»   اخبار سیاسی  »   سخنرانی اوباما درباره ایران
۲۹ آبان ۱۳۹۲ , ساعت ۲۰:۰۶

سخنرانی اوباما درباره ایران

باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا، در آستانه دور جدید مذاکره نمایندگان جمهوری اسلامی ایران و گروه ۱+۵ در ژنو سوئیس گفت: پیشنهاد لغو بخش کوچکی از تحریم های ایران، فقط شامل به دست آوردن قسمت اندکی از دارایی های مسدود شده این کشور خواهد بود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، روزنامه آمریکایی واشنگتن‌پست در گزارشی جزئیات دیدار باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا با سران کمیته‌های امنیت ملی و بانکداری مجلس سنا را منتشر کرد.

جی کارنی، سخنگوی کاخ سفید به خبرنگاران گفت که اوباما در این دیدار تصریح کرد که «دست‌یابی به راه حلی صلح‌آمیز که مانع از دست‌یابی ایران به سلاح هسته‌ای می‌شود تا اندازه زیادی در راستای منافع امنیت ملی آمریکا است.»

کارنی گفت که اوباما همچنین تصریح کرده که تخفیف تحریم‌های ایرانی که بخشی از توافق احتمالی در گفت‌وگوهای ژنو خواهد بود «محدود، موقتی و بازگشت‌پذیر» هستند. رئیس جمهور آمریکا همچنین تأکید کرده که «ما همچنان به وضع تحریم‌ها در خلال این دوره 6 ماهه ادامه خواهیم داد.»

اوباما، گفت: به علت شدت تحریم ها و تاثیرگذار بودن آنها، ما توانستیم ایران را به پای میز مذاکرات بکشانیم تا شاهد باشیم که ایران چگونه به جامعه جهانی تعهد می دهد که به دنبال تولید سلاح های هسته ای نیست.

کارنی در ادامه افزود که اوباما تاکید کرده ما در این باره با طرف های ایرانی بسیار جدی بوده ایم. اساس توافق ما این خواهد بود که ایرانی ها پیشرفت مذاکرات هسته ای خود را متوقف کنند و اینکه اجازه بیشتری به بازرسان بدهند تا بر برنامه هسته ای آنها نظارت کنند. در عوض ما نیز از شدت تحریم ها، اندکی خواهیم کاست که شامل به دست آوردن قسمت اندکی از دارایی های مسدود شده این کشور خواهد بود.

وی گفت: تلاش ما این خواهد بود که در شش ماه آینده این مسئله را به روش دیپلماتیک حل کنیم ؛ ضمن اینکه اصل تحریم ها را حفظ کنیم.

اوباما گفت: من به عنوان رئیس جمهور آمریکا همه گزینه ها را برای بازداشتن آنها از دستیابی به سلاح هسته ای، حفظ می کنم. به نظر من این آزمایشی است که ارزش اجرا کردن را دارد.

کارنی افزود: «عقاید مختلفی در اتاق مطرح شدند.»

بر اساس این گزارش، گروهی از سناتورهای بلندپایه پس از این دیدار با انتشار نامه‌ای ضمن حمایت از ادامه گفت‌وگوها با ایران از دولت خواستند در راهبردهای دیپلماتیکش تجدید نظر کند.

سناتورها در این نامه گفته اند که مذاکرات فعلی مستلزم این است که آمریکا «قبل از اینکه ایران به طرز محسوسی متعهد به دور شدن از ساخت تسلیحات اتمی نشده است امتیازهای مهمی به ایران ندهد.»

سناتورها می‌نویسند: «اگر ما داریم تحریم‌ها را کاهش می‌دهیم، ایران هم باید توانایی‌های هسته‌ایش را کاهش دهد.» این نامه را چالرز شامر، رابرت منندز، جان مک‌کین، سوزان کالینز، لیندسی گراهام و رابرت کیسی امضا کرده‌اند.

سناتور باب کراکر، یکی از سناتورهایی که از جمله حامیان تحریم‌های ایران بوده گفته این جلسه تنها بر موضوع ایران متمرکز بود. کراکر که از سناتورهای جمهوری‌خواه بلندپایه در کمیته بانکداری است به خبرنگاران گفت که اوباما، کری و رایس به طور مستقیم نظرشان را و مواردی که در مذاکرات بر سر آن مذاکره خواهند کرد را گفتند.

کراکر گفت: «اکنون فهم بیشتری درباره آنچه روی میز است وجود دارد.»

آخرین مطالب این بخش اخبار سیاسی

حجت الاسلام محسن غرویان مدرس حوزه علمیه قم یکی از افرادی است که اعتقاد دارد: « مسایل و آموزه های دینی را نباید به این راحتی خرج احزاب، گروه های سیاسی و شخصیت های بازیگر در عرصه سیاسی کرده تا...
رییس جمهور، سخنانش را با تسلیت مجدد به مردم کرمانشاه آغاز کرد و گفت: امیدواریم دولت و مردم در کنار هم بتوانند به این مردم آسیب دیده کمک کنند. او همچنین از همه کسانی که در 15 روز گذشته به...
حجت‌الاسلام و المسلمین محسنی‌اژه‌ای در صد و بیست و یکمین نشست خبری سخنگوی دستگاه قضا در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر اینکه اخیرا محمود احمدی‌نژاد در سخنان اخیر خود حملات شدیدی را علیه قوه قضاییه ابراز داشته، چرا دادستان...
هدف ترامپ منزوی کردن سپاه است | آمریکا تحریم کند، شرکت‌های زیادی عقب‌نشینی می‌کنندمحمد اکبری: در حال حاضر پس از ارجاع برجام به کنگره از سوی ترامپ، بسیاری از سوالات در مورد برجام و آینده آن به نحوه برخورد آینده اروپا...


  • دانلود آهنگ جدید سامان جلیلی به نام قدم بزن

    دانلود آهنگ جدید سامان جلیلی به نام قدم بزن

    دانلود آهنگ جدید مهدی احمدوند به نام عشق من دانلود آهنگ جدید حمید عسکری به نام این حرفا حالیش نیست دلم دانلود آهنگ جدید فرزاد فرزین به نام روزای تاریک دانلود آهنگ جدید شهرام ناظری به نام برگ ریزان
    جدیدترین ترانه ها
  • آخرین مطالب