»   سینما  »   زندگی ناآرام در دریای آرزوها
۳۰ مهر ۱۳۹۶ , ساعت ۱۹:۵۲

زندگی ناآرام در دریای آرزوها

بانی ویدیو – گروه سینمای جهان – وصال روحانی: آن دسته از سینمادوستان که در رویاها غرق و مخالف ویدیو های منفی نگرانه ای مثل «قوی سیاه» کار سال ۲۰۱۰ دارن آرونوفسکی هستند، می توانند به «پرش» روی بیاورند که ویدیوی با همان مایه های هنری و مبتنی بر کارهای نمایشی و برخلاف «قوی سیاه» فاقد واقع بینی های تلخ و تباهی های ذهن است. این ویدیو البته نه یک کار همراه با بازیگران زنده بلکه کارتونی است که فرانسه و کانادا آن را تهیه کرده اند و ابداعات تازه چندانی را هم در بر ندارد و درباره دخترک یتیم خردسالی به نام فلیسی است که در منطقه بریتانی فرانسه در شرایطی سخت رشد کرده اما به پاریس سفر می کند تا مگر در آنجا راههای پیشرفت در حرفه های هنری را بیابد و چیزی بشود که ستارگان دنیای هنر می خواهند.
زیبایی های فرهنگ گالیک
با این حال «پرش» که اسم واقعی آن «بالرین» است و نام «پرش» فقط برای بازارهای آمریکایی آن انتخاب شده، هم این حسن را دارد که فراز و فرودهای لازم را در کارش رعایت می کند و هم از این نقص رنج می برد که تم انتخابی اش آشنا است و چیز بسیار نابی را در آن نمی توان یافت که پیشتر لمس و مشاهده نکرده باشیم. در نهایت ویدیوی که اریک سامر و اریک وارین به اتفاق یکدیگر کارگردانی کرده اند با به کارگیری عوامل زیبایی سنتی در فرهنگ گالیک فرانسه تماشاگران را جذب خود می کند ولی به رغم تمامی تلاش های صورت گرفته در این زمینه ویدیوی به نام «شهر روشنایی ها» همچنان پیشتاز کارهایی می ماند که در این زمینه ساخته شده اند و «بالرین» به آن نمی رسد.
شخصیتی ویژه
یک وجه مهم «پرش» مثل هر انیمیشن دیگری فهرست صداپیشه ها و افرادی است که به جای کاراکترهای کارتونی حرف می زنند و به آنها جان می بخشند و در تأخیرهایی که در ساخت و سپس اکران این ویدیو روی داد، هنرمندان و نامدارانی مثل کیت مک کینان، نات وولف و البته مل بروکس پر تجربه و کمدی باز به جمع صداپیشه ها اضافه شدند و چطور می توان این ادعا را رد کرد که یکی از دلایل جذابیت ویدیو «Leap» همین هنرمندان آشنایی هستند که به جای کارتونی ها حرف زده و به آنها شخصیتی ویژه را بخشیده اند. در میان این افراد نات وولف جانشین دین دیهان شد و آن هم در حالی که دیهان در نسخه اوری ژینال این ویدیو با صدای ویژه و گرمش از سبب ها و دلایل توفیق ویدیو بود. اینک یکی از سبب های موفقیت ورسیون فعلی، آواها و ترانه های محبوب ویدیو نیز هست و با اینکه موسیقی متن ویدیو در جاهایی به بیراهه می زند و آشوب جای آرامش را می گیرد اما این ترانه ها به اندازه کافی در کشیده شدن مردم به سمت ویدیو با موفقیت عمل می کنند و از مؤلفه های ضروری دور نیستند.
نتیجه کم توجهی ها
یک خصلت «بالرین» این است که به فاکتور «زمان» کم توجه است و در عین حفظ و رعایت مواردی که به زمان و وقایع تاریخی مربوط می شوند، آن را دغدغه اصلی خویش نمی انگارد. محصول این کم توجهی و کم دقتی این است که ویدیو به رغم متمرکز بودن بر اواخر قرن نوزدهم و نشان دادن مقدمات ساخت برج افسانه ای ایفل، فلیسی را در شرایطی مقابل چشم های ما قرار می دهد که وی یک شلوار جین امروزی را بپا دارد و دورترین زمانی را که می توانیم برای دوخت و ارائه این نوع جین ها تلقی و تصور کنیم، اواسط قرن بیستم است. البته برای بینندگان ویدیو اینگونه مسائل مهم نیست و آنها با آدم ها و کاراکترهای قصه و آنچه برایشان روی می دهد، خوش اند. مشکل و شاید هم نعمت موجود برای سازندگان ویدیو این است که باید سلسله اتفاقاتی پر شمار را در قالب زمانی اندک آن (۸۶ دقیقه) جای بدهند و این باعث شتاب در کارها و البته دیدنی تر شدن صحنه ها از منظر افرادی شده است که ریتم و سرعت در تحقق اتفاقات یک ویدیو را می ستایند و بر پایه آن درباره ویدیو ها اظهارنظر می کنند.
وجوه تشابه با «زیبا و هیولا»
فلیسی در مواقع تنهایی و هنگامی که مجبور به ارائه نمایش در حضور هزاران نفر نیست توانایی هایش را به نمایش می گذارد اما براساس قصه وقتی شدت و حدت کارها فزونی می گیرد نگرانی بر او مستولی می شود. او به پاریس می رود تا درس های هنری لازم را بگیرد و تبدیل به انسانی شود که تنش های زمان در شکل گیری زندگی او اندک باشد. نمی توان این قصه را دید و به یاد ورسیون اخیر «زیبا و هیولا» نیفتاد که برخلاف نسخه های کارتونی قبلی آن با بازیگران زنده ساخته شده است. این تشابه از این منظر است که در آن ویدیو نیز کاراکتر اول که «بلی» نامیده می شود در عین تمایل شروع به سفرهای هوایی، آرزو دارد که یک خالق و مخترع بزرگ باشد و همین مسائل او را به دنیایی می کشد که بی شباهت به جهان کاراکتر فلیسی در ویدیو «بالرین» نیست. به واقع این دریای آرزوها است که در هر دو ویدیو به حرکت در می آیند و در عین شیرینی تلخی و سنگینی امواج خود را نیز وسیله ای برای ناآرام ساختن مسیر زندگی کاراکترهای اصلی قرار می دهند.

مشخصات ویدیو
عنوان: «پرش» (یا «بالرین»)
محصول: کمپانی های گومونت، مین جورنی و کارامل ویدیوز
تهیه کنندگان: لوران زیتون، یان زنو، نیکولاس دووال آداسوفسکی و آندره رولئو
سناریست ها: اریک سامر، کارول نوبل و لوران زیتون
کارگردان: اریک سامر و اریک وارین
مدیر ویدیوبرداری: جریکا کلیلاند
تدوینگر: ایوان تیبودو
طول مدت: ۸۶ دقیقه
بازیگران: الن فانینگ، دین دیهان، کارلی رای یپسن، مدی زیگلر، ترنس اسکامل، تامیر کاپه لیان، جولی کانر، جو شریدان، اله نا دونکلمن، سوشانا اسپرلینگ، جیمی واتسون و بران ون منتل.

منبع: Film Review

banifilm.ir

آخرین مطالب این بخش سینما

جشنواره کلیپ کن برای نهمین سال پیاپی مجموعه‌ای برگزیده از کلیپ‌های این رویداد سینمایی را تحت عنوان هفته کلیپ کن در شهر بوینوس آیرس به نمایش می‌گذارد. به گزارش ایسنا به نقل از سایت رسمی جشنواره کن، هفته کلیپ...
بانی ویدیو – گروه سینمای جهان: فقط آمریکای شمالی نبود که این هفته زیر سیطره ویدیو کمیک بوکی و چندین و چند قهرمانی «اتحادیه عدالت» قرار گرفت و این ویدیو در یک توفان اقتصادی واقعی در ۶۵ کشور و...
گزارش صفحه یک بانی ویدیو شماره ۳۵۶۱ چهارشنبه یک آذر اولین بار در بانی‌ویدیو پدیدار...
علی رغم اختلافات نسبتاً زیادی که میان مسعود کیمیایی و سرمایه گذار «قاتل اهلی» درباره این کلیپ وجود داشته و هنوز حل نشده، دیروز زمان قطعی اکران آخرین ساخته کیمیایی مشخص شد. به گزارش روابط عمومی سازمان امور...


  • دانلود آهنگ جدید فرزاد فرزین به نام روزای تاریک

    دانلود آهنگ جدید فرزاد فرزین به نام روزای تاریک

    دانلود آهنگ جدید شهرام ناظری به نام برگ ریزان دانلود آهنگ جدید میلاد بابایی به نام اشتباه بود دانلود آهنگ جدید علیرضا طلیسچی به نام تو فکر میکنی کیه دانلود آهنگ جدید اشوان به نام منو دریاب
    جدیدترین ترانه ها
  • آخرین مطالب