»   جالب و خواندنی  »   سرانه جنگل در استان زنجان نسبت به میانگین کشوری پایین است
۱۰ اسفند ۱۳۹۲ , ساعت ۲۲:۱۱

زنجان

سرانه جنگل در استان زنجان نسبت به میانگین کشوری پایین است

مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان زنجان گفت: سرانه جنگل در استان زنجان حدود 12 صدم هكتار است که نسبت به سرانه کشوری و جهانی پایین می باشد.

اردبیل نیوز:  بهمن اسکندری ظهر شنبه در گفتگو با خبرنگاران درباره وضعیت کنونی جنگل های استان افزود: مساحت جنگلهای طبیعی استان بیش از 97 هزار هكتار است که 4/4 درصد مساحت كل استان را تشكيل مي دهد که این میزان ناشی از موقعيت جغرافيایي و وجود چند نوع اقليم تركيب گياهي حاصل شده است.

وی ادامه داد: جنگلهاي استان از نوع حفاظتي اعم از گونه های غالب از جمله ارس، بنه، زالزالك و بادام كوهي بوده و بهره برداری از آنها انجام نمی شود.

اسکندری، یکی از راهکارهای مناسب برای کاهش بهره برداری از جنگلهای طبیعی و افزایش سرانه فضای سبز کشور و استان را زراعت چوب با استفاده از گونه صنوبر عنوان کرد.

وی مساحت صنوبر کاری سطح استان را تا پایان سال 90 ، بیش از 17 هزار هکتار و اشتغالزایی 8766 نفر اعلام کرد و گفت: اهمیت توسعه زراعت چوب از آن جهت است که اکنون تولید چوب سالانه یک هکتار از جنگلهای شمال 2.5 مترمکعب برآورد می شود اما از هر هکتار صنوبرکاری می توان سالانه بین 10 تا 20 مترمکعب چوب بدست آورد.

مدیر کل منابع طبیعی استان با بیان اینکه چوب این گونه درختی در صنایع کاغذ سازی، نئوپان، ام دی اف و غیره استفاده می شود، درباره نحوه کشت زودهنگام صنوبر گفت: با توسعه ارقام اصلاح شده و تند رشد و دستیابی به سطح بالاتری از میزان تولید چوب در هکتار، پایین آمدن زمان بهره برداری و بالا رفتن قیمت چوب امکان رقابت زراعت چوب با برخی کشتها مهیا شده است.

اسکندری رشد سریع، تکثیر آسان و سازگاری صنوبر را از مزایای این گونه برشمرد و یادآور شد: صنوبر درختی است که خطر سرمازدگی آن را تهدید نمی کند و نگهداری آن نسبت به گونه های باغی آسانتر است.

وی ادامه داد: برای آبیاری هر هکتار صنوبر کاری حدود یک لیتر در ثانیه آب مورد نیاز است و این گونه در حاشیه رودخانه ها و در خاکهای آبرفتی عمیق که بافت رسی شنی دارند بهتر رشد می کند و هر چقدر کیفیت خاک بهتر باشد سرعت رشد درختان افزایش می یابد.

 

آخرین مطالب این بخش جالب و خواندنی

قبیله‌های گردن بلندی که در تپه پادااونگ واقع در شمال تایلند زندگی می‌کنند یکی از قبیله‌های شگفت‌انگیز جهان به شمار می‌روند. مردم این قبیله در اصل آواره‌های برمه‌ای بودند که سال‌ها پیش وقتی در وطنشان جنگ و خونریزی در گرفت...
هنرمند بریتانیایی به نام سایمون بک تصاویر بسیار جالبی روی برف طراحی کرده است، هنر او نقاشی روی برف است . سایمون از سال 2004 به این نوع هنر روی آورده و تا کنون تصاویر زیبای بسیاری را بر روی...
هفت بیلیون انسان روی سیاره ی زمین وجود دارد پس اگر با کسی دوست هستید که در حضورش احساس بدی دارید، مستقیم یا غیر مستقیم به شما توهین می کند، نژادپرست یا معتقد به تبعیض جنسیتی است، دروغ می گوید،...
چکمه های گرانقیمت ایوانکا ترامپ جنجالی شدند+ عکس ایوانکا دختر دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری امریکا علاقه وافری به مد و لباس دارد و پیش از آنکه پدرش وارد کاخ سفید شود، او طراح لباس بود و خط تولید لباس به نام خودش...

  • ترانه استانبولی Gel Be Gokyuzum از الیاس یالچینتاش

    ترانه استانبولی Gel Be Gokyuzum از الیاس یالچینتاش

    دانلود آهنگ جدید مهدی احمدوند به نام دروغه دانلود آهنگ جدید محسن چاوشی بنام جمعه دانلود آهنگ جدید مجید یحیایی بنام مونس جان کاور Carol of the Bells جدیدترین اثر تیلور دیویس
    جدیدترین ترانه ها
  • آخرین مطالب