»   زنان امروز, ورزش بانوان  »   سارا خادم‌الشریعه: پرسپولیسی هستم و بایرن را دوست دارم
۱۵ خرداد ۱۳۹۶ , ساعت ۰:۲۰

سارا خادم‌الشریعه: پرسپولیسی هستم و بایرن را دوست دارم

سارا خادم‌الشریعه شطرنج‌باز جوان ایران از هزینه‌های زیاد در شطرنج گفت.

سارا خادم الشریعه را می توان پدیده ورزش ایران در سال 95 دانست. او توانست در مسابقات جهانی و المپیاد شطرنج بدرخشد و مقام سوم را کسب کند. او در مسابقات جهانی تهران نتوانست رتبه شایسته ای را به دست بیاورد و حذف شد. او در مصاحبه با خبرآنلاین از آرزوها و اهدافش در شطرنج و تیم های مورد علاقه اش گفت که در ادامه می خوانید.

*شما یکی از پدیده های ورزش ایران و شطرنج بودید. توضیح دهید چگونه وارد این رشته شدید؟

سارا خادم‌الشریعه: من خیلی اتفاقی وارد شطرنج شدم. کلاس دوم دبستان بودم که یکی از دوستانم شطرنج را به من معرفی کرد. یادم است آن زمان تنیس بازی می کردم اما وقتی دوستم این رشته را به من معرفی کرد خیلی خوشحال شدم و رفتم و در کلاس های آموزش شطرنج شرکت کردم و آن را یاد گرفتم. خدا را شکر پدر و مادرم با اینکه اهل شطرنج نیستند اما همواره من را حمایت کردند از همان موقع تا الان دارم این رشته را به صورت حرفه ای دنبال می کنم.

*شطرنج بازی کردن باعث نشد به درس خواندنت لطمه ای وارد نکرد؟

سارا خادم‌الشریعه: از وقتی شطرنج بازی کردم زمان کمتری برای درس‌هایم گذاشتم و نمی توانستم به خوبی به آنها برسم. من ریاضی فیزیک خواندم و بعضی وقتها مدرسه نمی رفتم و فقط موقع امتحان ها در مدرسه حاضر می شدم و همین موضوع باعث می شد تا نمرات کم شود و بعضی از درس ها را ناپلئونی قبول شدم.

*پشمان نیستی درست را به صورت جدی دنبال نکردی؟

سارا خادم‌الشریعه: به هیچ عنوان از کاری که کردم پشمان نیستم و از همان کودکی هدفم شطرنج بوده و خدا را شکر به اهدافم رسیدم و راضی ام و موفقیت هایم من را برای ادامه کار مسمم تر می کند. هر چی جلوتر می روم انگیزه هایم بیشتر می شود و خیلی خوشحالم شطرنج را انتخاب کردم.

 

 سارا خادمالشریعه و زنان بی حجاب

 

*سال 95 برای تو چگونه گذشت؟

سارا خادم‌الشریعه: سال 95 از نظر شخصی برای من خیلی خوب بود. برای اولین بار در این سال در یک مسابقه جایزه بزرگ جهانی شرکت کردم و سوم شدم. همچنین بین 150 نفر در المپیاد جهانی یازدهم شدم و در مسابقات سریع جهانی هم مقام چهارم را کسب کردم و رنکینگم هم افزایش پیدا کرد.

*تصمیم نداری درس را ادامه دهی؟

سارا خادم‌الشریعه: هدفم این است که درسم را ادامه دهم و می خواهم در دانشگاه تربیت بدنی بخوانم و این رشته با شطرنج مرتبط است و انگیزه های زیادی برای ادامه تحصیل دارم. البته عکاسی و گرافیک را هم دوست دارم اما همه زندگیم شطرنج است. الان حتی در زمان استراحت هم شطرنج بازی می کنم.

*سارا خادم الشریعه اوغات فراغتش را چگونه می گذراند؟

سارا خادم‌الشریعه: من همیشه سعی می کنم در همه لحظات شطرنج بازی کنم اما در اوقات فراغت سینما می روم و همانطوری که گفته بودم زمانی تنیس بازی می کردم و دوست دارم این رشته را هم ادامه دهم. به هر حال شطرنج ورزشی است که هر چه ذهنت آزاد تر باشد می توانی حرکات بهتری انجام بدهی و هر چه تحرک بیشتری داشته باشیم باعث می شود تا عملکرد ما در مسابقات بهتر شود.

*در سالی که گذشت به مسافرت های زیادی برای انجام بازی‌هایت رفتی. آیا از لحاظ مالی فدراسیون کمکی به شما می کند؟

سارا خادم‌الشریعه: در ایران شرایط ورزشکاران با خارج از کشور بسیار فرق می کند و نباید توقع داشت. فدراسیون ما بودجه کمی دارد و نمی شود از آنها توقع زیادی داشت. من تا به امروز بیشترین کمک ها را از سوی پدر و مادرم دیدم. وقتی دوازده ساله که بودم با یک شطرنج باز روس آشنا شدم و تا به امروز هم با او در ارتباط هستم. او می گوید علاوه بر اینکه فدراسیون روسیه تمام مخارج بازیکنان را می دهد، چند هزار یورو هم به دلیل اینکه عضو تیم ملی است به صورت ماهانه دریافت می کنند. ما شطرنج باز ها هزینه زیاد داریم اما خانواده ام در این یک سال به اندازه هزینه خرید یک آپارتمان برایم خرج کردند.

*گفته بودی یکی از دوستانت شطرنج را به تو معرفی کرد. آیا هنوز با او در ارتباط هستی؟ او هم شطرنج بازی می کند؟

سارا خادم‌الشریعه: بله هنوز ارتباط داریم ولی ایشان دیگر شطرنج بازی نمی کنند و به سراغ درس رفت و در حال حاضر پنج زبان زنده دنیا صحبت می کند.

*در شبکه های مجازی هم فعالیت می کنی؟

سارا خادم‌الشریعه: در شبکه های اجتماعی فعالیت زیادی ندارم و سعی می کنم زمانی که می خواهم در اینترنت بگذرانم را شطرنج بازی کنم. اما هر از گاهی به صفحه مجازی ام می روم و کامنت های مردم را میخوانم و میبینم چقدر به من لطف دارند.

 

عکس های سارا خادم الشریعه

 

*آرزویت در سال جدید چیست؟

سارا خادم‌الشریعه: تا به امروز به خیلی از آروزهایم رسیدم مخصوصا به اهدافی که در شطرنج داشتم رسیدم و امیدوارم به همه موفقیت هایی که تا حالا دست پیدا نکردم هم برسم. و همچنین آرزوی سلامتی برای همه مردم ایران دارم.

*مسابقات جهانی تهران چگونه بود؟ خیلی زود حذف شدی و بعضی ها معتقد بودند مربی شما تاکتیکت را لو داده بود

سارا خادم‌الشریعه: مسابقات خوبی بود و فدراسیون هم میزبانی خوبی داشت. یک سری ها نیامدند و خودشان ضرر کردند. شطرنج بازهایی که آمدند خیلی از ایران و مسابقات تعریف کردند. این مسابقات حذفی بود و قهرمان سال گذشته جهان هم در همان مراحل ابتدایی حذف شد و سطح مسابقات بسیار بالا بود. اینکه می گویند مربی من دستم را رو کرده و تاکتیک هایم را لو داده بود کاملا اشتباه است و شطرنج هم بازی اتفاق هاست و من هم شکست خوردم.

*اهل تماشای تلویزیون هستی؟

سارا خادم‌الشریعه: بله. شاید برایتان جالب باشد اما گاهی فوتبال نگاه می کنم و مخصوصا برنامه 90.

*جدا؟پس به فوتبال هم علاقه داری؟طرفدار چه تیمی هستی؟

سارا خادم‌الشریعه: بله. در فوتبال اروپا هم طرفدار بایرن مونیخ هستم. آن هم به خاطر پدرم که هوادار سر سخت این تیم است و گاهی هم با هم بازی های بایرن را تماشا می کنیم.

*در فوتبال ایران چطور؟

سارا خادم‌الشریعه: امیدوارم بعضی ها از این حرفم ناراحت نشوند اما در ایران طرفدار پرسپولیس هستم و اگر وقت شود بازی های این تیم را تماشا می کنم.

آخرین مطالب این بخش زنان امروز  , ورزش بانوان

سرمربی تیم ملی روسیه پس از پیروزی در دیدار دوستانه دوم مقابل ایران بیان کرد: بازی بسیار خوبی برای ما بود و نتیجه خوبی کسب کردیم. به گزارش ایسنا، کوزمین پس از پیروزی مقابل تیم ایران در جمع خبرنگاران بیان کرد:...
دیدار دوم تیم‌های فوتسال زنان ایران و روسیه با نتیجه ۴ بر ۳ به سود دختران روس به پایان رسید. دختران ملی‌پوش ایرانی در دیدار رفت این تیم قدرتمند که نایب قهرمانی جهان به شمار می‌رود را با نتیجه...
حتی در 2018 ختنه زنان باز هم در کلمبیا یک مساله جدی برای قوم "اِمبرا" (embera) باقی می ماند. این رسم در دوره استعمار هنگامی که بردگان از مالی به آنجا می بردند شروع شد. راهبه های کانولیک این جریان...
دختران زیبای کره شمالی در بازی های المپیک پیونگ چانگ در کره جنوبی ورود دختران هوادار تیم کره شمالی به کره جنوبی برای حضور در بازی های المپیک زمستانی...

  • ترانه استانبولی Gel Be Gokyuzum از الیاس یالچینتاش

    ترانه استانبولی Gel Be Gokyuzum از الیاس یالچینتاش

    دانلود آهنگ جدید مهدی احمدوند به نام دروغه دانلود آهنگ جدید محسن چاوشی بنام جمعه دانلود آهنگ جدید مجید یحیایی بنام مونس جان کاور Carol of the Bells جدیدترین اثر تیلور دیویس
    جدیدترین ترانه ها
  • آخرین مطالب