»   سینما  »   زمانی برای درخشش شریدان جوان و اسمیت پیر
۳ اسفند ۱۳۹۶ , ساعت ۱۱:۱۲

زمانی برای درخشش شریدان جوان و اسمیت پیر

بانی فیلم – گروه سینمای جهان – وصال روحانی: در میان این جوایز طبعاً اسکار که در روز ۱۴ اسفند به عنوان آخرین جوایز سال پایان یافته ۲۰۱۷ در تالار کداک تیاتر شهر لس آنجلس آمریکا توزیع می شود، اهمیتی بیش از سایرین دارد اما باید پرسید یک ماه و ۲۵ روز پس از شروع سال ۲۰۱۸ و در حالی که نحوه اقدام هنرمندان و چند و چون فیلم ها و نوع نگاه استودیوهای سازنده آنان به این آثار تا حدی مشخص شده، فرجام این سال چیست. برخی نفرات ویژه و فیلم های متفاوت در سال سپری شده کاری کردند که نام شان ماندگارتر از پیش شود، حتی اگر اسکارها و گلوب ها و بافتاها و سزارها از آنها دریغ شود که البته شده است!
فرار از دست فاسد بزرگ
یکی از آنها فیلم «رودخانه بادی» کار تازه تیلور شریدان آمریکایی است که پیشتر فقط سناریست بود و اینک با این فیلم به عنوان نخستین تجربه کارگردانی اش به دستاوردهای بالاتری نایل می شود. نه تنها سوژه این فیلم و نوع به تصویر کشیدن آن جالب و قدری نو است بلکه نوع برخورد شریدان و دستیارانش با کمپانی بد نام شده وین اشتاین در ارتباط با این فیلم نیز به گونه ای قاطعانه و هنرمندانه بود که برای سایرین درس آموز جلوه کرد. به محض این که آنها اخبار افشای تخلفات بزرگ اخلاقی هاروی وین اشتاین مالک فاسد این کمپانی را شنیدند، در اقدامی ضربتی و سریع حق پخش فیلم را که پیشتر به این استودیو فروخته بودند، پس گرفتند و در اقدامی جالب تر اعلام کردند ۷۰ درصد از هر میزان سودی که در گیشه ها و سایر موارد نصیب «رودخانه بادی» شود، مستقیماً به سازمان های حامی حقوق زنان اهدا خواهد شد، با این استدلال که زنان مورد تعرض قرار گرفته توسط وین اشتاین قربانیان اصلی کج روی های وی بوده اند.
سرعتی خیره کننده در ۸۰ سالگی
نفر دوم سزاوار تقدیر در سال گذشته که او هم درس اخلاق و هم درس جوانی در عین پیر بودن به جهان سینما داد، ریدلی اسکات معروف است. او فقط در اواخر سال ۲۰۱۷ مطلع شد که کوین اسپیسی یکی از بازیگران اصلی فیلم جدیدش (با نام «تمامی پول موجود در جهان») مانند وین اشتاین سابقه حمله و بی حرمتی به زنان و نوجوانان را دارد و در نتیجه در اقدامی که اجرای آن غیرممکن به نظر می رسید، تمامی صحنه های در بردارنده کاراکتر اسپیسی را از نو و این بار با حضور کریستوفر پلامر گرفت و در عرض فقط ۱۰ روز فیلم را از لوث وجود اسپیسی پاک و به فواید حضور پلامر خوشنام مجهز ساخت و درست در همان تاریخ مقرر برای آغاز اکران فیلم، آن را روانه بازار کرد، حتی استودیوی سازنده این فیلم معتقد بود که اسکات در ۸۰ سالگی قادر به انجام این کار بسیار سنگین نیست و اگر توانش را هم داشته باشد، زمان اندک موجود این فرصت را به وی نخواهد داد اما همگان با چشم های گرد شده شاهد اکران این فیلم با محو آثار اسپیسی و به روالی بی مشکل بودند و از آن پس همه کارگذاران به شکلی بی نتیجه در صدد یافتن عنوان و جایزه ای بوده اند که این کار بزرگ را جواب گوید و بتواند پاداشی شایسته برای آن تلقی شود.
تجدید رابطه عشق و نفرت
فیلم دیگری که سزاوار تجلیل و توجه ویژه در سال گذشته است، «مادر» جدیدترین ساخته دارن آرونوفسکی است. این که کارهای این سینماگر در عین عرض ارادت عمیق عده ای به آنها از سوی برخی دیگر کوبیده و یک رابطه عشق و نفرت بین آنها و سینما دوستان برقرار شود، تجربه ای تازه برای آرونوفسکی و فیلم های او شامل «کشتی گیر» و «قو سیاه» نیست و در نتیجه اضافه بر تایید مجدد ویژه و غیرمتعارف بودن وی باید بر کار عالی برخی هنرمندان دیگر در شکل گیری تازه ترین اثر هنری او مهر تایید زد و از آن جمله اند متیو لیباتیک در مقام مدیر فیلمبرداری و فیلیپ مسینا به عنوان طراح صحنه.
مگر کارتون هم مدیر صحنه می خواهد؟!
دیگر چهره عالی سینمایی سال گذشته هارلی جوپ است که طراحی صحنه را در کارتون ابتکاری و پرفروش «کوکو» برعهده داشت. او هم یک فضای رئالیستی را برای این فیلم تدوین و ارائه کرد و هم به گونه ای رفتار نمود که یک سرزمین خیالی در بردارنده عنصر مرگ درون چنان دنیای واقعی ای شکل گیرد و هر دو مورد به خوبی با یکدیگر پیوند بخورند و به واقع در جهان سینما اگر طراح صحنه فیلم های غیرکارتونی و دارای بازیگران زنده از هر نظر جالب و باارزش است. در انیمیشن ها که همه چیز پیشتر بر روی بوم های نقاشی شکل می گرفت و اینک در ابر کامپیوترها تدوین می شود، داشتن یک طراح و مدیر صحنه سخت ترین و بی موردترین کار نشان می دهد زیرا مکان و «صحنه»ای وجود ندارد که احتیاج به مدیریت و طراح داشته باشد اما جوپ این کار نادیده را با ادغام کارتون با حقیقت به شکل تکان دهنده ای در «Coco» انجام داده است.
دور از جوایز اما درخشان
در مورد بازیگران شکی نیست که گری اولدمن بریتانیایی برنده اسکار برترین بازیگر مرد نقش اول سال برای فرو رفتن در قالب وینستون چرچیل در فیلم «تاریک ترین ساعات» خواهد شد و در قسمت زنان هم بعید است فردی به جز فرانسیس مک دورماند کهنه کار که به شکلی خیره کننده در «سه بیلبورد بیرون ابینگ میسوری» احیا شده است، برنده این جایزه باشد اما تعدادی بازیگر دیگر هم که البته نامزد اسکار و گلوب و بافتای امسال نیز نشده اند، در این سال به مدارج بالایی در کارشان رسیدند و یکی از آنها لوییز اسمیت پیر است که بیش از ۶۰ سال بعد از جلب نظر در کنار جیمز دین افسانه ای در فیلم کلاسیک «شرق بهشت» در «مارجوری پرایم» نمره قبولی مجدد گرفته و دیگری ریچارد گر است که ۴۰ سال بعد از بازی در اولین فیلم عمده اش به نام «در جستجوی آقای گودبار» در کنار دایان کیتون در فیلم جدید «نورمن» که پیرامون اوجگیری و سپس سقوط یک معامله گر اجتماعی و اقتصادی در نیویورک است، بهتر از هر دوره ای در عمرش به ایفای نقش پرداخته است. در این ارتباط جیمز مک آووی اسکاتلندی در فیلم «Split» و سینتیا نیکسون جوان هم در قالب امیلی دیکینسون در فیلم «یک اشتیاق آرام» چشم ها را خیره می کنند و همین طور اندی سرکیس کوتوله که یک بار دیگر در نسخه ای تازه از «سیاره میمون ها» (با نام «جنگ بر سر سیاره میمون ها») قالب معروف و کوچک و قیافه کریه و متفاوت خود را رو کرده اما چنان هنرمندانه که یک بار دیگر کلیدی ترین عنصر فیلم است. بازی استرلینگ کی براون سیاهپوست در فیلم «مارشال»، نمایش بتی گابریل در «فرار کن» و بیولا کواله آفریقایی هم در فیلم «از خدمت ات متشکریم» از بهترین نمونه های هنر بازیگری در سال سپری شده بوده، هر چند جوایزی قابل ذکر به هیچ یک تعلق نگرفت.
قله های بلندتر سناریست ها
در میان سناریست ها آنقدر از متون شسته و رفته فیلم های «پُست» ساخته استیون اسپیلبرگ، «مرا با اسم خودت صدا بزن» و «بازی مالی» تعریف شد که حق برخی دیگر رعایت نشد و از آن قبیل اند دنی استرانگ که فیلمنامه «Rebel in the Rye» را براساس زندگی جی دی سالینجر نویسنده عزلت گرای آمریکایی نگاشته است و همچنین مایک وایت نویسنده متن «بئاتریز در سر میز شام» و جیمز گری خالق «قصه شهر گمشده زد» و بعید است در سالهای پیش رو آنها به قله های بلندتری در صحنه های هنری صعود نکنند و این نیز بخشی از نویدهای کمتر حس شده سال ۲۰۱۷ بود.
منبع: Empire

با سایت خبری ملکانه همراه باشد…

banifilm.ir

آخرین مطالب این بخش سینما

نخستین جلسه هیات مدیره جدید انجمن آسیفای ایران امروز در دفتر انجمن برگزار شد. به گزارش بانی فیلم،امروز ۲۷ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۱۴ نخستین جلسه هیات مدیره منتخب انتخابات انجمن سینمایی فیلمسازان انیمیشن ایران (آسیفا) که هفته گذشته صورت...
عکاسان ایرانی شرکت کننده در جشنواره Gran Tour ایتالیا در بخش‎های مختلف این رویداد تقدیر شدند. به گزارش رسیده، جوایز کسب شده در جشنواره Gran Tour ایتالیا توسط عکاسان عضو کلوپ عکس فوکوس (نمایندگی فیاپ در ایران) به شرح...
نمایش «سینگل شات» به نویسندگی و کارگردانی بابک توسلی از ۱۵ فروردین ۹۷ در تماشاخانه پالیز روی صحنه خواهد‌رفت. به گزارش مشاور رسیده، نمایش «سینگل شات» به نویسندگی و کارگردانی بابک توسلی بعد از تعطیلات نوروز از ۱۵ فروردین...
  همزمان با فرا رسیدن آغاز سال ۱۳۹۷ ، رادیو نمایش با پخش ویژه برنامه نوروز و نیز سریال های جدید رادیویی به استقبال بهار می رود. به گزارش رسیده، در آغاز سال ۱۳۹۷، ویژه برنامه تحویل سال نو...

  • آخرین مطالب