»   سلامت روان  »   سلامت روان شما یعنی چه؟
۸ فروردین ۱۳۹۵ , ساعت ۱۱:۴۵

سلامت روان شما یعنی چه؟

سلامت روان را چگونه تعریف می‌کنیم؟ چه چیزی باعث مشکلات روحی روانی می‌شود؟

همه سلامت روان دارند. سلامت روان شامل احساسات، آرامش روانی و اجتماعی می‌شود و روی طرز فکر، احساس و عملکردمان تاثیر می‌گذارد.

سلامت روان همچنین کمک می‌کند استرس را کنترل کنیم، با دیگران ارتباط برقرار کنیم و انتخاب کنیم.

میزان شیوع مشکلات روحی و روانی چقدر است؟

کارشناسان اعتقاد دارند یک چهارم بزرگ‌سالان در انگلستان در معرض مشکل سلامت روان در مرحله‌ای از مدت زندگی خود قرار دارند.
مطابق با گزارش مایند، خیریه‌ی سلامت روان، تعداد کلی افراد مبتلا به مشکلات روحی و روانی به طور قابل توجهی در سال های اخیر تغییر نکرده است.
در اروپا، برآورد می‌شود که سالانه ۸۳ میلیون نفر یک بیماری روانی را تجربه می‌کنند.

مطابق با آمار کالج سلطنتی روانپزشکان:

 • اضطراب – که شامل احساس ناراحتی، نگرانی و ترس است – ۵٪ از جمعیت را تحت تاثیر قرار می‌دهد، در هر زمانی که آن را تحت بررسی قرار دهید.
 • اختلال دو قطبی – که باعث بروز حملات جنون و افسردگی در آدم‌ها می‌شود – در هر ۱۰۰ نفر ، یک نفر را تحت تاثیر قرار می‌دهد.
 • حدود ۲۰٪ از مردم در مرحله‌ای از زندگی خود دچار افسردگی خواهند شد.
 • در هر ۱۵۰ دختر ۱۵ ساله، یک نفر، و در هر ۱۰۰۰ پسر ۱۵ ساله یک نفر دچار بی‌اشتهایی می‌شود.
 • اسکیزوفرنی – که باعث می‌شود آدم‌ها دچار توهم، هذیان و پارانویا شوند—در هر ۱۰۰ نفر، یک نفر مبتلا به این بیماری می‌شود.

سلامت روان را چگونه تعریف می‌کنیم؟

مشکلات روحی و روانی تعریف و طبقه‌بندی می‌شوند تا کارشناسان بتوانند درمان و معالجه‌ی درستی را برای مردم در نظر بگیرند. علائم به دو گروه گستره طبقه‌بندی می‌شوند: عصبی و روان‌پریشی. حالت‌های عصبی، اشکال افراطی تجربه های عاطفی “عادی” مانند افسردگی، اضطراب یا اختلال وسواسی جبری (اوسی‌دی) است.
علائم روان‌پریشی روی یک نفر در هر ۱۰۰ تاثیر می گذارد و روی ادراک فرد از واقعیت تداخل ایجاد می‌کند، و به افکار و قضاوت‌های او آسیب می‌زند. این نوع مشکل روحی روانی شامل اسکیزوفرنی و اختلال دوقطبی می‌شود.

چه چیزی باعث مشکلات روحی روانی می‌شود؟

علت دقیق بیماری‌های روانی شناخته نشده‌است اما تصور می‌شود که ترکیبی از عوامل جسمی، روانی و عوامل زیست‌محیطی نقش مهمی را ایفا کنند.

بسیاری از بیماری های روانی مانند اختلال دو قطبی می‌تواند در خانواده‌ها شایع باشد، که همین یک پیوند ژنتیکی را نشان می‌دهد.

کارشناسان معتقدند بسیاری از بیماری‌های روانی در چندین ژن که زمینه را برای ابتلا به مشکلات روانی مهیا می‌کند، با نابهنجاری مرتبط است. اما این ژن‌ها به خودی خود و به طور مستقیم بیماری را ایجاد نمی‌کنند. بنابراین ممکن است شخص آمادگی ابتلا به یک بیماری را به ارث ببرد اما لزوما دچار آن نمی‌شود.
پس رخدادهای دشوار زندگی می‌تواند باعث بروز بیماری روانی در فردی شود که آمادگی ابتلا را دارد.
با توجه به بنیاد مایند عوامل زیر به طور بالقوه می‌توانند یک دوره از سلامت ضعیف روح و روان را موجب شود:

 • سوء استفاده‌های دوران کودکی، شوک، یا سهل‌انگاری
 • انزوای اجتماعی یا تنهایی
 • مورد تبعیض واقع شدن و بدنامی
 • مرگ کسی که به شما نزدیک است
 • استرس شدید یا طولانی مدت
 • بیکاری یا از دست دادن کار
 • فقر یا بدهی
 • بی خانمانی یا مشکلات مسکن

چه اختلالاتی شایع‌تر از بقیه هستند؟

طبق گزارش کارشناسان، اضطراب و افسردگی شایع‌ترین اختلالات روانی در بریتانیا هستند.

در بررسی سلامت سالانه‌‌ای که برای انگلستان انجام شد، افسردگی شایع‌ترین بیماری روانی گزارش شده است: از هر ۵ نفر یک نفر (۱۹٪) مبتلا به چنین اختلالی است.
اطلاعات رسمی جمع آوری شده توسط مرکز اطلاعات مراقبت‌های اجتماعی و بهداشتی، اختلالات روانی شایع را تحت عناوین ترس (فوبیا)، وحشت‌زدگی، استرس پس از سانحه، افسردگی پس از زایمان و اختلال وسواسی جبری طبقه‌بندی می‌کند.
در مقابل، اختلالات جدی بیماری‌هایی هستند مانند اختلال دو قطبی، اختلالات خوردن، ضعف اعصاب، اختلالات شخصیتی، روان‌پریشی و اسکیزوفرنی.
چگونه می‌توان یک بیماری روانی را شناسایی کرد؟
یک بیماری روانی را نمی‌توان با آزمایش خون یا مایعات بدن شناسایی کرد. درعوض معمولا توسط یک روانپزشک باتجربه و یا روانشناس بالینی، و پس از مطالعه علائم بیمار و نظارت بر آن‌ها طی یک دوره‌ی زمانی می‌توان آن را تشخیص داد.

بسیاری از بیماری های روانی مختلف نشانه‌های مشترک دارند، به طوری که تمیز دادن اختلالات از هم دشوار است.

روانپزشکان در انگلستان می‌توانند برای تشخیص یک بیماری روحی و روانی به نظام طبقه‌بندی بین‌المللی سازمان بهداشت جهانی از بیماری‌ها (آی‌سی‌دی) مراجعه کنند. این نظام، مشکلات روحی و روانی شناخته‌شده و نشانه‌های آن‌ها را تحت زیرمجموعه‌های مختلف طبقه‌بندی می‌کند. هر ۱۵ سال یک بار، این نظام به روز می‌شود.

برای مشکلات معمول مانند افسردگی و اضطراب، پزشک عمومی هم می‌تواند پس از یک یا دو قرار ملاقات مشکل شما را تشخیص دهد.

 

mentalhealth

 

روش درمان

دو روش درمانی ارائه شده توسط سرویس سلامت همگانی (ان‌اچ‌اس) که متداول‌تر از سایر روش‌ها هستند، عبارتند از درمان‌ توسط گفتار یا درمان دارویی.
درمان به وسیله‌ی گفتار شامل صحبت کردن در مورد مشکلات با یک فرد حرفه‌ای است که در این زمینه آموزش دیده‌است. این مشکلات معمولا با سلامت روانی و احساسی شما مرتبط است.
یک تکنیک شناخته شده به عنوان درمان شناختی-رفتاری (سی‌بی‌تی) به طور گسترده ای در سرویس سلامت همگانی در دسترس است. سی‌بی‌تی روی “اینجا و اکنون” تمرکز می‌کند و نگاهی دارد به این‌که چگونه افکار “خودکار” می توانند روی احساسی که دارید، تاثیر بگذارند؛ هدف سی‌بی‌تی تغییر دادن این افکار است.
روان‌درمانی نوع دیگری از درمان به وسیله‌ی گفتار و صحبت‌کردن است، و به طور معمول روی روابط و تجارب اولیه و چگونگی تاثیر آنها بر روابط فعلی متمرکز است.
از نظر دارو چهار گروه اصلی قرص‌ها عبارتند از داروهای ضد افسردگی، بنزودیازپین ها، داروهای ضد روان پریشی و تثبیت کننده‌ی خلق و خوی.
داروهای ضد افسردگی مانند بنزودیازپین معمولا برای اضطراب و افسردگی تجویز می‌شوند.
در عین حال، داروهای ضد روان‌پریشی تعدادی از مواد شیمیایی مغز را به نام انتقال دهنده‌های عصبی تحت تاثیر قرار می‌دهند- با توجه به گزارش کالج سلطنتی روانپزشکان، سلول های مغز برای برقراری ارتباط با یکدیگر به این‌ مواد شیمیایی نیاز دارند. دوپامین انتقال دهنده عصبی اصلی است که تحت تاثیر این داروها قرار می‌گیرد.
درمان‌های توصیه شده برای اختلالات مختلف معمولا دستورالعمل های بالینی رسمی صادر شده توسط موسسه‌ی ملی تعالی بهداشت و مراقبت را دنبال می‌کنند.

ترجمه: سارا فیضی

منبع: بی‌بی‌سی

آخرین مطالب این بخش سلامت روان

خواندن خبر یکی از چیزهایی است که به صورت هر روزه با آن سروکار داریم و با بوجود آمدن شبکه های اجتماعی و به ویژه تلگرام و اینستاگرام و شبکه های خبری به بخشی جدا نشدنی از زندگی ما تبدیل...
هفت بیلیون انسان روی سیاره ی زمین وجود دارد پس اگر با کسی دوست هستید که در حضورش احساس بدی دارید، مستقیم یا غیر مستقیم به شما توهین می کند، نژادپرست یا معتقد به تبعیض جنسیتی است، دروغ می گوید،...
شخصیت هایی که هرگز در کار خود موفق نمی‌شوند را بشناسید «دیوید دمینگ»، اقتصاددان هاروارد از سال ۱۹۸۰ تاکنون در زمینه فعالیت های مشاغل گوناگون به تحقیق و مطالعه پرداخته است. او معتقد است کسانی که بر مهارت های اجتماعی اصرار...
خشم، مخرب‌ترین ویژگی اخلاقی یک فرد بشمار می رود که می‌تواند همه دستاوردهای او در حوزه‌های مختلف زندگی را در کسری از  ثانیه از بین برده و زندگی را به جهنمی همیشگی تبدیل کند. روزانه اخبار حوادث ناراحت کننده متعددی را...

 • ترانه استانبولی Gel Be Gokyuzum از الیاس یالچینتاش

  ترانه استانبولی Gel Be Gokyuzum از الیاس یالچینتاش

  دانلود آهنگ جدید مهدی احمدوند به نام دروغه دانلود آهنگ جدید محسن چاوشی بنام جمعه دانلود آهنگ جدید مجید یحیایی بنام مونس جان کاور Carol of the Bells جدیدترین اثر تیلور دیویس
  جدیدترین ترانه ها
 • آخرین مطالب