»   فرهنگی و هنری  »   «سوئیت فرانسوی» در شهر کتاب نقد می‌شود
۳۰ آذر ۱۳۹۲ , ساعت ۱۲:۴۰

«سوئیت فرانسوی» در شهر کتاب نقد می‌شود


به گزارش خبرگزاری مهر، ایرن نمیروفسکی از نویسندگان مهاجری است که پس از انقلاب روسیه در پاریس اقامت گزید. رمان «سوئیت فرانسوی» او با ترجمه‌ مهستی بحرینی به فارسی منتشر شده است. این اثر به زندگی مردم فرانسه پس از اشغال فرانسه به دست آلمان می‌پردازد. این اثر، رمانی ناتمام است در دو بخش که در سال 2004 تقریبا 60 سال پس از مرگ نویسنده‌اش منتشر شد.


نشست هفتگی شهر کتاب روز سه‌شنبه سوم دی ساعت 16:30 به نقد و بررسی رمان «سوئیت فرانسوی» اختصاص دارد که با حضور مژده دقیقی، بهناز علی‌پور گسکری و بلقیس سلیمانی در مرکز فرهنگی شهر کتاب واقع در خیابان شهید بهشتی، خیابان شهید احمد قصیر (بخارست)، نبش کوچه‌ سوم برگزار می‌شود.


بررسی نفس مسیحایی در شعر حافظ


در بلاغت شعری و شعوری حافظ از گفتمان‌های فراوانی بهره گرفته شده است. گفتمان مذاهب گوناگون از مضامین قرآنی تا دیگر آثار پیشینیان دیده می‌شود. از جمله مذاهبی که مرجع مفاهیم و صورت‌های خیالی و واقعی شعر حافظ قرار گرفته، مسیحیت است. مهم‌ترین جلوه‌ مسیحیت در اشعار حافظ سخن از شخص عیسی و از همه صفات عیسی، سخن از نفس یا دم عیسوی است.


هشتمین مجموعه درس‌گفتارهایی درباره‌ حافظ روز چهارشنبه چهارم دی، از ساعت 16:30 به بررسی موضوع «نفس مسیحایی» در شعر حافظ اختصاص دارد که با سخنرانی نسرین فقیه ملک مرزبان عضو هیات علمی دانشگاه الزهرا در مرکز فرهنگی شهر کتاب برگزار می‌شود.


در این درس‌گفتار که مقارن با ولادت حضرت عیسی مسیح (ع) برگزار می‌شود، با بررسی پیشینه‌ حضور مسیح در قرآن و تاریخ ایران به بررسی روش‌های حضور بلاغی این مفهوم در غزلیات حافظ پرداخته می‌شود.

آخرین مطالب این بخش فرهنگی و هنری

اخبار كوتاه فرهنگی هنری را در بسته خبری فرهنگ و هنر ملکانه دنبال کنید   انجمن صنفی فیلم کوتاه ایران «ایسفا» طی نامه‌ای به دبیر سی‌و‌پنجمین جشنواره فیلم فجر خواستار بازگشت سیمرغ بلورین فیلم کوتاه به جشنواره فیلم فجر شد. روسیه فیلم «بهشت»...
رنگ کردن جهان کار جالبی به نظر می‌رسد؟ اگر این‌طور است، می‌توانید نقاشی بالا را رنگ کنید. می‌توانید این نقاشی را پرینت بگیرید یا اصلا به صورت دیجیتالی روی کامپیوتر آن را رنگ کنید. خوب است به هنگام رنگ کردن...
مریم حیدرزاده جدیدترین کتاب خود را به وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تقدیم کرد. ...
تصویری از بهرام رادان در جشن تولد 35 سالگی اش که در صفحه اجتماعی اش منتشر کرده است. ...