»   سلامت  »   سیگار، زن و مرد می شناسد
۵ خرداد ۱۳۹۳ , ساعت ۱۲:۴۷

سیگار، زن و مرد می شناسد

شاید نشنیده باشید اما عوارض مصرف سیگار بر زنان و مردان متفاوت است و هر دو جنس به یک اندازه قربانی ناتوانی و مرگ ناشی از مصرف آن نمی شوند.

همه می دانیم که استعمال دخانیات باعث بروز بیماری های قلبی – عروقی و سکته مغزی، بیماری های قفسه سینه و ریه و بسیاری از سرطان های دیگر مانند سرطان دهان، حلق، حنجره، مری، معده، لوزالمعده، مثانه، کلیه، خون، پستان و دهانه رحم می شود اما خیلی ها نمی دانند که اثرات دخانیات بر زنان و مردان فرق دارد.

برای مثال زنان حتی در تماس کمتر با دود سیگار به سرطان ریه مبتلا می شوند؛نوعی از بیماری ریه به نام آدنوکارسینومای ریه در بین زنان سیگاری شایع تر از مردان سیگاری است است و می تواند به دلیل پک های عمیق تر یا محصولات دخانی مختص زنان مثلاً سیگارهای سبک باشد.

همچنین اثرات استعمال دخانیات بر سلامت ریه در زنان و مردان متفاوت بروز می کند، به طوری که زنان در سنین ابتدایی بلوغ سریع تر به بیماری های ریه،سرطان و بیماری های انسدادی مزمن ریه مبتلا می شوند.

این تفاوتها حتی بر سیستم تولید مثل و توانایی جنسی زنان و مردان نیز دیده می شود و با ورود نیکوتین به بدن، آثار تخریبی آن بروز می کند.

تحقیقات مختلف نشان می دهد که اثرات استعمال دخانیات در حاملگی، شامل مشکلات حین زایمان و کاهش میزان شیردهی، کاهش وزن هنگام تولد نوزاد، مرگ ناگهانی نوزاد و آثار درازمدت احتمالی بر رفتار کودک و استعداد اعتیاد به نیکوتین در سال های بعدی زندگی می شود.

اثراتی که مصرف سیگار در زنان می گذارد گاهی به شکل سرطان گردن رحم، بیماری های استخوان و افزایش مرگ و میر ناشی از سرطان پستان است.

محققان می گویند اثرات استعمال دخانیات بر سلامت کودکان و نوجوانان دختر و پسر کمتر مستندسازی شده اما شواهدی موجود است که نشان می دهد استعمال دخانیات بر بدن کودکان در حال رشد اثر سوء دارد و می تواند باعث افزایش ابتلای بعدی کودکان دختر به سرطان پستان شود.(فارس)


لذت تماشای فیلم های جدید
در ملکانه تماشا کنید
www.molkaneh.com

آخرین مطالب این بخش سلامت

در اسطوره‌های یونانی آمده است که “خواب برادر مرگ است”. امروزه سبک زندگی کسانی که بیش از هر چیز به سودآوری و بازدهی هر چه بیشتر می‌اندیشند، تداعی‌کننده این جمله است؛ خواب در سیستم سرمایه‌داری جهانی‌شده به هیچ وجه محبوب...
بیماری خود ایمنی چیست بیماری خود ایمنی یا Autoimmune disease به دسته‌ای از بیماری‌ها گفته می‌شود که بر اثر خودایمنی ایجاد شوند. بیماری خودایمنی هنگامی رخ می‌دهد که دستگاه ایمنی بدن به اشتباه حمله به خود بدن را آغاز می‌کند. بیماری‌های خودایمنی می‌توانند...
دختری در این سوی شهر... به آینه نگاه می‌کند. با وجود تغییرات بسیار و عمل‌های زیبایی متعدد، حس می‌کند ظاهرش همچنان تکراری است و جای کار بیشتری دارد! بازهم دلش می‌خواهد تغییر دیگری در ظاهرش ایجاد کند. موهایش را از...
یک گروه پژوهشی در دانشگاه راکفلر نیویورک اخیراً کشف کرده است که یک گونه تغییر در ژن (CRY1) باعث به تعویق افتادن ساعت بیولوژیکی در بدن می شود. ساعت بیولوژیک بدن، ساعت شبانه روزی بدن است که به مغز فرمان می...

پاسخ دهید

تائید دیدگاه فعال است. دیدگاه شما ممکن است کمی طول بکشد تا ظاهر شود.

دانلود آهنگ جدید محسن چاوشی به نام هوام دوباره پسه

دانلود آهنگ جدید محسن چاوشی به نام هوام دوباره پسه

دانلود آهنگ جدید امیرعباس گلاب به نام بریم دریا دانلود آهنگ جدید مهدی شکوهی به نام یادت رفت دانلود آهنگ جدید امیر تتلو به نام کوزه دانلود آهنگ جدید محمدرضا گلزار به نام همه رفتن
جدیدترین ترانه ها
  • آخرین مطالب
  • الکامپ