»   سلامت روان  »   آن‌چه سیاست‌مداران از سلامت روان‌شان نمی‌گویند
۱۱ اسفند ۱۳۹۴ , ساعت ۱۱:۰۰

آن‌چه سیاست‌مداران از سلامت روان‌شان نمی‌گویند

دور آخر رجزخوانی بین رقبای حزب جمهوری‌خواه، دانلد ترامپ و جب بوش، به طوری خاصی روی سلامت ذهنی طرف مقابل تمرکز دارد

در حالی که فصل انتخابات ریاست جمهوری آمریکا با ثبات و پایداری در جریان است، مبارزه میان آن‌هایی که طبق پیش‌بینی‌ها احتمال دارد رییس‌جمهور بشوند، شدید و شدیدتر می‌شود.

دور آخر رجزخوانی بین رقبای حزب جمهوری‌خواه، دانلد ترامپ و جب بوش، به طوری خاصی روی سلامت ذهنی طرف مقابل تمرکز دارد، حتی اگر کاملا شکلی بچه‌گانه به خود گرفته باشد.

متاسفانه این شیوه رایج‌ترین سبکی است که در آن سلامت ذهن و روان در مکالمه‌های غیرجدی قرار می‌گیرد، از گفتن جمله‌ی “احمقانه است” هنگام صحبت درباره‌ی موضوعی شگفت‌آور تا جمله‌ی “او دیوانه است” هنگام صحبت درباره‌ی شخصی که از قدرت خودآگاهی بی‌بهره است؛ یا حتی “نامزد او کاملا عصبی شد” هنگام توصیف فردی که شاید واکنشی بیش از حد احساسی از خود نشان داده‌است.

استفاده‌ی بی‌برنامه از این عبارات در بهترین شرایط بی‌فایده و در بدترین شرایط غیرمحترمانه و آزاردهنده است. اما وقتی که این‌ها از جانب کسانی باشد که در کانون توجه هستند- مثلا رهبران احتمالی، بی‌برو برگرد! – پیامدهای جدی‌تری را شاهد خواهیم بود. زمانی که دونالد ترامپ جب بوش را به عنوان “شخصی که کاملا دیوانه شده‌است” توصیف می‌کند، منظورش این نیست که او واقعا دیوانه شده‌است—بلکه دقیقا می‌خواهد به او توهین کند. اما، پس از آن، روز قبل، بوش متوجه منظور ترامپ می‌شود و با این جمله اظهار نظر می‌کند: “این مرد نیاز به درمان دارد! ”

باید بگوییم که او احتمالا نیاز به درمان دارد. در حقیقت، همه‌ی ما نیاز داریم.

و با این حال، این تبدیل به چاهی برای ترامپ و نهایتا بهانه‌ای برای رای ندادن به او شد. انگار که درمان شدن مشکلی دارد. انگار که پیگیری درمان روانی و ذهنی باید از محبوبیت یک نامزد انتخاباتی کم کند.

 

آیا واقعا همین‌طور است؟

سیاست‌مداران کمی هستند که از یک درمان‌گر بهره گرفته‌اند- حتی رییس‌جمهورها که مسلما یکی از (اگر نخواهیم شغل آنها را استرس‌آورترین شغل دنیا بنامیم) استرس‌آورترین مشاغل را در جهان دارند.

اما چند مورد انگشت‌شمار وجود دارد:

  • فرماندار سابق فلوریدا، لاوتو چایلز که استفاده از پروزاک برای افسردگی را فاش کرد.
  • فرماندار فعلی ایالت مینه سوتا مارک دیتون، که درباره‌ی مبارزات خود با افسردگی و اعتیاد به الکل صحبت‌هایی داشته‌است.
  • پاتریک کندی نماینده رود آیلند، که مبتلا به اختلال دو قطبی است.
  • آنتونی وینر نماینده‌ی سابق ایالات متحده آشکارا درباره تجربه‌ی درمانی خود صحبت کرد. هر چند فقط در بافتار “بازیابی گزارش پارلمانی” آن را مطرح کرده بود.
  • رییس‌جمهوری ریچارد نیکسون یک روان‌درمان‌گر دارد، اما این حقیقت سال‌ها بعد آشکار شد.

 

گذشته از این‌ها، رهبران سیاسی با کشیش‌ها و مشاورها ملاقات می‌کنند، اما به حرفه‌ای‌هایی که در زمینه‌ی بهداشت روان تخصص دارند، مراجعه نمی‌کنند—اگر هم مراجعه کنند، دوست ندارند آن را اعتراف کنند. دلیل خوبی هم برای این کار دارند: خشم رسانه‌ای که در قبال اعتراف چایلز و دیتون رخ داد—و همین طور هم‌قطاری مثل داگ دانکن که افسردگی‌اش باعث شد از رقابت برای فرمانداری مریلند در سال ۲۰۰۶ کنار گذاشته شد—نشان می‌دهد، که اعتراف به داشتن بیماری‌های روانی کار چندان آسانی نیست.

این‌ها چیزهای زیادی درباره‌ی دیدگاهی که نسبت به بیماری روانی در این کشور وجود دارد، نشان می‌دهند. سیاست‌مداران می‌توانند هر چه می‌خواهند راجع به اهمیت بهبود سلامت روان صحبت کنند، صرف نظر از این‌که آیا به برنامه‌ی کارشان مرتبط است یا نه، اما پرداختن به نیازهای احساسی و روانی خودشان مستلزم تلاش زیادی است برای از بین بردن بدنامی که بسیاری از امریکایی‌ها را از تشخیص بیماری خودشان و رفتن به دنبال درمان بازمی‌دارد.

 

روانشناس

 

اصلا چرا صحبت درباره‌ی بیماری روانی باید نوعی “اعتراف” باشد؟

منظور ما این نیست که همه‌ی سیاست‌مداران تحت درمان هستند و درمان‌گران خود را پنهان می‌کنند—فقط باور این‌که در میان سیاست‌مداران امریکا هیچ کس از مراجع بهداشت و سلامت روان استفاده نمی‌کند، دشوار به نظر می‌رسد، به خصوص با در نظر گرفتن این‌که سیاست‌مداران در خور نسخه‌ی آزمایشی دقیق روان‌درمانی که پیوسته در حال رشد بوده‌است، هستند.

طبق مطالعه‌ای که در سال ۲۰۱۰ در ژورنال امریکایی روان‌پزشکی منتشر شد، تعداد کسانی که از خدمات سرپایی سال به سال بیش‌تر شده‌است. در عین حال مطالعات نشان می‌دهند کسانی که سطح تحصیلات بالاتر و درآمد بیش‌تری دارند، در برابر روان‌شناسی پذیراتر هستند، و آن‌هایی که تحصیلات دانشگاهی دارند، دو برابر سایرین تمایل به استفاده از روان‌درمانی داشتند.

به گزارش سایت خبری ملکانه، داشتن رابطه‌ی خوب با درمان، ایده‌ی خوبی برای سیاست‌مدارن است، و فهمیدن دلیل این موضوع با در نظر گرفتن سوء تفاهم‌ها و بدنامی بیماری‌های روانی آسان است. ساده است! بیش‌تر آدم‌ها حاضر نیستند رهبری را انتخاب کنند که بیماری روانی دارند یا نشانه‌ای از یک بیماری روانی را در خود دارند. اما بیماری روانی اشکال گوناگونی به خود می‌گیرد. سلامت روان نیز همین طور است. به چند دلیل، بدنامی موجود حول بیماری‌های روانی و درمان آنها باید تغییر کند. چاره‌ی کار این نیست که از یک سیاست‌مدار بشنویم درباره‌ی تجربه‌ای که در زمینه‌ی سلامت روان دارد، صحبت کند، اما مطمئنا این کار می‌توان یک شروع خوب باشد.

نویسنده_پگی درکسلِر

منبع: سایکولوژی تودِی

آخرین مطالب این بخش سلامت روان

با یک نفر از جنس مخالف آشنا می‌شوید، از همان ابتدای دوستی اشتیاق زیادی برای با هم بودن در وجود هر دو طرفتان هست. شریک عاطفی جدید هر ساعت و هر دقیقه‌ای که بتواند با شما در تماس است از...
خواندن خبر یکی از چیزهایی است که به صورت هر روزه با آن سروکار داریم و با بوجود آمدن شبکه های اجتماعی و به ویژه تلگرام و اینستاگرام و شبکه های خبری به بخشی جدا نشدنی از زندگی ما تبدیل...
هفت بیلیون انسان روی سیاره ی زمین وجود دارد پس اگر با کسی دوست هستید که در حضورش احساس بدی دارید، مستقیم یا غیر مستقیم به شما توهین می کند، نژادپرست یا معتقد به تبعیض جنسیتی است، دروغ می گوید،...
شخصیت هایی که هرگز در کار خود موفق نمی‌شوند را بشناسید «دیوید دمینگ»، اقتصاددان هاروارد از سال ۱۹۸۰ تاکنون در زمینه فعالیت های مشاغل گوناگون به تحقیق و مطالعه پرداخته است. او معتقد است کسانی که بر مهارت های اجتماعی اصرار...