می‌دانیم باید تمام تلاش خود را کنیم که این قدرت به ۶۰ درصد برسد نه اینکه ۴۰ درصد شود. من نگرانم که اگر دولت بخواهد اصلاحات واقعی انجام دهد، بسیاری از شماها صدایتان دربیاید.  

وی تاکید کرد: الان محور مطالبات مردم اقتصادی است. دولت نباید به حاشیه برود و به سمت مسائل فرهنگی و سیاسی و آزادی خواهی برود؛ البته این مسائل هم مهم است.

باهنر با بیان اینکه تحریم‌ها اذیت کننده است، گفت: البته معتقدم که تنها ۳۰ درصد از مشکلات مربوط به تحریم‌هاست و بیشتر مشکلات ارتباطی به تحریم‌ها ندارد؛ بقیه مشکلات بستگی به تصمیمات ما دارد؛ البته نمی‌خواهم بگویم که باید بدون دنیا زندگی کرد؛ بدون دنیا نمی توانیم زندگی کنیم.

وی درباره دلیل رای نیاوردن حبیب‌الله بیطرف در مجلس گفت: بیطرف حرف‌هایی زد که مثلا آب را نباید هدر داد؛ برخی از نمایندگان این حرف‌ها را سیاسی کردند. نمایندگان مناطق جنوبی کشور هم در این مساله تاثیرگذار بودند.

باهنر در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا دولت در حوزه اقتصادی سرتیم دارد گفت: من می‌ترسم که همه آن سرتیم‌ها سرلشکر شوند! روحانی در تنفیذ از واژه “انقلاب اقتصادی” استفاده کرد؛ این واژه را عامدا استفاده کرد. اراده روحانی را شنیدم که خودش می‌خواهد محور مسائل اقتصادی شود و امیدواریم که روی این تصمیم بماند.

رییس جبهه پیروان درباره اینکه چند درصد از شعارهای دولت عملی خواهد بود گفت: اینکه ما بتوانیم تا آخر دولت ۱۴۰۰ مردم را قانع کنیم، مردم تا ظهور قانع نمی‌شوند و نباید هم بشوند. اگر دولت زیرخم یکی از علت‌های مشکلات را بگیرد، بسیاری از مشکلات برطرف خواهد شد.

وی درباره سرنوشت اصولگرایی اظهار کرد: اصولگرایی در حال دگردیسی است و شقه شقه شده؛ جمنا به اتحاد کمک کرد اما راهکار آخر نیست. باید مواضع به هم نزدیک شود. شاید نیازمند تغییر اسم‌ها هم باشیم. نباید افراد غیر انقلابی را ضد انقلابی بدانیم.

باهنر درباره مواضع ترامپ نیز گفت: ترامپ هنوز خودش را در حکومت آمریکا پیدا نکرده؛ بعضی جاها تیری می زند که در همان جا به سنگ می‌خورد. ترامپ نمی‌تواند در دنیا اتحادی را علیه ایران ایجاد کند؛ هر چه تندتر برود پایان حکومتش را زودتر رقم خواهد زد.

دبیرکل جامعه اسلامی مهندسین در پایان درباره اینکه آیا برای سال ۱۴۰۰ کاندیدای ریاست جمهوری خواهد شد، گفت: هیچ قصدی ندارم؛ از همین الان رابطه ما را با نامزدهای ریاست جمهوری بد نکنید.

انتهای پیام


شاخصه‌های قابل دفاع بسیاری داریم اما مطالبات مردم بی‌نهایت است

آخرین مطالب این بخش اخبار سیاسی

نرگس موسوی (دختر میرحسین موسوی) فیش‌های حقوقی خود را منتشر کرد نرگس موسوی، دختر میرحسین و رهنورد در پستی در اینستاگرام خود با انتشار فیش‌های حقوقی چند سال گذشته خود به تهمت‌پراکنی‌ها و فحاشی‌های عده‌ای در فضای مجازی واکنش نشان داده...
اجرای برنامه هنری چند دختر بچه این‌بار موضوعی بود که بر اساس آن پرونده حمله رسانه‌ای به شهردار تهران تکمیل شود. به گزارش روزنامه اعتماد؛ آنها برگزار‌کنندگان این برنامه را به ابتذال و زمینه‌سازی برای «رقص دختران» متهم کرده‌اند. حالا محمد...
رفع حصر تا عید صورت می‌گیرد غلامرضا حیدری نماینده مردم تهران و عضو کمیته رفع حصر فراکسیون امید،‌ در توئیتر خود نوشت: طبق آخرین جلسات و مذاکراتی که با سران محترم قوا و آقای شمخانی داشته‌ایم، استنباط ما این بوده است...
اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری و کانون عالی شوراهای اسلامی کار کشور با صدور فراخوانی از عموم کارگران شاغل و بازنشسته و نهادهای صنفی کارگری خواستند تا برای روز چهارشنبه (دوم اسفند) با برپایی تجمع صنفی مقابل محل استقرار شورای نگهبان...