»   دین و اندیشه  »   زیارت امام رضا
۱۷ شهریور ۱۳۹۴ , ساعت ۱۱:۰۶

زیارت امام رضا

بیست و سومین روز از ماه ذی القعده که به روز زیارتی امام رضا(ع) شهرت دارد برای بسیاری از عاشقان و دوستداران ولایت روز زدودن زنگار دل ها و افشای دل تنگی ها در حریم دوست و امام مهربانی ها است.

  :

ماه ذی القعده ماه زیارت امام رضا (ع) است ، زیارت امام رضا زیارت عهد با امام مهربانی ها ست و روز زدودن زنگار دل

ماه ذی القعده را که در آن ولادت با سعادت حضرت معصومه(س)، ولادت امام رضا(ع) و روز زیارت مخصوص ایشان ذکر شده است را می‌توان ماه امام رضا(ع) نامید که بر زیارت آن حضرت از دور و نزدیک بسیار سفارش شده است.

روز ۲۳ ذی القعده که روز زیارتی مخصوص امام رضا(ع) است همگان می‌توانند با گفتن «صَلَّیَ أللهُ علیکَ یا سُلطـان یا أباألحَسَن یا عَلیَّ بنَ مُوسَی ألرِّضــا» زائر امام رضا شوند.

علامه مجلسی در کتاب «بحارالانوار» در باب شهادت امام رضا(ع) نقل کرده که برخی از مورخین و علمای علم تاریخ معتقدند آن حضرت در روز ۲۳ ذیقعده به شهادت رسیده است اما در حال حاضر روز آخر ماه صفر به عنوان روز شهادت ایشان مطرح است. باید گفت این روز، روز زیارتی مخصوص ایشان نامیده شده است تا مردم با توجه کردن به ذات آن حضرت، نسبت به نقشی که ایشان در ایجاد مدینه رضوی داشتند پی ببرند.

دلتنگی در مدینه رضوی

تشرف به حرم رضوی در مشهدالرضا نعمتی است که با هیچ زبانی نمی توان شکرگذار آن بود و حضور در حرم رضوی نمی گذارد عقده های دلت را جای دیگری بازکنی به ویژه اگر آن روز، روز زیارتی مخصوص امام خوبی ها یعنی ۲۳ ذی القعده باشد.

روز زیارت امام رضا(ع) روزی است که سیل خروشان عاشقان و ولایتمداران برای زدودن زنگار روزمرگی و گناه به سمت بارگاه ملکوتی این امام همام سرازیر می شوند و مشتاقانی که با پای پیاده صد ها کیلومتر را با پای پیاده رخت سفر بسته اند خستگی راه را با مشاهده گنبد طلایی اش از یاد می برند.

هر سال که به ماه ذی القعده نزدیک می شویم غوغای عجیبی در دل زائران و مجاوران حرم ایجاد می شود و بسیاری از عاشقانش دل و روحشان را به پنجره فولاد آن حضرت برای حاجت مندی گره می زنند چه بسا که حاجت روا و با شفاعت آن حضرت به خانه بر می گردند.

اگر پا به صحن رضوی بگذاری در زیر پنجره فولاد چشمان بسیاری از این زائران را که به واسطه نسیم روح بخش آن حضرت به شبنم شوق مزین شده است نظرت را جلب می کند که ملتمسانه نه تنها برای خود بلکه برای شفای همه بیماران و عزت مسلمانان و فرج آقا امام زمان دست به دعا برداشته اند، اینجا همان مکانی است که می توانی در حریم یار زنگار از دل برافکنی.

 

farhangnews_119517-336129-1427267309

 

قرائت زیارت جامعه کبیره برنامه ویژه روز زیارتی امام رضا(ع)

به گفته معاون تبلیغات و ارتباطات اسلامی آستان قدس رضوی سراسر ماه ذی القعده بوی عطرآگین حضرت رضا(ع) در این مکان معنوی موج می زند.

حجت الاسلام سید جلال حسینی در گفتگو با مهر بیان کرد: ۲۳ ذی القعده ظرفیت و فرصت بی بدیلی برای حضور عارفانه، عاشقانه و آگاهانه به محضر علی بن موسی الرضا(ع) است.

وی زیارت را فرآیندی تاثیرگذار در تربیت و تعالی و رشد افراد دانست و افزود: زیارت عهد و میثاقی با امامت و ولایت است و بهترین وسیله برای کامل کردن بعد معنوی انسان است.

حجت الاسلام حسینی تاکید کرد: امروز دشمنان قصد خدشه وارد کردن به مبانی زیارت و کوچک شمردن آثار و برکات آن را دارند و در این راه هر قدر بتوانیم مخاطب و عموم مردم و بخصوص جوانان را با آثار و برکات، اقتضائات و الزامات آن آشنا کنیم در حقیقت گام های موثری در جهت آرمان های نظام جمهوری اسلامی برداشته ایم.

وی ادامه داد: معاونت تبلیغات و ارتباطات اسلامی به منظور بهره مندی صدها هزار نفر از زائران و مجاوران بارگاه منور رضوی و عرض ارادت به ساحت قدسی حضرت رضا(ع) برنامه های ویژه ای از جمله قرائت زیارت جامعه کبیره را دیده است.

معاون تبلیغات و ارتباطات اسلامی آستان قدس رضوی خاطرنشان کرد: زیارت جامعه کبیره امروز مصادف با روز زیارتی امام رضا(ع) ساعت ۱۷ توسط حجت الاسلام مومنی در صحن جامع رضوی قرائت و فرازهایی از این دعا نیز تبیین خواهد شد.

وی با اشاره به تشکیل ۳۰ حلقه معرفت در این روز با محوریت زیارت در رواق های حرم مطهر رضوی، گفت: سلسله نشست های تخصصی در قالب «پرسمان دینی» و «دین، نشاط، زندگی» در صحن جمهوری اسلامی که به صورت ویژه آثار و برکات زیارت را بررسی خواهند کرد نیز از دیگر برنامه های این روز مهم است.

زیارت، تجدید میثاق با روح مطهر امام در پیمودن راه ایشان است

حجت الاسلام مهدی شریعتی تبار مدیرعامل بنیاد پژوهش های اسلامی آستان قدس رضوی نیز در این رابطه اعتقاد دارد: بنا بر روایتی ۲۳ ذی قعده سالروز شهادت امام رضا(ع) است و این نکته یکی از دلایلی که ۲۳ ذی قعده را در بین شیعیان مهم جلوه داده است.

وی فرهنگ زیارت را در اندیشه اسلامی دارای ابعاد گسترده ای دانست و افزود: زیارت اظهار عشق و ارادت به ساحت مقدس اولیای خداوند و یک وظیفه قرآنی است و از طرف دیگر به دلیل آنکه اهل بیت بزرگترین نمادها خداباوری در دین مقدس اسلام است، به نوعی تعظیم شعائر اسلامی است.

حجت الاسلام شریعتی تبار ابراز کرد: زیارت تجدید عهد و میثاق با روح مطهر امام در پیمودن راه ایشان و نیز تبعیت از مرام و اخلاق و راه ایشان است.

وی بیان کرد: روز زیارتی مخصوص امام رضا(ع) فرصت مناسبی برای برقراری ارتباط و پیوند قلبی، روحی، عاطفی و فکری چه از راه دور و چه از نزدیک با امام هشتم(ع) است.

مدیرعامل بنیاد پژوهش های اسلامی آستان قدس رضوی افزود: متاسفانه امروزه وهابی های کج اندیش، متحجر و مزدور جبهه استکبار زیارت را شرک می دانند و این مسئله را به صورت گسترده در بین عموم مردم تبلیغ می کنند در حالی که زیارت یک اصل قرآنی و اسلامی است.

خبرنگار: مریم ذوالفقاری منظری

آخرین مطالب این بخش دین و اندیشه

معاون دادستان مشهد از بازداشت ۶۰ زن و مرد در یک مهمانی در این شهر خبر داد. حسن حیدری در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری ایرنا گفت: «پس از هماهنگی قضایی و رعایت موازین شرعی و قانونی، مکان مورد نظر توسط ماموران...
شهادت امام حسن عسکری (ع)، چنان بازتاب گسترده‌ای در سامرا داشت، که عموم مردم پس از مطلع شدن از شهادت ایشان، به سمت منزل امام حسن عسکری (ع)، روانه شدند. پس از شهادت و انجام امور غسل و کفن پیکر مطهرشان،...
دانلود نرم افزار قرآن کریم برای موبایل ( گوشی های اندروید ) با ترجمه فارسی نرم‌افزار همراه نمونه در برگیرنده متن کامل قرآن کریم به همراه ترجمه حضرت آیة‌الله‌العظمی مکارم شیرازی و دوره کامل تفسیر نمونه (27 جلدی) است.   امکانات ویژه این...
احکام روابط زن و شوهر در ماه رمضان جنب شدن به صورت عمدی، چه به واسطه نزدیکی با همسر، ملاعبه‌ی با او و یا هر طریقی دیگری (مثل: استمناء، جنب شدن به واسطه نگاه به عکس یا فیلم و ...)، مانند...