جمعه, ۰۴ فروردین ۱۳۹۶
»   فوتبال خارجی  »   رونالدو: از من فقط یکی در دنیا وجود دارد
105 بازدید
۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۵ , ساعت ۱۰:۰۰
رونالدو: از من فقط یکی در دنیا وجود دارد

فوتبال كاري كرد دزد و خلافكار نشوم

رونالدو: از من فقط یکی در دنیا وجود دارد

رونالدوی برزیلی در مصاحبه‌ای با مجله «سوفوت» حرف‌های جالب و خواندنی زده است.

براي خيلي‌ها هنوز رونالدو يك بازيكن بيشتر نيست: ورژن برزيلي يا «رونالدو اورجينال». ستاره سال‌هاي نه چندان دور فوتبال برزيل كه علاوه بر شم بالايش در گلزني و دريبل كردن رقبا، شم خارق‌‌العاده‌اي در كارهاي اقتصادي دارد و پول زيادي از اين راه به دست ‌آورده است. رونالدو گفت‌وگوي فوق‌‌العاده مفصلي با مجله «سوفوت» داشته كه در زير خلاصه‌اي از اين گفت‌وگو را از نظر مي‌گذرانيد.

* تو گفتي فوتبال مانع اين شد كه دزد و خلافكار شوي. از اين گذشته حالا ثروتمند هستي و همه دنيا هم تو را مي‌شناسند. مسيري كه طي كردي را چطور مي‌بيني؟
بايد از فوتبال تشكر كنم كه نگذاشت دزد و خلافكار شوم. بايد از فوتبال تشكر كنم كه تأثير اجتماعي فوق‌‌العاده زيادي دارد. حداقل در كشور ما كه اين‌طور است. برزيلي‌ها به صورت قبايلي در اجتماعات بزرگي زندگي مي‌كنند كه غالباً فقير و خشونت‌بار هستند. خوشبختانه فوتبال قابليت بي‌شماري دارد كه مي‌تواند مردم را از خلافكاري برهاند‌؛ به عنوان يكي از كودكاني كه در اين‌جور جاها زندگي كرده‌ام رؤيايم اين بود كه از اين مخمصه بيرون بزنم. اين كار را هم به لطف فوتبال كردم.

* خب اگر بخواهيم روراست حرف بزنيم بايد بگوييم تو اين رشته ورزشي را منقلب كردي: هم ژوگو بونيتو (فوتبال زيبا) بازي كردي و هم فوتبال را با بيزينس عجين كردي. اگر قرار باشد خودت بررسي كني در كدام طرف اين دو ماجرا قرار مي‌گيري؟
(مي‌خندد.‌) من كمي از همه اينها هستم. به صورت پايه‌اي استعداد دارم. استعداد بازي كردن. بعد، هرچه پخته‌تر شدم چيزهاي بيشتري آموختم… مثلاً هميشه سعي مي‌كردم زبان و فرهنگ كشوري كه در آن بازي مي‌كنم را ياد بگيرم. به خاطر همين فوتبال ياد گرفتم تا بهترين و سريعترين تصميم را در هر زمينه‌اي بگيرم. از من فقط يكي در دنيا وجود دارد چون به لطف خدا تمام تصميماتي كه خارج از زمين گرفته‌ام مطابق با انتظاراتم پيش رفته.

* تو در حوزه ماركتينگ به هرحال فعاليت زيادي داشتي و حتي آن زمان كه ماركتينگ در فوتبال شكل نگرفته بود گروهي دور و برت بودند كه كارهاي تجاري‌ات را مي‌كردند. آن زمان اين‌طور حس مي‌شد كه گروه مشاورانت برنامه ريخته‌اند تو را مايكل جردن فوتبالي‌ها كنند…
(مي‌خندد.‌) نه، اين اتفاقات همه به صورت طبيعي پيش رفت… اين‌طور فكر شد چون من در گسترش برند نايكي در فوتبال خيلي كار كردم. نايكي برندي قديمي بود ولي در فوتبال تازه استارت زده بود و شروع كارش با شروع كار من در دنياي حرفه‌اي همراه شد. من يكي از اولين بازيكنان فوتبالي بودم كه با آنها قرارداد بستم و در راه پيشرفت‌شان در اين زمينه كمك كردم. اولين باري كه من به بيورتون (مقر اصلي نايكي) رفته بودم به مايكل جردن برخوردم. او غالباً آنجا مي‌آمد تا كارهاي برند «اير جردن» را بررسي كند. خلاصه وقتي به هم رسيديم من را مي‌شناخت چون برگشت و به من گفت: «پس مايكل جردن فوتبالي‌ها تويي؟»

* و تو چه جوابي دادي؟
گفتم خوشبختم! به او گفتم از اينكه توانسته‌ام ببينمش و با او حرف بزنم خوشحالم. البته از تعريف و تمجيدش هم تشكر كردم. هرگز به خودم اجازه ندادم به او بگويم كه تو رونالدوي بسكتبالي‌ها هستي! از اين گذشته من در بسكتبال افتضاح هستم چون اصلاً كار من نيست (مي‌خندد).

* سال 2005 تو بعد از ژان پل دوم و جرج دبليو بوش، سومين آدم شناخته شده دنيا بودي. جيجي سيموني، مربي‌ات، در اينتر مي‌گفت خارج از زمين فوتبال تو مثل يك زنداني بودي كه در شهرتت اسير شده‌اي. حالا كه بازيكن فوتبال نيستي حس مي‌كني آزاد شده‌اي؟
من هيچ وقت فكر نكردم شهرتم زنداني‌ام كرده باشد. زماني كه بازي مي‌كردم فقط حواسم به فوتبال بود. از اين گذشته زندگي يك فوتباليست سطح بالا اصلاً زندگي ساده‌اي نيست. ما در طول سال فقط يك ماه وقت آزاد داريم. بعد، مدام تمرين، سفر و مسابقه. هنوز هم بي‌ترديد تنها جايي روي كره زمين كه بيشتر از هر جاي ديگري حضور در آنجا خوشحالم مي‌كند زمين فوتبال است.

* تو قبلاً گفته‌اي پولي كه از فوتبال مي‌گيري اين حق را به هواداران مي‌دهد كه انتقاد كنند. فكر مي‌كني بدون ميلون‌ها دلاري كه مي‌گرفتي، جور ديگري بازي مي‌كردي؟
نه… (مكث مي‌كند). نه. باز هم همين طوري بازي مي‌كردم. پول براي من پاداش لذتي بود كه در زمين فوتبال براي بقيه فراهم مي‌كردم (لبخند مي‌زند).

* نسل فوتبالي شما سرزنده‌تر از نسل كنوني برزيلي‌ها بود. به غير از نيمار به نظر مي‌رسد بقيه برزيلي‌ها، برزيلي بازي نمي‌كنند…
از لحاظ تكنيكي برزيلي‌هاي قديمي به مراتب سرتر از برزيلي‌هاي كنوني بودند… (حرفش را قطع مي‌كند و فكر مي‌كند). نيمار تنها كسي است كه برزيلي بازي مي‌كند و سرزنده است. واقعيت اين است كه نسل كنوني ستاره زيادي ندارد ولي ما حداقل نيمار را داريم. او اميد بزرگ ماست.

* رونالدينو در همين فصل پيشنهاد باشگاه لسترسيتي را رد كرد فقط چون مي‌خواست در كارناوال شادي برزيلي‌ها حضور داشته باشد! قبلاً هم برزيلي‌هاي زيادي مي‌رفتند و بدون اجازه باشگاه‌شان در اين كارناوال‌ها شركت مي‌كردند و به موقع سر تمرين برنمي‌گشتند. براي بازيكنان امروز اين موضوع كمرنگ‌تر شده. فكر مي‌كني برزيلي‌هاي امروزي فوتبال را خيلي جدي گرفته‌اند؟
خب راستش را بخواهيد من خيلي به اينكه به اين كارناوال‌ها مي‌رفتم و به موقع به باشگاه برنمي‌گشتم به خودم افتخار نمي‌كنم. (مي‌خندد). ترجيح مي‌دادم كمي بيشتر حواسم را به فوتبال مي‌دادم. البته فراموش نكنيم اين كارناوال‌ها جزئي از فرهنگ برزيلي است. مراسم فوق‌‌العاده مهمي براي مردم است.

* رونالدو، وقتي به ويدئو‌هاي خودت و كارهايي كه در زمين كرده‌اي نگاه مي‌كني به چيزي فكر مي‌كني؟
وقتي به عكس‌ها و فيلم‌ها نگاه مي‌كنم كارهايي كه كردم و ساعت‌ها وقتي كه در تمرين صرف مي‌كردم را درست به ياد مي‌آورم. اينكه فلان كار حاصل چند ساعت تمرين بوده. كارهايي كه در زمين مي‌كردم قابل مقايسه با اثري هنري و يا اثري خلاقانه بود.

* وقتي به بازي‌هايت نگاه مي‌كني شده كه خودت هم از كاري كه كرده‌اي سورپرايز شوي؟
اعتراف مي‌كنم دوست دارم بعضي از كارهايم در يوتيوپ را دوباره بازسازي كنم ولي باور كنيد حتي يك بار هم از ذهنم نگذشته كه به خودم بگويم ببين من چه ستاره‌اي بوده‌ام.

* وقتي توپ زير پاهايت بود چه اتفاقي در ذهنت مي‌افتاد؟
به غير از مسائل فني كه با گذر زمان و با تمرين بهتر شد بقيه كارها هميشه ذاتي و غريزي بودند.

* روبرتو باجو مي‌گويد وقتي در محوطه جريمه رقيب بوده انگار همه چيز برايش صحنه آهسته مي‌شده و مي‌توانسته گلزني كند. براي تو هم همين‌‌‌طور بوده؟
(لبخند مي‌زند) بر عكس، من هميشه فكر مي‌كردم دو تا شير پشت‌ سرم مي‌دوند و من براي اينكه خورده نشوم مجبور بودم هرچه زودتر كار را تمام كنم.

* از آن شيرها مي‌ترسيدي؟
نه راستش. فقط مي‌خواستم بهتر از آنها باشم.

آخرین مطالب این بخش فوتبال خارجی

تصمیم جدید وعجیب گواردیولا در رابطه با بازیکنانش
به نقل از آس، پپ گواردیولا به سخت گیری هایش در رابطه بازیکنان تیمش در حال ادامه دادن است. سرمربی منچسترسیتی که پیش از این استفاده از وای فای برای بازیکنان ممنوع کرده بود ...
اشتباه عجیب کمیته انضباطی اسپانیا در رابطه با محرومیت مسی
به نقل از آس، کمیته انضباطی فوتبال اسپانیا شب گذشته اسامی محرومان هفته بیست و نهم لالیگا را اعلام کرد اما نام لیونل مسی در این فهرست دیده نمی شد. مهاجم بارسلونا در دیدار ...
ستاره های ماتم زده بارسا در پارک دو پرنس(عکس)
بارسا امشب با 4 گل مغلوب پاری سن ژرمن شد تا در آستانه حذف از لیگ قهرمانان قرار بگیرد. امشب نه مسی و نه دیگر ستاره های بارسا ...
ستاره های ماتم زده بارسا در پارک دو پرنس(عکس)
به نقل از The Sun، باشگاه منچستر سیتی انگلیس حاضر است برای به خدمت گرفت لیونل مسی مهاجم تیم بارسلونای اسپانیا و تیم ملی آرژانتین مبلغ 115 میلیون یورو بپردازد. لازم به ذکر است که ...

ارسال پاسخ یا نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


  • مطالب مرتبط

  • دانلود آهنگ جدید فرزاد فرزین به نام نگاه تو دانلود آهنگ جدید یاس به نام سرکوب دانلود آهنگ جدید بابک جهانبخش به نام بوی عیدی دانلود آهنگ جدید محسن ابراهیم زاده به نام سال نو دانلود آهنگ جدید پویا سالکی به نام درگیره دلت
    جدیدترین ترانه ها
  • مطالب اخیر
  • دسترسی سریع