»   دانش و فناوری  »   ساخت باتری که با انرژی خورشیدی شارژ می شود
۱۱ دی ۱۳۹۲ , ساعت ۱۲:۰۳

ساخت باتری که با انرژی خورشیدی شارژ می شود


به گزارش خبرگزاری مهر، امروزه مردم به شدت به تلفن‌های همراه خود وابسته هستند به طوری‌که حتی یک لحظه هم نمی‌توانند از تلفن‌های هوشمند خود جدا شوند. ادوات الکترونیکی قابل پوشیدن که با نور خورشید شارژ می‌شوند در آینده نزدیک وارد بازار می‌شوند. اخیرا مقاله‌ای در نشریه Nano Letters به چاپ رسیده که به مقوله ادوات الکترونیکی قابل پوشیدن پرداخته است.


تک سو کیم و همکارانش در این مقاله نشان دادند که چگونه می‌توان منسوجات الکترونیکی را به تلفن‌های هوشمند ارتباط داد. در صورت تجاری‌سازی چنین فناوری می‌توان البسه ویژه‌ای برای ورزشکاران تهیه کرد تا علائم حیاتی ورزشکاران را رصد کند.


یکی از مشکلات تجاری‌سازی این فناوری‌ها آن است که باید باتری آنها را به ‌صورت متناوب شارژ کرد. البسه و ادوات پوشیدنی فعلی نظیر ساعت‌های هوشمند و عینک گوگل باید توسط یک کابل به برق شهر متصل شده و شارژ شوند. چنین مشکلی موجب افزایش هزینه تولید البسه می‌شود.


برای اینکه این منسوجات از برق شهر و شارژ شدن توسط کابل بی‌نیاز شوند، این گروه تحقیقاتی به فکر استفاده از ماده‌ای افتادند، ماده‌ای که برای تولید باتری‌های قابل شارژ و انعطاف‌پذیر مناسب بوده و هزینه تولید آن اندک باشد.


این گروه تحقیقاتی سطح فیبرهای پلی‌استایرن را با نیکل پوشش داده و سپس کربن را روی آن قرار دادند. در نهایت از پلی‌اورتان به‌عنوان متصل کننده این ترکیبات استفاده کرده تا باتری انعطاف‌ پذیر ساخته شود.


این باتری در صورتی که چندین بار تا شده و دوباره به حالت اول بازگردد حالت خود را حفظ می‌کند. این گروه موفق شدند پیل خورشیدی را به این ساختار متصل کرده و انرژی مورد نیاز آن را تامین کنند. در نتیجه می‌توان بدون کابل و برق شهر این باتری‌ها را شارژ کرد.

 


آخرین مطالب این بخش دانش و فناوری

منصفانه ترین تعرفه اینترنت تمامی اپراتورهای ارائه دهنده اینترنت ثابت در کشورمان که به ارائه سرویس‌های مبتنی بر ADSL و VDSL می‌پردازند، مطابق با الزامات قانونی مصوبه‌ ۲۶۶ کمیسیون تنظیم مقررات، مجبور به حذف سرویس‌های حجمی و ارائه‌ی سرویس‌های غیرحجمی هستند. طبق گفته وزیر...
سامسونگ بیشترین میزان نیمه رسانای جهان را در سال ۲۰۱۷ مصرف کرده است ...
روشی برای دفع گرما از قطعات الکترونیکی با ترکیب نیترید بور با گرافن، ابزاری ساخته شده که می‌تواند گرما را با کارایی بسیار بالا از قطعات الکترونیکی خارج کند. به گزارش ملکانه : محققان آزمایشگاه پیر آیگرین در فرانسه با استفاده...
اطلاعات اولیه از مرسدس EQ C؛ اولین خودرو تمام الکتریکی بنز شکار شد ...

  • ترانه استانبولی Gel Be Gokyuzum از الیاس یالچینتاش

    ترانه استانبولی Gel Be Gokyuzum از الیاس یالچینتاش

    دانلود آهنگ جدید مهدی احمدوند به نام دروغه دانلود آهنگ جدید محسن چاوشی بنام جمعه دانلود آهنگ جدید مجید یحیایی بنام مونس جان کاور Carol of the Bells جدیدترین اثر تیلور دیویس
    جدیدترین ترانه ها
  • آخرین مطالب