»   اخبار  »   “سنکوب” علت مرگ ستار بهشتی
۸ دی ۱۳۹۱ , ساعت ۱۷:۴۱

“سنکوب” علت مرگ ستار بهشتی

نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس با بیان اینکه گزارش فوت “ستار بهشتی” هفته آینده در صحن قرائت می‌شود، گفت: این گزارش براساس اطلاعات پزشکی قانونی، همبندان و خانواده ستار بهشتی تهیه شده است.

منصور حقیقت پور نماینده مردم اردبیل و نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی  در گفت‌وگو با تسنیم در خصوص زمان قرائت گزارش این کمیسیون پیرامون فوت «ستار بهشتی» اظهار داشت: این گزارش آماده و برای قرائت در صحن علنی به هیئت رئیسه مجلس تقدیم شده است اما به دلیل اینکه این گزارش صبح چهارشنبه به هیئت رئیسه داده شد، در دستور کار روز چهارشنبه قرار نگرفت.

** گزارش کمیسیون در صحن قرائت می‌شود

وی برهمین اساس تصریح کرد: مطمئنا گزارش کمیسیون امنیت ملی درخصوص مرگ ستار بهشتی هفته آینده در دستور کار مجلس قرار گرفته و در صحن علنی قرائت می‌شود.

نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس با اشاره به جزئیات این گزارش و با بیان اینکه اعضای کمیسیون امنیت ملی با یک نگاه حرفه‌ای به تجزیه و تحلیل این واقعه پرداخته‌اند، گفت: طبق این گزارش، مشخص شده که عناصری از پلیس فتا در انجام ماموریت خود تخلف کرده‌اند و اقدامات غیرقانونی درخصوص ضرب و شتم ستار بهشتی انجام داده‌اند.

** فوت ستار بهشتی به خاطر ضرب و شتم نبوده است

حقیقت‌پور با تاکید براینکه فوت این وبلاگ‌نویس بر اثر این ضرب و شتم‌ها نبوده است، تصریح کرد: البته این ضرب و شتم‌ها آثار خود را بر بدن وی گذاشته بود اما تا زمان مرگ، این کبودی‌ها کمرنگ شده بود. همچنین بررسی‌های پزشکی قانونی از تمام اعضای بدن این وبلاگ نویس گویای این بود که ستار بهشتی هیچگونه خونریزی داخلی نداشته است.

** سنکوب و شوک ناشی از دستگیری؛ علت مرگ

وی در ادامه سخنان خود تاکید کرد که گزارش کمیسیون امنیت ملی نظر پزشکی قانونی مبنی بر اینکه علت فوت، “سنکوب” و “شوک ناشی از دستگیری” را تایید می‌کند.

این نماینده مجلس ادامه داد: در گزارش کمیسیون امنیت ملی افرادی که این وبلاگ نویس را مورد ضرب و شتم قرار داده‌اند اعم از مسئولین بازداشتگاه‌، زندانبان، بازجو و … که همگی از پلیس فتا هستند، خطاکار دانسته و تاکید شده است که با این افراد خاطی باید به طور جدی برخورد شود چراکه اقدامات این چند نفر آبروی چندین هزار نیروی پلیس را خدشه دار کرده است.

حقیقت‌پور در پایان با بیان اینکه این گزارش در جلسات هفته آینده مجلس قرائت می‌شود، یادآور شد: این گزارش بسیار مستند و جامع است که براساس اطلاعات و جلساتی که با پزشکی قانونی، قوه قضاییه، همبندان و خانواده ستار بهشتی برگزار شده، تهیه شده است.

به گزارش تسنیم ، ستار بهشتی وبلاگ‌نویس ایرانی بود که در تاریخ 9 آبان ماه 1391 توسط پلیس فتا به اتهام “اقدام علیه امنیت ملی از طریق فعالیت در شبکهٔ اجتماعی و فیس بوک” بازداشت شد و در 13 آبان ماه فوت کرده‌ است.

گزارش اولیه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس از مرگ این وبلاگ نویس در جلسه  24 آبان‌ماه سال جاری در صحن علنی مجلس قرائت شد.

در این گزارش آمده بود که ستار بهشتی با حدود 35 سال سن، مجرد و با سطح تحصیلات سیکل در عرصه فضای سایبری فعال و دارای وبلاگ ویژه بوده است؛ ایشان در تاریخ 9/8/91 با حکم مراجع قضائی از منزل خود در شهرستان رباط کریم توسط پلیس ویژه فناوری اطلاعات فتا دستگیر و بعد از بازجویی اولیه با صدور قرار قانونی در تاریخ 10/8/91 به زندان منتقل می‌شود، در تاریخ 11/8/91 جهت تکمیل تحقیقات از زندان به بازداشتگاه پلیس فناوری اطلاعات منتقل و روز شنبه 13/8/91 در بازداشتگاه مذکور فوت می‌کند.

همچنین در این گزارش از قوه قضائیه به عنوان مرجع مسئول پیگیری این حادثه خواسته شده بود که تعدادی از ماموران متهم را بازداشت و به بررسی دقیق این پرونده بپردازد و در صورت احراز تخلف با عناصر متخلف برخورد قانونی کند.

کمیسیون امنیت ملی پس از ارائه گزارش اولیه خود، مهدی دواتگری یکی از اعضای این کمیسیون را که سابقه قضاوت داشت، مامور پیگیری این پرونده کرد.

گزارش نهایی کمیسیون امنیت ملی در دستورکار هفته گذشته جلسات علنی مجلس بود که به دلیل آماده نشدن گزارش در روز یکشنبه و عدم تحویل به موقع آن به هیئت رئیسه در هفته گذشته قرائت نشد.

منبع: مشرق

آخرین مطالب این بخش اخبار

روزنامه اعتماد نوشت: «خرداد ماه سال جاري، زماني كه مقام‌هاي دولتي و برخي نمايندگان مجلس در حال ابراز تاسف از اجراي حكم شلاق كارگران معدن طلاي آق‌دره بودند، خبر رسيد كه حكم شلاق براي تعداد ديگري از كارگران صادر شده...
حالا با هم مرور می‌کنیم،  همه خبرهای مهمی را که در سال ۹۵ شنیدیم: وداع با «آیت‌الله» غروب ۱۹ دی‌ماه بود که خبری بهت‌آور ملت ایران را شوکه کرد. آن روز خبر رسید که آیت‌الله اکبر هاشمی رفسنجانی ـ رئیس مجمع تشخیص...
گردشگر باسابقه آلمانی که خاطرات و مشاهدات خود را از سه سفر به ایران به صورت یک کتاب سفرنامه منتشر و به همراه فیلم هایی مستند از سفرهای خود شخصا دربین هموطنان و گردشگران علاقه مند به ایران توزیع می...
کارشناسان ژاپنی در روز شنبه از استان آذربایجان غربی به منظور آشنایی با وضعیت در دریاچه ارومیه بازدید خواهند کرد. ...

  • کاور Carol of the Bells جدیدترین اثر تیلور دیویس

    کاور Carol of the Bells جدیدترین اثر تیلور دیویس

    دانلود آهنگ جدید مجید خراطها بنام بی رحمی دانلود آهنگ جدید حامد محضرنیا بنام شب یلدا دانلود آهنگ جدید امیر ایکس 2 بنام مغرور دانلود آهنگ جدید سامان جلیلی به نام قدم بزن
    جدیدترین ترانه ها


  • آخرین مطالب