»   فرهنگی و هنری  »   سهلی سمی ترجمه سه‌گانه داستانی بکت را تکمیل کرد
۲۹ آذر ۱۳۹۲ , ساعت ۱۳:۲۲

سهلی سمی ترجمه سه‌گانه داستانی بکت را تکمیل کرد


سهیل سمی در گفتگو با خبرنگار مهر از پایان ترجمه و آماده انتشار شدن دو مجلد پایانی از سه‌گانه داستانی ساموئل بکت خبر داد و گفت: پس از ترجمه و انتشار نخستین مجلد از این مجموعه با عنوان «مالوی»، دو اثر دیگر از این مجموعه را با عناوین «مالون می‌میرد» و «نام‌ناپذیر» را ترجمه کرده‌ و برای انتشار به نشر ثالث داده‌ام که بنابر آنچه من مطلع شده‌ام، جلد دوم آن نیز به زودی منتشر شده و مجلد سوم آن نیز تا نمایشگاه کتاب سال آینده منتشر می‌شود.


وی افزود: در مورد آثار بکت تاکنون نقدهای غیر‌منصفانه زیادی نوشته و گفته شده است؛ به‌ویژه اینکه به او خالق ادبیات پوچگرا گفته‌اند که به نظرم کاملاً بی‌انصافی است. ادبیات پوچ‌گرایی که به بکت نسبت داده شده به معنی این است که انگار او در حال تقدیس پوچی است؛ در حالی که به نظر من او اینگونه نیست و تنها می‌شود به نظرم کارش را پوچ‌نمایی نامید.


سمی افزود: آلن بوردیو در نقدی بر آثار او اظهار داشته که کارهای بکت را باید خارج از نماد و کلیشه‌های قدیم دید و بیشتر از هر چیز باید در آنها به دنبال مضمون بود. به عبارت دیگر او در آثارش سرشار از نشانه با مخاطب روبرو شده و باید آنها را کشف کرد.


این مترجم تاکید کرد: بکت در هر سه این آثار، داستانی را از انتها به ابتدا می‌رساند و در جستجوی هویت برای دنیای آشوب‌زده پیرامون ماست.


سمی در ادامه از پایان ترجمه و انتشار رمانی از «اِوِلین وو» نویسنده آمریکایی خبر داد و گفت: این رمان را می‌شود در زمره آثار کلاسیک آمریکا به شمار آورد که نشر مروارید در تدارک انتشار ترجمه من از آن است.


سمی همچنین از آغاز ترجمه مجموعه‌ای از آثار فروید برای انتشار در نشر جیحون خبر داد و گفت: مجلد اول این مجموعه با عنوان «مطالعاتی در باب هیستری» که گفته شده ریشه پیدایش روانکاوی نیز هست، ترجمه و برای انتشار به ناشر ارائه شده و مجلد دوم آن نیز با عنوان «تفسیر رویا» در دست انتشار است.

آخرین مطالب این بخش فرهنگی و هنری

اخبار كوتاه فرهنگی هنری را در بسته خبری فرهنگ و هنر ملکانه دنبال کنید   انجمن صنفی فیلم کوتاه ایران «ایسفا» طی نامه‌ای به دبیر سی‌و‌پنجمین جشنواره فیلم فجر خواستار بازگشت سیمرغ بلورین فیلم کوتاه به جشنواره فیلم فجر شد. روسیه فیلم «بهشت»...
رنگ کردن جهان کار جالبی به نظر می‌رسد؟ اگر این‌طور است، می‌توانید نقاشی بالا را رنگ کنید. می‌توانید این نقاشی را پرینت بگیرید یا اصلا به صورت دیجیتالی روی کامپیوتر آن را رنگ کنید. خوب است به هنگام رنگ کردن...
مریم حیدرزاده جدیدترین کتاب خود را به وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تقدیم کرد. ...
تصویری از بهرام رادان در جشن تولد 35 سالگی اش که در صفحه اجتماعی اش منتشر کرده است. ...

  • ترانه استانبولی Gel Be Gokyuzum از الیاس یالچینتاش

    ترانه استانبولی Gel Be Gokyuzum از الیاس یالچینتاش

    دانلود آهنگ جدید مهدی احمدوند به نام دروغه دانلود آهنگ جدید محسن چاوشی بنام جمعه دانلود آهنگ جدید مجید یحیایی بنام مونس جان کاور Carol of the Bells جدیدترین اثر تیلور دیویس
    جدیدترین ترانه ها