»   اخبار اجتماعی  »   ساخت پهپاد جستجو و نجات ایرانی/ آموزش پیشرفته امداد و نجات هسته ای
۲۶ آذر ۱۳۹۲ , ساعت ۱۴:۱۱

ساخت پهپاد جستجو و نجات ایرانی/ آموزش پیشرفته امداد و نجات هسته ای


به گزارش خبرگزاری مهر، محمود مظفر با اشاره به ساخت پهپاد جستجو و نجات ایرانی توسط مبتکران کشورمان برای نخستین بار در جهان که قابلیت پرواز عمود را دارد و امدادرسانی در نقاط صعب العبور همچون کوهستان و دریا را نیز تسهیل می‌کند، اظهار داشت: این پهپاد که دارای گوی‌های نجات است در حوادث دریایی و ساحلی با سرعت بیشتری نسبت به تیم‌های غریق نجات وارد عمل شده است که در تست‌ها این مسئله به اثبات رسیده است.


وی با اشاره به قابلیتهای دید در شب پهپاد جستجو و نجات ایرانی که می‌تواند تصاویر مناطق ماموریتی خود را به صورت زنده مخابره کند، عنوان کرد: این پهپاد در زمان تاریکی با استفاده از دوربین‌های مادون قرمز، حرارت بدن مصدوم غرق شده را شناسایی و امدادگران موفق به نجات فرد می‌شوند.


قابلیت طی کردن مسیر ۴ کیلومتری


رئیس سازمان امداد و نجات با بیان اینکه پهپاد جستجو و نجات ایرانی قابلیت طی کردن مسیری بالغ بر ۴ کیلومتر به صورت رفت و برگشت را دارد، ادامه داد: سال گذشته در جشنواره رباط‌های امدادگر در استان گلستان، جمعی از نخبگان کشور این طرح را ارائه کردند که خوشبختانه امسال موفق به عملیاتی کردن این طرح در کشور شده اند. براین اساس این پهپاد به صورت آزمایشی استفاده و تمام نواقص آن رفع شده است به صورتی که در آینده ۲۱ پایگاه امدادی کشور مجهز به این پهپاد خواهند شد.


وی با اشاره به اینکه پهپاد جستجو و نجات ایرانی ۱۰۰ درصد با توان بومی کشور ساخته شده است، خاطرنشان کرد: هزینه ساخت این پهپاد ۲۳ میلیون تومان است که برای نخستین بار توسط مبتکران ایرانی کشورمان در جهان ساخته شده است.


آموزش پیشرفته امداد و نجات هسته ای


حسین درخشان سخنگوی سازمان امداد و نجات از آموزش پیشرفته امداد و نجات هسته ای به امدادگران ۶ استان کشور خبر داد و گفت: این آموزشها قرار است در استانهای تهران، اصفهان، یزد، بوشهر، قم و اراک برگزار شود.


وی افزود: باید قبول کنیم که کشور ما یک کشور هسته ای است و ما نمی توانیم از حوادث و بحران فرار کنیم.


درخشان ادامه داد: ایده اولیه برگزاری چنین آموزشهایی از آنجایی ایجاد شد که من از نزدیک شاهد حادثه فوکوشیما ژاپن بودم و دیدم بر اثر سونامی و آسیب دیدن نیروگاه هسته ای، چه مشکلاتی برای این کشور به وجود آمد و به همین دلیل تصمیم گرفتیم آموزشهای مقدماتی امداد و نجات هسته ای را از ابتدای امسال اجرا کنیم، البته این آموزشها بیشتر در استانهای هسته ای کشورمان انجام شده است.


آموزش تصفیه آب از مواد رادیواکتیو


سخنگوی سازمان امداد و نجات در مورد نوع آموزشهایی که در این دوره ها به امدادگران داده می شود گفت: آشنایی با مواد هسته ای، چگونگی ورود به مناطق آلوده، مراحل اطفا و رها سازی افراد در نیروگاهها، چگونگی ضدعفونی کردن محل حادثه دیده و اسکان دادن افراد و تشخیص شعاع آلودگی همگی از جمله مواردی است که امدادگران با آن آشنا شدند.


وی خاطر نشان کرد: در مرحله پیشرفته نیز سعی کردیم با تجهیزات و امکانات وارد مرحله عملیاتی شویم.


درخشان تصریح کرد: تصفیه آب از مواد رادیواکتیو، مبارزه با بیماریهای عفونی که ممکن است بر اثر تشعشع رادیواکتیو ایجاد شود همگی از مواردی است که در این دوره ها امدادگران با آن آشنا می شوند.


سخنگوی سازمان امداد و نجات به زلزله های اخیر بوشهر اشاره کرد و گفت: کسی فکرش را نمی کرد که در یک سال دوبار در بوشهر زلزله داشته باشیم.


مظفر خاطر نشان کرد: هر چند این زلزله ها تا حدی نبود که اسیبی به نیروگاهها وارد کند اما ممکن است یک طوفان شدید یا یک زلزله قوی تر تمام معادلات را بهم بریزد و اتفاقای مانند فوکوشیمای ژاپن برای ما رخ دهد.


به گفته درخشان در این دوره ها امدادگران تا مرحله مربیگری آموزشهای لازم را می بینند تا با برنامه ریزی های صورت گرفته و تا ۵ سال آینده هر استان یک تیم ۳۰ نفره آموزش دیده هسته ای داشته باشد.


ارائه آموزشهای عمومی در ۶ استان


سخنگوی سازمان امداد و نجات در خصوص تعداد امدادگران هسته ای مورد نیاز در کشور، گفت: اگر در کشور هزار امدادگر هسته ای داشته باشیم می توانیم بگوییم که در زمان حادثه مشکلی نخواهیم داشت.


وی افزود: این آموزشها در حال حاضر تنها برای امدادگران مرد برگزار می شود و در مراحل بعدی امدادگران زن نیز آموزشهای امداد و نجات هسته ای را فرا می گیرند.


درخشان تصریح کرد: برنامه ای نیز برای شهروندان این استانها در حال تدوین است و قرار است بزودی آموزشهایی عمومی در این استانها برای مقابله با حوادث هسته ای برگزار شود.


آخرین مطالب این بخش اخبار اجتماعی

داستان واقعی طلاق های عجیب با دلایل عجیب‌تر ! دوست ندارم شوهرم کارمند یک زن باشد خسرو و نگین زندگی عاشقانه‌شان را درست از هشت‌ماه پیش آغاز کردند. اوایل همه چیز در این زندگی خوب پیش رفت. آن‌قدر خوب که این زوج...
تصاویری از "جواد بیژنی" نماینده شهر بابل و رئیس کمیسیون فرهنگی شورای شهر در شبکه های اجتماعی منتشر شده است که بوسیله دوچرخه در حال تردد از خیابان است. او که حامی کمپین "سه شنبه های بدون خودرو" می باشد، خود...
با دستان کافو ستاره سابق تیم ملی برزیل و باشگاه رم ایتالیا به گروه مرگ جام جهانی فرستاده شدیم. به گروهی که اسپانیا قهرمان اسبق جام جهانی و پرتغال قهرمان فعلی اروپا در آن حضور دارند. وقتی این دو تیم در...
آنها باید زودتر از هم سالانشان از عروسک ها و لذت دوچرخه سواری در کوچه پس کوچه محله شان خداحافظی کنند، زودتر بار مسئولیت زندگی خانوادگی را بچشند و قبل از مزه مزه کردن روزهای بی دغدغه کودکی، دغدغه های...

  • ترانه استانبولی Gel Be Gokyuzum از الیاس یالچینتاش

    ترانه استانبولی Gel Be Gokyuzum از الیاس یالچینتاش

    دانلود آهنگ جدید مهدی احمدوند به نام دروغه دانلود آهنگ جدید محسن چاوشی بنام جمعه دانلود آهنگ جدید مجید یحیایی بنام مونس جان کاور Carol of the Bells جدیدترین اثر تیلور دیویس
    جدیدترین ترانه ها
  • آخرین مطالب