»   اخبار روز دنیا  »   سنگ تمام رسانه‌های سعودی برای اغتشاش‌گران + عکس
۱۰ دی ۱۳۹۶ , ساعت ۲۳:۱۱

بررسی پوشش خبری تجمعات خیابانی در ایران؛

سنگ تمام رسانه‌های سعودی برای اغتشاش‌گران + عکس

به موازات وقوع برخی اعتراض ها در برخی مناطق و شهرهای ایران رسانه های منطقه اقدام به پوشش خبرهای این رخ داد و تحلیل آن کردند که در این مطلب نحوه پوشش خبری و تحلیل های سیاسی و روز چهار روزنامه فرامنطقه ای عرب زبان مورد ارزیابی قرار می گیرد.

روزنامه فرا منطقه‌ای «القدس عربی» چاپ لندن

روزنامه القدس عربی تنها به پوشش خبرهای تجمعات منجر به اغتشاش شب گذشته در ایران اکتفا نکرده، بلکه واکنش رژیم صهیونیستی و کاخ سفید را هم پوشش داده است، از جمله اینکه خبر اظهارات «آویگدور لیبرمن»، وزیر جنگ رژیم صهیونیستی را هم منتشر کرده که در آن مدعی شده، موشک هایی که شب گذشته از نوار غزه به سمت شهرک های صهیونیست نشین در سرزمین های اشغالی شلیک شده، ساخت ایران بوده است.

2153383 - سنگ تمام رسانه‌های سعودی برای اغتشاش‌گران + عکس

2153384 - سنگ تمام رسانه‌های سعودی برای اغتشاش‌گران + عکس

اما به موازات پرداختن به اخبار اعتراض های تهران و شعارهایی که علیه نظام جمهوری اسلامی ایران سر داده شده، القدس العربی خبر تظاهرات حامیان نظام جمهوری اسلامی و مقام معظم رهبری در تهران و تجمع آنها در مصلای بزرگ تهران را هم منتشر کرده است.

2153385 - سنگ تمام رسانه‌های سعودی برای اغتشاش‌گران + عکس

روزنامه قطری «العرب» چاپ لندن

روزنامه قطری العرب در شماره امروز (یک شنبه) خود به تفصیل به اعتراض های جاری در ایران پرداخته است، به گونه ای که از 12 خبر اول این روزنامه 2 خبر به موضوع اعتراض های ایران اختصاص داده شده است.
آنچه در خصوص بازتاب خبرهای اعتراضات ایران در این روزنامه قطری جلب توجه می کند، انتخاب تصویر اصلی برای این خبرهاست که در همان ابتدای امر نگاه کاربر را به خود جلب می کند.

2153416 - سنگ تمام رسانه‌های سعودی برای اغتشاش‌گران + عکس

در خبر اول تصویر انتخاب شده آتش سوزی ها در یکی از خیابان های تهران و دو زن که دست یکدیگر را گرفته و یکی از آنها ماسکی به صورت زده را نشان می دهد.
اما عکسی که برای خبر دوم انتخاب شده، تصویر زنی را نشان می دهد که پارچه سبز رنگ به نشانه اعتراض های سال 88 به دست بسته و برگه ای در دست گرفته که به وضوح می توان شعاری که نظام روی آن نوشته شده را مشاهده کرد.

2153417 - سنگ تمام رسانه‌های سعودی برای اغتشاش‌گران + عکس

تیتر خبرها هم به تبع تصاویر تلاش دارد، این اعتراض ها را بزرگ نمایی کند، به گونه ای که برای خبر اول تیتر کشته شدن دو معترض و تاکید بر گسترش دامنه اعتراض ها و برای خبر دوم تیتر ایران شاهد بزرگترین موج اعتراضات علیه نظام می باشد، را برگزیده است.
در بخش تحلیل ها و تفسیرهای سیاسی نیز سه تحلیل این روزنامه به اعتراض های ایران و گمانه زنی درباره آنها اختصاص یافته است.

2153418 - سنگ تمام رسانه‌های سعودی برای اغتشاش‌گران + عکس

روزنامه فرا منطقه ای «الشرق الاوسط» چاپ لندن

روزنامه عربستانی الشرق الاوسط نیز چندین خبر صفحه اول خود را به اعتراض های داخلی ایران اختصاص داده و تیترهایی را برای خبرهایش انتخاب کرده که به خواننده القا کند که نظام جمهوری اسلامی به خطاها و اشتباهات خود اذعان دارد، لذا مسبب این اعتراض ها و عامل آن نظام ایران است. به عنوان مثال تیتر یکی از خبرهای این روزنامه اینگونه انتخاب شده است: اعتراض های ایران .. نیروهای امنیتی استفاده زور متوسل می شود و  سپاه به وجود برخی مشکلات و چالش ها اذعان می کند.

2153393 - سنگ تمام رسانه‌های سعودی برای اغتشاش‌گران + عکس

2153394 - سنگ تمام رسانه‌های سعودی برای اغتشاش‌گران + عکس

همچنین در خبری دیگر تیتر اینگونه انتخاب شده است: تهران به کشته شدن چند معترض اذعان کرده و مزدوران بیگانه را به دست داشتن در این اعتراض ها متهم می کند.

2153395 - سنگ تمام رسانه‌های سعودی برای اغتشاش‌گران + عکس

در بخش تحلیل سیاسی نیز چهار تحلیل خود را به اعتراض ها در ایران اختصاص داده است و در یکی از این تحلیل ها به نتیجه رسیدن این اعتراض ها را مرهون تحرکات و فعالیت داخلی و حمایت های خارجی کرده است.
نکته حائز اهمیت اینکه یکی از تحلیل های این روزنامه اعتراض های تهران را فرصتی مغتنم برای ریاض دانسته تا موازنه های منطقه ای را به سود خود تغییر دهد.

روزنامه فرا منطقه ای «الحیات» چاپ لندن

روزنامه الحیات چاپ لندن، دیگر روزنامه وابسته به رژیم عربستان سعودی نیز در صفحه اول شماره امروز دو خبر را به اعتراض های داخلی ایران اختصاص داده است.

2153378 - سنگ تمام رسانه‌های سعودی برای اغتشاش‌گران + عکس

الحیات تیتر خبر اول را «ادامه اعتراض ها برای سومین روز در ایران» برگزیده که به نوعی به خواننده دامنه دار و دنباله دار بودن این اعتراض ها القا شود.

2153377 - سنگ تمام رسانه‌های سعودی برای اغتشاش‌گران + عکس

در بخش تحلیل های سیاسی نیز چهار تحلیل روز الحیات به اعتراض های ایران و گمانه زنی درباره آنها و ارائه راهکارهایی برای به نتیجه رسیدن آنها اختصاص داده است.

آخرین مطالب این بخش اخبار روز دنیا

به نقل از سایت النشره، این رسانه‌ها مدعی شدند، یک پهپاد سوری نیمه‌های شب گذشته وارد حریم هوایی اسرائیل شده و اسرائیل در واکنش به این اقدام دست به حملاتی علیه اهدافی در سوریه زده است. این رسانه‌ها مدعی شدند، این...
«دنیس راس»، سیاستمدار کهنه‌کار آمریکایی که در دوره چندین رئیس‌جمهور از جمله «باراک اوباما»، رئیس‌جمهور سابق آمریکا به عنوان مشاور فعالیت کرده در یادداشتی نوشت: «ترامپ درباره ایران تماماً حرافی می‌کند.» «راس» نوشته که ترامپ با توجه به اینکه به صراحت...
به نقل از منابع خبری، پدافند هوایی ارتش سوریه، جنگنده رژیم صهیونیستی را سرنگون کرده است. ارتش اسرائیل نیز سقوط جنگنده این رژیم را تایید کرد. همچنین گفته می‌شود در پی سرنگون شدن یک فروند جنگنده اف16 ارتش رژیم صهیونیستی، این رژیم نیروی...
چکمه های گرانقیمت ایوانکا ترامپ جنجالی شدند+ عکس ایوانکا دختر دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری امریکا علاقه وافری به مد و لباس دارد و پیش از آنکه پدرش وارد کاخ سفید شود، او طراح لباس بود و خط تولید لباس به نام خودش...

  • ترانه استانبولی Gel Be Gokyuzum از الیاس یالچینتاش

    ترانه استانبولی Gel Be Gokyuzum از الیاس یالچینتاش

    دانلود آهنگ جدید مهدی احمدوند به نام دروغه دانلود آهنگ جدید محسن چاوشی بنام جمعه دانلود آهنگ جدید مجید یحیایی بنام مونس جان کاور Carol of the Bells جدیدترین اثر تیلور دیویس
    جدیدترین ترانه ها
  • آخرین مطالب