یکشنبه, ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۶
»   سلامت روان  »   آن‌چه سیاست‌مداران از سلامت روان‌شان نمی‌گویند
84 بازدید
۱۲ اسفند ۱۳۹۴ , ساعت ۱۱:۰۰
آن‌چه سیاست‌مداران از سلامت روان‌شان نمی‌گویند

آن‌چه سیاست‌مداران از سلامت روان‌شان نمی‌گویند

دور آخر رجزخوانی بین رقبای حزب جمهوری‌خواه، دانلد ترامپ و جب بوش، به طوری خاصی روی سلامت ذهنی طرف مقابل تمرکز دارد

در حالی که فصل انتخابات ریاست جمهوری آمریکا با ثبات و پایداری در جریان است، مبارزه میان آن‌هایی که طبق پیش‌بینی‌ها احتمال دارد رییس‌جمهور بشوند، شدید و شدیدتر می‌شود.

دور آخر رجزخوانی بین رقبای حزب جمهوری‌خواه، دانلد ترامپ و جب بوش، به طوری خاصی روی سلامت ذهنی طرف مقابل تمرکز دارد، حتی اگر کاملا شکلی بچه‌گانه به خود گرفته باشد.

متاسفانه این شیوه رایج‌ترین سبکی است که در آن سلامت ذهن و روان در مکالمه‌های غیرجدی قرار می‌گیرد، از گفتن جمله‌ی “احمقانه است” هنگام صحبت درباره‌ی موضوعی شگفت‌آور تا جمله‌ی “او دیوانه است” هنگام صحبت درباره‌ی شخصی که از قدرت خودآگاهی بی‌بهره است؛ یا حتی “نامزد او کاملا عصبی شد” هنگام توصیف فردی که شاید واکنشی بیش از حد احساسی از خود نشان داده‌است.

استفاده‌ی بی‌برنامه از این عبارات در بهترین شرایط بی‌فایده و در بدترین شرایط غیرمحترمانه و آزاردهنده است. اما وقتی که این‌ها از جانب کسانی باشد که در کانون توجه هستند- مثلا رهبران احتمالی، بی‌برو برگرد! – پیامدهای جدی‌تری را شاهد خواهیم بود. زمانی که دونالد ترامپ جب بوش را به عنوان “شخصی که کاملا دیوانه شده‌است” توصیف می‌کند، منظورش این نیست که او واقعا دیوانه شده‌است—بلکه دقیقا می‌خواهد به او توهین کند. اما، پس از آن، روز قبل، بوش متوجه منظور ترامپ می‌شود و با این جمله اظهار نظر می‌کند: “این مرد نیاز به درمان دارد! ”

باید بگوییم که او احتمالا نیاز به درمان دارد. در حقیقت، همه‌ی ما نیاز داریم.

و با این حال، این تبدیل به چاهی برای ترامپ و نهایتا بهانه‌ای برای رای ندادن به او شد. انگار که درمان شدن مشکلی دارد. انگار که پیگیری درمان روانی و ذهنی باید از محبوبیت یک نامزد انتخاباتی کم کند.

 

آیا واقعا همین‌طور است؟

سیاست‌مداران کمی هستند که از یک درمان‌گر بهره گرفته‌اند- حتی رییس‌جمهورها که مسلما یکی از (اگر نخواهیم شغل آنها را استرس‌آورترین شغل دنیا بنامیم) استرس‌آورترین مشاغل را در جهان دارند.

اما چند مورد انگشت‌شمار وجود دارد:

  • فرماندار سابق فلوریدا، لاوتو چایلز که استفاده از پروزاک برای افسردگی را فاش کرد.
  • فرماندار فعلی ایالت مینه سوتا مارک دیتون، که درباره‌ی مبارزات خود با افسردگی و اعتیاد به الکل صحبت‌هایی داشته‌است.
  • پاتریک کندی نماینده رود آیلند، که مبتلا به اختلال دو قطبی است.
  • آنتونی وینر نماینده‌ی سابق ایالات متحده آشکارا درباره تجربه‌ی درمانی خود صحبت کرد. هر چند فقط در بافتار “بازیابی گزارش پارلمانی” آن را مطرح کرده بود.
  • رییس‌جمهوری ریچارد نیکسون یک روان‌درمان‌گر دارد، اما این حقیقت سال‌ها بعد آشکار شد.

 

گذشته از این‌ها، رهبران سیاسی با کشیش‌ها و مشاورها ملاقات می‌کنند، اما به حرفه‌ای‌هایی که در زمینه‌ی بهداشت روان تخصص دارند، مراجعه نمی‌کنند—اگر هم مراجعه کنند، دوست ندارند آن را اعتراف کنند. دلیل خوبی هم برای این کار دارند: خشم رسانه‌ای که در قبال اعتراف چایلز و دیتون رخ داد—و همین طور هم‌قطاری مثل داگ دانکن که افسردگی‌اش باعث شد از رقابت برای فرمانداری مریلند در سال ۲۰۰۶ کنار گذاشته شد—نشان می‌دهد، که اعتراف به داشتن بیماری‌های روانی کار چندان آسانی نیست.

این‌ها چیزهای زیادی درباره‌ی دیدگاهی که نسبت به بیماری روانی در این کشور وجود دارد، نشان می‌دهند. سیاست‌مداران می‌توانند هر چه می‌خواهند راجع به اهمیت بهبود سلامت روان صحبت کنند، صرف نظر از این‌که آیا به برنامه‌ی کارشان مرتبط است یا نه، اما پرداختن به نیازهای احساسی و روانی خودشان مستلزم تلاش زیادی است برای از بین بردن بدنامی که بسیاری از امریکایی‌ها را از تشخیص بیماری خودشان و رفتن به دنبال درمان بازمی‌دارد.

 

روانشناس

 

اصلا چرا صحبت درباره‌ی بیماری روانی باید نوعی “اعتراف” باشد؟

منظور ما این نیست که همه‌ی سیاست‌مداران تحت درمان هستند و درمان‌گران خود را پنهان می‌کنند—فقط باور این‌که در میان سیاست‌مداران امریکا هیچ کس از مراجع بهداشت و سلامت روان استفاده نمی‌کند، دشوار به نظر می‌رسد، به خصوص با در نظر گرفتن این‌که سیاست‌مداران در خور نسخه‌ی آزمایشی دقیق روان‌درمانی که پیوسته در حال رشد بوده‌است، هستند.

طبق مطالعه‌ای که در سال ۲۰۱۰ در ژورنال امریکایی روان‌پزشکی منتشر شد، تعداد کسانی که از خدمات سرپایی سال به سال بیش‌تر شده‌است. در عین حال مطالعات نشان می‌دهند کسانی که سطح تحصیلات بالاتر و درآمد بیش‌تری دارند، در برابر روان‌شناسی پذیراتر هستند، و آن‌هایی که تحصیلات دانشگاهی دارند، دو برابر سایرین تمایل به استفاده از روان‌درمانی داشتند.

به گزارش سایت خبری ملکانه، داشتن رابطه‌ی خوب با درمان، ایده‌ی خوبی برای سیاست‌مدارن است، و فهمیدن دلیل این موضوع با در نظر گرفتن سوء تفاهم‌ها و بدنامی بیماری‌های روانی آسان است. ساده است! بیش‌تر آدم‌ها حاضر نیستند رهبری را انتخاب کنند که بیماری روانی دارند یا نشانه‌ای از یک بیماری روانی را در خود دارند. اما بیماری روانی اشکال گوناگونی به خود می‌گیرد. سلامت روان نیز همین طور است. به چند دلیل، بدنامی موجود حول بیماری‌های روانی و درمان آنها باید تغییر کند. چاره‌ی کار این نیست که از یک سیاست‌مدار بشنویم درباره‌ی تجربه‌ای که در زمینه‌ی سلامت روان دارد، صحبت کند، اما مطمئنا این کار می‌توان یک شروع خوب باشد.

نویسنده_پگی درکسلِر

منبع: سایکولوژی تودِی

لذت تماشای فیلم های جدید
در ملکانه تماشا کنید
www.molkaneh.com

آخرین مطالب این بخش سلامت روان

چگونه دیگران را خوشحال کنیم؟
همه‌ی ما گاهی غمگین و افسرده می‌شویم و نیاز داریم کسی در این شرایط با ما همدلی کند. حتما برای دوستان و نزدیکان‌تان پیش آمده است که از موضوعی ناراحت بودند و شما دوست داشتید ...
۱۰ راه درمان بر افسردگی در جوانی
گروه موسیقی راک بلینک ۱۸۲ در یکی از ترانه‌هایش به بهترین شکل آن را گفته است: “وقتی ۲۳ سالته، هیش‌کی دوستت نداره”. این خودش نوعی افسردگی به همراه می‌آورد. خب، شاید بعضی‌ از آدم‌ها شما را ...
چرا آدم هایی که زیاد گریه می‌کنند سالم‌تر، آزادتر، و از نظر ذهنی قوی‌تر هستند
آیا می‌دانستید گریه شما را سالم تر و قوی تر می‌کند؟ آیا می‌دانستید این کلمات و عبارات چه مفهومی برای‌تان دارند؟ نالان، گریان، و احساساتی.  این کلمات بیشتر اوقات بار معنایی منفی دارند. این‌ها به ...
مغزتان خسته شد، پلک بزنید!
محققان دریافتند که این زنگ تفریح مذهنی می‌تواند از کسری از ثانیه تا چند ثانیه طول بکشد تا توجه کامل دوباره بازیابی شود. در این زمان، اسکن‌هایی که افول و جریان خون را در مغز پیگیری ...

ارسال پاسخ یا نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


  • مطالب مرتبط

  • دانلود آهنگ جدید احمدرضا نبی زاده به نام فصل پنجم دانلود آهنگ جدید عماد طالب زاده به نام قدم میزنم دانلود آهنگ جدید یوسف زمانی به نام خواب جدایی دانلود آهنگ جدید امین رستمی به نام نفسم رفت دانلود آهنگ جدید فرزاد فرزین و فریدون آسرایی به نام کمک کن
    جدیدترین ترانه ها
  • مطالب اخیر