»   اخبار برگزیده, زنان امروز  »   زهرا سالاریه : ماجرای موفقیت دختر دریانورد ایرانی
۵ خرداد ۱۳۹۴ , ساعت ۱۶:۴۰

زهرا سالاریه : ماجرای موفقیت دختر دریانورد ایرانی

زهرا سالاریه توانسته لقب اولین دختر دریانورد ایران را مال خود کند. حتما با خود فکر می‌کنید زهرا سالاریه هم مثل دختران مرفه دیگری است که دوست داشته مشهور شود ولی واقعیت چیز دیگری است.

آیا تا به حال شده که با خود بنشینید و به رویاهای‌تان بیندیشید؟ به اینکه دوست داشتید چه شغلی داشته باشید یا اینکه مثلا یک ماشین شاسی بلند قرمز رنگ داشته باشید؟ برای مثال من دوست دارم سوار اتومبیلم بشوم و بدون هیچ فکری دور دنیا را سفر کنم. نمی‌دانم، شاید هم یک روزی بتوانم! از قدیم گفته اند خواستن توانستن است.

یکی از همین افرادی که رویاهای خود را دنبال کرده است، دختر جوانی است به نام زهرا سالاریه که توانسته لقب اولین دختر دریانورد ایران را مال خود کند. حتما با خود فکر می‌کنید زهرا سالاریه هم مثل دختران مرفه دیگری است که دوست داشته مشهور شود ولی واقعیت چیز دیگری است.

زهرا از دوران نوجوانی اش مجبور بوده تا کار کند و همزمان هم درس بخواند. تا زمانی که یک اتفاق جالب باعث شده تا با دریانوردی آشنا شود و مسیر زندگی خود را تغییر دهد. دختری که تا ۱۵ سالگی حتی نمی‌توانسته شنا کند، الان اولین دختر دریانورد ایران است که روزهای عمر خود را روی دریا می‌گذراند.

زهرا خیاط خوبی بود و در یکی از خیاط خانه های بوشهر مشغول به کار بوده است. می‌توانم بگویم همان جلیقه های کم اهمیتی که در این کارگاه خیاطی برای شرکت های مختلف دریایی دوخته می‌شده است، تاثیر زیادی در زندگی زهرا گذاشته است. زهرا در این کارگاه با کاپبتان ها و ناخداهای بسیاری ارتباط برقرار می‌کند و همین هم باعث شده تا به علاقه‌ی خود به قایق رانی پی ببرد. به این ترتیب زهرا سالاریه با کلاس هایی که برای گرفتن گواهینامه‌ی قایق رانی برگزار می‌شد، آشنا می‌شود.

” تمام تلاش خود را کردم تا در این کلاس ها شرکت کنم. متاسفانه هیچ کدام از آموزشگاه ها یک دختر ۱۶ ساله را ثبت نام نمی‌کردند. کلی پرس و جو کردم و متوجه شدم که هیچ قانونی وجود ندارد که نشان بدهد زنان نمی‌توانند در چنین کلاس هایی شرکت کنند. همین هم باعث تا مسرانه برای رسیدن به هدف خود تلاش کنم. بالاخره توانستم در آموزشگاه ثبت نام کنم.

da - زهرا سالاریه : ماجرای موفقیت دختر دریانورد ایرانی

درس های تئوری کلاس ها خیلی سخت بودند و انگلیسی من هم خیلی خوب نبود. برای همین مجبور شدم روزها کار کنم و شب ها درس بخوانم. تازه در کلاس های عملی متوجه شدم که هدایت یک قایق با آن چیزی که در فیلم ها می بینیم خیلی خیلی فرق دارد.

برای اینکه بهانه دست کسی ندهم، هر چیزی را از روش وارد شدن به قایق گرفته تا تعمیر موتور و ۷۰ مدل گره ملوانی متفاوت با طناب هایی را که دو برابر خودم وزن داشتند،یاد گرفتم. با تمام سختی که داشت دست اخر توانستم گواهینامه‌ی ناخدای قایقران را به دست آورم.”

شاید گفتن واژه‌ی “تنها دختر دریانورد ایرانی” آسان باشد ولی فکر نمی‌کنم رسیدن به آن، راحت و بی دردسر بوده است. زهرا سالاریه و زنان مشابه زیادی وجود دارند که به ما ثابت می‌کنند با همت و پشتکار می‌توان مسیر زندگی خود را تغییر داد. شاید اگر من جای زهرا بودم، هنوز هم در همان خیاط خانه جلیقه‌ی نجات می‌دوختم!

آخرین مطالب این بخش اخبار برگزیده  , زنان امروز

حتی در 2018 ختنه زنان باز هم در کلمبیا یک مساله جدی برای قوم "اِمبرا" (embera) باقی می ماند. این رسم در دوره استعمار هنگامی که بردگان از مالی به آنجا می بردند شروع شد. راهبه های کانولیک این جریان...
زنان نیمی از جامعه انسانی را تشکیل می دهند که در برابر نیم دیگر یعنی مردان قرار می گیرند. زنان در بسیاری از جوانب با مردان متفاوت هستند اما در تمامی کتاب هایی که در مورد رازهای شناخت زنان نوشته...
«متین» نامی‌ست که ایرانی‌ها هم آنرا روی دختر می‌گذارند هم روی پسر. البته در غالب موارد این نام را پسرانه می‌دانند. مثل نام مسیح یا  مسیحا! مثلا من خودم تا مدتها فکر می‌کردم «مسیح علی‌نژاد» روزنامه‌نگار شناخته شده‌ی ایران یک...
سارا خادم الشریعه را می توان پدیده ورزش ایران در سال 95 دانست. او توانست در مسابقات جهانی و المپیاد شطرنج بدرخشد و مقام سوم را کسب کند. او در مسابقات جهانی تهران نتوانست رتبه شایسته ای را به دست...