»   سینما  »   زندگی و تجربه در سواحل استرالیا
۲۶ آبان ۱۳۹۶ , ساعت ۱۰:۲۷

زندگی و تجربه در سواحل استرالیا

وصال روحانی – سری کلیپ های حادثه ای و تماشایی «دزدان دریایی کاراییب» که تابستان امسال قسمت پنجم آن نیز به نام «مردان مُرده قصه ای نمی گویند» در سطح جهان اکران شد و مثل چهار قسمت قبلی بسیار پر فروش بود، به رغم متمرکز بودن بر کاراکترهای پرشمار مرد و به ویژه شخصیتی اصلی به نام جک اسپارو (با بازی جانی دپ) معمولاً تک زنان قدرتمندی را هم در برداشته است که پا به پای مردان و راهزنان و فرصت طلب ها حرکت کرده و از قافله عقب نمانده اند. اگر چهار کلیپ نخست در این ارتباط پذیرای کایرا نایت لی و پنه لوپه کروز بود، کلیپ پنجم هم از کایا اسکودیلاریو بهره گرفته است که هر چند شهرت و پیشینه دو بازیگر فوق را ندارد اما توانسته است همانند آنها در ریتم وقایع حل و جذب شود و کارش را به پیش ببرد. او در این کلیپ ایفاگر رل زنی است که از ستاره ها و کواکب اطلاعات دقیقی دارد ولی علم ناب او توسط راهزنان نوعی جادوگری تلقی می شود و همین مسئله او را به دردسر می اندازد. همین مسئله و هوش زیاد کاراکتر اسکودیلاریو به وی یاری می رساند وقتی به دام جک اسپارو و هنری ترنر (برنتون توییتز) می افتد، آنها را مجذوب دانش خود کند و به سوی پاداش نهایی و بزرگی که در پی آن هستند (و آن یک تکه گنج کهن است) روانه کند. اسکودیلاریو البته بازیگر کم سابقه ای در عرصه کلیپ های حادثه ای نیست و از او اضافه بر «ماه» که نخستین کلیپ بلندش بود، «برخورد غول ها»، «بلندیهای بادگیر» و دوگانه «دونده ماپیچ» را هم دیده ایم و آخری بزودی تبدیل به یک سه گانه می شود که اسکودیلاریو هم در آن نقش ساز خواهد بود. با این اوصاف جا دارد حرف های اسکودیلاریو را درباره نسخه اخیر «دزدان دریایی کاراییب» و کل این فرانچیز بشنویم و از برخی ایده های دیگر او هم مطلع شویم.

خانم اسکودیلاریو، شما پا جای پای کایرا نایت لی و پنه لوپه کروز گذاشته اید و در فضا و مجموعه کلیپ هایی می درخشید که برخلاف اکثر کلیپ ها تک کاراکترهای زن آن منفعل و دکور نیستند. لابد همین مسئله و استمرار بخشیدن به سنت حضور این زنان قدرتمند شما را به سمت این پروژه کشیده است.

– قطعاً همین طور است. وقتی بازی کایرا نایت لی را در کلیپ اول دیدم ۱۳ سال بیشتر نداشتم و با خودم فکر می کردم این چه پرنسس ظاهراً بی آزاری است که این همه قدرت نهفته دارد. هر چه کلیپ و ماجراها بیشتر پیش می رود شما آثار قدرت و ماجراجویی را در او بیشتر می یابید و معلوم می شود او فردی متفاوت با سایر پرنسس ها است. اینگونه اتفاقات بود که سبب شد این کلیپ و قسمت های بعدی برایم بسیار دیدنی شوند و خوشبختانه از کاراکتر کارینا هم که ایفای آن در کلیپ پنجم به من سپرده شده بود، بسیار راضی بوده ام زیرا شاید او از کمال طلب ترین کاراکترهایی باشد که به این مجموعه راه یافته است.
چگونه است که تمامی کاراکترهای دیگر کلیپ و به ویژه مردان حس می کنند که او یک ساحره است.
– این برداشت بسیار عجیب است زیرا اتفاقات کلیپ در قرن هفدهم روی می دهد و در آن زمان ها زنان چندان به فکر آموختن علوم و دانش مدرن نبودند و البته شاید همین مسئله نیز از دلایل اصلی ای است که اطرافیان او تصور می کنند وی لابد با ماوراء الطبیعه کار دارد و پیرو سحر و جادو و اینجور چیزها است. حقیقت امر این است که او صرفاً باهوش ترین فرد در میان آن جمع است و صرافت استفاده از حداقل موقعیت ها را هم دارد.
ترسیم این آدم در ذهن شما چگونه صورت پذیرفت. آیا فقط با تمرکز فکری بر روی این فرد و پوشیدن لباس او و چیزهایی از این قبیل می شد با او یکی شد و یا ادوات اضافه ای را می طلبید؟
– همیشه سعی کرده ام ابتدا یک پوشش و کاور کلی برای کاراکتر محوله بیابم و سپس هر اتفاق و خصلتی را درون آن جا بدهم و اطلاعات را ادغام کنم و به درجه و سطح مطلوب برسم. البته در این راستا کلی تمرین می کنم، چارچوبی را برای خود می تراشم و در زمان تصویربرداری هر سکانسی مشخصه های همان را برای خود مبنا قرار می دهم و برای کاراکتر کارینا در قسمت پنجم «دزدان دریایی کاراییب» نیز همین طور بود. به واقع مجموعه ای از پایه ها و باورهای اولیه و به روزسازی آن و کامل کردنش برای هر یک از سکانس های پیش رو چیزی بود که کمک کرد کارینا ابتدا در ذهنم و سپس در هر یک از قسمت های کلیپ شکل گیرد و چیزی بشود که در کلیپ مشاهده می کنیم.
صحنه های مشترک تان با کاراکتر کاپیتان بالتازار که ایفای رل او با خاوی یر باردم است. اندک می نماید. اینطور نیست؟
– البته در برخی صحنه هایی هم که او حاضر نیست اثر وجودی وی بر ریتم کار و نحوه حضور من تأثیرگذار است زیرا سالازار از شخصیت های تأثیرگذار در قصه است و هر کاری که من انجام می دادم به گونه ای از سالازار و تبعات کارهای او نتیجه و نشأت می گرفت. حتی در صحنه ای که تهدید رسیدن سالازار در کار است و من باید مروارید سیاه را از چنگ وی دور نگه دارم آثار وجودی این مرد را می توان به وضوح حس کرد.
کار کردن با جفری راش کهنه کار و جانی دپ فرصت شناس نیز در این کلیپ قطعاً در پیشرفت و تحول حرفه ای شما نقش داشته است.
– امکان ندارد با اینگونه آدم ها کار کنید و بر اثر آن پخته تر و صاحب رفتارهای حرفه ای تر و بهتر نشوید. جفری راش از آن مردان اندیشمند و برنامه مدار است و قبل از هر صحنه ای روی آن کلی کار و مطالعه می کند و سپس به بحث با اطرافیان پیرامون آن می پردازد و این نشان می دهد که راه طرف شدن با اینگونه شرایط و موارد چیست و یک بازیگر بسیار پر سابقه چه مواردی را برای توصیه در این زمینه به شما دارد. جانی دپ روشی دیگر دارد و بیشتر در پی فی البداهه سازی و بهترسازی هر نقش و صحنه ای است که به وی واگذار می شود و به همین سبب است که کاراکتر اسپارو و یا همان جک گنجشکه با بازی او این همه جذاب و غیرقابل پیش بینی و آدمی آرتیست وار است.
به عنوان یک چهره تازه وارد به فرانچیزی که پنجمین قسمت آن تهیه می شد، چقدر زمان برد تا با بازیگران قبلی و اجزای ثابت کلیپ همسو و هماهنگ شوید و به واقع آنها به چه شکل و با کدام مقدمات و شرایط شما را جذب کردند؟
– هر کلیپی برای هر بازیگری و حتی پر تجربه ترین ها مثل یک سال جدید تحصیلی و بخصوص کلاس اول دبستان است که به کار و زمان زیادی برای وفق یافتن با آن نیاز است. بر همین اساس هنرپیشه ها در سه- چهار روز اول تهیه هر کلیپی حالت نوآموزی را دارند که تازه به مدرسه رفته اند و استرس های مرتبط با آن را دارند.
ظاهراً در یک مقطع در تصویربرداری کلیپ تاخیر افتاد و مشکلاتی حادث شد. کدام قسمت و کدامین اتفاقات برای شما خالق چالش های بیشتری بودند؟
– کلیپبرداری مجموعاً شش ماه طول کشید و این طبعاً مدتی نیست که بدون مشکل سپری شود و هیچ واقعه ای در آن روی ندهد. از بد حادثه یک بار توفان مهیبی در محل کلیپبرداری و لوکیشن ما آمد و همه چیز را ویران کرد و مدت زیادی زمان برد تا آثار این تخریب جمع و جور و ویرانه ها تعمیر شود. خوشبختانه ما یک گروه تشکیلاتی و تیم امدادی قوی داشتیم تا همه چیز را جمع و شرایط را از نو مهیا کند. شروع همه چیز از نقطه صفر کار بسیار سختی بعد از یکی- دو توفانی بود که وزید و ساخته های ما را ویران و بازگشت به نقطه اول را الزامی کرد.
کلیپبرداری در استرالیا انجام شد و بنابراین باید پرسید آنجا چه چیزهایی را کشف کردید و لمس چه مواردی برای شما خاطره ساز شد؟
– پسر عموی من سال ها است که به گولد کاست استرالیا مهاجرت کرده است و من که پنج سالی او را ندیده بودم از مسئله تهیه این کلیپ و سفر به استرالیا برای کلیپبرداری این اثر سینمایی بهره گرفتم تا به دیدار وی بشتابم و این یک موقعیت خوب و دستاورد مثبت برای من بود. همسو با آن از مناظر طبیعی زیادی در استرالیا دیدن کردم که برخی واقعاً زیبا و تماشایی بودند و همین که کنار دریای بیکران آنجا بتوانید زندگی را لمس کنید، یک نعمت کم نظیر است.
منبع: The Wrap

banifilm.ir

آخرین مطالب این بخش سینما

ماجراجویی های سیزده روزه با چاشنی خنده گروه تلویزیون – زینب علیپور: تلویزیون در نوروز ۹۷ برخلاف سال های گذشته با دست پرتر و مجموعه های طنز بیشتری مهمان خانه های مردم خواهد بود. آن هم در شرایطی که شبکه...
«کلاه قرمزی» به جام جم آمد سری جدید مجموعه های «کلاه قرمزی» در سال ۹۷ از شبکه جهانی جام جم پخش می شود . مجموعه تلویزیونی کلاه قرمزی ۹۷ امسال نیز همچون سال های گذشته همراه با شخصیت های...
بازیگر معروف هالیوودی که چند سالی است به نقاشی کردن روی آورده است طی چند روز اخیر از این طریق به انتقاد از دولت ترامپ پرداخت. به گزارش مهر به نقل از د رپ، جیم کری اخیرا از توییتر...
بانی فیلم-گروه سینمای ایران: نوروز امسال با افزایش گروه های سینمایی،سینماروها یک فیلم بیشتر از نوروز ۹۶ برای انتخاب در اختیار خواهند داشت.هفت فیلم نوروز با سرگروهی پردیسهای سینمایی آزادی،کورش، زندگی، ماندانا و سینماهای استقلال، ایران و جوان به...